Evde bakım maaşı yatan iller ve 2019 yılı güncel ücreti ile parası!

Kapak fotoğrafı için Rawpixel'e teşekkürler! :)

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Hasta bakım maaşı olarak ta anılan evde bakım maaşı; engelli, sakat ve bakıma muhtaç kişiler için devlet destekli yapılan bir yardım ödeneğidir. Böyle bir hizmetin oluşturulmasında yaşlıların, engellerin ve hastaların daha kolay bir yaşam sürdürebilmesi amacı benimsenmektedir.

Devlet tarafından bu desteğin sağlanması için de ilgili kişilerin gerekli belgeler ve bilgilendirmeler eşliğinde bazı adımları takip etmesi yeterli olacaktır.

Evde Bakım İlk Maaş Yatma Zamanı

Eğer, evde bakım işlemleri için başvurunuzu tamamladıysanız ve maaşın ne zaman yatacağını merak ediyorsanız öncelikle başvurusu sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekecektir.

Bu süreç genelde; başvuru tarihinden yoğunluğa göre ortalama 2 ay içerisinde tamamlamanabilir. Bulunduğunuz ilden ile de ücretlerin yatma süreleri değişkenlik göstereceğinden başvuru durumunuz ve maaşınızın ne zaman yatacağına dair en net bilgiyi alabileceğiniz yer; başvurduğunuz aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü olacaktır.

Başvurunuz eksiksiz bir şekilde işleme başlamış ise, içiniz rahat bir şekilde bu süreci bekleyebilir ve başvuruyu bitimini takiben ortalama 2 ay sonrasında e-devlet hesabınız üzerinden yatıp-yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2019

Genel olarak; ayın 15'inden sonra ülkenin çoğu ilinde maaşların yattığı belirtilmekte olup ilden ile değişiklikler gözlemlenmektedir. ( Örneğin Adana'da ayın 25'inden sonra yatabilirken, İzmir'de 20'sinden sonra yatabilir. )

Bu sebeple; başvurusu sürecinden sonraki alınacak ilk maaşın günü baz alındığında sonraki aylarda da hemen-hemen aynı zamanlar alacağınızı düşünebilirsiniz.

Evde bakım maaşlarının yatırıldığı başlıca iller şu şekildedir; Ordu, Amasya, Sakarya, Tokat, Aksaray, Edirne, Diyarbakır, Afyonkarahisar, Zonguldak, Konya, İzmir, Antalya, Çanakkale, Ankara, Denizli, Muğla, İstanbul, Mersin, Gaziantep, Tekirdağ ve Bilecik.

Bu illeri; Uşak, Hatay, Kırıkkale, Isparta, Osmaniye, Kocaeli, Giresun, Samsun, Aydın, Trabzon, Bolu, Manisa, Malatya, Kayseri, Kars, Balıkesir, Bursa, Düzce, Adıyaman, Kırklareli, Çorum, Adana, Erzincan, Karabük ve Yozgat takip etmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; evde bakım maaşlarının zamanları da illere göre farklılık gösterebileceğinden, e-devlet sitemi üzerinden de maaş yatan yatan iller takip edilebilmektedir. Bunun için E-Devlet Hizmeti'ne giriş yaparak sorguda bulanabilirsiniz.

2019 Evre Bakım Maaşları

Akşam gazetesinde yayınlanan bir habere göre; 2019 Yılında yapılan yeni zamlarla beraber evde bakım ücreti, parası yaklaşık olarak bin 149 lira, Temmuz 2019?da ise bin 207 lira olması beklendiği ifade ediliyor.

Yine de net ücreti öğrenmek için E-devlet sistemini kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Evde Bakım Maaşı Belgeler / Evraklar 2019

Aşağıda; evde bakım maaşı için istenen belgeler ve evrakları, detaylandırmaları ile beraberinde bulabilirsiniz. Bu belgeler, bakıma muhtaç olan kişiden, ailesinden veya yasal olarak temsicilcisi olan kişilerden istenmektedir.

Aşağıda yer alan tüm bilgiler, TBMM'de yer alan resmi açıklamalara göre hazırlanarak, sizleri bilinçlendirmeyi amaç edindik ( Delil 1 ).

