Egzamaya evde çözüm sağlayan bitkisel ve doğal tedaviler!

Kapak fotoğraf için Rawpixel'a teşekkürler! :)

Egzama

Tıbbi olarak atopik dermatit olarak ta bilinen egzama, başta çocuklarda olmak üzere; Amerika Birleşik Devletleri'nin ortalama %30 gibi büyük bir oranına etki eden ve bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır.

Kronik olarak kuru ve kaşıntılı olarak tasfir edilebilir ve bu rahatsızlığı yaşayan kişiler cilt kuruluğuna ve cilt lekelerine sebep olan ve benzeri diğer cilt enfeksiyonlara duyarlı da olabilmektedir ( Delil 1 ).

Egzamanın Belirtileri

Egzamanın belirtileri arasında; sürekli kaşıntıya, sert olan kırmızı veya kuru cilt lekerine maruz kalmak önde gelenler olmasına karşın çocuklarda da hafif olarak görülebilirken kaşıntıya ve deri kalınlaşmasına da rastlanabilir.

Çocuklardan ziyade, bebeklerde ise; yüz ve kafa derisini etkilemesi daha baştadır. Çocuklarda da daha çok dizler üzerinde ve kolların kıvrımlarında rastlanabilir. Yapılan başka bir araştırmaya göre; bu tür durumlar için geleneksel nemlendiriciler ve kremler de uygun olabilmektedir ( Delil 2 ).

Egzamaya Neden Olan Durumlar

Nedenleri arasında; alerjenlere, havada yaşanan kirliliğe ve enfeksiyonlara karşı hassasiyeti içerebilen çevresel ve genetik faktörlerin karşımlarının başlıcaları olduğu Wiley Library'de yayınlanan bir makalede belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Egzama sıkıntılarını yaşayan kişilerde nem kaybından dolayı inflamasyonun kolay bir şekilde nüfus ettiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra; alerjik bir durum olmasında da agzama yaşanabilir. Sanayileşmiş ülkelerde ve özellikle büyük şehirlerde hava kirliliğinden dolayı diğer yerleşim yerlerine göre 2-3 kat daha fazla yaşanan egzama oranı çocuklarda %15 ila %20 dolaylarında ve yetişkinlerde ise %1 ile %3 oranında daha da arttığı yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir ( Delil 4 ).

Gıdalara duyulan alerjiler de egzamaya neden olabilecek diğer önemli etmenler arasındadır. Bu yüzden beslenme alışkanlıkları iyi gözlenmeli ve buna göre yeni besin diyeti oluşturulması önem arz etmektedir. Egzama için yaygın gıda tetikleyicilerin başında; süt, yumurta, fındık, soya, balık, ve yer fıstığı geldiği tespit edilen çalışmalar vardır ( Delil 5 ).

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Sizler için hazırladığımız ve yetişkinler ve çocuklar için evde uygulayabileceğiniz çözümler öncesinde; gıda ve çevresel alerjenleri gözlemlemizin önemli olduğunu belirtmek isteriz. Bu tür durumlar tetikleyici olduğundan, egzamayı her ne kadar azaltsanız da tekrar gerçekleşmesini sağlayabilir ( Delil 6 ).

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Nemlendirici şeklindeki çözümlerimiz sonrasında da; pamuk veya ipekten oluşan kumaşlar giymeniz, kaşıntıyı azalatarak nemlendiricilerin de emilime yardımcı olacağından uygulamanızda fayda olacağını hatırlatmak isteriz ( Delil 7 ), ( Delil 8 ).

Egzama için hazırladığımız evde çözüm bulacağınız doğal ve bitkisel çözümler;

Ayçiçeği Tohumu Yağı

Özellikle çocuklarda görülen egzama problemlerinden kaynaklı belirtilerden muzdariplik yaşanıyorsa, cildin daha sık kurumaya başladığı kış aylarından ziyade sürekli nemlendirilmesi gerektiğini belirten çalışmalar vardır ( Delil 9 ).

Her şeyden önce ayçiçeği yağının cildin bariyer fonksiyonlarını geliştirdiği, iyileştirdiği ve cilt kuruluğuna sebep olan etmenleri engellediği gözlemlenmiştir ( Delil 10 ). Ayrıca; bebekler için de masaj yağı olarak kullanmak oldukça güvenlidir.

2013 Yılında, bir dermatoloji dergisinden yayınlanan araştırmaya göre; ayçiçeği tohumu yağının yetişkinlerde cildin nemlendirilmesi konusunda etkili olduğu ve cilt bakımı olarak ta kullanılabildiği bildirilmiştir ( Delil 10 ).

