Gastrite ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Asdrubal luna'ya teşekkürler! :)

Gastrit nedir?

Gastrit, mukoza adı verilen mide astarının iltihaplanmasından ya da tahrişinden dolayı oluşan şişmelerin yaşandığı popüler bir durumdur. Mide astarları, mide asidi ve pepsin adı verilen enzimleri üreten bezler içerir ve asitler, yiyecekleri parçalarken pepsinler de proteinleri sindirirler ( Delil 1 ).

Mide dokusunu da, asidik sıvalardan korumaya yardımcı olmak için mide astarını kalın bir mukus tabakası kaplar. Ancak; mide astarının iltihaplanması sonucu, daha az enzim ve asit üretilir.

Bu süreçte; mide astarı, asidik sindirim suyundan korunmak için yeterli mukus ve yardımcı maddeler üretemez ve oluşan bu durum, gastrit adı verdiğimiz durumu tanımlar.

Akut Gastrit

Akut gastritler, kronik olan gastritler ile oldukça benzerdir ve bilinen en büyük farkı aniden orataya çıkarak yaşanmasıdır.

Akut gastrit ile beraberinde yaşanan mide tahrişleri ve iltihaplanmalar da, hızlı bir şekilde ortaya çıktığı gibi hızlı belirli bir süre şiddetli ağrılara neden olabilir ve bu ağrılar da genellikle geçicidir ( Delil 2 ).

Akut gastritin, kronik gastrite göre iyileşme süresi daha kısadır ve tedavi işlemleri başladıktan sonra birkaç hafta içerisinde belirtileri gider.

Kronik Gastrit

Kronik gastrit, akut gastritin aksine ve adından da anlaşılacağı üzere; uzun süren ve ağrıların süre-geldiği durumlardır. Mide ülserinin gelişim riskini arttırdığı gibi, müdahale edilmediği sürece midedeki poliplerin ve kanserli olabilen ya da olmayabilen timörlerin riskini de arttırabilir ( Delil 3 ).

Genellikle; yaşam boyu da sürebilen kronik gastrist sinsi rahatsızlıklardan biri olarak ta bilinmekte ve dünya nüfusunun yarısından fazlasının da bir dereceye kadar maruz kaldığı durumlardan biri olduğu da yapılan araştırmalarda tahmin edilmektedir ( Delil 4 ).

Gastritin Formları

Eroziv ( aşındırıcı ) olmayan gastrit: Mide astarında yaşanan hafif zararların yaşanması sonucu durumdur ve eroziv gastritlerin aksine, midede ülsere ya da diğer etmenlere neden olmaz.

Eroziv ( aşındırıcı ) gastrit: Gastrit ile beraber yaşanan belirtilerin mukoza tabakasına ( mide astarına ) zarar vermesi sonucu erozyona sebebiyet verir ve ilerlemesi durumunda derin yaralara ya da ülsere yol açabilen durumdur.

Reçeteli veya reçetesiz ilaçlar vasıtasıyla gastritleri tedavi edebilen çeşitli yöntemler mevcuttur. Genellikle; akut gastrit, birkaç gün içerisinde kendi başında hızlı bir iyileşme gösterebilir.

Tüm bunların yanında; en çok rastlanan gastrit çeşidi olan hafif gastritler, şiddetli ya da akut gastritlerden çok daha yaygındırlar ( Delil 5 ).

Gastritin Belirtileri

Gastritlerin yaşanmasıyla beraber ; mide ağrısına, karın ağrısına, karın şişmesine, hazımsızlığa, iştah kaybına, dolgunluk hissine, mide bulantısına, şişkinliğe, gaz sıkışmasına, midede yanmaya, kusmaya ya da kilo kaybına da maruz kalınabilmektedir.( Delil 6 ).

Bazı durumalarda da, yaşanan durumun daha da ciddi boyutlara ulaşmaması adına doktora danışılması gerekmektedir. ÇÜnkü ilerleyen gastrit tedavi edilmezse, ciddi derecede kan kaybına yol açabilir ve bu durumda mide kanserine yakalanma riskini artırabilir .

