Evde cilt kuruluğuna, kızarıklara ve yanmalara bitkisel çözümler!

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğu, ( Xerosis olarak ta bilinir ) özellikle soğuk havaların olduğu kış aylarında bir çok insanı etkileyen rahatsızlıklardan biridir ve genellikle ciltlerinizin dış yüzeyinde, neme eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Kapak fotoğrafı için Romina Farias'ya teşekkürler! :)

Kuru cilt, vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebildiği üzere; genelde ellerde, kollarda ya da bacaklarda görülebilmektedir. Sanılanın aksine sadece kuru ciltlerde değil, yağlı olma eğiliminde olan ciltlerde de görülebilmektedir ( Delil ).

Cilt Kuruluğunun Belirtileri

Cildin kuruluğu genelde geçici bir rahatsızlık olsa da bir çok belirtiye de neden olabilmektedir. Bunlar arasında; ciltte pul-pul oluşumlara, ciltte kaşınmaya, kaşınma sonrası kızarmaya, ciltte tahrişe ya da iltihaba maruz kalmak başlıcalarıdır.

Kuru ciltlerin belirtileri genelde yaşa, sağlığa, yaşadığınız çevreye ve hatta dışarıda geçirdiğiniz süre zarfında maruz kaldığınız bir çok şeye göre de değişkenlik gösterebileceğinden hayat rutininin gözlemlenmesi önemlidir ( Delil 2 ).

Bazı durumlarda da; ciltte ufak, kırmızı ve kabarık şişlikler görülebilmektedir. Dış etkenlere maruz kaldıkça bu şişlikler enfekte olabilir ve kaşınmalara da sebebiyet verebilir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Nem oranının düştüğü ve havanın soğuduğu zamanlarda nükseden cilt kuruması, Amerikan Cilt Birliği'nde yazılan bir yazıya göre; sert sabun, kaşıntılı giysiler, uzun ve sıcak duşlar, çevresel faktörler, düşük nemli seviyelerde sıcak veya soğuk havaya maruz kalma sonucu oluşabildiği de gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Kış aylarından ziyade yaz aylarında da klimaların sürekli açık olduğu yerlerde uzun süre durmanın sonucu da cildinizde kuruluk görülebilmektedir. Ayrıca yaşlanma, diyabet gibi durumların ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de olabilir.

Tüm bunların yanında; aşırı alkol tüketimi, egzamaya maruz kalmak ya da sentetik kumaşlı giysiler de cildi tahriş edebilir ve kuru cildi daha da kötüleştirebilir.

Cilt Kuruluğunun Türleri

Yaşanan cit kuruluklarının, nedenlerine bağlı deri iltihabı diye adlandırılan 3 tür dermatit yaşanabilir. Dermatit durumlarımda da cilt, tipik olarak kızarmış, şişmiş ya da kurumuş olarak ta gözlemlenir ancak bulaşıcı değildir.

Dermatilerin bir çok çeşiti olmakla beraber yaygın olarak; atopik, kontakt ve seboreik olarak görülmektedir ( Delil ).

Atopik dermatit: genelde egzamayla ilişkili olan atopik dermatik ciltte kuru ve kaşıntılı durumlarda gözlemlenir.

Kontakt dermatit: genellikle ciltte gözlemlenen küçük kabarmalar, kaşıntılarla beraber ellerde ve ayaklarda gözlemlenen diğer bir durumdur.

Seboreik dermatit: ağırlıkta bebeklerde ve kafa derilerinde gözlemlenen seboreik dermatik, pullanmaya, kızarıklığa ve kepeklere de neden olabilmekte ve bu durumlarla beraber yüzde, göğüste ve diğer bölgelerde de görülebilen durumlardır.

Cilt Kuruluğunun Teşhisi

Doktorunuz tarafından yapılacak olan muayenede fiziksel bir inceleme gerekebileceği gibi gündelik hayatınızda cildinize uyguladığınız etmenler hakkında ( duş alma süresi, iş kondisyonları ve çevresel faktörler gibi ) bilgi verilmesi de önemli rol oynamaktadır.

Bu tür bilgilendirmeler eşliğinde doktorunuz ayrıca; durumun tıbbi koşullar gerekip gerektirmeyeceğine dair bazı tanısal testleri de önerebilir.