Hindistan Cevizi Yağı

Vücuttaki ayak mantarına, kulak ağrısına, boyun ağrısına ve hatta hemoroide ( basura ) da iyi gelen Hindistan cevizi yağı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda egzama için uygulanan başka bir etkili bitkisel yağdır. Antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olan yağ, çocuklardaki cit kurumuasını da önlemek için iyi bir nemlendirici olabilir ( Delil 11 ).

Başka bir raporda da yayınlanan bir çalışmaya göre; Hindistan cevizi yağının, anti-enflamatuar etkisinin yanı sıra mükemmel bir yumuşatıcı ve doğal antibakteriyel ajan olarak çalıştığı da bildirilmektedir ( Delil 7 ). Bu durumda egzama için başvuracağınız güçlü bir yardımcı olmasını sağlar.

İki şekilde kullanabileceğiniz yağı dilerseniz egzama olan bölgelere gün içerisinde bir kaç kez sürebilir ( kaşıntıların da azalmasını sağlayacaktır ), dilerseniz de yemekler de 1 ila 2 yemek kaşığı kullanıp tüketebilirsiniz.

Islak Sargı

Islak sargılar, yapılan bir araştırmaya göre; belirli bir seviyeye kadar nemlendirmeyi alır ve hastalarda görülen egzama için terapötik bir fayda sağlayabilir. Nemli olan bir bezi egzama olan bölgeye uyguladıktan sonra kuru bir bizle kurulama işlemi ciltteki su içeriğini artırdığı ve epidermal bariyeri iyileştirdiği gözlemlenmiştir ( Delil 7 ). Özellikle çocuklarda da rahat bir şekilde uygulanabilen bu yötntemi uygulamak ilişkili travmaları da azalttığı belirtilmiştir.

Toplamda 24 yayını içeren literatürün gözden geçirilmesi sonucu orta-ağır egzamalarda etkili olduğu görülen bu yöntem oldukça tercih edilmekte olduğu açıkça görülmektedir. Islak sargı tedavisinin ayrıca; yumuşatıcılardan daha etkili olduğu sonucuna da varılmıştır. ( Delil 7 ).

Yulaf Ezmesi

Gastrite de iyi gelen yulaf ezmesi, anti-enflamatuar ve anında rahatlama sağlayan yatıştırıcı özellikleri de bilindiği üzere; kaşıntılı olan egzama için de ideal evde çözümlerden biri olabilir.

2012 Yılında yapılan, Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatoloji'de yayınlanan bir araştırmaya göre; yulaf ezmesinin kişisel bakım ürünlerinde güvenli ve etkili bir madde olduğu gözlemlendi. Yapılan bu çalışmada ayrıca; tahriş ve alerji için iyi geldiği gözlemlendi ( Delil 12 ).

Aynı yılda, yani 2012 yapılan başka bir araştırmada ise; yulaf ezmesinde bulunan yumuşatıcı maddelerin sürekli, sık ve liberal olarak kullanılması önerildiği belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Yapmanız gereken ılık su ile doldurduğunuz küvete 1 bardak toz halinde olan yulaf ezmesini eklemek ve çocuklarda görülen bu egzama ile ilgili problemler için de küvette 15 ila 20 dakika bekletmek olacaktır. Cilt durumundaki duruma göre bu işlemi günde 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Alternatif olarak; toz halindeki olan yulaf ezmesine, macun yapacak şekilde yeterli miktarda su ekledikten sonra egzamalı bölgeye uygulamak ve üstünü bir bezle örttükren sonra yaklaşık 30 dakika bekletebilir ve bu tedaviyi günde bir kere uygulayabilirsiniz.

Çuğa Çiçeği Yağı!

Çuğa çiçeği hakkında yapılan çalışmalar her ne kadar karışık bulgular bulmuş olsa da etkilenen deri üzerinde çuğa çiçeği yağının uygulanması sonucu egzama kaşıntılarına, kızarmalarına ve benzeri belirtilerine iyi gelecek bazı olumlu etkiler olduğu da gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Egzamalar için günde 200 ila 400 mg kullanımı ile görülebilen etkiler ise 4 ila 8 hafta arasında gözlemlendiği de yapılan başka araştırmalarda belirtilmiştir. ( Delil 15 ), ( Delil 16 ).

Egzama için Önlemler

Parfüm içermeyen nemlendiriciler kullanın, banyo sonrası cildi nazikçe kurulayın, nemlendiricileri günde 1 kereden fazla uygulayın, %100 pamuk içerikli giysiler giyin, oda sıcaklığındaki su ile duş alın, egzama olan bölgeleri kaşımayın ve deriyi etkileyecek sert müdahalelerden kaçının.

