Diş ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Laura Mitulla'ya teşekkürler! :)

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilen doğal ya da bitkisel çözüm yollarını sizlere yapılan tüm araştırmalar ve klinik çalışmalar eşliğinde kaynak göstererek sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Bir çok platformdan ziyade "Evde Çözüm" ailesi olarak; sizleri, kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya özen göstermeye dikkat ederken aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz bu tedavileri yöntemlerinin detaylarını iyi gelebilmesi için sunuyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Evde uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel çözümleri uygularken aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek sizleri bilinçlendirmeyi de amaçlıyoruz.

Aşağıda; diş ağrısına iyi gelen ve evde deneyebileceğiniz doğal ya da bitkisel çözümleri bulabilirsiniz. Bilinçli bir toplum adına oluşturulan platformumuz Evde Çözüm'e göstermiş olduğunuz yoğun ilgi ve geri dönüşlerden ötürü tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz!

Sarımsak

Ulusal Sağlık Enstitülerine ait ve saygın bir veritabanı olarak bilinen PubMed'te yayınlanan bir araştırma yazısına göre; diş ağrısına maruz kalındığında iyi gelen ve tedavi amaçlı kullanılan sarımsağın, diş ağrısına ve plaklara neden olabilen kötü huylu bakterilerin elimine edilmesinde oldukça yardımcı olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu etkili çözümü uygulamak için bir diş sarımsağı ezerek oluşturduğunuz macunu diş ağrısına maruz kalınan bölgeye uygulayarak ve 10-15 dakika beklettikten sonra durulayarak gün içerisinde ihtiyaç duydukça uygulayabilirsiniz.

Bu bitkisel çözüm sonrasında ağızınızda oluşan kokulardan da arınmak için de ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilir ya da sizler için daha önceden hazırladığımız "Evde ağız kokusuna iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırmamızı inceleyerek diğer doğal ve bitkisel çözümlere ulaşabilirsiniz.

Sarımsak ayrıca; böbrek ağrısına, ses kısıklığına, ayak mantarına, sivilceye ve kulak ağrısına iyi gelen ve hızlı geçiren etkileri ile de tercih edilen bitkisel bir çözüm olarak bilinir.

Tuzlu Su

Diş ağrısına iyi gelmesi için kullanılan ve oldukça popüler bir tedavi yöntemi olan tuzlu su, evde pratik şekilde uygulanmasıyla, içerdiği bileşenlerle ve oldukça faydalı diğer etkileri ile genel bir çözüm yolu olarak bilinir.

Bu doğal çözüm ile ilgili yapılan klinik araştırmalar sonucundaki gözlemlerde de belirtildiği üzere; dişlerin arasına sıkışmış olabilecek yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları gevşetmeye yardımcı olabilirken, aynı zamanda da bir dezenfektandır.

Uzman yazarların bulunduğu ve tıp dünyasında saygı duyulan bir derg iolan PloS One'da yayınlanan bir araştırmaya da göre; diş ağrısı ile beraberindeki diş eti ilhabına ve ağızda oluşan diğer yaralara da iyi geldiğini gözlemleyen ve doğal bir çözüm olarak kullanabileceği yönünde gözlemlemelerde de bulunulmuştur ( Delil 2 ).

Diş ağrısına etki edebilmesi için uygulayabileceğiniz bu doğal çözüm için bir bardak suya yaklaşık olarak yarım tatlı kaşığı tuz ekleyerek gargara yapmanız ve bu işlemi gün içerisinde ihtiyaç duydukça tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Tuzlu suyu ek olarak; çene ağrısına ve boğaz ağrısına iyi gelmesi için doğal bir çözüm olarak ta kullanabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Diş ağrısına evde uygulanabilecek ve iyi gelen çözümlerden biri olarak hidrojen peroksit kullanımı da ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilirken plak oluşumu azaltarak diş eti şişmesinde de görülebilen diş eti kanamasına etkili olduğu ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'ndeki kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Uygun bir şekilde sulandırdığınıza emin olduğunuz hidrojen peroksit karışımı 3 farklı kaba koyarak gün içeresinde 3 kere gargara yapacak şekilde diş ağrısına ve diğer belirtilere iyi gelmesi için uygulayabilirsiniz.

