Evde diş beyazlatma yöntemlerine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Brooke Cagle'a teşekkürler! :)

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Normal bir bireyin yaşlandıkça dişlerinin renksizleşmesi ya da sararması oldukça doğal bir süreçtir. Günümüzde oldukça yaygın olarak bir çok doğal ve bitkisel yöntem, evde sağlıklı bir şekilde diş beyazlatma için uygulanmaktadır.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak ve yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde çözüm yolları sunmaya özen gösterdik.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Diş beyazlatma ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazısında sunduğumuz çözümlerin, başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederken de ayrıca bilinçli bir toplumu hedefledik.

Aşağıda; evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerini doğal ve bitkisel yöntemler eşliğinde bulabilirsiniz.

Bizlere günden güne göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz!

Karbonat ve Hidrojen Peroksit

Gündelik hayatta kullanılan diş macunlarının içeriğinde bulunan karbonat ve hidrojen peroksit, sararmış dişlerin beyazlatma işlemi için oldukça etkilidir. Bu karışımı evinizde uygulayarak dişlerin beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca; 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre de diş macunlarında yer alan karbonat ve hidrojen peroksitle yapılan macunların dişlerin beyazlamasında oldukça etkili olduğu gözlemlendi ( Delil 1 ).

C Vitamini

2007 Yılında yapılan bir çalışmaya göre C vitamini eksiliğinde dişlerde ve diş etlerinde bakteri birikimi olan peridontitleri kötüleştiği ve bunun sonucunda dişlerde sararma olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Her ne kadar konu ile ilgili daha fazla araştırmaya gerek duyulsada, gündelik besin alışkanlığına C vitamini ekleyerek dişlerin beyazlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Aktif Kömür

Negatif yüklü olan aktif kömür, diş yüzeyinde bulunan pozitif yüklü plaklardan arınmanız için oldukça etkili bir çözüm olabilirken doğal da bir beyazlatma aracıdır. Aktif kömür ve dişlerin beyazlaması için yapılan araştırmalarda oldukça çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir ( Delil 3 ).

Toz halinde bulunan aktif kömürün içerisinde ıslatılmış diş fırçanızı sürdükten sonra dişlerinizi bu çözüm ile yaklaşık olarak 1-2 dakika fırçalamanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

2014 Yılında yapılan başka bir araştırmaya göre de bitkisel çözümlerden oldukça popüler olan elma sirkesinin diş beyazlatma yönteminde etkili olduğu gözlemlendi. Ancak; araştırmacıların daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ve elma sirkesinin idareli bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çiziyor ( Delil 4 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu yöntem için de 2 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya koyarak çalkaladıktan sonra durulumanız ve bu işlemi her gün tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Bu bitkisel çözümün aşırı şekilde kullanılması diş yüzeylerine zarar verebileceğinden dikkatli olunması gerekmektedir.

Elma sirkesini ayrıca; burun akıntısına, bademcik şişmesine, ishale, gastrite, boyun ağrısına, boğaz ağrısına, gaz sıkışmasına, ses kısıklığına, böbrek ağrısına, kulak ağrısına ve hatta sivilceye de uygulayarak bitkisel bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bir çok rahatsızlıkta da evde bitkisel bir çözüm olarak kullanılan hindistan cevizi yağının, 2015 yılında yapılan bir başka araştırmada dişlerde bulunan plak oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir. Diş sararmasının nedenlerinden biri de olan plak oluşumunu iyileştirmek, aynı zamanda diş beyazlatmak için de zemin hazırlayabilir ( Delil 5 ).

Bu bitkisel çözüm için saf hindistan cevizi yağını diş fırçasına uyguladıktan sonra dişlerinizi yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika boyunca fırçalamanız yeterli olacaktır.

Hindistan cevizi yağı ve diş beyazlatma yöntemi için de her ne kadar daha fazla araştırma gerekse de dişlerinize uygulayarak sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Basura (hemoroide), geniz akıntısına, saç dökülmesine, boyun ağrısına, egzamaya, kabızlığa, ayak ağrısına, ayak çatlaklarına, baş ağrısına ve sivilce lekelerine maruz iseniz, çok fonksiyonlu ve faydalı olan hindistan cevizi yağını alternatif bir bitkisel çözüm olarak da uygulayabilirsiniz.