Ayrıca; çocuklarda egzama ile birlikle boğaz ağrısına da maruz kalma durumu varsa, konu ile ilgili yazımızı incelemenizi öneririz.


Çocuklarda ve Yetişkinlerde Egzama İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çocuklarda ve Yetişkinlerde Egzama, Egzamalara tedavi ya da iyi gelen bitkisel yöntemler için hazırladığımız on altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çocuklarda ve Yetişkinlerde Egzama hakkındaki otuz bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 16 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Atopik dermatit olarak ta bilinen egzama, bulaşıcı olmayan bir inflamatuar cilt rahatsızlığıdır. Çizildiğinde temiz sıvı yaratan kuru, kaşıntılı deri ile karakterize kronik bir hastalık olarak bilinir. Egzema olan kişiler, ayrıca; bakteriyel, viral ve fungal cilt enfeksiyonlarına karşı da duyarlı olabilmektedirler ( Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü ).
 2. Çocuktaki egzama sonucu kaşıntıdan kurtulmak için neler yardımcı olabilir? Kimler egzama geçirir? Belirtileri ve nasıl önlendiği üzerine bir yazı ( Sağlıklı Çocuklar ).
 3. Gıda alerjisi ve egzama: Tahmin, progresyon ve önleme ( Wiley Online Library ).
 4. Egzamaya genel bakış ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Egzama; inflamatuar, kronik relaps ve pruritik ekzematöz alevlenme ile ilişkili olan yaygın bir deri hastalığıdır. Gıda alerjisi sonucu; orta ila şiddetli egzama olan çocukların yaklaşık üçte birinde iyi yaşandığı gözlemlenmiştir ( ScienceDirect ).
 6. Egzama : Çocuklarda Erken Tedavi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Egzama için alternatif, tamamlayıcı ve unutulan telafiler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Egzama tedavisinde ipek kumaşların kullanılması üzerine klinik etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Yeni doğan bebeklerde nemlendirici kullanımı egzama gelişimini önler ( ScienceDirect ).
 10. Zeytin ve ayçiçeği tohumu yağının yetişkin cilt bariyerine etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Hindistan cevizi yağının hafif ve orta dereceli pediatrik egzamaya etkisi ( Wiley Online Library ).
 12. Yulaf ezmesi içeren kişisel bakım ürünlerinin güvenliği ve etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Egzama hastaları üzerinde yumuşatı tedavilerin rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Egzama tedavisinde çuha çiçeği yağı etkisi ( ABD ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Atopik egzemada Efamol çuha çiçeği yağı için yapılan randomize çalışmalarının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Ergenlerde ve çocuklarda çuha çiçeği yağının etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Çocuklarda ve Yetişkinlerde Egzama İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve çocuklarda ve Yetişkinlerde Egzama, Egzamalara tedavi ya da iyi gelen bitkisel yöntemler yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan üç kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları üç paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 3 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Zeytinyağı egzamaya iyi gelir mi?

Harika bir soru! Araştırma yazımızda; ayçiçeği tohumu yağından da bahsederken zeytin yağınıın da üzerinde durmuştuk. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir çalışmada; Zeytinyağı ve ayçiçeği yağının cilt bariyeri üzerine etkilerinin araştırılması sonucunda ciltte yaşanan rahatsızlıklarda zeytin yağının aksine, ayçiçek yağı ile yapılan tedavilerde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir ( Delil 10 ).

Zeytinyağı ile yapılan topikal tedaviler, cilt bariyerini önemli ölçüde tahrip edebileceği ve bu nedenlerden ötürü; atopik dermatitin gelişimini teşvik etme ve alevlendirme potansiyeline sahip olabileceği de ayrıca belirtilmiştir. Kuru ciltlerde ve bebeklerde uygulanan tedaviler için zeytinyağının kullanılması bu nedenle tavsiye edilmemelidir.

Evde Çözüm Notu

Bu sebeple; zeytinyağı kullanımı ile dikkat edilmeli, sevdiklerinizi ve arkadaşlarınızı internette yer alan asılsız kaynaklı platformlardan uzak tutarak kaynaklar eşliğinde bilgilere ulaşmasını sağlamanızı öneririz. Evde Çözüm olarak; sizlerin de desteği doğrultusunda olabildiği kadar sizleri bilgilendirmeye çalışıyor olduğumuzu unutmamanız dileği ile. :)