Evde ağız kokusuna iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Alex Hiller'e teşekkürler! :)

Ağız Kokusu

Halitosis olarak ta anılabilen ağız kokusu, sürekli iletişim halinde olan insanlar için soysal anlamda önemli bir rol oynamaktadır. Bir çok insan, ağız kokusunun farkında olmamakla beraber, bir çoğu da bu duruma her ne kadar dişlerini fırçalasa da çare bulamamaktadır. Farkında olmayan kişilerin etrafında olanlar, durumu izha edene kadar da çeşitli iletişim sorularına neden olabilmektedir.

Genellikle ağzınızın kokup kokmadığını fark etmeyebilirsiniz. Eğer etrafınızda güvenebileceğiniz dürüst ve kibar kişiler varsa bu durumu öğrenmeniz an meselesi olacaktır. Aksi halde ağız kokusu problemi çektiğinizi düşünüyorsanız ve bu durumla ilgili evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümler arayışındaysanız, doğru yerde olduğunuzu söylemek isteriz.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusuna neden olan etmenlerin başında; soğan ve sarımsak gibi koku yapan gıda tüketimine, alkol ve sigaraya, akciğer enfeksiyonuna, diyabete, ağız kuruluğuna, yetersiz ağız hjiyenine, diş eti şişmesine, bademcik şişmesine, diş ağrısına, diş çürüğüne, sinüs ya da boğaz enfeksiyonuna, yan etkisi olan ilaç kullanımına, mide bulantısına, böbrek ağrılarına ya da karaciğer yetmezliğine maruz kalmakla beraber, sindirim sistemi ile ilgili sorunlar da gelebilir ( Delil 1 ).

Bu tür durumlar dışında; uyku sıkıntılarından dolayı da ağız kokuları gerçekleşebilir. Uyku sırasında tükürük üretiminin yavaşlamasıyla beraber ağzı açık uyuyanlarda yaşanan su kaybı, bakterilere yeterli müdahale edilememesine yol açarak kötü kokulara neden olmaktadır. Özlellikle; sabahları ağız kokusuna maruz kalıyorsanız, ağız açık kalmayacak şekilde rahat bir uyku pozisyonunda uyumalısınız.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için araştırdığımız çözüm yollarını, deliller ve kaynaklar eşliğinde sunuyoruz.

Yaşadığınız durum hakkında her ne kadar yazı ya da makale okuduysanız okuyun, araştırmalar nezdinde; size sunduğumuz bu çalışmadan mennun kalacağınızı ve paylaşarak bizlere destek olacağınızı umuyoruz.

Çünkü; bir çok platformda anlatılan ve kulaktan dolma bilgiler eşliğinde sunulan çözüm yollarından olabildiği kadar uzak kalmaya çalışan bizler, sağlığınızı ve bilinçli olmanızı oldukça önemsiyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Sizler için sunduğumuz ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken, başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinin üzerinde durarak bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi ayrıca belirtmek isteriz.

Aşağıda; yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde, evde rahatlıkla bulacağınız malzemelerle beraber ağız kokusuna etkili ve pratik çözümler bulabilirsiniz.

Bizlere olan desteğiniz ve güveninizden dolayı tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz!

Maydanoz

Maydanoz bilindiği üzere; ağız kokusunu gidermek için popüler ve en iyi bilinen etkili yöntemlerden biridir. Taptaze kokusu ve yüksek klorofil içeriğinin koku giderici özelliği ağız kokusuna iyi gelen çözüm olarak kabul edilir.

Maydanoz ile ilgili yapılan bir araştırmada; ( insanlar üzerinde denenmemiştir ) maydanozun, faul kükürt denilen bileşiklerle etkili bir şekilde başa çıktığı gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Maydanozu ağız kokunuz için etkili olarak kullanmak istiyorsanız her öğünden sonra taze olanlardan az bir miktar çiğneyebilir ve hatta yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Maydanozu taze ve gündelik olarak evde bulundurmak istiyorsanız da geniş bir saksı içerisine almış olduğunuz organik tohumları ekebilir ve böylelikle sürekli ve kesin olarak evinizde bu lezzetli ve güzel kokulu bitkiyi barındırabilirsiniz.

Sizler için yapmış olduğumuz bir diğer araştırmaya göre; maydonozun ayak şişmesine de iyi gelen alternatif bir çözüm olduğundan bahsetmiştik.

Yoğurt

Yoğurt; evde bulabileceğiniz harika çözüm yollarından biri olarak, kötü kokulardan arınmanız için etkili bir yol olarak bilinmektedir. Lactobacillus adı verilen sağlıklı bakterileri barındıran yoğurt, ağız kokusuna neden olan ve bağırsaklarınızda yer alan kötü bakterilerle mücadele etmek için etkili olabilir.

Yapılan bir araştırmada ise; yoğurdun ağız kokusunu giderebildiği üzerine bir çalışma yapıldığı ve bu çalışmada 6 hafta boyunca yoğurt yiyen katılımcıların %80 gibi büyük bir oranında ağız kokusunun azaldığı gözlemlenerek yoğurtta bulunan probiyotiklerin ağız kokusunu azalttığı gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Gün içerisinde, diyetinize yoğurt ekleyerek ağız kokusunu hızlı bir şekilde geçireceğine tanık olabilirsiniz.

Bir çok rahatsızlığa da iyi gelen yoğurt, ayrıca; gaz sıkışmasına, adet sancısına, gastrite ve saç dökülmesine de iyi gelen alternatif çözümlerden biridir.

Portakal ve limon

Portakal ve limon, sadece sağlıklı meyveler olmakla kalmayıp aynı zamanda ağız sağlığınız ( boğaz enfeksiyonuna ve cilt lekelerine de iyi gelir. ) için de önemli bir rol oynamaktadırlar. Ağız kuruluğu ile beraberinde kötü nefes sahibi olan kişiler, kokuya neden bakterilerden arınmak için yeteri kadar tükürük üretememekte ve bu durum ağız kokularına sebebiyet vermektelerdir.

Tükürük salınımı ile ilgili yapılan bir araştırmada; strik asitin, bu salınımı artırdığı ve etkili olduğu gözlemlenmiştir. Portakal ve limonda da yeteri kadar sitrik asit bulunmaktadır ( Delil 4 ).

Gündelik beslenmenize, portakal ve limon suyunu karıştırarak ekleyerek, besin değerleri yüksek olan bu meyvelerin sağlıdığı diğer faydalardan da yararlanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Daha önceki yazılarımızda, cilt kuruluğuna, geniz akıntısına ve burun akıntısına da iyi gelen sirkenin özellikliklerinden bahsetmiştik. Fark ettiğiniz üzere; bir çok faydasının yanında ağız kokusuna da iyi gelebileceğini söyleyebiliriz.

Çünkü; ağız kokularına neden olan bakteriler, asidik ortamları çok sevmezler ve yaşamlarına devam edemezler. Sitrik asitte olduğu gibi sirkede de yer alan asidik asitler bu bakterilerin korkulu rüyası olabilir ve ağız kokusuna neden olmalarını engelleyebilir.

Evde uygulayabileceğiniz bu çözüm için, 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırdıktan sonra ağzınızda 30 saniye bekletip, ardından gargara yapıp dışarı atmanız yeterli olacaktır.

Elma

Yapılan bir araştırmada elmanın, özellikle sarımsak kokusuna çok güçlü bir şekilde etki ettiği gözlemlenmiştir ( Delil 5 ). Elma, aynı zamanda sarımsakta kokulara neden olan bileşikleri, etkisiz hale getirmeyi sağlayan özelliklerinin yanı sıra, kan dolaşımındaki bileşikleri de nötralize eder.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden ve soğuk algınlığına evde çözüm olarak sunulan doğal ve bitkisel yollardan bahsederken de sizlere soğan ve sarımsağın bir çok alanda iyi olduğundan bahsetmiştik.

Bu sebeple; bu çözüm yollarını kokusundan dolayı göz ardı etmemek gerekiğini hatırlatır ve elma tüketimini doğal yollardan yapmanız, içerisinde katkı maddeleri bulunan ve organik olmayan elma sularından daha etkili olacaktır. Evde bulabileceğiniz güzel çözümlerden biri de olan elmanın suyunu kendiniz de sıkarak gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Süt

Sarımsak kokusu demişken, elma gibi sütün de bu tür güçlü kokulara ciddi derecede etkisi olduğu gözlemlenmiş ve yapılan başka bir araştırmada da; sarımsak tüketimi sonrası, sarımsaktan kaynaklanan kötü kokuların hatrı sayılır derecede azaltığı da belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Süt, aynı zamanda soğan kokusu için de etkili olup, sarımsak ya da soğan tüketimi sonrası da bir bardak olarak içebilir ve ardından etkisini fark edebilirsiniz.

Limon suyu ile beraber olarak uygulandığında hemoroide (basura) da iyi geldiği yapılan başka araştırmalar ve çalışmalar sonucunda belirtilmiştir.

Karbonat

Bir çok rahatsızlıkta da kullanılan karbonat, günümüzde kullanılan diş macunlarının içinde de yüksek miktarda bulunan ve ağız kokularını sağlayan bakterilerin yok olmasına yüksek derecede etki yapan bir alternatif çözüm olduğuna dair yapılan kuvvetli çalışmalar vardır ( Delil 7 , Delil 8 ).

Evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz ve bir çok faydası olan ( ayak çatlaklarına ve ayak mantarına da iyi gelir. ) karbonat çözümü için yapmanız gereken; 2 tatlı kaşığı karbonatınızı 1 kap sıcak suyun içerisine koymak ve ortalama 30 saniye boyunca ağızınızda gargara yapıp durulamak yeterli olacaktır.

Ağız Hijyeni

Yukarıda sizler için anlattığımız ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel olan çözümlerin etkilerini denemekten önce ağız temizliğinizin en önemli unsurlardan biri olduğunu da son olarak belirtmek istedik.

Bununla ilgili yapılan araştırmalarda; ağız hijenindeki düzensizlik nedeni oluşan ağız kokusuları en yaygın olarak görülen durumlardan biri olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Evde Çözüm Notu

Bu da demek oluyor ki; aslında yukarıdaki yöntemlere ihtiyaç duymayacağınız bir durumla da karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Ağız hijyenine yoğunlaşmanız sonrnasında kokularınızdan en hızlı ve etkili şekilde kurtulabilmeniz mümkün.

Tek yapmanız gereken, günde 2 kere olmak üzere dişlerinizi ve dilinizi fırçalayıp hijyeninizi korumak. Gerekirse de uyumadan önce gargara ile de ağzınızda kalmış bakterilerden de arınabilir böylelikle sabahları ağız kokusu ile uyanmaktan da arınabilirsiniz.


Ağız Kokusu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ağız Kokusu, kötü nefes ya da ağız hijyeni için hazırladığımız dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ağız Kokusu hakkındaki kırk iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 9 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Ağız kokusuna sebep olan başlıca nedenlerin detayı bir şekilde anlatımı ve teşhisi ile tedavi süreçleri hakkında bir bilgilendirme ( Mayo Clinic ).
  2. Gıda maddelerinin, Allium-spesifik uçucu sülfür bileşiklerinin uzaklaştırılmasındaki etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Yemek alışkanlığınızı değiştirin ve kötü nefesinizi azaltın, yoğurt yiyin! ( EurekAlert ).
  4. Salivasyonda yumuşak lazer, sakız ve sitrik asitlerin etkileri ( ResearchGater ).
  5. Sarımsak sonucu oluşan kötü kokuların besin ve gıda bileşenleri tarafından deodorizasyonu ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Sarımsak sindirimi sonrası sütlerin ağız kokularını gidermesi üzerine etkisi ( Wiley Online Library ).
  7. Ağız hijyeninde sodyum bikarbonat ( karbonat ) kullanımı ve uygulanışı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Kabartma tozu içeren diş macunlarının ağız kokusu üzerindeki etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. Halitoz : teşhisten yönetimine ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Ağız Kokusu İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve ağız Kokusu, kötü nefes ya da ağız hijyeni yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan dört kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları beş paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 4 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Yemek sonrası ağız kokusu neden olur?

Yemek sonrası tüketilen gıda parçacıkları, dişlerinizde ve etrafında yer alan bakterileri artırabilir ve kötü kokulara neden olabilir.

Soğan, sarımsak ve çeşitli koku yapıcı baharatlar gibi belirli gıdaları tüketmek te kötü kokulara neden olan diğer etmenlerdir.

Ağız kokusunu kalıcı olarak gidermek mümkün mü?

Ağız kokusuna neden olabilen bir çok etmen olduğundan, her ne kadar evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümleri deneseniz de tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Ağız kokusunu önlemenin en uygun yolu; ağız hijyeninize mümkün olduğu kadar dikkat etmeniz ve olası diğer nedenlere karşı tedbirli olmanız olacaktır.

Çözüm Notları

Gıdalar tüketildikten sonra sonra kan dolaşımına girerler ve ardından akciğerlerinize taşınırlar ve bu süreçle beraber nefesi etkilerler.