Evde diş eti şişmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Alex'e teşekkürler! :)

Diş Eti Şişmesi

Ağızlarda yaşanan ve diş problemlerinin başında gelen diş eti şişmesi, beraberinde ağrılar, kanamalar, ağız boşluklarında artış ve hatta diş ağrısına ve ağız kokusuna da zemin hazırlamakta olup, ilgilenilmediği sürece de bu durumların ilerleyebileceği rahatsızlıklardan biri olabilmektedir.

Diş eti şişmesi ile beraber yaşanan bu durumlar, gündelik hayatınızı etkileyebilecek seviyeye gelebilir ve bu tür durumlardan arınmak için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlere ihtiyaç duyuyor olavilirsiniz.

İşte, sizlere hazırladığımız bu kapsamlı araştırma yazımızda diş eti şişmesinin nedenlerinden bahsettikten sonra evde uygulayabileceğiniz çözümleri, yapılan araştırmaları ve delilleri ile birlikte sunuyoruz.

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Ağzınızda birikmiş olan plak ve tartara, diş eti iltihabına neden olan ilerlemeler, çeşitli mantara ya da viral enfeksiyona, diş fikstürlerine bağlı tahrişe, çeşitli ürünlere ya da yiyeceklere karşı alerjiye, duyarlılığa, diş eti yararlanmasına ve hatta gebelikte de diş eti şişmesine neden olabilecek durumlardır ( Delil 1 , Delil 2 ).

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Aşağıda, sizler için diş eti şişmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda derledik.

Söz konusu durumda; şişmelerin ve ağrıların devam etmesi halinde doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Bu tür durumlarda evde rahatlıkla bulabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri sizlere sunarken, aynı yöntemleri başka hangi rahatsızlıklarda uygulayabileceğinizden de bahsetmek istedik.

Tuzlu Su

Tuzlu su, ağız problemlerinde ve ilişkili olan boğaz ağrısına, boğaz enfeksiyonuna ve hatta kulak tıkanıklığına da iyi gelen ve en popüler tedavi yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda ağzınızın pH seviyesini nötralize eder ve iltihaplı olan diş eti şişmelerini yatıştırır ( Delil 3 ).

Sadece bu özelliği ile de yetinmeyen tuzlu su, yapılan başka bir araştırma ya da göre iltihap söktürücü özelliğinin yanı sıra diş etlerinde yaşadığınız can sıkıcı şişiklerin de dinmesine yardımcı olmaktadır ( Delil 4 ). Tabi bu rahatlamanın bu yöntemle geçici süre olabileceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Yapmanız gereken; 1 çorba kaşığı tuzu bir bardak sıcak suya döküp güzelce karıştırın. Ardından 30 saniye kadar gargara yapıp ağzınızdan çıkartın. Bu methodu sabahları, geceleri ve yemek sonraları uygulayabilirsiniz.

Karanfil Yağı

Uzun zamandan beri diş eti şişmesine iyi geldiği bilinen karanfil yağı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre; içerdiği antimikrobiyal özellikler sayesinde, şişmelerdeki enfeksiyonun azalması bu uçucu yağ ile sağlanabilmekte olup, aynı zamanda analjezik özelliği ile de acılarda rahatlama sağlayabilir ( Delil 5 ).

Sadece diş şişmelerine değil, soğuk algınlığına ve bel ağrısına da iyi gelen karanfil tedavisi için yapmanız gereken; 2 ya da 3 damla karanfil yağını şişmiş bölgeye masaj yaparak uygulamanız ve o şekilde bırakmanız yeterli olacaktır.

Aynı zamanda; evde karanfil yağı yerine kendisi bulunuyorsa, çiğnemeniz de faydalı olabilir ve bu tedavi yöntemlerini, gün içerisinde birkaç saat arayla tekrarlayabilirsiniz.

Zencefil

Çocuklarda boğaz ağrısına, ayak mantarına ve kulak ağrısına da iyi gelen zencefil aynı zamanda anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile de diş etinizde yer alan şişmeyi azaltan hızlı ve etkili çözümlerden biri olduğu yapılan bir araştırmada gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Tedavi için küçük bir parça zencefili, yarım tatlı kaşığı tuz ile beraberinde ezerek macun kıvamına getirin. Ardından hazırlamış olduğunuz bu macunu şişmiş dişinizin etine ortalama 10 ila 15 dakika bekletin. Sonrasında ağzınızı durulamayı ve bu işlemi günde 2-3 kere yapmayı unutmayın.

Zencefilin ayrıca diş eti şişmesi sırasında olası yaşanabilen mide bulantısına da iyi geldiği yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Karbonat

Ağız kokusuna da iyi gelen karbonat, aynı zamanda şişmiş diş etleriniz için de alternatif ve iyi gelen etkili çözümlerden biridir.

Yapılan araştırmalar sonucu içinde barındırdığı antiseptik ve antibakteriyel özelliklerle şişmeye neden olan enfeksiyonları tedavi ederken, diş eti iltihabına da iyi gelen doğal yatıştırıcı özellikleri barındırır ( Delil 7 , Delil 8 ).

Bir çay kaşığı karbonat ile bir tutam zerdeçalı karıştırıp, şişmiş diş etinize masaj yaptıktan sonra durulamanız ve bu işlemi sabah ve akşamları tekrarlamanız yeterli olacaktır. Kabartma tozunu aynı zamanda dişlerinizi fırçlarken de kullanmanız tedavi sürecini hızlandırabilir.

