Diş implantı ve iyi gelen faydaları nelerdir? Evde çözüm olan öneriler!

Kapak fotoğrafı için Peter Kasprzyk'a teşekkürler! :)

Diş İmplant Nedir?

Amerikan Periodontoloji Akademisi'ne göre; diş implantı, periodontal hastalık, ağız ya da çenede oluşan yaralanma veya diş çürümesi gibi sebeplerden dolayı dişini kaybetmiş kişiler için bir alternatif bir seçenek olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Eksik dişlerin giderilmesinde ya da köprü görevi üstlenmesinde çene kemiğinin içine veya yerine yerleştirilerek uygulanan vidalar olarak ta bilinen diş implantı, genel olarak; kemik içi ( Endosteal ) ve kemik üzeri ( Subperiosteal ) olarak da ikiye ayrılabilmektedir ( Delil 1 ).

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Endosteal: Diş implantlarında en yaygın olarak uygulanmakta olan bu tür, çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilmiş vidalar ya da silindirler şeklindedir. Uygulanan implant, bağlı bulunan ya da diğer dişleri tutarak köprü görevi görür. Özellikle; çıkarılabilir protez dişlere sahip olanlar için uygulanan alternatif bir çözüm olarak da bilinmektedir.

Subperiosteal: İmplantın bu çeşidi, mevcut protezi tutmak için diş etinden dışarıya sarkan kısımlar ile çenenin üzerine yerleştirilmesi olarak bilinir ve geleneksel protez kullanamayan ve minimum kemik yüksekliğine sahip hastalar için oldukça idealdir.

Diş İmplantı, Diş Ağrısı Yapar mı?

WebMD'de yayınlanan bir bilgilendirmede; diş implantı yaptıran kişilerin uygulanan lokal anestezi sonrasında yaşadıkları kısa süreli ve az ağrılardan söz edilmektedir.

Bu tür diş ağrısı kısa süreli olarak bilinse de hekimizin kontrolünde olduğu için herhangi bir endişe duymanızı gerektirmeyebilir.

İmplant harici diş ağrısına maruz kalınması durumunda alternatif olarak; doğal ve bitkisel çözümleri uygulayabileceğiniz; Diş ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş İmplantı için Gerekli Koşullar

Diş implantının faydaları ve iyi gelen özellikleri bir yana uygulanması için gerekli koşullar hakkında aşağıda, Avustralya Hükümeti Sağlık Dairesi'nin bir bilgilendirme platformu olan Health Direct'ten alınan bir bilgilendirme yer almaktadır ( Delil 2 ).

Öncelikle; tamamen büyümüş ve sağlıklı bir şekilde oluşmuş olan çene kemeğine sahip olunması gerekmesinin yanı sıra, diş eti şişmesine, diş kanamasına ve diş çürümesi sonucu yaşanan diş ağrısına maruz kalınması gibi rahatsızlıkların olmaması gereken durumların başlıcaları olarak bilinmektedir.

Tabi tüm bu durumların, uzman hekimler tarafından kontrol edilmesi gerekmekte ve ona göre iligili işlemler uygulanmaktadır.

Diş İmplantının İyi Gelen Faydaları

Aşağıda; diş implantı yaptırılması durumunda iyi gelen yönleri ile faydalarının konu alındığı bilgilendirmeler yer almaktadır. Bu bilgilendirmeler Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen sağlık platformlarından olan WebMD'den alınmıştır ( Delil 3 ).

Diş implantı, organik diş gibi görünür ve iyi hissettirir. Çıkarılabilir protez dişlerden ziyade var olan kemiklerle kaynaşması için tasarlandığından da kalıcı olur.

Çıkarılabilir ve uygun olmayan diş protezlerinde, kayma problemlerinden dolayı oluşan konuşma bozukluğu gerçekleşmeyerek rahat bir konuşma sağlar.

Sürgülü takma dişlere sahip olanlarda yaşanan çiğneme güçlüğünün yanı sıra diş implantları normal dişler gibi işlev görebildiğinden güvenle gıda tüketimi için zemin hazırlar.

Beyaz ve bakımlı diş implantları, özgüven sağlayan gülümsemeyi yüze tekrar kazandırarak kullanan kişinin iyi hissetmesine yardımcı olur.

Diş implantları, ağız sağlığını uzun süre korunmasına da yardımcı olur ve hijyeni artırarak problemsiz bir ağız sağlığı sunar.

Diş implantı, dayanıklı olduğu kadar uzun yıllar kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle; iyi bakıldığında, birçok implant ömür boyu kullanılabilir.

Dental implantlar, çıkarılabilir protezlerden ziyade istenilen durumlarda yenilenerek ve çıkartılabilerek kolaylık sağlar.

Diş İçin Alternatif Doğal ve Bitkisel Çözümler

Diş implantlarının yanı sıra, eğer dişlerinizin doğal ve bitkisel yollarla beyazlatmayı düşünüyorsanız; "Evde diş beyazlatma yöntemlerine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!" başlıklı yazımızı inceleyebilir ya da çıkarılabilir protez veya herhangi bir durumdan dolayı oluşan çene ağrısına sahip iseniz de; "Çene ağrısına evde çözüm için iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek alternatif çözümleri deneyebilirsiniz.


Diş İmplantı ve İyi Gelen Faydaları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş implantı ve iyi Gelen Faydaları, implantın yapılması için gerekli koşullar, implantın çeşitleri ve türleri ya da implant hakkındaki genel tanım ve diş için alternatif olarak uygulanabilen doğal veya bitkisel çözümler için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş implantı ve iyi Gelen Faydaları hakkındaki on dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş implantı nedir? Kaç çeşidi vardır? Hangi durumlarda ihtiyaç duyulur? ve prosedürleri nelerdir? gibi soruların detaylı şekilde açıklandığı bir bilgilendirme ( Amerikan Periodontoloji Akademisi ).
  2. Diş implantı hakkında faydalı olan ve operasyon süreci ile beraberinde tanımlarının da yer aldığı detaylı bir bilgilendirme ( Avustralya Hükümeti - Sağlık Dairesi / Health Direct ).
  3. Diş implantının iyi gelen özellikleri ile faydalarının yer aldığı detaylı bir bilgilendirmenin yanı sıra, bu süreç zarfında yaşanan ağrılar ve diğer etkilerin anlatımı ( WebMD ).