Diş implant fiyatları neden bu kadar pahalı? SGK karşılıyor mu?

Kapak fotoğrafı için Matthew Poetker'e teşekkürler! :)

Diş İmplant Fiyatları

Sizlere, daha önce hazırlamış olduğumuz ve diş implantının faydaları üzerina yaptığımız araştırma yazısının ardından geri dönüşleriniz doğrultusunda; diş implant fiyatlarının neden bu kadar pahalı olduğunu ve maaliyetlerinin neden bu denli kapsamlı olduğunu araştırmaya karar verdik.

Öncelikle; Yasa gereği TDB fiyatları dışında diş implant fiyatları, kıymetli metal ücreti dahil fiyat vermek yasak olduğundan sizlere Türk Dişhekimleri Birliğin'in resmi web sitesinde yer alan 2019 fiyatlarını bildirmek istedik ( Delil 1 ).

Bu fiyatlandırmaya göre ( KDV Dahil fiyatlara yer verilmiştir);

İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç - Tek Çene) 2.530,00 TL,

İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.205,00 TL,

Kapişon İzalesi veya İmplant Üstü Açılması 195,00 TL,

Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 1.380,00 TL,

İmplant Çıkartılması 540,00 TL,

Tek Köklü Dişte Reimplantasyon 630,00 TL,

Çok Köklü Dişte Reimplantasyon 670,00 TL olarak belirtilmiştir.

Diş İmplant Fiyatı Neden Bu Kadar Pahalı?

Solihull Diş Merkezi ve İmplant Kliniği'nde bulunan Dr. Zubair Sacranie'nin belirttiğine göre; diş implant fiyatlarının yüksek olması şu aşamalardan kaynaklanmaktadır ( Delil 2 );

Öncelikle; diş implantı yapılması sürecinde detaylı bir planlama gerekir ve belirli aşamaların gözden geçirilmesi uygundur.

Bu planlmalar sonrasında; diş implantını yerleştirmek için uzman bir hekim gözetiminde ameliyat işlemi yani operasyon uygulanır ( Delil 3 ).

Bu operasyonda; diş implantları için oldukça detaylı şekilde hazırlanmış birkaç cerrahi prosedür gerektiğinden dolayı, diş hekiminiz ya da cerrahınız, diş implantlarının doğal dişlerinize tam olarak uymasını sağlamak için X ışınları ve ilgili diş modelleri dahil olmak üzere tam ve kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

Belirlenen implantın üzerinde bulunan kısımlar için restorasyon ( şekil verme ) işlemi uygulanır ki diğer dişlerle uyumlu olması açısından önemlidir.

İmplantlar uyumlu olması gerektiğinden diğer parçalarında önceki parçalara göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Diş implantı uygulama kararı verildikten sonra da diş hekimi planlama aşamalarına başlar. Bu, CT taramalarını, röntgenleri ve çenenizin izlenimlerini içerebilir ve bunlar daha sonra sıvaya kopyalanabilir (Delil 4 ). Bu durumlar da taramalar ve alçı modelleri ile çalışmak için diş hekimi, cerrah ve teknisyen için cerrahi hazırlayabilir.

Tüm bu süreçler ise birçok seans gerektirdiğinden diş hekiminin oldukça zamanı alan bir süreç olması da maaliyeti ve işçiliği oldukça arttırmaktadır.

SGK Diş İmplant Fiyatını Karşılıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi web sitesinde yapılan açıklama göre; kemik içi implantların fiyatları devlet tarafından karşılanmamaktadır ( Delil 5 ). Ancak;

Maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında ve kudak damak yarığı vb. doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda sağlık kurulu raporu ile her bir çene için en fazla 4 adet kemik içi implant uygulaması işlem bedeli ile her implant için 90 TL gibi bir miktar ödenmektedir.

Bu durum ile beraberinde; 18 yaşını doldurmamış kişilerin ortodontik diş tedavilerine ilişkin giderler Kurumca karşılanmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki kaynağı inceleyebilirsiniz.

Yüksek Fiyatlar Hakkında Ek Bilgilendirme

Ayrıca; Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan; "Diş hekimlerinin diş implantı tedavisi sunma konusundaki açıklamaları" ve "İmplantlar için ödeme yapma istekliliğini etkileyen faktörler" başlıklı inceleme yazılarını inceleyerek de konu hakkında geniş bir inceleme de bulunabilirsiniz.


Diş İmplant Fiyatları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş implant Fiyatları, maliyetleri, diş implantının 2019 ücretleri ve implantı sGK tarafından karşılanması için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş implant Fiyatları hakkındaki yirmi üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş implant fiyatlarının yüksek olmasının nedeni ve yapılan operasyonların maliyetleri hakkında detaylı bir bilgilendirme ( Solihull Diş Merkezi ve İmplant Kliniği ).
  2. Türk Dişhekimleri Birliği'nin resmi web sitesinde yer verdiği dişhekimlerinin uygulayacakları ağız diş sağlığı muayene ve tedavilerin ücret tarifesi hakkında detaylı bir fiyat listesi ( TDB ).
  3. Diş implantı sırasında yapılan ameliyat sürecinde yapılan cerrahi müdahaleler hakkında detaylı bir bilgilendirme ( Colgate ).
  4. İmplantların uygulanması sırasında yapılması gereken CT taramaları hakkında bir bilgilendirme ( E-Medicine Healt ).
  5. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun diş tedavileri hakkında fiyatların karşılanması ile ilgili yapmış olduğu bilgilendirme ( Türkiye Cumhuriyeti - Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi Web Sitesi ).