Diş iltihabına, apsesine evde iyi gelen sarımsak ve hindistan cevizi bitkisel çözümü!

Kapak fotoğrafı için Superkitina'ya teşekkürler! :)

Diş İltihabına, Apsesine ve Ağrısına Sarımsak

Diş eti iltihabı, dişte oluşan apse ya da diğer enfeksiyonlarla ilgili her ne kadar ağızda kötü kokuya neden olsa da oldukça iyi gelen ve etkili olan sarımsak, evde bitkisel çözüm olarak oldukça yaygın olarak kullanılır.

2013 Yılında bir araştırmada; diş iltihabının bir türü olan apse ve diğer ilgili durumlarda kullanılması halinde, periodontal patojenlerin büyümesini engellediği ve oral enfeksiyonlar için de terapötik bir giderici olarak kullanılabileceğine dair gözlemler yapılmıştır ( Delil 1 ).

Aynı zamanda; sarımsağın içerisinde bulunan allisin de diş ağrısına ve diş ağrısına neden olan enfeksiyonlara iyi gelen özsellikler barındırır.

Evde uygulayabileceğiniz bu çözüm yolu için; ağzınıza bir diş sarımsak yerleştirip dişlerinizle ağrı azalıncaya kadar çiğnedikten sonra tükerebilir ve ağzınızı ılık suyla çalkalayabilirsiniz. ( Bu işlemi gün içerisinde 3 ya da 4 kere uygulayabilirsiniz. )

Ağızınızda oluşan kalan kokuyu azaltmak için, ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyebilir ya da sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz "Evde ağız kokusuna iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca; basura (hemoroide), diş ağrısına, burun akıntısına, böbrek ağrısına, ayak mantarına, sivilceye ve kulak ağrısına iyi gelen ve hızlı geçiren etkileri ile de sarımsak oldukça tercih edilen bir çözüm olarak bilinir.

Ağız ve Diş Sağlığına Hindstan Cevizi Yağı

İltihap sonucu apse oluşan, kanamalı ya da ağrılı dişler için doğu tıbbinda uzun yıllardır kullanılan hindistan cevizi yağı da bu tür rahatsızlıklara iyi gelmesi için etkili bir bitkisel çözüm olabilir.

Ağız sağlığı bakımında geleneksel tıpta yağ çekme ve etkileri üzerine Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makalede de aağızdaki toksinlerin ve bakterilerin atılmasına yardımcı olabileceği yönünde durumlardan bahsedilmiştir ( Delil 2 ).

2017 Yılında yapılan başka bir araştırmaya da göre doğru ve düzenli şekilde yağ çekme işlemi uygulanıldığında ağız ve diş sağlığına iyi geleceğine ve hijyen açısından da önemli olabileceğine dair etkili bir çözüm olabileceği belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Diş apsesi, iltihabı ve bu durumlara bağlı diş ağrısına iyi gelmesi için evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümden 1 çorba kaşığını ağızına koyarak ( yutmamaya özen gösterin ) 10 ila 15 dakika boyunca çok sert olmayacak şekilde çalkalayın ve ardından sıcak su ile ağzınızı durulayın. Gün içerisinde 2 kere uygulayarak ağız ve diş sağlığıza dair etkilerini zamanla fark edebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlık için ayrıca; Basura (hemoroide), geniz akıntısına, egzamaya, kabızlığa, ayak ağrısına, saç dökülmesine, boyun ağrısına, ayak çatlaklarına, baş ağrısına ve sivilce lekelerine maruz iseniz, çok fonksiyonlu ve faydalı olan hindistan cevizi yağını alternatif bir bitkisel çözüm olarak da uygulayabilirsiniz.


Diş Apsesine İltihabına ve Ağrısına İyi Gelmesi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş apsesine iltihabına ve ağrısına iyi Gelmesi, sarımsak ve hindistan cevizi yağını doğal ve bitkisel çözüm olarak diş ağrısı, apsesi ve iltihabı için tedavi olarak kullanılması ya da evde uygulanabilecek diğer iyi gelen tedavi yöntemleri için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş apsesine iltihabına ve ağrısına iyi Gelmesi hakkındaki on bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Sarımsak ekstratının periodontal patojenlerde antimikrobiyal bir ajan olarak uygulanması ve iyi gelen etkilerinin gözlemlenmesi üzerine yapılan klinik bir araştırmaya ait makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Ağız ve diş sağlığı açısından diş apsesi, iltihabı, ağrısı ya da diğer enfeksiyonel durumlarla ilgili rahatsızlıklarda yağ çekmenin tedavi amaçlı faydası üzerine klinik bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Ağız hijyenini ve sağlığını dengeleyerek iyi gelmesi amacı ile korumak için uygulanan yağ çekme işlemi ile 2017 yılında yayınlanmış bir derleme ( Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi ).