Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!

Diş Ağrısı Nedir?

Bilindiği üzere; diş ağrısı, sızlamalarla beraber şiddetli acılara da neden olabilen ve ağrısıyla günlük hayatı oldukça etkileyebilen popüler bir rahatsızlıktır.

Aniden de yaşanabilen bu diş ağrıları, çoğu zaman diş çürümesi, diş enfeksiyonu veya tahrişinin sonucu ortaya çıkar ve bir çok nedenden de kaynaklanabilir ( Delil 1 ). Risk faktörleri arasında diş eti şişmesi gibi diş enfeksiyonlarına, plaklara, diş çürümelerine, yaralanmalara, dişlerde oluşan çatlaklara, yetersiz işlenilen dolgulara, diş kaybına ve temporomandibular eklem bozuklarına maruz kalmak gelir ( Delil 2 ).

Bunların dışında eklemlerle ilişkili olup diş ağrısına neden olabilecek durumlarda vardır. Kulak iltihabına, kulak tıkanıklığına, sinirlerin zarar görmesine, sinüs problemlerine ve çene ağrılarına maruz kalındığında da diş ağrıları hissedilebilir.

Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısıyla beraber yaşanan çene ağrısı, en sık görülen belirtilerden biridir. Yaşanan basınçtan ve soğuğa maruz kalmaktan da kaynaklandığı üzere hafif ve orta şiddetli ağrılar hissedilebilir.

Şiddetli diş ağrıları, aynı zamanda yanağa, kulağa ve çeneye de baskı yapabilir ve bu bölgelerde de ağrıya da neden olabilirken şişmelere de zemin hazırlayabilir ( Delil 3 ).

Diğer başlıca belirtileri ise; çiğneme sırasında yaşanan ağrıya, sıcak ve soğuk havalarda yaşanan hassaslığa, diş veya diş eti iltihabı sonucu oluşan akıntılara ya da kanamalara, ağız kokusuna, çene, yanak ya da diş eti şişmesine, ateşe ve ağız bölgesinde yararlanmaya da maruz kalmaktır.

Bu gibi belirtiler, diş eti hastalıkları ile de ilişkili olabileceğinden tedavinin diş ağrısından ziyade belirtiler üzerinde yapılması gerekebilir. Bazu durumlarda da; sinüzite, kulak ağrısına ya da boğaz ağrısına maruz kalmak ta diş ağrısının belirtileri gibi görünse de, diş ağrısının bu tür rahatsızlıkların belirtisi olarak gözlemlenmesi doğru olacaktır ( Delil 4 ).

Diş Ağrısı Nedenleri

Belirtlerde bahsettiğimiz diğer olası nedenler haricinde diş ağrısı ile ilgili doğrudan ilişkili olan nedenlerin başında; diş çürüğüne, diş apsesine, kırık ya da tahriş dişe, kırılmış dolgulara, ağız sağlığı ile ilgili enfeksiyonlara ya da diş tellerinde yaşanan problemlere maruz kalmak gelebilir ( Delil 5 ).

Bunların dışında da ortodonti problemler, yanlış fırçalama veya kullanılan diş ipi, diş taşlama, sıcak ve soğuya karşı hassasiyetler de belirli etkene sahipken çene ve kulak ağrıları, eklem kasılmaları, ani basınçlar ve sinüzitler de diğer bağlantılı rahatsızlıklar olabilir.

Ayrıca; bebeklerde de gelişim evresinde diş ağrılarına neden olabilen durumlar yaşanabilir ve bu durumların nedeni diş çıkarma ile ilişkili olmasıdır ve normal bir süreçtir ( Delil 6 ).

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Müdahale edilmediği sürece, enfeksiyonun ilerlemesine ve diş çürümesine neden olabilen bu diş ağrılarının sebebi ne olursa olsun, yine de bir hekime görünmenin önemli olduğunu hatırlatırız.

Diş hekimlerinin kapalı olduğu günlerde ya da akşamlarda ise; sizlere sunduğumuz ve evde uygulayabileceğiniz bu pratik, doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Aşağıda; sizler için özenle araştırdığımız ve sizlere sunduğumuz evde çözüm yöntemlerini bulabilirsiniz. Bu yöntemler; doğal ve bitkisel olarak sunulmuş olup, belirli kaynaklar nezdinde belirtilen araştırmalara ve çalışmalara dayalıdır.

Söz konusu evde uygulayabileceğiniz bu methodlar neticesinde; diş ağrılarınızın devam etmesi durumunda ilgili hekimlere başvurmanın önemli olduğunu hatırlatırız.

İşte sizler için düzenlediğimiz evde çözümler;

Karanfil Yağı

Diş ağrısına hızlı çözüm ve rahatlama sağlamak için doğu tıbbında yüzyıllardır karanfil kullanıldığı bilinmektedir. Karanfil yağının diş ağrısına etkisi ise hızlı bir şekilde gerçekleşir ve uyguladıktan kısa bir sonra fark edilir bir rahatlama hissedilir. Karanfil yağında, bu rahatlamaların ve diş ağrısının kesilmesini sağlayan öjenol denilen bir bileşen olduğu da yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Bu konuda dikkat edilmesi gereken; karanfilin keskin bir baharat olduğu ve acı hissiyatı yaratabileceğidir. Dolgu, kaplama ya da benzeri bir diş materyali kullanıyorsanız da karanfil kullanımı öncesi doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Mide bulantısına da iyi gelebilen karanfili uygulamak için günde 3 ya da 4 kere, 1-2 damla diş ağrısı yaşadığınız bölgeye damlatmanız ve bekletmeniz yeterli olacaktır.

Vanilya Özü

Anında ve etkili çözümlerden de biri olan vanilya yağı, çoğu evde pek bulunmasa da kolay bulunabilen başka bir bitkisel ilaç olarak bilinmektedir.

Vanilya özünün, yapılan başka bir araştırmada diş ağrısına çabuk bir etki yapan antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir ( Delil 8 ).

Bu tedavi yöntemi için; bir pamuğa 2-3 damla damlatarak, ağrıların yaşandığı zamanlarda dişe uygulamanız yeterli olacaktır.

Siyah Çay

Başka bir yazımızda siyah çayın faydalarından detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Çayda bulunan bu tanenler aynı zamanda diş eti şişmesi ile beraberinde ağrısına da iyi geldiği çeşitli kaynaklarda da belirtilmiştir ( Delil 9 ). Ağrı sırasında yaşanan ufak kanamaların pıhtılaşmasını da bu tanenler ayrıca sağlayabilir.

Gün içerisinde bir veya iki kere uygulayabileceğiniz ve evde kolay bulabileceğiniz çay yöntemi için; çay poşetini su ile ıslatıp ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz.

Soğuk uygulamaya karşı da herhangi bir duyarlılığınız da yok ise; buzlu suda bekletilen çay poşetini uygulayarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Zencefil ve Arnavut Biberi

Ağrı denilince, her evde bulunan ve doğal bir ilaç olarak ta adlandırılan zencefilin, bel ağrısına, boğaz ağrısına, gaz sıkışmasına ve hatta regl dönemindeki adet sancısına da iyi geldiğini bir çok yazımızda detaylı olarak inceleyip sizlere delilleri ile beraber sunmuştuk. Bu durumlara istinaden; diş ağrısına, şişmesine ve iltihabına da iyi geldiği, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir çalışmada ayrıca belirtilmiş ve üzerinde durulmuştur ( Delil 10 ).

Arnavut biberi de; yaşadığınız bu ağrılarda kullanabilen ve zencefile destek olarak etkisini arttıran başka bir çözüm yoludur. Ağrıların tedavisinde yaygın olarak kullanılan kapsaisin içerdiği, yapılan diğer araştırmalarda da ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 11 ). Bu araştırmalar, zencefil ile arnavut biberini harika bir ikili yapmakta ve evde çözüm bulacağınız doğal ve bitkisel bir zemin hazırlamaktadır.

Yapmanız gereken; dilimlenmiş bir parça zencefil, bir çay kaşığı ( toz halinde olan ) arnavut biberi tozu ve bir miktar suyu karıştırarak macun şeklini almasını sağlamak olacaktır. Ardından bir pamuk vasıtasıyla da ağrıyan dişinize bu yöntemi uygulayıp bir kaç dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Zeytinyağı

Zeytin yağındaki bulunan anti-inflamatuar özelliğinin daha önce kulak ağrısına da iyi geldiğini belirtmiştik. Bu özelliğin, ağrılar esnasında gelişen iltihaba da iyi geldiği ve rahatlama sağladığı, yapılan çalışmalarda incelenmiş olup açıklanmıştır ( Delil 12 ).

Bu ağrılar sonrasında oluşabilen diş çürümesine de engel olmak için etkili olan zeytin yağını kullanmak için;

Sızma ve organik olmasına dikkat etmeniz gereken az bir miktar yağa, ufak bir pamuk bandırdıktan sonra ağrıyan dişinize günde 1 ya da 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca; bütün bu özelliklerinin yanında zeytinyağı basura, egzamaya ve gastrite de iyi gelen etkili bir bitkisel çözüm yoludur.

Soğan

Yaşatacağı kokusu yüzünden bir çoğumuz, diş ağrısına soğan uygulamaktan vazgeçebiliriz. Ancak; soğanın da bu tür ağrılara olan faydasını göz ardı etmek doğru olmayacaktır. Bu konuda merak etmeyin! Evde çözüm olarak, soğan ya da sarımsak gibi ağız kokusuna neden olan bakterilerle de savaşmanız için güzel bir araştırma hazırlamıştık. :) İnceledikten sonra rahat bir şekilde okumaya devam edebileceğinizi düşünüyoruz.

Yapılan değerli çalışmalarda; soğanın ( sarımsağın da ), diş ağrısı sonucu yaşadığınız acılara ve bu ağrılara neden olan mikroplara çözüm olacağı, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir makalede anlatılmış ve gözlemlenmiştir ( Delil 13 ).

Günde bir ya da iki kez uygulayabileceğiniz soğan tedavisi için tek yapmanız gereken; küçük ve çiğ bir soğanı ağrıyan dişinizin üzerinde tutup bir kaç dakika bekletmek olacaktır.

Sarımsak ve Tuz

Soğandan bahsetmişken, sarımsaktan da bahsetmemek olmaz diye düşündük. Diş ağrılarında, evde çözüm için uygulayabileceğiniz başka bir doğal ilaç olarak ta bilinen sarımsak, ciddi derecede etikili olan tıbbi özelliklere sahiptir. Güçlü bir antimikrobiyal olan sarımsağın, içeriğinde bulunan ve antimikrobiyal ajanı olarak bilinen allisin, şiddetli ağrıları, acıları, ağızda ve boğazda olan enfeksiyonları bile azaltabildiğinin yanı sıra, diş ağrılarında da etkili olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Sarımsakla beraberinde kullanılan tuz da, bakterileri öldürmekte işlevsel olacağından etkisini artıracaktır. ( Epsom tuzu ile karıştırılmamasında fayda olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz. Çünkü epsom tuzu hidratlı magnezyum sülfat içeren ve masa tuzu dediğimiz tuzdan farklı olan bir tuzdur ve boyun ağrısına da etkili olabilir. )

Diş ağrısına iyi gelen başka bir doğal çözüm olan sarımsak için yapmanız gereken; 1 çay kaşığı normal tuzla bir diş sarımsağı ezip, ihtiyacınız olan macun oluşturmak ve bu macunu ağrıyan dişinize uygulamaktır. Günde 2 kere tekrar edebileceğiniz bu yöntem sonrasında oluşan ağız kokusu için de ne yapacağınızı soğan için yazdığımız yazıda da belirttiğimiz gibi platformumuzu inceleyebilirsiniz.

Tuzlu Su

Son olarak; diş ağrısına, kulak tıkanılığına ve boğaz enfeksiyonuna da iyi gelebilen ve ayrıca evde uygulayabileceğiniz diğer bir etkili bir doğal çözüm olan tuzlu sudan bahsetmek isteriz.

Bademcik şişmesine ve iltihabına da iyi geldiği gibi dişlerde yaşanılan ağrılara da etkili olan ve bakterileri elimine ettiği gözlemlenen tuzlu suyun, günde 3 ila 4 kere uygulayabileceğiniz kolay ve pratik bir yöntemi de vardır ( Delil 15 ).

Yapmanız gereken; bir bardak ısıltılmış olan suya ( çok sıcak olmamasına dikkat edin ), bir çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapmaktır. Ağrının etkisini yetirdiğini, bir kaç kez kullanım sonrası anlayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Diş ağrısının devam etmesi ve uzun sürmesi yaşanılan durumun da da ilerlemesine neden olabileceğinden diş hekimlerine görünmek en iyisi olacaktır. Söz konusu durumda;

Diş ağrısına müdahale edilmesine rağmen ağrı, bir ya da iki günden fazla sürüyorsa, günden güne şiddetleniyor ve ağzı açarken kulakta başka acılara neden oluyorsa ya da beraberinde yüksek ateş görülüyorsa doktora görünmeniz uygun olacaktır ( Delil 16 ).