Örneğin; koyu renkli dışkıya, kanamaya, kanlı kusmaya, yüksek derecede ateşe, aşırı terlemeye, ciddi baş dönmesine ya da hızlı kalp atışları ile beraber nefes darlığına maruz kalınıyorsa tıbbi yardım alınmalıdır ve en yakın hastaneye gidilmelidir.

Gastritin Nedenleri

Aşırı derecede alkol, kokain gibi uyuşturucu maddeler kullanımına, kronik kusmaya, belirli bir olay sonrası ciddi derecede strese ( stres en yaygın nedenlerindendir bu sebeple; bu konuya ayrıca değineceğiz ), radyasyona, mantar enfeksiyonuna, aspirin ya da anti-enflamatuar ilaç kullanımı nedeniyle tahrişe maruz kalmak başlıca nedenleridir.

Bunların dışında; mide mukozasında yaşayan helicobacter pylori adı verilen bir bakteriye, safra reflüsüne ve bazı bakterilerle virüslere neden olan enfeksiyonlara maruz kalmak ta diğer nedenlerinden sayılabilir ( Delil 7 ).

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oluşan gastritlerin ilerleme aşamasında ciddi rahatsızlara neden olabileceğinden doktorunuzla görüşmeniz önemli bir adım olacaktır.

Gastritin Teşhisi

Doktor nezdinde; gastritin teşhis edilebilmesi için hastanın ilaç kullanımı, alkol tüketiminin de dahil olduğu beslenme alışkanlıkları incelenmektedir. Karın için de ayrıca fiziksel bir muayene gerekebilir.

Bu tür durumların yanında; kan oluşumu için dışkı, anemi kontrolü, karaciğer ve böbrek fonksiyonları için de kan testleri doktor tarafından uygun görüldüğünde yapılacak diğer incelemelerdir.

Tıbbi Geçmiş

Tıbbi geçmişin doktor tarafından bilinmesi, iyileşme sürecini arttıracağı gibi teşhisinde doğru yapılmasını ve doğru ilaçların kullanımı sağlayacaktır.

Tıbbi geçmişin yanı sıra, belirtileri inceleme evresinde ülke seyahatlerinin de faktörü olduğu için doktor hastadan seyahatlar hakkında da bilgi alabilir.

Fiziksel İnceleme

İlgili hekim tarafından yapılan fiziksel muayene de, gastritin teşhisi için önemli olabilir. Hastanın vücudunu inceleyen doktor, karın seslerini dinlemek için stetoskop kullanabilir ve bu süreç zarfında ağrıların ve hassasiyetin incelenmesini gerçekleştirir.

Diğer Testler

Üst GI Serisi, kan testleri, dışkı testleri ve üst nefes testleri gibi incelemeler, doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde teşhisin önemli bir parçasını oluşturarak uygun tedavi yöntemini doğrulayabilirler ( Delil 8 ).

Gastrite Ne İyi Gelir?

Sizlere Evde Çözüm olarak; gastrite iyi gelen bir çok yöntemi detaylı bir şekilde araştırarak ve kaynakları doğrultusunda aktarmaya çalıştık. Özellikle; gastrit sırasında yaşadığınız ağrıları hafifletmek ve diğer belirtileri dindirmek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlere değindik.

Bunların yanı sıra; gastrit için kullanılan reçeteli ve reçetesiz ilaçlardan da olabildiği kadar bahsetmeye çalıştık.

Ancak; söz konusu durumda yaşadığınız gastritin, yukarıda belirttiğimiz ciddi oluşumlardan herhangi birine maruz kalmanız durumunda doktora danışmanızın önemli olduğunuzu tekrar hatırlatmak isteriz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Evde Çözüm olarak; sizlere, aşağıda yer verdiğimiz ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri sunduk.

İlgili çözümler, çeşitli kaynaklar gösterilerek ve uygulamaları ile ayrıca belirtilmiştir. Sizleri, daha da çok bilgilendirmek adına da bu yöntemlerin başka hangi rahatsızlıklara iyi geleceğinden de kısa kısa bahsetmeye özen gösterdik.

