Evde soğuk algınlığı, öksürük ve burun tıkanıklığı için bitkisel ve doğal çözümler!

Kapak fotoğrafı için David Mao'ya teşekkürler! :)

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı en çok rastlanan rahatsızlıklardan biridir şüphesiz. Bu sebeple; sizlerden gelen sorular üzerine yaşanan bu durumun evde doğal ve bitkisel çözümlerini araştırdık.

Yetişkinlerde yılda ortalama 2 ila 4 kere, çocuklarda ise yılda 8 ila 8 arasında soğuk algınlığı görülebilmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalar sonrası yılda 1 milyar kişi bu sıkıntılardan muzdarip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Soğuk algınlığı, genellikle zararsız bir rahatsızlık olup boğaz, burun ve üst solunum yollarında hafif enfeksiyon olarak ta bilinir. Bu hastalığa rhinovirüs grubuna ait virüsler çoğunlukla neden olsa da diğer virüsler de neden olabilmektedir.

Virüsler vücuttaki göze, burun deliklerine ağız yoluyla intikal ederler ve insanlara hapşurma, el sıkışmaları gibi temaslar, havlu paylaşımları, kapı tokmağı ve telefon gibi nesnelerden de kolaylıkla yayılabilir. Bu yüzden soğuk algınlığı geçiren birinin ve etrafındakilerin bilinçli olması gerekmektedir.

Soğuk Algınlığının Belirtileri

Soğuk algınlığının belirtileri genellikle virüs bulaştıktan 2 ya da 3 gün sonra ortaya çıkmakta olup 7 ila 14 gün arasında sürmektedir. Bu belirtilerin başlıcaları; burun akıntısına, boğaz ağrısına, hapşırmaya, öksürüğe, yüksek ateşe, gözlerde kaşınmaya ve vücut kaşıntılarına neden olan rahatsızlıklardır.

Yaşadığınız durum ile ilgili reçetesiz ilaçlar da belirtilerinizin geçici olarak azalmasını sağlayabilir ve vücdunuzdaki bu kırılmalarla beraber, soğuk algınlığı geçireceğinizi düşündüğünüz zamanlarda bu tür takviyeler kullanabilirsiniz ( Delil 2 ).

Soğuk Algınlığıne Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, soğuk algınlığına iyi gelen ve evde uygalayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerden, detayları ile bahsetmeye özen gösterdik.

Bahsetmiş olduğumuz tedavi yollarını sizlere sunarken ayrıca; yapılan araştırmaları ve çalışmaları da kaynak göstererek kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı amaç edindik.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Reçetesiz ilaçlardan ziyade, evde uygulayabileceğiniz bir çok bitkisel ve doğal yöntem de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar nezdinde sizlere uygulayabileceğiniz bu çözümleri detaylı bir şekilde sıraladık.

Ayrıca; hazırlamış olduğumuz araştırma yazısındaki malzemeleri, başka hangi rahatsızlaklarda kullanabileceğinizi de ekleyerek, bilinçli bir toplumu hedefledik.

Bizlere tercih ettiğiniz ve gösterdiğiniz ilgiden dolayı oldukça memnun olduğumuzu belirtir, soğuk algınlığı için yapmış olduğumuz araştırmamızı sunmaktan mutluluk duyarız.

Sarımsak

Bir çok rahatsızlığa iyi gelen sarımsağın, boğaz enfeksiyonuna, diş ağrısına, ağız kokusuna da iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan sarımsak, yaşadığınız durumun geçmesine de yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayan sarımsak, aynı zamanda solunum açılmasına da yardımcı olup vücudunuzdaki toksinlerden arınmanız için de ideal bir destektir.

Yukarıda da belirttiğimiz rhinovirüs ve diğer bazı virüslere karşı antiviral özelliklere sahip olan allisin, ezilmiş, çiğnenmiş ya da doğranmış sarımsakta yeterli derecede bulunmaktadır ( Delil 3 , Delil 4 ).

2011 Yılında yapılan bir araştırmaya da göre; allisin kullanımının soğuk algınlığını önleme özelliğine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada; 12 hafta boyunca yüksek dozda allisin ekstresi ile tedavi edilen gruplarda, az sayıda soğuk algınlığı görülmekte ve belirtilerin azaldığı gözlemlenmiştir ( Delil 5).

