Elma sirkesinin evde iyi gelen ve hızlı geçiren bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Roberta Sorge'e teşekkürler! :)

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, oldukça yaygın olarak kullanılan ve bir çok rahatsızlığa iyi gelen özellikleri ile çözüm bulmayı sağlayan popüler bir sirkedir.

Ezilmiş, damıtılmış ve fermente edilmiş elmalardan elde edilen elma sirkesi, direkt olarak tüketilebilir ya da salata ve benzeri aparatiflerce ek olarak alınabilir ( Delil 1 ).

İçeriğinde; asetik asit, antimikrobiyal, antibakteriyel, antienflamatuar, antiviral ve antifunfal gibi oldukça etkili özellikler barındıran elma sirkesi, bir çok rahatsızlık üzerinde yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde oldukça pratik bir bitkisel çözüm olarak bilinmektedir.

Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Aşağıda; elma sirkesini çözüm olarak uygulayabileceğiniz çeşitli rahatsızlıklarını ve yapılan araştırmalar nezdinde detaylı tanımlarını ulaşabilirsiniz.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizleri, hazırlamış olduğumuz araştırma yazılarımızda yer alan klinik çalışmalar ve diğer kaynaklar doğrultusunda kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya çalışıyoruz.

Evde Çözüm Yolları

Bitkisel ve doğal çözüm yollarının uygulanışı hakkında da olabileceği kadar örneklendirmeler yaparak kolay bir şekilde uygulama yöntemlerini de bulabileceğiniz bu araştırma yazımızda; sizlere, ilgili rahatsızlıklar hakkında diğer çözüm yollarından bahsederek de ayrıca bilinçli bir toplumu hedefledik.

Bizlere gösterdiğiniz ilgi ve destekten dolayı tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Kulak Ağrısına

Kulak ağrısına neden olabilecek bakteri ve iltihap oluşumlarına çözüm olabilen elma sirkesini etkili bir alternatif olarak kullanabileceğinize yönelik yapılan klinik araştırmalar vardır ( Delil 2 ).

Kulağınıza yaklaşık 12 saat arayla 1-2 damla şeklinde uygulayabileceğiniz bu yöntem sonrasında bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kulak ağrısına etkili olan doğal tedavi yöntemleri için; "Kulak ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına

Antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri ile de elma sirkesi aynı zamanda boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı da oldukça çözüm olabilen popüler uygulamalardan biri olarak bilinir ( Delil 3 ).

Boğaz ağrısı için 1 bardak suya, yaklaşık 2 çorba kaşığı elma sirkesi koyarak gargara yapabilir ve hatta etkisini arttırmak için az bir yudum aldıktan sonra ağızınızı çalkalayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için alternatif olarak uygulayabileceğiniz diğer faydalı çözümler için de; "Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek detalı bir bilgi edinebilirsiniz.

Sivilceye

Oldukça yaygın problemlerden biri olan sivilceye de elma sirkesi iyi gelir. Yayınlanan çeşitli kaynaklar nezdinde; elma sirkesinin, cilt üzerinde yaşanan yağ üretimini dengeler ve antimikrobiyal etkileri ile de bakterilerden arınmanızı sağlayan özellikleri bulunmaktadır ( Delil 4 ).

Burunda yer alan ve acı veren sivilceler için de oldukça etkili olan elma sirkesi çözümünü, az bir miktar su ile seyrelterek direkt olarak sivilce üzerine uygulayabilir ve gün içerisinde belirli aralıklarla tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesi haricinde diğer çözümler için de; "Sivilce nasıl geçer? Sivilceye evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlığı ile sizlere sunduğumuz araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş Eti Şişmesine

Ağız sağlığı açısından da oldukça önemli olan elma sirkesi, ağız içerisindeki pH seviyesini düzenleyerek diş etlerinde yaşanan enfeksiyonlarla ve şişmesine sebep olan diğer etmenlerle savaşmanızda oldukça etkili bir çözüm olarak bilinir ( Delil 5 ).

Günde 2 ya da 3 kere tekrar edebileceğiniz bu bitkisel çözüm için yapmanız gereken; bir bardak suya, 1 çorba kaşığı elma sirkesini ekleyerek gargara yapmak olacaktır.

Diş eti şişmesi için diğer çözümlere ise; "Evde diş eti şişmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler" başlıklı araştırmamızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Geniz Akıntısına

Antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri ile geniz akıntısına da iyi gelen elma sirkesi, geniz akıntısı sırasında yaşanan inflamasyonu da oldukça azaltıcı özellikler barındırdığı yapılan klinik araştırmalarda belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Geniz akıntısına iyi gelen bu çözüm için; bir bardak suya, 1 çorba kaşığı elma sirkesi eklemeniz ve gün içerisinde yaklaşık olarak 2 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Elma sirkesi haricinde; geniz akıntısı için alternatif olarak uygulayabileceğiniz tedavi yolları için de "Geniz akıntısına evde çözüm olan doğal ve bitkisel yöntemler" başlığındaki yazımızı inceleyerek rahatsızlığınızı giderebilecek hızlı ve etkili çözümler bulabilirsiniz.

Boyun Ağrısına

Boyun ağrısı sırasında yaşanan kas gerilmesini ve ağrıyı azaltmak için evde uygulayabileceğiniz etkili bir tedavi olan elma sirkesi, içerdiği antioksidan ve antienflamatuar özelliklerle çeşitli araştırmalarda yerini alıyor ( Delil 7 ).

Boyun ağrısını geçirmek için elma sirkesine batırılmış bir bezi, yaklaşık olarak 1 saat boyunca boyununuzda bekletmeniz ve bu işlemi günde 2 ya da 3 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer boyun ağrısından sürekli müzdarip iseniz ve evde uygulamak istediğiniz başka çözüm yolları arıyorsanız; "Boyun ağrısına evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel çözümler" başlıklı yazımızı inceleyerek rahatsızlığınızı hızlı bir şekilde geçirmek için çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

Gaz Sıkışmasına

Gaz sıkışmaları sırasında yaşanan mide sindirim bozukluklarına iyi gelen ve enzimler için de etkili olan elma sirkesi ile yayınlanan bazı kaynaklara göre; sıkışmanın diğer belirtilerini de giderebileceği yönündedir ( Delil 8 ).

Bu çözüm için; 1 Bardak suya, 1 kaşık elma sirkesi ekleyeren ve etkisini arttırmak için bir çay kaşığı balla beraber gün içerisinde 1 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Oldukça yaygın olan gaz sıkışmasına elma sirkesi haricinde iyi gelen diğer çözümler için de "Gaz sıkışmasına ne iyi gelir? Evde iyi gelen bitkisel ve doğal çözüm" başlıklı araştırmamızı inceleyerek sizlere sunduğumuz tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Burun Akıntısına

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile burun akıntısı sırasında yaşanan alerjik reaksiyonlara da oldukçu pratik bir çözüm olan elma sirkesi hakkında yayınlanan çalışmalar vardır ( Delil 9 ).

1 Tatlı kaşığı bal, yarım çay kaşığı tarçın tozu ile 2 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırarak günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır.

Burun akıntısı için alternatif tedavi yöntemlerine de; "Burun aktıntısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı hızlı ve etkili çözümler sunan araştırma yazımızı inceleyerek rahatsızlığınızı geçirmek için bir çok yöntemi deneyebilirsiniz.

Gastrite

Midede oluşan aşırı asit üretimini oldukça azaltabilen elma sirkesi, mide astarındaki mikroorganizmaları da elimine ederek gasrite iyi gelen çözümlerden biridir ( Delil 10 ).

Elma sirkesini gastrite çözüm olarak kullanmak için 1 bardak suya 1 çorba kaşığı sirke ekleyebilir ve etkisi güçlendirmek için bir çay kaşığı bal ekleyerek karışımı gün içerisinde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Gastirtten şikayetçi iseniz ve geçirmekte zorluk çekiyorsanız, sizler için hazırladığımız; "Gastrite ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayak Şişmesine

Ayak şişmesine ve şişlikler sonucu oluşan ağrılar için anında rahatlama sağlayan bu bitkisel çözümü, özellikle ayak bileklerine uyguladığınızda şişmeleri geçirebilirsiniz.

Şişmelere neden olan sıvıların azalmasına yönelik yapılan gözlemler sonrasında bu tür durumlarda olduça pratik bir tedavi olan elma çözümü hakkında çeşitli kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 11 ).

1 Bardak elma sirkesini, yaklaşık 1-2 bardak su ile karıştırdıktan sonra bir bez vasıtasıyla şişmiş olan ayaklara yarım saat uygulamanız ve bu işlemi gün içerisinde tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Ayak şişmesi ve ayak şişmesinde geçirilen diğer belirtileri önlemek için de; "Ayak şişmesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek çözüm bulabilirsiniz.