Bu yöntemlerle beraber, sorunlarınızın devam etmesi durumunda doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Lahana Suyu

Lahana suyu, mide astarında yaşanılan iltihaplanmaları ve gastriti birkaç gün içerisinde etkisiz hale getirebilecek muazzam U vitamini özellikleri ülsere iyi geldiği gibi gastrite de iyi gelir ( Delil 9 ). Ayrıca; belirtilen başka kaynaklarda da belirttiği üzere; midenin ve bağırsakların temizlenmesinde etkili rol oynamaktadır ( Delil 10 ).

Yeşil lahanayı press makinasında öğütüp sıvı kıvama getirebilir ve etkisini arttırmak için de karışıma bir kaç havuz ve kereviz sapı ekleyebilirsiniz. Bu etkili karışımı da günde 3-4 kere içmeniz oldukça yeterli olacaktır.

Meyan Kökü

Tüm bu özelliklerinin yanında, midedeki iç astarı koruduğu gibi mide asitlerini de düzenleyerek gastritin ülser olasılığını azaltan meyan kökü de, oldukça etkili çözümlerden de biridir ( Delil 11 ).

1 Çay kaşığı meyan kökünü ortalama 1 bardak sıcak suya dökerek karıştırın. Ardından; 10-15 dakika boyunca demletikten sonra süzerek gün içerisinde bir kere olacak şekilde tüketin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi midede yer alan aşırı asit üretimini azaltacağı ve düzenleyeceği için gastrite iyi gelir. Ayrıca; mide astarına kötü etkilerde bulunan mikroorganizmaları da etkisiz hale getirdiği çeşitli yayınlarda belirtilmiştir ( Delil 12 ).

Bu çözüm için yapmanız gereken; 1 bardak suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip gün içerisinde 1 ya da 2 kere tüketmeniz ve etkisini arttırmak için de 1 tatlı kaşığı bal eklemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca; elma sirkesinin faydası oldukça fazladır. Bir çok yazımızda da belirttiğimiz gibi; diş eti şişmesine, ayak mantarına, ağız kokusuna, boğaz enfeksiyonuna, cilt lekelerine, bademcik şişmesine, geniz akıntısına, burun akıntısına, boyun ağrısına, cilt kuruluğuna, çene ağrısına, gaz sıkışmasına ve kulak ağrısına gibi bir çok rahatsızlıkta da evde kullanılmaktadır.

Aloe Vera

Aloe vera, gastrist sonrası tahriş olmuş mide için etkili şekilde yatıştırıcı olduğu için iyi gelir ve içerisinde bulunan anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı da mide astarındaki iltihaplanmaları azaltır. Ayrıca; yapılan bazı çalışmalarda da antiseptik bir ajan olarak enfeksiyona neden olan bakteri etkisiz hale getirdiği de belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Günde 1 ya da 2 bardak tüketebileceğiniz bu bitkisel çözüm için yapmanız gereken; 2 çay kaşığı taze sıkışmış aloe vera jelini bir bardağa döküp karıştırdıktan sonra tüketmek yeterli olacaktır.

Aloe veranın anti-inflamatuar ve iltihaplara karşı etkili özelliği, aynı zamanda; cilt lekelerine, ve basura da iyi gelen bitkisel özellikler taşır.

Zeytinyağı

Yapılan bir araştırma da belirtildiği üzere; zeytinyağı, rahatlatma özelliği ile gastrit ağrılarını, enflamatuar özellikleri ile de midenin iltihaplanmasını azaltmak için etkilidirler ( Delil 14 ).

Zeytinyağını, Hindistan cevizi yağında da olduğu gibi gün içerisinde iki ya da üç çorba kaşığı yemeklerde ya da yemek aralarında tek başına olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Zeytin yağı sadece gastrite değil, bir yandan dadiş ağrısına, basura, kulak tıkanıklığına, geniz akıntısına, çene ağrısına, boyun ağrısına ve ayak çatlaklarına gibi bir çok rahatsızlıkta kullanıldığı için evlerde oldukça faydalı olan bir bitkisel yağdır.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar, gastrit esnasında ve mide astarı üzerindeki koruyucu tabakaya etki ederek yardımcı olurlar ve düzenli tüketilmesi doğrultusunda kronik gastrite de iyi gelebilecek özellikleri olduğu çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 15 ).

