Diş implant sonrası sigara içmek iyi gelir mi?

Kapak fotoğrafı için Talles Alves'e teşekkürler! :)

Diş implant sonrası sigara içmek iyi gelir mi?

Diş implantları sonrası sigara içini diş eti iltihabı ve diş eti şişmesi gibi oldukça yaygın görülen rahatsızlıklara neden olabilir. Bu dişeti rathatsızlıkları genede diş etlerinin yumuşak dokusunda yer alan ve enfeksiyon ile karakterize edilen bir durumdur. Bu enfeksiyonlar da dişlerini düzgün bir şekilde fırçalayamadığınızda dişlerin çevresindeki kısımlarda bakteri üremesinden kaynaklanır. Ayrıca; bu durum bir süre sonrasında da kurur ve sertleşirse tartara neden olabilir.

Sigara ve diş implantı ile ilgili yapılan çalışmalar, sigara içenlerin dişlerinde sigara içmeyenlere göre çok daha fazla tartar bulunduğunu ve bunun ana nedenlerinden birinin de yaşadıkları tükürük üretiminin az olduğu gözlemlenmiştir. gıda parçacıklarını ve bakterileri temizlemeye yardımcı olan tükürük, vücudumuzun diş çürümesine karşı doğal savunmasıdır. Tükürüğün azalması da sigaradan kaynaklanan tükürük bezlerinin zarar görmesi nedeniyle oluşur ( Delil 1 ).

Diş implantı ile beraber sigara sonrası oluşan hasarlar tedavi edilmez ise de diş eti şişmesi, diş iltihabı ve bu durumlarla bağlantılı diş ağrıları oluşabileceği gibi dişlerinizi destekleyen kemik yapısını etkileyebilir.

Bununla birlikte sigara içmenin implant sağkalımı ve başarı üzerindeki etkileri, düşük kaliteli trabeküler kemik bölgelerinde daha belirgindir. Diş implantlarınız varsa ve çene kemiğinizin yapısı tehlikeye girerse, protez dişlerinizi yerinde tutan implant direklerinin gevşemesine ve potansiyel olarak düşmesine de neden olabilmektedir ( Deli X ).

Bazı çalışmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre yılda 0.16 mm kadar daha fazla kemik bozulması görüldüğünü göstermiştir. Bu kulağa pek gelmeyebilir, ancak birkaç yıl boyunca diş implantlarınızın da ömrünü kısaltabilir.

Ne kadar süre içilmemesi gerekir?

Eğer sigarayı sonsuza dek bırakmayı düşünmüyorsanız da diş implant ameliyatınızdan en az bir hafta önce ve en az iki ila üç hafta sonra sigarayı bırakmanızı şiddetle önerilmektedir. Herkes sağlam bir ağız sağlığı rutini takip etse de, özellikle sigara içenler için önemlidir, çünkü periodontal hastalıktan muzdarip olma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.


Diş İmplantı Sonrası Sigara İçmenin Zararları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş implantı sonrası sigara içmenin Zararları, implant sonrası sigara, diş implantından sonra diş eti şişmesi ve diş ağrıusı için hazırladığımız iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş implantı sonrası sigara içmenin Zararları hakkındaki altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 2 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş implant operasyonları sonrası sigara kullanımı hakkında iyi gelen önerilerin yapıldığı bir bilgilendirme ( PGA Dentistry ).
  2. Sigara içmenin ve diş implantı üzerine olan etkilerinin incelendiği klinik bir makale ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).