Doktor muayenesinde eğer var ise başka belirtilerinizden, ne sıklıkla cilt kuruluğuna maruz kaldığınızdan ya da ilaç kullanıyorsanız hangi ilaçlar olduğundan bahsetmeniz de doğru teşhis için gerekli olacaktır.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm olarak; sizlere cilt kuruluğuna iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler hakkında yapılan araştırma ve çalışmalarla beraber bahsetmeye çalıştık. Söz konusu durumda bu yöntemleri deneyerek cilt kuruluğunuzun belirtilerinden kurtulabilirsiniz.

Kuruluk sırasında; aşırı derecede ağrı, kaşıntı ya da iltihaplanma gibi durumlara da maruz kalınıyorsa en kısa sürede doktorunuza danışmanız doğru bir davranış olacaktır.

Cilt Kuruluğuna Evde Çözüm

Evde kullanılan doğal ve bitkisel çözümlerle hafif cilt kuruluğu yaşayan kişiler, genelde kısa bir sürede rahatsızlıklarından kurtulabilmektedirler.

Ancak; cildinizde aşırı sızlama ya da halka gibi döküntüler oluşuyorsa doktorunuza da danışmanız da fayda olacaktır.

İşte sizlere; cilt kuruluğu hakkında yapmış olduğumuz araştırmaları, delilleri ile beraber sunduğumuz ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümler;

Hindistan Cevizi Yağı

Cilt lekelerine ve cildinizde yaşadığınız kurumalar için etkili bir doğal ilaç olan Hindistan cevizi yağı içeriğinde kuruluğa iyi gelen, bol miktarda yağ asidi içermektedir ve cildinizi de nemli tutmasını sağlayan E vitamini de bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak kullanılması, 2004 yılında Dermatitis'te yayınlanan bir çalışmada etkili ve güvenli olarak gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Hindistan Dermatoloji Dergisi tarafından 2016 yılında yapılan ve yayınlanan başka bir çalışmaya göre; hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ asitlerinin cilt bariyeri fonksiyonlarına, eikosanoid üretimine, egzamaya ve hücrelerdeki zarlara iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

2018 Yılı gibi yakın zamanda yapılan ve Journal of Traditional and Complementary Medicine'de yayınlanan bir çalışmada da araştırmacılar, hindistan cevizi yağının cildi koruyucu ve anti-inflamatuar özelliklerini vurgulamakta ve bu yağın aynı zamanda cilt bakımı için kullanılmasını önerir niteliktedir ( Delil 4 ).

Yapmanız gereken; duş öncesinde Hindistan cevizi yağı içeren ya da organik olan yağı, derinize uygulayarak masaj yapmak. Yaklaşık 10 dakika kadar dinlendikten sonra duş alabilir ( çok sıcak olmayacak şekilde ) ve bu işlemi günlük olarak tekrarlayabilirsiniz.

Eğer cildinizdeki kuruluklar yüzünden acı da çekiyorsanız, Hindistan cevizi yağını duş aldıktan sonra da zarar görmüş derinize uygulayabilirsiniz.

Bal

Bal bilindiği üzere doğal bir nemlendirici olup içerisinde antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri de barındırır. Soğuk algınlığına da iyi gelen bu özellikler, cildinizde yer alan kurulukların da giderilmesi önemli bir yol oynamaktadır.

2012 Yılında AYU'da yayınlanmış olan bir derleme çalışmasında; uzmanlar balın bir çok hastalığa faydalı olmasının yanı sıra cilt kuruluğuna da iyi geldiğini gözlemlemişlerdir ( Delil 5 ).

Evde uygulayabileceğiniz güzel ve bitkisel çözümlerden biri olan balı duş öncesi tahriş olmuş, kaşınmakta olan ya da kuru olan cildinize dairesel bir biçimde masaj yaparak sürebilirsiniz. Ardından Hindistan cevizindeki örneğimiz gibi 10 dakika bekleyip duş alarak ( fazla sıcak olmamasına dikkat edin ) rahatlayabilirsiniz. Bu işlemi günde bir kere tekrar etmeniz yeterlidir.

Diğer bir yöntem ise; bal ile gliserini karıştırmak, ardından kuru olan ve acıyan bölgenize uygulamak. Tekrar 10 dakika bekledikten sonra ilgili bölgeyi durulayabilir ve bu işlemi günde 1 ya da 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi cildinizdeki oluşan kuruluklara iyi gelen doğal içeriklerden biridir ve ölü cilt hücrelerinizden kurtulmanızı sağlayarak aynı zamanda temizleme ve peeling için etkili bir madde içermektedir.

