Evde kilo vermek için doğal ve bitkisel, hızlı ve etkili çözümler!

Kapak fotoğrafı için Alan KO'ya teşekkürler! :)

Evde Kilo Vermek

Evde kilo vermek, tamamiyle limitlerle dolu ve bambaşka bir dünyadır diyebiliriz. Bu durumun, önde gelen nedenlerinden biri de; kilo vermek ile alakalı; internette bir çok çözüm, alıştırma, diyet listesi ve benzeri tavsiyeler bulmanız ve bulduğunuz bu kaynakların da kulaktan dolma bilgilere sahip olmasıdır.

Kilo Vermeye Ne İyi Gelir?

Okuyacağınız bu yazıdan sonra, öğrenmiş ya da duymuş olduğunuz bir çok bilgiyi bir kenara bırakacağınızı düşünüyoruz.

Çünkü Evde Çözüm olarak; sizlere olabildiği kadar kaynaklar doğrultusunda ve bu kaynakların sağladığı delillerle beraber bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde; ( ve belirteceğimiz deliller doğrultusunda ) sizlere, evde kilo vermeniz için doğal ve bitkisel çözümleri tek tek ve detayları ile beraber sunmaktan mutluluk duyuyoruz!

Aşağıda; kilo vermek için doğal ve bitkisel çözümlerin aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğini bulacaksınız.

Bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Su

Su içmenin kilo verdiği üzerine bir çok makale okumuş olmalısınız. Bu okuduklarınızın doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrasında; su içmenin, 1 ila 1 buçuk saat boyunca vücudunuzdaki metabolizmayı %24 ile %30 oranları arasında arttırdığı ve bu süre zarfında vücudunuzda yer alan kalorileri de yakmaya yardımcı olduğu gözlemleniştir ( Delil 1 , Delil 2 ).

Başka bir araştırmaya göre de; kilo vermek için doğal ve basit yöntemlerin başında gelen suyu, yarım litre ve yemek zamanlarından da yarım saat önce olacak şekilde tüketilmesi sonucu içmeyenlere nazaran daha az kaloriye ve %44 oranı gibi büyük bir oranda da kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Düzenli olarak su içmek; aynı zamanda mide bulantısına iyi gelebilirken, sıcak olarak uygulandığında basura (hemoroide), tuzlu su olarak uygulandığında ise diş ağrısına, diş eti şişmesine, boğaz ağrısına ve hatta kulak tıkanıklığına ve bu durumla gelişen kulak ağrısına çözüm olarak uygulanabilmektedir.

Yumurta

Sanılanın aksine yumurtanın tamamını yemek kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Yapılan çalışmalar, tahıl bazlı kahvaltılar yerine yumurta yenmesinin, az miktarda kalori tüketilmesine ve sonraki 36 saat boyunca da vücuttaki fazla yağ ve kilolardan kurtulmasına yardımcı olduğu bildirilmiştir ( Delil 4 , Delil 5 ).

Eğer yumurtaya karşı alerjiniz var ise ya da genel olarak tüketmiyorsanız, yumurta değerindeki protein kaynaklarından da faydalanabilirsiniz.

Unutmayınız ki; aşırı şekilde yumurta yemek, egzamaya ve benzeri alerjan rahatsızlıklarada da neden olabilmektedir.

Yumurtayı aynı zamanda; sivilceye maruz kaldığınız durumlarda da kullanabilirsiniz.

Kahve

Kahvenin, okuduğunuz bir çok makalede ya da kaynakta da belirtildiği üzere bir çok zararından bahsedildiğini hatırlıyor olabilirsiniz. Ancak; kahvenin yararlı olan taraflarını da unutmamak gerektiğini de sizlere belirtmek isteriz. Bu yararlı özelliklerinden bir tanesini de; her zaman evde bulabileceğiniz ve kilo vermenizde etkili bir çözüm olabilmesidir şüphesiz.

Kaliteli kahvelerde bulunan yüksek miktardaki antioksidanlar kilo verebilmeniz için anahtar görevi görebilir. İncelemiş olduğumuz çalışmalar neticesinde; kahve tüketiminin, metabolizmanızı %3 ila %11 oranında arttırdığı ve yağların yakılmasında da %10 ile %29 arasında artma görüldüğü anlatılmaktadır ( Delil 6 , Delil 7 , Delil 8 ).

Burada dikkat etmeniz gerekenin kahvenize şeker ya da benzer tatlandırıcılardan eklememeye özen göstermek olduğunu unutmamalısınız. Şeker ya da benzer takviyelerle beraber kahveniz kilo vermekten ziyade kilo almanıza ve çeşitli zararlara neden olabilir. :)

Yeşil Çay

Kahvede de fark ettiğiniz gibi; yeşil çayında evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bitkisel bir çözüm olabileceğini de unutmamak gerekir. Bir çok faydası olan bu yeşil çayın, kilo verme üzerine etkilerinin araştırıldığı bazı çalışmalar mevcut. Tüm bunların yanında, siyah çayın faydaları nerede diye soracak olursanız; siyah çayın, kiloyu düşüren özelliğini ve diş ağrısına da iyi geldiğini araştırdığımız yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu çalışmalar; kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar içeren yeşil çayın, kafeinle beraber güçlü bir etkisi olduğuna ve yağ yakmada etkili olabileceği yönündedir ( Delil 9 , Delil 10 ).

Yapılan başka araştırmalarda da; ekstre olarak ya da normal şekilde tüketilen yeşil çayın kilo verme ile ilgili hatrı sayılır şekilde gözlemler yapıldığı yönündedir ( Delil 11 , Delil 12 ).

Yeşil çayın da oldukça faydası ve bir çok rahatsızlığa iyi gelen özellikleri, yapılan araştırmalar ve çalışmalarda ayrıca belirtilmiştir. saç dökülmesine, gaz sıkışmasına ve adet sancısına maruz kaldığınız durumlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz yeşil çayı, evinizden eksik etmeyin.

Oruç

Dini anlamının ruhani faydası bir yana, gündelik hayatınızda da oruç tutmanın yani belirli periyodlarda yemek yemenin kilo vermenize ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olacağı çeşitli araştırmalarla gözlemlenmiştir.

Oruç tutulan diyetlerde ve yemek zamanları arasında yapılacak spor ve su tüketiminin faydası olacağının yanı sıra, yapılmış olan bir çalışmada da belirli aralıklarda yemek yemenin kilo kaybına etkisi ve kalori alımını kısıtladığı gözlemlenmiştir ( Delil 13 ).

Yapılan başka bir çalışmaya göre de; düşük kalorili diyetlerde, kas kütlelerinde de kilo kaybına yardımcı olabileceği yönündedir ancak bu konu ile ilgili daha fazla araştırmaya da gerek duyulmakta olduğunu da belirtmek isteriz ( Delil 14 ).

Glucomannan

Konjac adlı bitkinin kökünden elde edilen Glucomannan, son zamanlarda günden güne popüler olan iyi gelen ve etkili bitkisel çözümlerden de biri olma özelliğini taşıyor.

Lif açısından zengin olan glucomannan, vücudunuzdaki suyu emerken bağırsağınızda da yer edinerek size tok hissiyatı yaratarak az kalori tüketmenize yardımcı olacağına dair yapılan araştırmalarda vardır ( Delil 15 ).

Yapılan başka bir incelemede de; glucomannan tüketen kişilerin, tüketmeyen kişilere oranla daha fazla kilo verdiği belirtilmiştir ( Delil 16 ).

Tokluk hissi yaratan ve evde uygulanabilecek çözümlerden de biri olan glucomannanın daha da fazla yaygınlaşağı anlaşılıyor. Besin diyetinden öte hissiyat ve irade ile mücadele edemeyen kişiler için mantıklı çözümlerden biri de olabilir.

Şeker

Günümüzde şeker kullanımı kilo vermek için en kötü yollardan biridir şüphesiz. Özellikle kültürümüzde bulunan çayla beraber ülkemizde de çok tüketilen şeker, diş ağrısına, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, cilt kuruluğuna ve farkedeceğiniz üzere; kilo almanıza da yol açan popüler malzemelerden biridir.

Her evde bulunan şekerin fazla kullanımından kaynaklı bir çok dezavantajı da olabileceği gibi, yapılan bir araştırmada da şeker ( ve yüksek fruktozlu mısır şuburu gibi ) tüketiminden kaynaklanan oluşabilecek obeziteyle beraber kalp ve diyabet rahatsızlıklarına kadar sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir ( Delil 17 , Delil 18 , Delil 19 ).

Evde Çözüm Notu

Eğer evde doğal ya da bitkisel yollardan kilo vermeyi düşünüyorsanız şeker tüketimini azaltmanızı unutmamanız gerekiyor.

Ayrıca; gündelik hayatınızda almış olduğunuz bir çok gıdada da şeker olabileceğinden içeriklerini de dikkatli şekilde gözden geçirmenizde fayda olacaktır.


Kilo Vermek İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kilo Vermek, kilolardan kurtulmak ya da azaltmak için hazırladığımız on dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kilo Vermek hakkındaki otuz iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 19 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Su kaynaklı termojenez ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Su içmenin, ozmosensitif mekanizmalar vasıtasıyla termojenezi uyarması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Orta yaşlı ya da yaşlı kişilerin, hipokalorik diyetle beraber yapılan su takviyesi sonucu kilo vermelerindeki artış ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Aşırı kilolu ve obez kişilerde yumurta yemenin kilo vermeye kısa süreli etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Kahvaltılarda yenilen yumurta kilo vermeyi arttırır ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Kafein tüketimi sonrası harcanan enerjiler ile vücut ısısındaki değişikliğin karşılaştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Normal derecede kafein tüketiminin insanlar üzerindeki termojenez ve günlük enerji harcalamaları üzerine etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Kafeinin enerji metabolizmaları, kalp atışları ve obez kadınlar üzerine etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Yeşil çaydaki kateşinler, kafein ve vücut ağırlığı düzenlemesi ( ScienceDirect ).
 10. Yeşil çay ve termojenezin kateşin-polifenoller, kafein ve sempatik aktivite arasındaki etkileşimleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Yeşil çayın kilo kaybı ve kilo kontrolü üzerindeki etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Yeşil çay kateşinlerinin kafeinli veya kafeinsiz olarak antropometrik ölçümlere etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Yetişkinlerdeki aşırı kilo ve obezite tedavileri için aralıklı açlık müdahaleleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Aralıklı günlük kalori kısıtlaması üzerine; hangi diyet rejimi kilo vermek için daha etkilidir? ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Diyet sırasında tüketilen liflerin subjektif iştah, enerji alımı ve vücut ağırlığı üzerindeki etkileri ( Wiley Online Library ).
 16. Kilo vermede üç farklı lif takviyesi üzerine gözlemler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi, obezite artmasında rol oynayabilir ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Orta yaşlı ve genç kadınlarda şeker ve şekerli içeceklerin tüketimi ile beraber diyabet üzerine etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Erkeklerde şekerli içecek tüketimi sonrası kroner kalp hastalığı ve risk belirteçleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).