Not: Bu çözümü uygularken hidrojen peroksiti yutmamaya dikkat ediniz.

Diş beyazlatma ile kulak ağrısına, koltuk altı kokusuna ve ayak kokusuna da oldukça iyi gelen özelliklere sahip olan hidrojen peroksit te son zamanlarda tercih edilen çözüm yollarından biri olmaktadır.

Karanfil

Tarih boyunca diş ağrısına iyi gelmesi için oldukça etkili bir çözüm olarak kullanılan karanfil yağı, özellikle ağrıyan dişi uyuşturarak iltihabında azalmasını sağlayan ve faydalı olan doğal bir antiseptik olan öjenol barındırır ( Delil 4 ).

Bu bitkisel çözüm için bir pamuğa bandırılmış karanfil yağını, diş ağrısına maruz kalan bölgeye damlatarak uygulamanız ( etkisini ya da yoğunluğunu arttırmak için de taşıyıcı bir yağ olan zeytinyağı ile karıştırılarak tercih edilebilir ) ve bu işlemi gün içerisinde bir kaç kere yapmanız yeterli olacaktır.

Not: Pamuğu kullanırken diş ve diş etinizin üzerinde kalıntı kalmamasına özen göstermeye dikkat ediniz.

Karanfili de mide bulantısına, sivilceye, baş ağrısına, saç dökülmesine ve bel ağrısına iyi gelmesi için bitkisel bir çözüm olarak evde uygulayabilirsiniz.

Vanilya Özü

İçeriğinde bulunan harika antioksidan özellikler sayesinde oldukça iyi gelen çözümlerden biri olan vanilya özü hakkında çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır ( Delil 5 ).

Evde bulunan vanilya özünden bir miktarını ağrıyan diş üzerine uygulayarak ve bu işlemi gün içerisinde ihtiyaç duydukça tekrar etmeniz doğrultusunda ağrıların zamanla geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Zencefil ve Kırmızı Biber

Diş ağrısına hızlı bir şekilde iyi gelerek çözüm olabilen zencefil, kısa süre içerisinde de rahatlamaya neden olabilir. Diş üzerindeki herhangi bir şişliği ve ağrıyı da azaltabilen özellikleri sayesinde ve ayrıca kırmızı biber ile yapılan karışımla beraber oldukça etkili olabilen bu bitkisel ağrı kesiciyi deneyebilirsiniz ( Delil 6 ) , ( Delil 7 ).

Zencefil tozu ile kırmızı biber pullarını az bir miktar su ile karıştırarak macun kıvamına getirmeniz ve bu macunu diş ağrısına maruz kalan bölgenize bir pamuk vasıtasıyla uygulayarak bir kaç dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Oldukça etkili olan bu bitkisel çözümü gün içerisinde ihtiyaç halinde tekrarlayabilir ve sonuçlarını kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Zencefili de aynı zamanda; diş eti şişmesine, geniz akıntısına, sivilce lekelerine, gaz sıkışmasına, burun akıntısına, ishale, kulak ağrısına ve hatta baş ağrısına maruz kaldığınızda iyi gelmesi için alternatif bir bitkisel çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Tarçın ile Bal

Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip tarçın ile diş etlerini yatıştırır ve ayrıca antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahip olan bal karışımı da diş ağrısına maruz kalanlar için oldukça etkili ve iyi gelen bitkisel çözümlerden biri olarak bilinmektedir ( Delil 8 ) , ( Delil 9 ).

Diş ağrısı için hızlı ve pratik bir çok çözüm olan bu bitkisel karışımı evde denemek için yaklaşık olarak 1 çay kaşığı toz kıvamındaki tarçın tozuna 5 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırarak ve bu karışımı ağrıyan dişinize gün içerisinde 3 kere uygulayarak sonuçlarını kısa sürede fark etmeniz yeterli olacaktır.

Tadı ve hoş kokusu açısından da alternatif bir çözüm olarak kullanılabilen tarçını da burun akıntısına, mide ağrısına, karın ağrısına ya da selülite maruz kaldığınızda iyi gelmesi için kullanabilirsiniz.

Soğan

Sarımsak gibi soğan da diş ağrısına maruz kalındığında pek tercih edilmese de ağrılar ve ağrılara neden olan mikropların elimine olmasında oldukça etkili ve iyi gelen özellikler barındırdığı da bir gerçektir ( Delil 10 ).