Cildi nemlendirme özelliği de bulunan yulaf ezmesi, barındırdığı proteinlerle de su kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır. 2009 Yılında Journal of American Dermatology Academy'de yayınlanan bir çalışmaya göre; yulaf ezmesinin cilt kuruluğuna karşı koruyucu bir bariyer oluşmasını sağlayan bileşenle içerdiği de gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

2014 Yılında yayınlanan başka bir araştırmaya göre de ( Dermatoloji Dergisi ) yulaf ezmesinin cilt kuruluğunu geçirmede ve azaltmada önemli bir rolü olduğu ayrıca bildirilmiştir ( Delil 7 ).

Yapmanız gereken; yıkanacağınız ve çok sıcak olmayan ılık suya 1 kap yulaf ezmesi ile birkaç damla lavanta yağı damlatıp iyice karıştırmak. Ardından bu yatıştırma özelliği bulunan karışımda 15 dakika civarı uzanıp tadını çıkarabilirsiniz. Cildinize iyice nüfus eden karışım sonrası vücudunuzu temiz bir suyla arındırıp kurulandıktan sonra nemlendirici ile takviyede bulunabilir ve bu işlemi haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, evde uygulanacak çözümler arasında günden güne bir çok tedavide kullanan faydalı bir bitkidir. Üstün nemlendirici özelliği cildinizin aynı zamanda pH dengesini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır ve cildiniz için iyi etkiler bırakır.

Ayak çatlaklarına da iyi gelen aloe vera için Amerikan Enfeksiyon Kontrol Dergisi'nde, 2003 yılında yayınlanmış olan bir çalışmada; aloe vera'nın kaşıntılı, ağrılı ya da sızlamalı olarak nitelendirebileceğimiz kuru cildinizin rahatlamasına da yardımcı olabileceği bildirilmiştir ( Delil 8 ).

Ayrıca; 2006 Yılında yapılan ve Skin Research & Technology'de yayınlanan bir çalışmaya göre; buzdolabında dondurulmuş olan aloe vera özünün, cildin nemlendirilmesinde etkili olduğu gözlemlenmiş ve buna istinaden cilt kuruluğunda da önemli rol oynayabilmektedir ( Delil 9 ).

100% Organik olan aloe veranın jel formlarını marketlerde bulabilirsiniz. Bununla beraber, evlerinizde bitkisi var ise yaprağından jelini sıyırmanız ve etki göstermesi için gereken kısma masaj yaparak ve 30 dakika civarı uygulamanız yeterli olacaktır. Ardından etkili bölgeyi ılık su ile durulayın ve bu işlemi günde 1 ya da 2 kere tekrar edin.

Avokado

Kuru ciltler için doğal ortamlarda yetişmiş avokado harika bir tercih olabilir. Yumuşatma ve nemlendirme özelliklerinin yanı sıra içerisinde bulunan yağ asitleri cildinizdeki nem kaybını da dengelemeye yardımcı olabilir.

İçeriğinde yüksek derecede E ve A vitaminleri barındıran avokado, cildinizin bakımı ve onarımı için ihtiyacını duyduğunuz pürüzsüz ve ipeksi dönüşüme de yardımcı olur.

2018 Yılında Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; avokado yağının çatlamış, hassas ve kuru ciltler için evde uygulanabilecek bitkisel yöntemlerden biri olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 10 ).

2 Ya da üç adet avokadoyu çatalla beraber püre haline getirin ve ardından biraz bal ekleyin. Karışım kurumuş olan cildinize 20 ile 30 dakika uygulayın. Ardından su ile durulayıp kurulamanız ve bu işlemi haftada 2 ya da 3 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Bu süre zarfında avokadoyu da ayrıca yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Cilt kuruluğunda yaşadığınız kuruluklardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz etkili yöntemlerden diğeri de elma sirkesidir. Elma sirkesi, diş eti şişmesine, boyun ağrısına, boğaz enfeksiyonuna ve hatta kulak ağrısına da iyi geldiği gibi cildinizin kuruluğuna da iyi gelecek ve cildinizin pH seviyesini düzene sokmaya yardımcı olacaktır.

Bununla ilgili 2 tatlı kaşığı, filtre edilmemiş elma sirkesini biraz bal ekleyerek suyla karıştırıp günde 2 kere içebilir ya da banyo suyunuza 1 bardak ve yine filtre edilmemiş elma sirkesini ekleyip suda 15 ila 20 dakika bekletip cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulama ardından durulanıp nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Gliserin

Gliserin, cilt kuruluğunu gidermek için en etkili yöntemlerden biridir. Yumuşatıcı özelliğinin yanı sıra cildinizdeki nem oranını da olabildiğince tutar. 2002 Yılında yapılmış bir çalışmaya göre; kuru cilt tedavisinde gliserinin alternatif uygulanabilecek bir yöntem olabildiği de gözlemlenmiştir ( Delil 11 ).