Günde bir iki fincan yeşil çay içmenizin yeterli olacağı bu çözüme ayrıca bir çay kaşığı bal ekleyerek hem tadlandırabilir hem de etkisini arttırabilirsiniz.

Basura da iyi gelebilen yeşil çayın antioksidan özellikleri adet sancısı, gaz sıkışması gibi diğer tedavilerde de kullanılmaktadır.

Zencefil

Doğu tıbbında, gastrit için uzun yıllardır kullanılan zencefil, aynı zamanda mide astarındaki tahrişi azaltan antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliği ile gastritten hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar ve iyi gelir. Ayrıca; midede kötü durumlara neden olan bakterileri de elimine edici özelliğe sahiptir ( Delil 16 ).

Her sabah aç karnına da içebileceğiniz bu basit ve etkili çözüm için biraz zencefili çiğ olarak çiğnedikten sonra bir bardak su ile midenize gitmesini sağlayabilirsiniz.

Çok fonksiyonlu olan zencefil; adet sancısına, boğaz enfeksiyonuna, soğuk algınlığına, diş eti şişmesine, gaz sıkışmasına, bademcik şişmesine ya da kulak ağrısına gibi bir çok hastalıkta da kullanılmaktadır. Bu sebeple; evde bulundurulması oldukça faydalıdır.

Yoğurt

Mide ve bağırsaklar denilince akla evde çözüm yollarından yoğurt gelir şüphesiz. Midede yer alan mikroorganizmaları önemli ölçüde dengeleyen özelliklere sahip yoğurt, probiyotik özelliği ile de enfeksiyona müdahale ederken gastrit belirtilerine de iyi gelir ( Delil 17 ).

Yemeklerin yanında ya da atıştırmalık olarak ta tükebileceğiniz yoğurdu, gün içerisinde 1 ya da 2 bardağa denk gelecek şekilde deneyebilirsiniz.

Yoğurt ta bir yandan; adet sancısına, ağız kokusuna, gaz sıkışmasına ve bademcik şişmesine iyi gelen güçlü bir probiyotik kaynağı olduğu için düzenli olarak tüketilmesi sindirim sisteminizi de sağlıklı tutacaktır.

Bal

Doğal bir bakterisit olan bal, midede oluşan kötü huylu bakterileri yok etmek için iyi gelen bir çözüm olabilir. Mide astarındaki yaşanan deformeyi de düzenleyecek antienflamatuar özelliklerinin yanında antioksidanlara da sahiptir ( Delil 18 ).

Aç karnına içebileceğiniz diğer bir çözüm olan bu yöntemi her sabah, 2 yemek kaşığı bal ile bir bardak suyu karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Bal, tek başına kullanımından ziyade bir çok rahatsızlığa çözüm olarak; yöntemlere eklenebilen bir ekstra kuvvettir. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere; bel ağrısına, mide bulantısına, bademcik şişmesine, burun akıntısına, cilt kuruluğuna, ayak çatlaklarına, adet sancısına, basura, geniz akıntısına ve boğaz ağrısına gibi bir çok rahatsızlıkta olmazsa olmazlardandır.

Zerdeçal

Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antifungal özellikleri ile gastrointestinal sistemlerdeki tahrişlerle iltihaplanmalara iyi gelerek mide mukozasını rahatlatan zerdaçalın kürkümin içeriği çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 19 ).

Evde uygulayabilecek bu bitkisel çözüm için de 1 tatlı kaşığı zerdeçala az bir miktar su, yoğurt veya muz karıştırarak macun yapabilir ve bu karışımı günde bir kere olacak şekilde hergün tekrarlayabilirsiniz.

Zerdeçal da diğer etkili kullanımlarının yanı sıra, diş eti şişmesine, burun akıntısına, geniz akıntısına, bademcik şişmesine ve hatta ayak mantarına da iyi gelen başka bir bitkisel çözümdür.