Başka bir araştırmada da Aged Garlic olarak adlandırılan yaşlı sarımsak ekstreleri ya da AGE ( yaşlı sarımsaktan üretilen ) kullanımı, grip ve soğuk algınlığı belirtilerin şidetini düşürdüğünü ve oluşumun azalmasını sağladığı görülmüştür ( Delil 6 ).

Evde uygulayabileceğiniz karışım için 1 adet ezilmiş sarımsağa az miktarda karanfil, 2 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve biraz kırmızı biber tozu karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu karışımı belirtiler azalana kadar günlük olarak tüketebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; 1 bardak suya 4 veya 5 adet doğranmış sarımsak ve karanfil ekleyerek kaynatmak ve ardından bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp günde 2 ya da 3 kere içmek olacaktır. Ek olarak; sarımsağı salatalarda kullanabilir ve hatta ılık bir sütle beraber doğranmış olarak ta tüketebilirsiniz.

Sarımsağı ayrıca; geniz akıntısına, hemoroide (basura) ve sivilceye iyi gelmesi için kullanabilirsiniz.

Bal

Bal, özellikle soğuk algınlığınız sırasında tahriş olmuş olan boğazınızın yatışmasına ve belirtilerinizin azalmasına yardımcı olabilir. Adet sancısına da iyi gelen ve balda bulunan yüksek miktardaki enzim ve besin değeri, soğuk algınlığınıza neden olan virüsleri ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan ve 1998 yılında yapılan bir araştırmaya göre; antibiyotiklerin, çocuklarda görülen soğuk algınlığında ( belirtileri olan burun tıkanıklığı, yüksek ateş, halsizlik vb. ) ve üst yolunum yolu enfeksiyonlarında pek de yardımcı olmadığı gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Soğuk algınlığı için doğal ve bitkisel yöntemlerin başında gelen balın, antibiyotiklerden ziyade mukus salgısının azalmasına ve böylece çocuklarda da öksürüğün geçmesine yönelik deliller günden güne artmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2001 yılında yapmış olduğu önerilerde balın çocuklardaki öksürüğü azalttığı, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir ( Delil 8 ).

Balın bu kadar güzel özelliklerinin yanında her zaman organik bal kullanmaya dikkat etmelisiniz. Evde Çözüm ailesi olarak, marketlerde bulunan ve organik olmayan ballardan ziyade kaynağından emin olduğunuz ve güçlü karışımı olan balları kullanmanız diğer ballara nazaran daha etkili olacaktır.

Yapmanız gereken; 1 Tatlı kaşığı limon suyuna 2 tatlı kaşığı bal karıştırıp tüketmek olacaktır. Soğuk algınlığınızdan ve boğaz ağrılarınızdan kurtulmak için bu karışımı, her 2 saatte bir tüketebilirsiniz.

Tercih halinde ise; sadece bir kaşık bal da yiyebilirsiniz. Çocuklara da yatmadan önce (2.5ml) bir tatlı kaşığı olmak üzere bal yedirebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzda boğaz ağrısı ve öksürük gibi sıkıntılar var ise bu makalemizi inceleyebilirsiniz. 1 Yaş altı çocuklarda ise bal kullanılmaması önerilmektedir.

Zencefil

Yapılan başka bir araştırmada; soğuk algınlığı geçiriren bireylerde kullanılan zencefilin, vücut ısılarını sıcak tutmasını sağlayabilecek önemli özellikler barındırdığı da gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Ayak mantarına, ayak çatlaklarına ve diş eti şişmesine de iyi gelen zencefil, aynı zamanda bitkisel çözümlerin başında gelen antiviral, balgam söktürücü ve antiinflamatuvar özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde de faydalı olabilmektedir ( Delil 10 ).