Zerdeçal

Kabartma tozu kullanımında zerdeçaldan bahsetmişken, bir de bu yöntemden detaylı olarak bahsetmek istedik. Zerdeçal, burun akıntısına da iyi gelen güçlü bir antimikrobiyaldir ve diş şişmenizdeki iyileşme sürecini hızlandırarak enflamasyonu azalttığı için etkili bir evde çözüm olabileceği yapılan araştırmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

1 Çay kaşığı zerdeçal tozu ile yarım çay kaşığı tuz ve hardal yağını karıştırdıktan sonra bu macunu ağrıyan ve şişmiş olan kısma uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 10 ila 12 dakika beklettikten sonra suyla durulamayı ve bu işlemi günde 2 kere tekrar etmeyi unutmayın.

Limon

Limonun, vücudunuzdaki mikropların etkisiz hale getirilmesinde ve şişliğin dindirilmesinde etkili rol oynayan bileşikler içerdiği ve bununla beraber ağzınızdaki pH seviyesini dengelediği yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 10 ). Cilt lekelerine, adet sancısına ve hatta ayak çatlaklarına da iyi gelen limon uygulaması için yapmanız gereken;

Bu durumla ilgili yapmanız gereken ise; 1 çorba kaşığı limon suyunu, bir bardak ılık suda karıştırıp günde iki kez olacak şekilde gargara yapmanız.

Kullandıktan sonra da ağrınız ve şişkinlik üzerindeki etkisine fark ederek hızlı ve etkili bir şekilde rahatlama yaşayabilirsiniz.

Aloe Vera

Bu bitkisel çözümdeki antibakteriyel, anti-enflamatuar ve antioksidan özellikler, diş etlerinizdeki şişliği ve yaşadığınız hassasiyeti iyileştirerek zararlı bakterilerin yok olduğunu belirten ve hatta cilt kuruluğuna da iyi geldiğini gösteren araştırmalar mevcuttur ( Delil 11 ).

Ayrıca; şişmiş diş etlerinizde yaşadığınız sıkıntılar için aloe veranın jelini ya da yaprağından sağlayacağınız jeli kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bu jeli ağzınızdaki şişmiş kısma uygulayıp yaklaşık 20-30 dakika bekletmek. Ardından durulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Hemen-hemen bir çok çözümümüzde elma sirkesinden bahsediyoruz diyebiliriz ( boyun ağrısına, cilt kuruluğuna, kulak ağrısına, cilt lekelerine ve boğaz enfeksiyonuna da iyi gelmektedir. ).

Açıkçası; sizlerle beraber bizler de araştırdıkça daha da mutlu oluyoruz. :) Bu güzel haberle birlikte ve tabiiki yapılan araştırmalar doğrultusunda; elma sirkesi, ağzınızdaki pH dengesini düzenlerken hafif asidik içeriği ile de diş etlerinizdeki şişmelerin ve enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olabilir ( Delil 12 , Delil 13 ).

Yapmanız gereken ise; bir çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suda karıştırmak ve gargara şeklinde bu işlemi 2 ya da 3 kere tekrar etmektir.

Diş Eti Şişmesini Önleme

1. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamaya çalışın ve dişlerinize uygun olan fırçalama tekniğini uyguladığınızdan emin olunuz.

2. Diş ipi kullanmaktan çekinmeyin. İlerleyen zamanlarda yaşayacağınız sıkıntıları önlemek için etkili bir alışkanlık olabilir.

3. Gargara kullanımı sıklaştırın. Özellikle antiseptik bir gargara, diş eti hastalığına neden olan bakterileri öldürebileceği gibi ağzınızın sağlığını da dengeleyecektir.

4. Bol miktarda C vitamini ve kalsiyum içeren gıdaları diyetinize ekleyerek ağız sağlığınızı güçlendirin.

5. Gün içerisinde bol miktarda su içmeyi unutmayın. Özellikle yemek sonrası tüketilen su, aynı zamanda ağız temizliğinizi de sağlayacaktır.

6. Sigara da diş eti şişmelerine neden olabilmekle, durumu daha da ilerletebileceğinden uzak durmaya çalışacağınız bir etmen olduğunu unutmayın.

7. Aşırı derece sıcak ya da soğuk içeceklerden uzak durmaya özen gösterin.

8. Stresten uzak durmaya çalışın. Yaşadığınız stres, kortizol seviyesini yükseltir ve diş etleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki iltihaplanmayı arttırır.


Diş Eti Şişmesi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş Eti şişmesi, ağrısı, apsesi, yanması ve hatta iltihabı için hazırladığımız on üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş Eti şişmesi hakkındaki otuz sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 13 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Diş eti hastalığı, nedenleri, tehşişi, tedavisi ve yararlı ipuçları ( Ulusal Diş ve Kranyofasiyal Araştırma Enstitüsü ).
 2. Diş etleri - Şişmesi ( Medline Plus ).
 3. Tuzlu suyun, diş oyukları için gargara olarak kullanılması ( Adventure Racing Dergisi ).
 4. Enflamasyona, iltihaba iyi gelen bir çözüm ( Manchester Üniversitesi ).
 5. Kıymetli bir baharat olan karanfil ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Bölüm 7 - Şaşırtıcı ve güçlü olan zencefil - Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi ).
 7. Kabartma tozunun, karbonatın antibakteriyel aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp kütüphanesi ).
 8. Ev tedavileri : Aloe veranın faydaları ( Aile Sağlığı Ansiklobedisi, Cilt 1 ).
 9. Bölüm 13 - Zerdeçal, Altın Baharat - Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi ).
 10. Farklı narenciye suyu konsantrelerinin antioksidan, antimikrobiyal ve fitokimyasal aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Aloe vera hakkında kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi - Indian Journal of Dermatology ).
 12. Bitkisel çözümler ve evde konfor ( Jill Nice - Kitap ).
 13. Sirke ile ilgili tıbbi kullanımlar ve antiglisemik etkileri ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi , ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).