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Bu belge, il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebildiği gibi kaymakamlıklardan da edinebilmekte olduğu için nüfus müdürlüklerine gitme zorunluluğu bulunmamaktadır.

İkametgah Belgesi

Yine, E-devlet üzerinden "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü" bölümünde yer alan "Yerleşim Yeri ( İkametgah ) ve Diğer Adresi Belgesi Sorgulama" ekranından bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Yapmanız gereken; E-devlet hesabınızla giriş yaptıktan sonra: Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama bölümüne girmeniz olacaktır.

Sağlık Kurulu Raporu

Bu rapor, evde bakım maaşı verilecek olan kişinin herhangi bir hastaneden almmış olduğu belgedir ve yapılan muayaneler sonrası verilmektedir. Detaylı bilgi için hastanelerin bilgi danışma merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.

SGK Tabi Olunmadığı Belge

Sosyal Güvenlik Kurumlarından da alınabilen bu belge, başcuruyu yapan kişinin ya da ailesinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmadığını gösterir belgedir.

Gelir Belgesi

Kişinin hali hazırdaki gelir durumunu beyan eden ve bununla ilgili belgeler. Bu formu burayı tıklayarak kaydedebilirsiniz.

İki Adet Vesikalık Fotoğraf

Fotoğraf stüdyolarından, yakın zamanda çektirilmiş olan iki adet vesikalık fotoğraf.

Öğrenim Durumu Belgesi

Eğer var ise, kişinin öğrenimini durumunu gösterir diploma, öğrenci belgesi ve benzeri diğer belgeler.

Engelli Vasisi Bilgisi

Engelli kişinin vasisi olması olması durumunda, vesayete ve vasi atanmasına ilişkili olan mahkeme kararının bildirir belge.

Anne Baba Medeni Durumu

Eğer kişinin anne ya da babası ayrı ve boşanmış işe, boşandıklarına dair mahkeme kararını bildirir belge.

Evde Bakım Dilekçe Örneği

İlgili talep formu için burayı tıklayarak kaydedebilirsiniz.

Not: En güncel bilgileri, bulunduğunuz ile ait aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerinden alabileceğinizi unutmayınız.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları 2019

Aşağıda; bakıma muhtaç olan kişinin evde bakım maaşı alabilmesi için T.C. Resmi gazete yayınlanan yazıya istinaden şartları yer almaktadır ( Delil 2 ).

Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Engelli Sağlık Kurulu tarafından engel oranının %50 ve üzerinde olması koşulu ile beraberinde ağır engelli olarak ta belirtilen rapor.

Yardıma İhtiyacı Olur Kanaati

Günlük hayatta alışılmış olan durumları önemli ölçüde yerine getirememesi ve hayatını idame ettirmek için başkasının yardıma, bakımına ihtiyaç duyma zorunluluğu.

Aylık Gelirin Yetersizliği

Kendisinin elde ettiği her türlü gelir kabul edilerek, toplam gelirinin asgari ücretin 2/3'den az olduğunun beyan edilmesi.

Evde Bakım Hizmetlerinin Kapsamı

Kişisel bakım hizmetleri ve psiko-sosyal destek olmak üzere iki ana grup, evde bakım hizmetleri kapsamındadır.

Kişisel bakım hizmetleri içerisinde; banyo yaptırılması, Tuvalet ihtiyacını gidermede yardım edilmesi ve gerektiğinde temizliğinin yapılması, tırnaklarının kesilmesi, sakal tıraşının yapılması, i?stenmeyen tüylerin temizlenmesi, saçlarının taranması, yatağının temizlenmesi ve düzeltilmesi, odasının temizlenmesi, dişlerinin temizlenmesi, yemek ve içecek ihtiyacının giderilmesi, el, yüz ve ayak temizliği, elbiselerinin giydirilmesi ve çıkarılması, burun ve kulak temizliğinin yapılması ve ç?amaşırlarının yıkanması bulunmaktadır.

Psiko-sosyal destek hizmetleri içerisinde ise; bilgilendirmeler, grup çalışmaları, etkinlikler gibi refakat hizmetleri ve kişisel diğer çalışmalar yer almaktadır.