Cilt Lekelerine

Özellikle; cilt lekeleri sırasında oluşan cilt pullanmasında da etkili olan elma sirkesi, pullanmış deri hücrelerini canlandırarak geçiren ve gözenekleri açarak iltihaplanmaların oluşumunu engelleyebilen bir çözümdür ( Delil 12 ).

Geceleri yatmadan uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü, cilt lekelerinin üzerine bir pamuk vasıtasıyla sürdükten sonra sabahları durulayarak uygulayabilirsiniz.

Cilt lekeleri için alternatif çözümlere de; "Cilt lekelerine evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel tedaviler" başlıklı yazımızdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Cilt Kuruluğuna

Cilt lekelerine iyi geldiği gibi cilt kuruluğunu da geçiren ve oldukça etkili bir evde çözüm olan elma sirkesi ile ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmalarda; cildin pH seviyesini düzenlediği için uygulanabilen pratik bir yoldur ( Delil 13 ).

2 Tatlı kaşığı ( filtre edilmemiş olması etkiyi arttıracaktır. ) elma sirkesine biraz bal ve su ekleyerek günde iki kere içebilir ya da küvetinize dolduracağınız suya 1-2 bardak elma sirkesi ekleyerek, yaklaşık olarak 15-20 dakika sonra durulanarak uygulayabilirsiniz.

Cilt kuruluğu için diğer alternatif tedavi yöntemleriyle sizler için hazırlamış olduğumuz; "Evde cilt kuruluğuna, kızarıklara ve yanmalara bitkisel çözümler" başlıklı yazımıza ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Ayak Kokusuna

Ayak kokusuna neden olan bakterilerin oluşum evrelerinin önünü kesebilecek kadar sert etkiye sahip elma sirkesini, kötü kokuları geçirmek için hızlı ve pratik bir çözüm olarak da kullanabilirsiniz ( Delil 14 ).

Ayaklarda oluşan kokulara etkin bir bir çözüm için; bir leğen ya da kovanın içerisine 6 bardak su ekledikten sonra 1 bardak elma sirkesini karıştırıp ayaklarınızı 10-15 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Özelllikle havaların ısınması ile artan ayak kokusunu hızlı bir şekilde geçiren ve evde uygulayabileceğiniz diğer çözümler için "Ayak kokusuna evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar" başlıklı araştırmamıza bir göz atabilirsiniz.

Ağız Kokusuna

Ayak kokusu gibi ağız kokusuna da oldukça iyi gelen elma sirkesinin içeriğindeki asidik asitler, kokulara neden olan bakterilerin oluşumunu engellemekte oldukça başarılılardır.

Bu alternatif çözüm için de; 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardakta karıştırdıktan sonra gargara yaparak ( 30 saniye kadar ) uygulayabilir ve gün içerisinde tekrarlayarak etkisini kısa sürede fark edebilirsiniz.

Ağız kokusu için de; sizlere sunduğumuz doğal ve bitkisel çözümlere ulaşmak için "Evde ağız kokusuna iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı yazımızı ayrıca inceleyerek kokulardan hızlı bir şekilde arınabilirsiniz.

Ayak Mantarına

Anti-inflamatuar ve anti-fungal ( anti-mantar ) özellikleri ile ayak mantarına da oldukça iyi gelen ve pratik bir şekilde geçiren elma sirkesi, evde uygulayabileceğiniz hızlı ve etkili çözümlerden biri olarak bilinir ( Delil 15 ).

2 Bardak suya yarım fincan elma sirkesi ekledikten sonra karıştırın ve bu solüsyonu ayaklarınıza yaklaşın olarak 10-15 dakika masaj yaparak uygulayın.

Ayaklardaki mantarlardan çabuk bir şekilde kurtulmak için bu işlemi günde 2 kere yapabilir ve etkisini bir kaç gün içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

Ayakların terlemesi sonucunda da ortaya çıkabilen ve özellikle yaz aylarında sık yaşanan ayak mantarı için diğer alternatif tedavi yollarına da "Ayak mantarına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı araştırmamızdan ulaşarak çözüm bulabilirsiniz.

Bademcik Şişmesine

Elma sirkesinin, bademcik şişmesine neden olan iltihapların giderilmesine iyi gelen ve hızlı geçiren antibakteriyel ile antiviral özellikleri yapılan çeşitli araştırmalar ve klinik çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 16 ).

Yaklaşık olarak; gün içerisinde bir ya da iki kere uygulayabileceğiniz bu çözümü için bir bardak suya 1 çay ya da tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek gargara yapar şekilde uygulayabilirsiniz.

Bademcik şişmesi için de; sizler için hazırladığımız, pratik tedavi yöntemlerine; "Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm" başlıklı yazımızdan ulaşarak rahatsızlığınız için etkili çözümlere ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Washington Üniversitesi'nin bilgilendirme platformunda yayınlanan bir makaleye göre; elma sirkesinin çeşitli rahatsızlıkları geçirmek için günde en fazla 1 ila 2 yemek kaşığı dozunda kullanılması tavsiye edildiği belirtilmiştir.

Bu durumla birlikte; yüksek miktarda tüketilen elma sirkesinin, diyabet ve kalp hastalıklarına maruz kalan kişilerin kullandığı ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden ciddi tehlike oluşturabileceğinin de altı çizilmiştir.

Bu sebep; alternatif tedavi çözümü olarak elma sirkesini kullanmakdan önce aldığınız ilaçlar var ise dikkat etmeli ve doktorunuzdan ya da eczacınızdan yan etkileri açısından bilgi almanız önemli olacaktır ( Delil 17 ).


Elma Sirkesinin Evde İyi Gelen Faydaları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Elma sirkesinin Evde iyi Gelen Faydaları, bitkisel çözümleri, ağrıyı, şişmeyi ya da akıntıyı Geçiren Etkileri ve Pratik Uygulanışları için hazırladığımız on yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Elma sirkesinin Evde iyi Gelen Faydaları hakkındaki altmış paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 17 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Elma sirkesinin tüketimi, diyette uygulanışı ve faydaları üzerine bir bilgilendirme ( Harvard Üniversitesi - Tıp Fakültesi Bilgilendirme Platformu ).
 2. Elma sirkesinin kulak ağrısına neden olabilecek durumlarla ilgili tıbbi kullanımlarına ve antiglisemik etkilerine dair bir inceleme( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Boğaz rahatsızlıkları ve ilgili diğer durumlar için elma sirkesinin çözüm olabilecek faydaları üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Ciltte yaşanan problemler için etkili ve iyi gelen araştırmaları içeren derleme bir kitap ( Gençleştirici Cilt Bakım Tarifleri - Skin Care Resource Center ).
 5. Bitkisel çözümler üzerine yayınlanmış bir kitap ( Jill Nice ).
 6. Elma sirkesinin sağladığı antiglisemik etkiler ve kullanım alanları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Elma sirkesinin içerisinde yer alan özellikler ve kullanımlarına ilişkin bilgilendirmeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Antimikrobiyal, anti-glisemik, antioksidan ve pek çok faydalı özellikleri ile diyabete, kalp sağlığına, sinüs tıkanıklığına, siğillere de iyi gelen elma sirkesi hakkında yayınlanan detaylı bir derleme kitabı ( Kitap : Elma sirkesi ile temizlenmek / Claire Georgiou ).
 9. Cleveland Clinic tarafından ağız terapisi üzerine hazırlanmış bir kılavuz ( Kitap : Stewart J. Tepper , Deborah E. Tepper ).
 10. Evde uygulayabileceğiniz ve oldukça etkili olan tedavi yöntemleri kullanarak doğal ilaçlar için pratik bir çözüm sunan derleme bir kitap ( Yaygın Sindirim Problemleri için Doğal Çözümler / Milla Milunovich ).
 11. Elma sirkesin ayak şişmesi ve bir çok rahatsızlık için kullanılan alanları ve tedavi yöntemleri hakkında pratik çözümlerin derlenmesi için hazırlanan bir kitap ( Debra Helton ).
 12. Doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerin iyileştirici özelliklerini kullanarak ciltte oluşan lekeler, sivilceler ve benzeri rahatsızlıklar için hazırlanan bir kitap ( Doğal Kaplama - Yenileyici Cilt Bakımı Tarifleri / Sue Dolan ).
 13. Sirke ile ilgili tıbbı değerlendirmeler ve antiglisemik etkiler üzerine yayınlanmış bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi , ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Sirkenin ayak kokusuna neden olan etkili özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Elma sirkesi ile ilgili günümüze kadar ulaşan faydaları, özellikleri ve sağlığa yararları hakkında hızlı ve pratik çözümler içeren kitap ( Kilo Kaybına iyi gelen ve sağlık için etkili çözüm elma Sirkesi / Cynthia Holzapfel ).
 16. Elma sirkesinin faydalı ve etkili çözüm olan özellikleri ile tıbbi kullanım alanları ve antiglisemik etkileri üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Elma sirkesinin, evde bitkisel çözüm olarak kullanımı hakkında önemli bilgilendirmeler ( Harvard Üniversitesi ).