Bu bitkisel çözüm sonrasında ağızınızda oluşan kokulardan da arınmak için de ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilir ya da sizler için daha önceden hazırladığımız "Evde ağız kokusuna iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırmamızı inceleyerek diğer doğal ve bitkisel çözümlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca; soğanı ses kısıklığına maruz kalmanız durumunda da bitkisel bir çözüm olarak evde deneyebilirsiniz.

Kekik

Öksürüğe iyi gelmesi ile bilinen kekik te oldukça güçlü antibakteriyel ve antioksidan özellikler barındırarak diş ağrısına maruz kalanların tedavisinde etkili bir bitkisel tedavi olabileceğini belirten çeşitli araştırmalar ve klinik çalışmalar bulunmaktadır (Delil 11 ).

Kekiği doğrudan dişe uygulamak yerine edineceğiniz kekik yağını su ile az miktarda seyrelterek ağrıyan dişe uygulayarak ve gün içerisinde ihtiyaç duydukça bu bitkisel çözümü deneyerek etkilerini kısa sürede gözzlemleyebilirsiniz.

Zeytinyağı

Özellikle sızma olarak kullanılan zeytinyağının içeriğinde bulunan anti-enflamatuar özellikler, diş ağrısına maruz kalınan durumlarda kullanıldığında oldukça iyi gelen etkiler gösterirken inflamasyon alarak rahatlama sağlayabilir ( Delil 12 ).

Gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için bir pamuk topunu sızma yağına banarak diş ağrısına maruz kalan bölgeye ihtiyaç duydukça uygulamanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağını da kabızlığa, kulak ağrısına, basura ( hemoroide ), ayak şişmesine, sivilceye, kulak tıkanıklığına, baş ağrısına ve cilt lekelerine de bitkisel bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Nane

Diş ağrısına bitkisel bir tedavi olarak çözüm bulmak için uygulanan yöntemlerden biri de nane çayının poşeti ile baskıdır. Arizona Aile Diş Sağlığı platformunda yayınlanan bir makalede herhangi bir yan etkisi bulunmayan nane çayı çözümü için diş ağrısına kısa vaadeli çözümlerde etkili olabileceği belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Ağrınızı dindirmek için kullanılmış bir nane çay poşetini, buzdolabındaki dondurucu kısmında birkaç dakika soğutun ve ardından torbayı dişinize uygulayın. Bu bitkisel çözümü ihtiyaç duydukça gün içerisinde uygulamanız yeterli olacaktır.

Mide bulantısına, sivilceye, bademcik şişmesine, burun akıntısına, cilt lekelerine, ayak ağrısına, ishale, gastrite ve gaz sıkışmasına da iyi gelen nane, yağıyla ve çayıyla da yaygın olarak kullanılan çözümlerden biri olarak bilinir.

Siyah Çay

Bitkisel tedavi olarak oldukça yaygın olarak uygulanan siyah çayın içerisinde de bulunan tanenler, diş etinde oluşan şişliğin azalmasına yardımcı olarak ilişkili diş ağrısına da çözüm olabilir ( Delil 14 ). Tüm bunların yanında tanenler ayrıca kanamaları da pıhtı şekline dönüştürerek iyileşme sürecini de hızlandırabilir.

Eğer dişiniz soğuya karşı duyarlı değilse, ıslatılmış olan çay poşetini biraz dolapta soğuttuktan sonra dişinize direkt olarak gün içerisinde 2 ya da üç kere uygulayabilirsiniz.

Son olarak; siyah çayı da çene ağrısına, ayak kokusuna ve basura ( hemoroide ) maruz kaldığınızda alternatif bir bitkisel çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Diş ağrınız şiddetli ise ve daha da ciddi bir durum oluşturuyorsa kesin ve doğru tedavi yöntemi için doktorunuza danışmanız gerekecektir. Aşırı derecede yaşanan ağrılardan ziyade de yüksek ateşe, nefes almada ya da yutkunmada zorluğa, aşırı şişikliğe, yemek sırasında acı, anormal derecede kırmızılaşan diş etlerine maruz kalınması durumunda da uzman bir hekime danışılması ayrıca gerekmektedir.


Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, evde uygulanabilen ve diş ağrısı için hızlı ve etkili olan çözüm, ağrıya iyi gelen bitkisel çaylar ve yağlar, ağrıları gidermek için yapılan kür ve doğal macun tarifleri için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki kırk beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Diş ağrısına maruz kalındığında evde rahatlıkla uygulanabilen sarımsak ve diş ağrıları ile ilgili potansiyel terapötik etkilerin gözden geçirilmesi üzerin yayınlanan klinik çalışmaların detaylı şekilde aktarıldığı detaylı bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Tuzlu su ile yapılan durulama sonrası diş ağrısına ya da ağızda oluşan yaralara iyi gelebilecek etkilerinin incelenmesi ile ilgili 2016 yılında tuzlu su ile yapılan durulamanın faydaları üzerine yayımlanan klinik bir çalışma ( PloS One ).
 3. Plak oluşumundan ve diş eti kanamasından kaynaklı diş ağrısına iyi gelebileceğine ilişkin hidrojen peroksitin ağız gargarası olarak tedavi amaçlı kullanım sonrası yapılan klinik çalışmaların ve gözlemlerin yer aldığı bir makale ( PubMed ).
 4. Karanfil yağının antienflamatuar, antinosiseptif ve antipiretik aktivitelerinin, faydalarının ve iyi gelen diğer özelliklerinin deneysel bir şekilde araştırılarak gözlemlenmesini konu alan tıbbi bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Doğal olarak elde edilmiş olan vanilya ekstraktının antioksidan aktivitelerinin incelenmesi ve etkilerine ilişkin yayınlanan detaylı bir bilgilendirme ( PubMed ).
 6. Zencefilin diş ağrısı ya da diğer ağrılar için faydaları ve iyi gelen özellikleri ile diğer tüm etkilerinin olabildiğince ayrıntılı şekilde derlendiği bir derleme kitap ( Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönler - Bölüm 7 Şaşırtıcı ve Güçlü Zencefil / Ann M. Bode ve Zigang Dong ).
 7. Ağrı tedavisi için topikal olarak uygulanan kapsaisin bileşenin faydalı etkilerinin ve rahatsızlıkları geçirmesi üzerine potansiyelini konu alan klinik bir araştırma ve ayrıntılı olarak bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Bir çok rahatsızlığa iyi gelmesi için çok yönlü bir tıbbi bitki olarak bilinen tarçının faydaları ve ağrılar üzerinde etkileri üzerine yayınlanan klinik bir araştırmada tarçınının geleneksel olarak kullanımında diş ağrısına, diş problemlerine, oral mikrobiyota ve ağız kokusuna maruz kalınmasında tedavi etmek için kullanıldığının belirtilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Diş etlerinin yatışmasında oldukça etkili olan organik balın tıbbi ve kozmetik kullanımlarının incelenmesi üzerine yayınlanan bir araştırma yazısı ( Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 10. Sarımsak ile beraberinde ya da alternatatif olarak tedavi amaçlı evde kullanılabilen sarımsak ve ilişkili soğanın, faydaları ve iyi gelen özellikleri üzerine yapılan klinik araştırmalar sonucu gözlemlemeler ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Diş iltihabına ilişkin diş ağrısına evde uygulanabilecek bitkisel bir çözüm için antelmintik, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerine sahip olan kekik ile ilgili yapılan klinik araştırmalarla çalışmaların detaylandırılmasına ilişkin tıbbi bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Sızma zeytinyağı ve fenolik bileşik oleocanthal'ın anti-enflamatuar faydaları ve iyi gelen özellikleri ile iltihap bazlı diş ağrılarına iyi gelebilmesine yönelik klinik bir gözlemleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Diş ağrısına evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümler arasında nane çayına ait poşedin ağrıyan dişe uygulanması ile ilgili yöntemler ve yan etkileri ile iyi gelen özelliklerinin yer alması üzerine yayınlanan bir makale ( AZ Family Dental ).
 14. Evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümlerin derlendiği basit ve pratik bilgilere yer veren ve 2013 yılında yayınlanmış olan bir kitap ( Joey Green'in Sihirli Sağlık Çözümleri - 1.363 Markalı Ürünleri Kullanarak Hızlı ve Kolay Tedavi / Joey Green ).