Evde Bakım Maaşı Yatan İller İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Evde bakım Maaşı Yatan iller, 2019 Yılındaki ücreti, parası, başvuru şartları ve gerekli belgeler için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Evde bakım Maaşı Yatan iller hakkındaki kırk yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Bakıma muhtaç engellilerin tesbiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik ( TBMM - Komisyon - İnsan Hakları - Belge ).
  2. Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama ( Türkiye Cumhuriyeti - E-Devlet Sistemi ).
  3. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü - Bakıma muhtaç engellilerle ilgili tespit hakkındaki yönetmelik ( Resmi Gazete Yayını ).
  4. AÇSB, Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama Ekranı ( Türkiye Cumhuriyeti - E-devlet Sistemi ).
  5. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı / Sosyal Hizmet Merkezi Yayını ( Aile.gov.tr ).
  6. Ücretler, Ödemeler ya da Maaşlarla ilgili PTT iletişim bilgileri ( PTT ).
  7. T.C. AÇSHB Evde bakım uygulaması ve maaşları hakkında yapılan açıklama ( Aile.gov.tr ).


Evde Bakım Maaşı Yatan İller İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Evde bakım Maaşı Yatan iller, 2019 Yılındaki ücreti, parası, başvuru şartları ve gerekli belgeler yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan altı kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on dört paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 6 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Evde bakım maaşı başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Başvuru işleminiz tamamlandıktan sonra ilgili Sosyal Hizmet görevlileri, belgelerinizi büyük bir titizlikle incelerken başvuru yaptığınız evraklarda herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ederler.

Eksikliğin olmaması durumunda önce hastayı, ardından da bakım yapılacak yeri incelerler. Tüm bu işlemlerin ardından son olarak karar verilir ve ortalama 2 ya da 3 ay sürebilecek olan işlem başlama sürecine girer.

Evde bakım maaşının ne zaman yatıyor?

Bakıcının adı soyadı, yakınlığı, en son alınan ödemenin tarihi, tutarı, başlangıç ve bitiş tarihi gibi detaylarla beraber tüm işlemlerin kontrol etmek ve son güncel durumu öğrenmek için E-Devlet Hizmeti'nden yararlanabilirsiniz.

E-devlet şifrenizle beraber giriş yaptığınız sistemde "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" sekmesinde yer alan "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" ekranından işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemler için ayrıca; akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz E-Devlet uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Evde bakım parası hangi bankadan alınıyor?

Evde bakım parası, Ziraat Bankası üzerinden hesap açılması durumunda ya da "bakım maaşı" adı altında PTT'in resmi şubelerinden temin edilebilir. Ödemeler aylık olarak ( Şubat - Mart - Nisan vb. ) yapılmakta ve her ay illere göre farklılık gösterebilmektedir.

Maaşları Ziraat Katılım Bankası ile birlikte alanlar ise BAKIYE yazıp 4747 numaralı hizmet numarasına mesaj atarak durum hakkında ayrıca bilgi alabilirler.

Konu ile ilgili bağlı bulunan Sosyal Hizmet Merkezleri'nden konu hakkında detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra; PTT ile ilgili evde bakım maaşları için de PTT Online İşlemler'den, hesabınız var ise online olarak kontrol edebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşları Kimlere Verilir?

Evde bakım ücretinin alınabilmesi için yardım edilecek kişi ile akrabalık şartı getirilmektedir. Söz konusu yöntemlelikte akrabalık kapsamına giren kişiler şu şekilde ifade edilmektedir;

Üveyler de dahil olmak üzere; bakıma muhtaç olan kişinin; eşi, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, kendi çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her biri.

Evde bakım maaşları ne zamandan beri uygulanıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ait Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre;

Eylül 2017 tarihinden itibaren başlatılan bu uygulamada yaklaşık olarak 500 bin engelli vatandaşa aylıkları verildiğini bakan Kaya aktarmıştır ( Delil 3 ).

Bakan Kaya ayrıca; engelli vatandaşların eğitimine de önem verdiklerinden ve öğrenci sayılarındaki artışı da ayrıca vurgulayarak toplam katılımın 306 bine ulaştığını da vurgulamıştır.