Diş ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş ağrısı, iltihabı ya da sızlaması için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş ağrısı hakkındaki altmış üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Diş ağrısı ve hususları hakkında kısa bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
 2. Diş ağrıları nasıl oluşur? Nasıl tanımlanır vb. durumlar ( eMedicineHealth ).
 3. Yaşanan diş ağrısı ve şişmesi ile ilgili bilgilendirme ( HealthDirect ).
 4. Diş ağrısı ile beraber yaşanan diş ağrılarının belirtileri ve işaretleri ( eMedicineHealth ).
 5. Diş ağrısının nedenleri ve önlemleri hakkında kısa bir bilgilendirme ( NHS ).
 6. Dişçinizi ne zaman görecebileceğinize dair öneriler ve tavsiyeler ( NiDirect ).
 7. Karanfil: Ne kadar etkili? Nasıl çalışır? Endişeler ve etkişelimler nelerdir? ( MedlinePlus ).
 8. Ev Tedavileri Kitabı, her biri yüzün üzerinde farklı olan sağlık koşulları için bir çok ev ilacı ve doğal sağlık tedavileri sunmaktadır. Hangi ağrıyla karşılaşırsanız karşılaşın, bu kitapta bunun için bir evde çare bulacaksınız ( Kitap : Büyük Ev Çareleri Kitabı / Samuel Billings ).
 9. Ev ilaçları pahalı doktor ziyaretleri için cazip bir alternatif olmaya devam eden etkili, ucuz ve evde tıbbi bakım gerektirmeyen günlük hastalıklar ve yaralanmalar için idealdir ( Kitap : Joey Green'in Sihirli olan Sağlık Çareleri : 1363 Kolay ve Hızlı Tedavi / Joey Green ).
 10. Şaşırtıcı ve güçlü olan zencefil / Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Ağrılarla başa çıkmak için kapsaisinin etkisi üzerine bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Sızma zeytinyağı ve fenolik bileşiklerin anti-enflamatuar yararları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Sarımsak hakkında aktif bileşiklerinin terapötik kullanımları ve farmakolojik özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Sarımsak ile ilgili potansiyel terapötik etkilerin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Diş apsesi, belirtileri ve tedavi yöntemleri ( MedlinePlus ).


Diş ağrısı İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Diş ağrısı, iltihabı ya da sızlaması yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan dokuz kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları yirmi bir paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 9 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir?

Dişlere yapılan dolgular sonrasında yaşanan diş ağrıları için doktorunuzun yönlendirmeleri ile aşırı soğuk ya da sıcak gıdaları tüketmekten ya da yöntemleri denemekten kaçınmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Öncelikle; ağrılarınıza bu tür nedenler sebep oluyorsa uzak durmanızda hasassiyet açısından faydalı olacaktır.

Kullanılan normal diş fırçalarından ziyade, özel fırçaları da kullanmaya dikkat etmek gerekir. Dolgu ile biçimlenmiş olan diş yapınıza özel fırçalar haricinde kullanım, diş ağrılarına da neden olacağını unutmamanız gerekir.

MedicineNet'te yayınlanan bir makaleye göre; dolgu sonrası yaşanan ağrılarının oldukça yayın olduğundan ve bu ağrılarla beraber yaşanan hassasiyetin bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden geçebileceği belirtilmiş olup, ağrı kesicilere gerek duymadan, ağrılara neden olan durumlardan kaçınmanızın yeterli olduğu belirtilmiştir ( Delil 17 ).

MedicineNet ekibinde uzman olan ve ulusal olarak tanınan, 70'den fazla ABD sertifikası sertifikalı doktor barındıran bir sağlık hizmetleri şirketidir.

Tüm bunların yanında; ağrınızın dolgunuzdan dolayı olduğunu düşünüyorsanız, hekiminize kontrol etttirmenizin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Söz konusu aldığınız önlemler doğrulusunda ağrılarınızda azalma ya da dolgu harici ağrılar olduğunu düşünüyorsanız yine de dokturunuzun bilgisi dahilinde evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir?

Yazımıda bahsettiğimiz diş ağrıları için uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümlerinde iltihaba karşı iyi gelen yöntemleri de bulabilirsiniz. Diş sağlığınızda yaşanan iltihaplı bölgelere müdahale öncesi ağız sağlığınızı güçlendirmenizin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yapılan başka önemli bir araştırma neticesinde; soğan ve sarımsağın diş iltihabına maruz kalan bireyler için antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri olduğu ve bu durumdan kaynaklı diş ağrılarına da iyi geldiği incelenmiştir ( Delil 18 ).

Kırık diş ağrısına ne iyi gelir?