Hatmi Kökü

Son zamanların popüler çözümlerinden hatmi kökünün, sindirim sistemini, mide içi astarını yatıştırdığı ve iyi geldiği gözlemlenmiştir. Diğer özellikleri ile de kayganlaşmayı kolaylaştırdığı için tüketilen gıdaların kolayca sindirim sistemine ulaşmasının sağlayarak reflüye ve mide ekşimesine etkileri olan müsilaj içerdiği de belirtilmiştir ( Delil 20 ).

Günde bir kere tükebileceğiniz bu yöntemde; 1 çay kaş hatmi kökü tozunu bir bardak sıcak su ekleyin ve 10-15 dakika boyunca demledikten sonra suyunu süzdükten sonra tüketin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin de sindirim sürecini oldukça iyi bir şekilde düzenlemesini sağlayan lif ve mineral bakımından zengin olduğu için baziklik özelliği ile mide astarına iyi geldiğini belirten kaynaklar vardır ( Delil 21 ).

Hergün, ortalama 1 bardağa denk gelecek şekilde yarım bardak yulaf ezmesini, 1 ya da 2 bardak su ya da süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Etkisini de arttırmak için elma, muz ya da armut gibi asidik olmayan meyveler kullanabilirsiniz.

Yulaf ezmesi, içerdiği lif ve mineraller sayesinde aynı zamanda egzamaya ve cilt kuruluğuna da iyi gelen güçlü bir doğal ilaçtır.

Çam Fıstığı Yağı

Çam fıstığı yağı da, yukarıda belirttiğimiz; mide mukozasında yaşayan helicobacter pylori adı verilen bir bakterileri vücuttan elimine etmek için antimikrobiyallerdir ve gastrite iyi gelecektir ( Delil 22 ). Çam fıstığı yağına alerjiniz varsa bu çözüm yolunu denemeyiniz.

Çam fıstığı yağı da diğer yağlar gibi kendi başına ya da salatalarda kullanılabilecek ve günde 2 ya da 3 çorba kaşığı olarak kullanılabilen bitkisel yağlardan biridir.

Hindistan Cevizi Yağı

Gastrit sonucu; midenin maruz kaldığı oksidatif stresin azalmasında oldukça etkili olan antioksidanlar içeren bu yağ gastrite iyi gelir ( Delil 23 ).

Gün içerisinde 2 ya da 3 kaşık olarak günlük beslenmenizde kullanabilir ve belirtilerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağından hemen hemen bir çok yazımızda bahsediyoruz ve bir çok etkisinin yanında da; basura, cilt kuruluğuna, egzamaya, gaz sıkışmasına, kulak ağrısına, geniz akıntısına, cilt lekelerine, ayak kokusuna, mide bulantısına, bademcik şişmesine, ayak çatlaklarına, ayak mantarına ve boyun ağrısına da etkili bir çözüm yolu olduğunu gösteren bir çok araştırmaya yer veriyoruz.

Kimyon Tohumu Çayı

Bitkisel çözümlerde alternatif olarak kullanılan ve etkili bir çare olan kimyon tohumu, mide mukozasının ve ilgili diğer gastrit belirtilerinin iltihaplanmasını rahatlattığı ve antiseptik özelliği taşıdığı yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 24 ).

Yemek yerken içebileceğiniz bu karışım için bir tatlı kaşığı kimyon tohumunu kızartıp ezdikten sonra bir bardak sıcak suyla karıştırıp içebilirsiniz.

Bunun yanında; gaz sıkışmasına da iyi geldiği bilinen kimyon tohumu çayı, etkili çözümlerden de biri olacaktır.

Hindistan Cevizi Suyu

Pennsylvania Eyalet Üniversite'sinde yayınlanan bir makaleye göre; midenin, işlevlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek vitamin ve minerallerle dolu olduğu belirtilen Hindistan cevizi suyu da gastrite iyi gelir ve iyileşmesini hızlandırabilir ( Delil 25 ).

Hindistan cevizi suyunun, asit akışına sebep vermemesi için keskin olmamasına dikkat etmelisiniz ve hafifletilmiş olarak; yemekler arasında ve günde 3 ya da 4 bardak hindistan cevizi suyunu içerek gastrit belirtilerini azalatabilirsiniz.