Kurumuş cildinize uygulamış olduğunuz gliserini bir kaç saat beklettikten sonra durulamanız ve bu işlemi haftada 2 ya da 3 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca gliserinli sabunlar da kullanıp etkisini hızlandırabilirsiniz.

Kremler ve Merhemler

Cilt kuruluğu için çeşitli merhemler ve kremler vardır. Bu kremler, reçeteli ve reçetesiz olarak iki ayrı grupta satılabilir ve eczanalerden temiz edilebilmektedir.

Doğru krem ya da merhemi kullanmadan önce doktorunuza danışmanın ve fiziksel bir muayaneye ihtiyaç duyabileceğinizin önemli olduğunu hatırlatırız.

Cilt Kuruluğunu Önleme

Cilt kuruluğunu önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Bunların başında; yukarıda bahsettiğimiz ve evde çözüm olarak uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümler eşliğinde cilti nemli tutmak gelir.

Aşırı sıcak duşlardan, özellikle soğuk havalarda uzak durmaya çalışmak ve mümkün olduğu kadar kısa kalmak ayrıca faydalı olacaktır.

Gündelik hayatınızda cilt hijyeni için kullandığınız sabunların nemlendirici özellikleri olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kış ayları gibi havanın soğuk olduğu dönemlerde cildinizin en az tahrişe maruz kalması için sıkıca giyinebilirsiniz.

Eğer ellerde cilt kuruluğu yaşanıyorsa ve özellikle elde bulaşık yıkama gibi durumlar söz konusu ise çok sıcak olmaması ve uzun süreden kaçınmak suretiyle eldiven de kullanarak önlemleri alabilirsiniz.


Cilt Kuruluğu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Cilt Kuruluğu, kızarması, yanması, kaşınması yada tahriş olması için hazırladığımız on bir kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Cilt Kuruluğu hakkındaki elli sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 11 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Kuru cilt nedir? Nasıl görünür? Mikroskota kuru cilt ve nedenleri ( Amerikan Cilt Derneği ).
 2. Hindistan cevizi yağının orta şiddetteki cilt kuruluğuna etkisi üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Emolyentler, nemlendiriciler ve dermatolojide nemlendiriciler rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Hindistan cevizi yağınınanti-inflamatuar ve cilt koruyucu özellikleri ( Journal of Traditional and Complementary Medicine ).
 5. Arı balının tıbbi ve kozmetik kullanımı ile ilgili bir gözden geçirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Yulaflı bir losyonun orta veya şiddetli cilt kuruluğundaki bariyer fonksiyonunu ve nem seviyelerini geliştirmede ve korumadaki etkinliği ( Amerikan Dermotoloji Akedemisi Derneği ).
 7. Yulaf ezmesi ile cilt kuruluğunun giderilmesindeki etkinliğinin değerlendirilmesi üzerine ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Kuru cildin tedavisinde aloe vera jeline ait etkisinin değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Aloe vera ekstresi içeren kozmetik formülasyonların farklı konsantrasyonlarda nemlendirici etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Bazı bitkisel yağlarla yapılan uygulamaların anti-inflamatuar ve cilt bariyerlerindeki etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Atopik hastalarda gliserinin, cilt üzerindeki etkisini karşılaştıran bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Cilt Kuruluğu İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Cilt Kuruluğu, kızarması, yanması, kaşınması yada tahriş olması yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan üç kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları üç paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 3 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Ciltte kuruluk ve pullanma için ne yapılır?

Ciltte yaşanan kuruluklarla beraber olan pullanma da aynı koşullar altında gerçekleşebilen durumlardan olabilmektedir. Pullanma için de cilt kuruluğu üzerinde yapılmış olan araştırmalar sonrasındaki doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Cilt kuruluğunun yaşanıldığı evreler, genelde geçici bir rahatsızlık gibi görünse de, bir çok belirtiye de neden olabilmekte ve bunların arasında ciltte pullanma ile beraber kaşınmaya, kuzarmaya, tahrişe ve iltihaba da maruz kalmak gelebilmektedir.

Evde Çözüm Notu

Cilt kuruluğu ile ilgili herhangi bir soru ya da araştırma talebiniz olursa, bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz.