Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı ve evde diğer bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Christin Hume'a teşekkürler! :)

Diş Ağrısına Karanfil Yağı

Oldukça yaygın olan ve diş ağrısına iyi gelen bir bitkisel çözüm olarak bilinen karanfil ve yağı hakkında yapılan bir çok araştırma ve çalışma yer almaktadır. MedlinePlus'ta yayınlanan bir makaleye göre; özellikle karanfil yağının içerdiği öjenol bileşenleri sayesinde diş ağrısına iyi gelen etkileri olduğu belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Ayrıca; Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan klinik bir araştırma yazısına göre de; öjenolün sodyum ve kalsiyum kanallarında ve trigeminal gangliolda eksprese edilen reseptörlerdeki gerilime bağlı etkileri de karanfilin analjezik etkisine katkıda bulunduğu gözlemlenerek karanfilin aneljezik olarak kullanıldığı ve öjenolun diş ağrısına iyi gelebilecek etkilerinden dolayı uygulandığı belirtilmiştir ( Delil 2 ).

PubMed'te yayınlanan başka bir klinik çalışmada ise karanfilin içeriğinde bulunan öjenolun ameliyat sonrası ağrıya, inflamasyona, enfeksiyona ve yara iyileşmesine de iyi gelen etkileri kaydedilmiştir ( Delil 3 ).

Karanfilin içeriğinde bulunan öjenol, diş rahatsızlığında kullanılan bir çok ilaçta yer alır.

Kuru Karanfil mi? Yoksa Karanfil Yağı mı?

Ağız içinde kurutulmuş karanfil kullanılması, diş dokularına zarar vermenin yanı sıra hassasiyete ve tahrişe neden olabilirken, karanfil yağı kullanmak ise çocuklar için tehlikeli nöbetlere, karaciğerde hasara ve sıvı dengesizliklerine yol açabilir ( Delil 4 ).

Bu yüzden diş ağrısına karanfil yağı uygulamadan önce bu tür önlemlerin alınması uygun olacaktır.

Diş Ağrısında Karanfil Yağının Kullanımı

Gün içerisinde 3 ya da 4 kere olacak şekilde, ağrıyan diş üzerine veya bölgeye 1-2 damla karanfil yağını damlatarak bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.

Karanfilin Diş Ağrısındaki Yan Etkileri

Karanfil yağının diş ağrısına uygulanışı sırasında olası yan etkiler de görebilmektedir. Bu yan etkiler, kullanım oranı ve çeşitli hassasiyetle ilişkili olduğundan uygulama sırasında gözlemlenmesi önemli olacaktır.

Yan etkilerinin başında; diş eti hassaslığı, ağız içerisinde yer alan cilt dokusu ya da mukoza zarları üzerindeki etkileri gelebilir ( Delil + ).

Diş Ağrısı Dışında Karanfil Yağı

Oldukça güçlü ve etkili özellikleri olan karafil yağını, diş ağrısı haricinde mide bulantısına ve diş eti şişmesine de maruz kaldığınızda evde alternatif bir bitkisel çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkisel Çözümler

Sizlere daha önce hazırlamış olduğumuz "Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek diş ağrısına iyi gelen karanfil yağının dışında; vanilya özü, siyah çay, zencefil ve arnavut biberi, zeytinyağı, soğan, sarımsak ve tuz ya da tuzlu gibi alternatif tedavi çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Araştırma yazımızda ayrıca; evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümlerle diş ağrısına ait yapılan çalışmalara ve araştırmalara da ulaşarak kulaktan dolma bilgilerden uzak kalabilirsiniz.

Sizleri olabildiği kadar güçlü kaynaklarla bilgilendirmeye çalışan bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Diş Ağrısına Uygulanan Karanfil Yağı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş ağrısına Uygulanan Karanfil Yağı, karanfil yağının diş ağrısı için iyi gelen yönleri, yan etkileri ve diğer bitkisel ya da doğal çözümleri, evde rahatlıkla uygulamak, için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş ağrısına Uygulanan Karanfil Yağı hakkındaki on üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Karanfil ve karanfil yağının diş ağrısı ve diş çalışmaları sırasında ağrı kontrolü ya da dişle ilgili diğer konular için iyi gelen özellikleri ile geçiren etkileri hakkında yayınlanmış bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
  2. Tedavi amaçlı olarak oldukça yaygın kullanılan ve değerli bir bitki olarak bilinen karanfil yağının diş ve benzeri ağrılara olan etkilerinin araştırılması üzerine yapılan klinik araştırmalar ve çalışmaların derlendiği detaylı olarak hazırlanmış bir makale (Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Karanfil yağının içerisinde bulunan öjenolun ağrı kesici olarak etkileri ve diş ağrısı ve benzeri durumlar için iyi gelen faydalarının klinik olarak gözlemlenmesi sonucu yayınlanan bir makale ( PubMed ).
  4. Karanfil yağının kullanımı, faydaları ve yan etkileri üzerine hazırlanmış bir bilgilendirme yazısı ( Medical News Today ).