Gastrite İyi Gelen İlaçlar

Doktor muayenesinden sonra hastalar, asidi etkisiz hale getirmek ve ağrıları azaltmak için magnezya ve antasit tabletler gibi antasitleri kullanabilirler. Bu tür ilaçların yan etkileri genelde kabızlık ve ishaldir. Genellikle ana nedenler yerine belirtileri hafifletmek için kullandığı üzere uzun süre kullanılmaması da gerekir ve belirttiğimiz üzere; doktora görünmek önerilebilen bir süreç olmalıdır ( Delil 26 ).

Yine doktor eşliğinde önerilen akut ve gastriti tedavi edebilen reçeteli ilaçlar arasında da, asit üretimini azaltan simetidin (Tagamet HB), famotidin (Pepcid AC), nizatidin (Axid AR) ve ranitidin (Zantac 75) gibi önleyiciler bulunmaktadır ve beraberinde etkili ve asit azaltıcı proton pompası inhibitörler de bulunur ( Delil 27 ).

H2 Önleyiciler hem reçetesiz hem reçeteli olarak bulunabilirken, proton pompa inhibitörlerinin tamamı reçete ile temin edilmektedir ( ABD Sağlık Sistemine Göre ).

Gastrit için Önlemler

Sigara içmek, aşırı miktarda alkol tüketmek, kafeinli ve kafeinsiz gazlı içecek içmek, greyfurt, portakal ve ananas gibi asit içeren meyve suları içmek, yüksek yağlı gıdalar tüketmekten kaçınmak, besin diyetindeki önlemlerin başında gelmektedir ( Delil 28 ).

Bu diyetin yanı sıra; kızartılmış besinler, önceden pişirilmiş hazır gıdalar ve glüten içeren yiyecekler de aynı şekilde gastriti tetikleyen diğer gıdalardır.


Gastrit İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Gastrit, gastrit ağrısı, sancısı, akut gastrit ya da kronik gastrit için hazırladığımız yirmi sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Gastrit hakkındaki seksen sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 28 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Gastritin tanımı, sebepleri, belirtileri ve nedenleri ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Sağlık Bilgi Merkezi Enstitüsü ).
 2. Akut gastritin tanımı, nedenleri, risk faktörleri ve diğer incelemeleri ( Healthline ).
 3. Gastrit hakkında: belirtler, doktora ne zaman görünmeli ve tanılarla, nedenler üzerine bir makale ( NHS ).
 4. Kronik gastritin detaylı incelemesi ( Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Gastritin tanımı, yaygınlığı ve ilk bakışı gibi tanımlar ( Patient ).
 6. Akut gastritin incelenmesi, patofizyolojisi, etolojisi ve hasta eğitimi hakkında bir makale ( Medscape ).
 7. Gastritin tanımı, semptompları, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bir inceleme ( WebMD ).
 8. Gastrit teşhisi sırasında yapılan testler hakkında bilgi ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Sağlık Bilgi Merkezi Enstitüsü ).
 9. İnsan vücudunun doğal yollardan şifa yeteneklerine sahip olabileceğini ve sağlık sorunlarının çoğuna yanıt bulabileceğini belirtir ( Kitap : Defy Your Doctor / C. Thomas Corriher , Sarah C. Corriher ).
 10. Evde Detoks, vücudunuzu temizlemek için oldukça güvenli ve kolay bir kılavuz sunmaktadır ( Kitap : Evde Detoks / Patricia Loh ).
 11. Ciltte kızarıklığa, cilt kuruluğuna, ağız kokusuna, baş ağrısına, yorgunluğa, aşırı kiloya ve erken yaşlanmaya maruz kalmak, kötü sindirimlerden kaynaklanabilir ( Kitap : Doğal Mide Bakımı - En uygun doğu ve batı şifa yöntemlerini kullanarak sindirim bozuklarının tedavisi ve önlenmesi / Anil Minocha , David Carroll ).
 12. Bu kitap, modern ve geleneksel tedavi yöntemleri kullanarak doğal ilaçlar için pratik bir kılavuz görevi görür ( Kitap : Yaygın Sindirim Problemleri için Doğal Çözümler / Milla Milunovich ).
 13. Aloe vera hakkında kısa bir inceleme ( Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Zeytinde bulunan oleuropein ve oleuropeinin farmakolojik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Yeşil çayın kronik gastrit ve mide kanserine etkili olan koruyucu etkisi üzerine bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Bölüm 7: Şaşırtıcı ve Güçlü Zencefil ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı / Ann M. Bode ve Zigang Dong ).
 17. İnsan midesindeki yararlı olan yoğurt bakterilerinin mücadelesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Bir çok alan kullanılan bal ve balın tıbbi özellikleriyle antibakteriyel aktivilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Bölüm 13: Zerdeçal, Altın Baharat ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı. / Sahdeo Prasad ve Bharat B. Aggarwal ).
 20. Althaea officinalis ve Althaea rosea'nın önemi üzerine bir gözden geçirme ( Academia ).
 21. İyi bir sağlık, her zaman iyi bir beslenme temeliyle başlar ( Kitap : Optimum Beslenme / Stephanie Green ).
 22. Çam ağacı yağının faydaları, kullanımı ve yan etkileri ( The Fusion Model ).
 23. Hindistan cevizi yağının fitokimyasal ve farmakolojik incelemesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 24. Kürkümin hakkında yapılan yapılan detaylı bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 25. Hindistan cevizi suyu üzerine yayımlanan bir makale ( Pennsylvania Eyalet Üniversitesi ).
 26. Antiasitler, kullanımı ve diğer bilgilendirmeleri ( NHS ).
 27. Gastrit nasıl tedavi edilir? İyi gelen ilaçlar hakkında bilgilendirme ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Sağlık Bilgi Merkezi Enstitüsü ).
 28. Gastritin semptopmları, evde tedavi yöntemleri ve önlemleri ( MedicineNet ).