Zencefili çiğ olarak gün içerisinde çiğneyebilir ya da günde 3 kere olmakla beraber çayını içebilirsiniz. Bunun için 2 su bardağı kaynamış suya, 1 yemek kaşığı doğranmış zencefil ekleyip 2 dakika kısık ateşte pişirebilir, ardından da oda sıcaklığında 5 dakika demlenmesini bekleyerek hazırlayabilirsiniz. Sonrasında süzmüş olacağınız çayınıza biraz limon ve bal ekleyerek içerebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; zencefile biraz karanfil ve tuz karıştırarak macun yapmaktır. Bu karışımı günde 2 kere ve yarım çay kaşığı olacak şekilde yiyebilirsiniz.

Zencefilin çok yönlü iyileştirme özelliğini; kulak ağrısına, mide bulantısına ve gastrite maruz kalmanız durumunda da alternatif bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Tavuk Çorbası

Bir çoğumuz, anne ve babalarımızdan soğuk algınlığı ya da grip geçirdiğimizde tavuk çorbasını içmemiz gerektiğini duymuşuzdur. Özellikle; ateş düşmesi için de uygulanan bu eski yöntemin doğruluğunu kanıtlayan araştırmaların olduğunu biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmada; tavuk çorbasının enkfesiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynayan beyaz kan hücrelerine etkisi ve soğuk algınlığındaki belirtilere de hızlı bir şekilde etki ederek azalmasını sağladığı gözlemlenmiştir ( Delil 11 ).

Yapacağınız tavuk çorbası, aynı zamanda bir çok temel besini ve önemli vitaminleri de barındırmaktadır. İçinde bulunan sebzelerin ise; yüksek antioksidan özellikleri, iyileşme sürecinizi büyük bir ölçüde hızlandırabilir.

Dehidrastasyon giderici ve hızlı bir şekilde soğuk algınlığını atlatmanızı sağlayabilen tavuk çorbası için organik sebze ve tavuk kullanmaya özen göstermelisiniz.

Karabiber

Baharatların önde gelenlerinden olan karabiber, bir çok sağlıklı yanının yanı sıra içinde bulundurduğu antioksidan, antimikrobiyal ve gastroprotektif ( mide koruyucu ) gibi etkili olan bir çok bileşikle soğuk algınlığınızın geçmesine de yardımcı olabilir ( Delil 12 ).

Beraberinde öksürük ve boğazlarda yaşanılan problemlerin de üstesinden gelebilen karabiber, rahat nefes alabilmenizi sağlayarak iyileşmenizi hızlandırabilen güçlü besinler de barındırmaktadır ( Delil 13 ).

Bunun için; bir bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı karabiber karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Burun akıntısı yaşamanız durumunda da yemeklerinizde de karabiberi kullanabilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Sizlere sunduğumuz bu doğal ve bitkisel çözümler eşliğinde uygulayabileceğiniz tedaviler, soğuk algınlığınıza iyi gelebilen çözümlerdir.

Bu çözümler sonrasında rahatsızlığınızın devam etmesi ya da şiddetine bağlı durumunda doktorunuza görünmeyi unutmamalısınız.

Tekrar geçmiş olsun! :)


Soğuk Algınlığı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere soğuk algınlığı, öksürük ya da burun tıkanıklığı için hazırladığımız on üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; soğuk algınlığı hakkındaki kırk paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 13 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Soğuk algınlığı hakkında bilgiler ( MedlinePlus - ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Soğuk algınlığı hakkında gerçekler, belirtiler ve tedaviler ( Amerikan Akciğer Derneği ).
 3. Sarımsakta bulunan allisinlerin antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Sarımsak ve organosülfür bileşikleri ( Oregon State Üniversitesi ).
 5. Sarımsak takviyesi ile soğuk algınlığının önlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Yaşlı sarımsak ekstresinin ( özü ) insan bağışıklığına etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinin sistematik olarak gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Çocuklarda geçirilen öksürüğün tedavisinde bal kullanımı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Zencefilin hipotermi ve ishal üzerindeki etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Kanser için uygulunan kemoterapide bir anti-emetik olarak zencefilin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Tavuk çorbası tedavisi bir efsane olmayabilir ( Proquest ).
 12. Karabiber ve sağlık hakkındaki iddiaları üzerine detaylı bir inceleme ( Taylor & Francis Online ).
 13. Karabiberin beslenme, tıbbi ve fonksiyonel özellikleri üzerine bir inceleme ( Açık Erişim Bilimsel Raporları ).