Limon ya da Portakal Kabuğu

Limon ya da portakal kabuğunun içerisinde bulunan sitrik asitler, diş sararmasına neden olan bakterilerin ve lekelerin giderilmesinde etkili rol oynayarak beyazlatma işleminde iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca; ağız sağlığında da oldukça önemli yeri olan antibakteriyel olmaları diş ve diş etlerinizin güçlenmesine de katkıda bulunur ( Delil 6 ).

Bu bitkisel çözümü uygulamak için dişlerinize limon ya da portakal kabuğu sürdükten 2 dakika sonra diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamanız ve bu işlemi günde bir kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Diş Beyazlatma için Önlemler

Aşağıda; dişlerin sararmasına neden olan ve uzak durulması gereken gıdalar bulunmaktadır. Dişlerin sararmasını önlemek, aynı zamanda doğal bir beyazlatma işlemi olacağından dikkatle uygulanmasında fayda olacaktır.

Kahve, kırmızı şarap, pancar kökü, yaban mersini ve sigara diş sararmasında önde gelenlerdir. Bunların yanı sıra plak oluşumu için de yüksek karbonhidratlı yiyecekler, şekerli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.


Diş Beyazlatma Yöntemleri İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş beyazlatma Yöntemleri, dişlerin beyazlamasını sağlayan doğal ve bitkisel çözümler ya da sararmış dişlerin beyazlamasında alınması gereken önlemler için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş beyazlatma Yöntemleri hakkındaki yirmi sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş beyazlatma işlemi için üretilen ve diş macunların içerisinde bulunan karbonat ve hidrojen peroksitin beyazlatmada olan etkileri üzerine yayınlanmış klinik bir çalışma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. C Vitamini eksiliğinde dişlerde yaşanan sararma ve beyazlatma süreçlerinin gözlemlenmesi üzerine yapılan klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
  3. Aktif kömürün içerisinde bulunan özelliklerin diş beyazlatma işleminde etkin rolü ve faydalı yöntemleri üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
  4. Elma sirkesinin diş beyazlatma yöntemi için yapılan klinik bir araştırmaya ait sonuçların gözden geçirilmesi üzerine yayınlanan makale ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Diş beyazlamak için uygulanan hindistan cevizi yağının faydaları ve yöntemleri üzerine yapılan çalışmanın detaylı bir şekilde yayınlanmasına ilişkin araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Ağız ve diş sağlığında limon ve portakalın içeriğinde bulunan sitrik asitlerin, diş beyazlamasında etkin rolü ve faydaları üzerine yayınlanan makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Diş beyazlatma işlemlerinin diş sağlağına olan etkileri üzerine sorular ve yanıtlar ( Smile Brilliant ).
  8. Beyazlatma sonrası hassas dişleri yönetme ve bilgilendirme ile ilgili yayınlanan bir makale ( Colgate ).

Diş beyazlatmak diş sağlığına zarar verir mi?

SmileBrilliant'ta yayınlanan bir makalede; diş beyazlatmanın herhangi bir şekilde diş sağlığına zarar vermeyeceği yönünde bir açıklama bulunmaktadır. Ancak; bu süre zarfında uygulanacak olan beyazlatma ürünlerinin geçici diş hassasiyetine neden olabileceği yönünde de bilgilendirme yapılmıştır ( Delil 7 ).

Diş beyazlatırken oluşan diş ağrısına ne iyi gelir?

Colgate'in sitesinde yapılan açıklamaya göre; diş beyazlatmak için uygulunan işlemler sırasında yaşanan diş ağrıları, dişlerin ve diş etlerinin hassasiyetinden kaynaklı olabileceği için çoğunlukla geçicidir ve ağartma işleminden sonra durur ( Delil 8 ).

Diş ağrınız öncesinde ya da sonrasında devam ediyorsa, doğal ve bitkisel çözümleri de uygulayarak tedavi bulabilirsiniz. Bu durumla ilgili; "Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!" başlıklı yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Dişleri beyazlatmak için neler yemeliyiz?

Dişlerinizi beyazlatmak için kahve, pancar kökü, yaban mersini, kırmızı şarap ve sigara gibi sarartıcı etmenlerden uzak durup yüksek karbonhidratlı yiyecekler ve şekerli içecekleri azaltmanız yeterli olacaktır.

Evde Çözüm Notu

Sizlere sunduğumuz bu doğal ve bitkisel çözümleri, hassas diş ve diş etleriniz var ise uygulamadan önce az miktarlarda denemeyi unutmayınız.