Diş implant tedavisi öncesinde ve sonrasında ne olur?

Kapak fotoğrafı için Quang Tri NGUYEN'e teşekkürler! :)

Diş İmplant Öncesi

Konsültasyon ve planlama aşamasında diş hekimi tarafından diş implantının yapılacağı diş yapısı, görsel olarak incelenerek X-ışınları, panoramik filmler veya BT taramaları gözden geçirilir. Bu sayede; tomografi görüntülerinin dijital platformda incelenmesi sonucu hataların minimalize edilmesi sağlanır ( Delil 1 ).

Bölgede daha fazla müdahaleye ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için de çene kemiğinin kalitesi değerlendirilir. Diş implantın istenen yere yerleştirilebileceği tespit edildikten sonra da, hastaya cerrahi prosedürler uygulanmaya başlanır. Cerrahi prosedürler sırasında da hastaya genellikle uyuşturmak için lokal anestezik verilir.

Diş implant cerrahisinin ilk aşamasında genellikle diş veya diş çekimi yer almaktadır. Çoğu zamansa, bir diş implantının yerinde hasarlı ya da çürük diş olabildiğinden dolayı diş implantının yapılabilmesi için için dişin çıkarılması gerekir. Daha sık olmamak üzere, implant için sağlam bir kemik bazı elde etmek üzere bir "alveolar kemik grefti" (kadavra veya sentetik kemik) yerleştirilir. Bu sitenin iki ila altı ay boyunca iyileşmesine izin verilecektir. Diş ve kemik kaybı olmayan bir bölgede, mevcut çene kemiğinin üzerine yerleştirilen farklı bir kemik grefti gerekir ("onlay kemik grefti"). Bu prosedür daha karmaşıktır ve genellikle yaklaşık altı veya daha fazla aylık iyileşme gerektirir. Bazı durumlarda ise yeterli kemik olduğunda, hasarlı diş çıkarılabilir ve ardından aynı randevuda implant yerleştirme prosedürü izlenebilir ( Delil 2 ).

Bir implantın arka veya arka bölgedeki maksillaya (üst çene) yerleştirilmesi durumunda, bazen mevcut kemik miktarı maksiller sinüsün (kemiklerinde bulunan hava dolu boşluk) ile sınırlı olabilir. yüz). "Sinüs büyütme" veya "sinüs kaldırma" sinüs tabanını yükseltmek ve sinüse daha fazla kemik aşılamak için yapılır. Bu, bir diş implantını desteklemek için daha fazla kemiği mümkün kılacaktır.

Yeterli, güçlü kemik bulunduğunda, bölge implant için hazırdır. İmplant yerleştirme randevusunda, diş implantı (titanyum direk) özel bir matkap ve aletlerle kemiğe yerleştirilir. İmplantın üzerine bir "iyileşme başlığı" yerleştirilir, sakız dikilir ve iyileşme aşaması başlar. Bu iyileşme aşamasında, eksik dişlerin estetik amaçlarla değiştirilmesi için geçici bir takma diş yapılabilir. İyileşme süresi büyük ölçüde mevcut kemiğin kalitesine bağlıdır. İyileşme süresi genellikle iki ila altı ay arasındadır. Bu süre zarfında, implant kemiğe entegre olur. Diş implantı iyileştikçe üzerine herhangi bir kuvvet veya baskı uygulamaktan kaçınmak önemlidir. Cerrahi bölgeyi kontrol etmek için takip randevuları tipik olarak enfeksiyonun olmadığından ve iyileşmenin gerçekleştiğinden emin olmak için yapılır.

Diş İmplant Sonrası

Gerekli iyileşme döneminden sonra diş implantı, çevredeki kemik tarafından başarıyla alınıp alınmadığını belirlemek için tüm kontrolleri sağlamak adına test edilir. Bu onaylandıktan sonra, protez bileşeni diş implantına bir vida ile bağlanır. Bu bileşene "abutment" denir. Yedek dişin veya "kronun" tutulmasına hizmet edecektir. Diş hekimi ağızdaki bu abutmentin bir izlenimini (küfünü) alacak ve implant kronuna uyacak şekilde özel olarak imal edilecektir. İmplant kronu, abutmente bir vida ile çimentolanır veya sabitlenir.

Diş İmplant Fiyatları

Sizlere, daha önce hazırlamış olduğumuz ve diş implantının faydaları üzerine yazmış olduğumuz bilgilendirme makalesinin ardından geri dönüşleriniz doğrultusunda diş implant fiyatları için de hazırladığımız; "Diş implant fiyatları neden bu kadar pahalı? SGK karşılıyor mu?" başlıklı yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca; 2019 fiyatları için de TDB sunduğu 2019 yılı rehber tarife kitapçığını inceleyebilirsiniz ( Delil 3 ).


Diş İmplant Tedavisi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş implant Tedavisi, implant diş tedavisi öncesi, fiyatlandırma, implant sonrası ve bilinmesi gerekenler için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş implant Tedavisi hakkındaki sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş implantları için uygulanan tomografi görüntüleri rehberlerinde cerrahi işlemler hakkında bir bilgilendirme ( ResearchGate ).
  2. Diş implantı için hazırlanmasına yardımcı olabilecek bir süreç olan "Alveolar Sırt Güçlendirmesi" hakkında bir bilgilendirme ( ICOI ).
  3. Türk Dişhekimleri Birliği'nin resmi web sitesinde yer verdiği dişhekimlerinin uygulayacakları ağız diş sağlığı muayene ve tedavilerin ücret tarifesi hakkında detaylı bir fiyat listesi ( TDB ).