Gastrit İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Gastrit, gastrit ağrısı, sancısı, akut gastrit ya da kronik gastrit yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan beş kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları dokuz paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 5 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Muz gastrite iyi gelir mi?

Yukarıdaki çözüm yollarından da bahsettiğimiz gibi; zerdeçal ve yulaf ezmesi yöntemlerinde takviye olarak muz kullanılabilir ve gastrite iyi gelir. Muzun bir çok özelliğinin yanında asidik olmaması, gastrit için zararlı olmadığı anlamına gelir.

Bu durumda tek başına alınmasından ziyade, çeşitli çözüm yollarının etkilerini güçlendirmek için de kullanılabilir.

Gastrite limon iyi gelir mi?

Limonla ilgili yeterli sayıda araştırmaları edinemediğimizden dolayı bu araştırma yazımızda limona yer vermedik. Söz konusu durumunda limon yerine, yukarıda doğal ve bitkisel çözümleri uygulayabilirsiniz.

Ayrıca; asidik özelliğinden dolayı limon kullanımı, gastrite iyi gelmeyeceği gibi çeşitli zararlara da yol açabilir.

Gastrite süt iyi gelir mi?

Yulaf ezmesi ile karıştırıldığında, yulaf ezmesinde bulunan etkiyi arttıcağı üzere süt iyi gelebilir. Tek başına kullanımı yerine belirttiğimiz çözüm yolu ile uygulanması daha iyi sonuçlar sağlayabildiğinden yukarıdaki yöntemlerimizi incelemeniz uygun olacaktır.

Bazı gıdalar, tek başına fazla etki yapmadığı gibi yanlış durumlara da yol açabilir. Bu yüzden; bal, süt, muz gibi ekstra takviyeler çeşitli çözüm yollarında daha etkili olmalarını sağlarlar.

Evde Çözüm Notu

Gastrit için hazırlamış olduğumuz bu detaylı araştırmaların bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatmak isteriz. En uygun kararı, özellikle ilerleyen gastrit durumlarında hekimlerin verebileceğini unutmayın.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu detaylı araştırma yazısı ile ilgili bizlere yapmış olduğunuz geri dönüşler için minnettarız. Evde Çözüm olarak; desteğiniz ve ilginiz doğrultusunda çalışmalarıma devam edeceğimizi ayrıca belirtmek isteriz.

Tekrar geçmiş olsun. :)