Kırık diş ağrılarında yaşanan diş ağrısına sebep olan iki faktör olabilir. Bunlardan biri, ağız sağlığınızla ilgili olanlar ( -ki araştırma yazımızda ağrılara iyi gelebilecek yöntemlerden bahsettik ) olabilmekteyken diğeri de kırılmış, çatlamış dişlere ve bu durumlarla ilişkili çene ağrısına da maruz kalmaktır.

Her şeyden önce ağız sağlığınızı kontrol ettirmek için uzman bir hekimin kontrolü gerektiğini unutmayın. Bunun dışında; kırık dişlerde oluşan ağrılar, diş hassasiyetinizin artacağı üzere; aşırı soğuk ya da sıcak gıda tüketiminden, diş arasına kaçmış yabancı maddelerden ya da diş sinirinde acıya sebep olabilecek diğer etkili gıdalardan kaçınmanız ağrılarınızı hafifletmeye ve tekrar oluşmamasını sağlayabilir ( Delil 19 ).

Yazımızda da belirttiğimiz üzere; yaşadığınız durumla ilgili ağrılarınızı hafifletecek doğal ve bitkisel çözümlere, hassasiyetlerinizi de düşünürek başvurabilirsiniz. Ağrının şiddetli ve devam etmesi durumunda da hekim kontrolünde dolguya ya da gerekli işlemlere başvurmanız önemli olacaktır.

5 Yaşındaki çocuğun diş ağrısına ne iyi gelir?

Genelde her yaş grubundan çocuklarla ( 3,4,5,6,7,8,9 yaşındaki çocuklar da dahil ) ilgili soru sorulduğu için burada bir genelleme yapmak istedik. Çocuklarda görülen diş ağrılarında fazla yan etkisi olmayan tuzlu-su ya da soğuk kompress ler tercih edilebilir ( Delil 20 ). Ancak; ufak yaştaki çocuğun diş hassasiyeti önem arz ettiği için tedavi yöntemlerine dikkat edilmelidir.

Diş hassasiyetinden kaynaklı ağrıların yanı sıra; kulak, çene gibi başka durumlarda bu diş ağrısına sebep olabileceğinden ve çocuğunuz tam anlamıyla bunu ifade edemeyeceğinden ağrıların devam etmesi durumunda doktora danışmanızın önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Diş ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler nelerdir?

Diş ağrılarında kullanılan ağrı kesiciler ve özellikle antibiyotik ilaçlar, kesinlikle doktor gözetiminde uygulanması gereken yöntemlerdir. Söz konusun durumda; diş doktorunuzun kapalı olduğu zamanlarda ve acil bir durumun olmadığı zamanlarda, evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel ağrı kesici yöntemler bulunmakta olup, bu yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda; ağrılarınızdan hızlı kurtulmak için öncelikle nedenlerine yoğunlaşmanız ağrılarınızın tekrar etmemesi açısından da önemli olacaktır.

Diş ağrısı nasıl geçer? Kesin çözüm nedir?

Diş ağrınızla bağlantılı bir çok rahatsızlık olabileceğinden dolayı, her ağrıya doğru müdahalede bulunmak, tıbbi bir eğitim ve tecrübe gerektirmektedir. Bu ağrıları kesin bir şekilde ortadan kaldırmak için doğru teşhis çok önemlidir.

Bu sebeple; diş ağrısı kesin olarak; doktor gözetiminde yapılan belirli tedavilerle geçer diyebiliriz.

Doktorla yapılacak muayeneye kadar diş ağrılarınızdan kaynaklı durumlara evde çözüm bulabileceğiniz, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini de ayrıca deneyebilirsiniz.

Doktora gitmeden diş ağrısı nasıl geçer?

Her ne kadar tavsiye etmesekte; basit ağrıları, doktora gitmeden evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerle de geçirebileceğinize dair araştırmalar ve çalışmalar olduğu bilinmektedir.

Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler doğrultusunda ve ağrılarınızın devam etmesi ya da şiddetlenmesi durumda aile hekiminizde yer alan ilgili diş doktorlarına gitmeniz en doğru davranış olacaktır.

Evde Çözüm Notu

Diş ağrıları ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazısı, tamamiyle kaynaklar nezdinde belirtilen çalışmalar ve incelemelerle tarafınıza aktarılmaktadır.

Bizlere yapmış olduğunuz harika geri dönüşler ve destekler için teşekkür ederiz. Evde Çözüm olarak; olabildiğince sorularınızı da yanıtmalaya özen gösteriyor ve sizleri önemsiyoruz.