Diş ağrısı hakkında sorular ve iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Yingpis Kalayom'a teşekkürler! :)

Diş ağrısına evde hızlı çözüm nedir?

Diş ağrısını hızlı bir şekilde giderebilmek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Bu çözümlerin en başında tuzlu su gelmektedir. Diş hekiminize görünene kadar yapabileceğiniz en hızlı ve doğal ağrı kesicilerden biri olarak bilinir. Bir diğer hızlı ve doğal çözüm yolu olarak ta soğuk kompres uygulaması yer alır ( Delil 1 ).

Tüm bunların yanında da sizlere daha önce hazırlamış olduğumuz araştırma yazımızı inceleyerek bir çok doğal ve bitkisel çözüme ( yapılan araştırmalar ve klinik gözlemlerle beraber ) "Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da; diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı, vanilya özü, siyah çay, zencefil, arnavut biberi, zeytinyağı, soğan, sarımsak, tuz ve tuzlu su gibi doğal ya da bitkisel çözümleri bulabilirsiniz.

Diş ağrısı için en iyi ağrı kesici ilaç hangisidir?

Bir çok kişi herhangi bir ağrı kesicinin diş ağrısı sırasında ezerek iyi geleceğini düşünür. Ancak bu tür durumlarda; ibuprofen gibi anti-enflamatuar analjezikler, diş ağrısına neden olan şişlikleri önlemek için en uygun takviye olabilir ve ayrıca anılanın aksine; ağrılı dişlerin üzerinde ezilen ağrı kesiciler asidik içerdiğinden işleri daha da kötüleştirebilir ve diş etinde ?yanmaya? neden olabilir ( Delil 2 ).

( Ayrıca bkz. Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar! )

Diş enfeksiyonundan kaynaklı diş ağrıları için en iyi doğal antibiyotik çözümü nedir?

Healthline'da yayınlanan bir araştırmaya göre; kekik esansiyel yağı, soğuk kompres, çemen otu çayı, karanfil ya da kekik esansiyel yağı, hidrojen peroksit ve sarımsak gibi doğal antibiyotiklerde diş ağrısına neden olan enfeksiyonlara karşı doğal ve bitkisel çözüm yolları kullanılabilir ( Delil 3 ).

Diğer doğal ve bitkisel çözümler için de "Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geceleri yatarken yaşanan diş ağrısına ne iyi gelir?

Uyku yapmayan ve ağrı yüzünden sürekli bölünmesine neden olan diş ağrısı için geceleri uygulanabilecek yöntemlerden bazılarına Healthline'da şu şekilde yer verilmiştir;

Uyku sırasında başın yüksekte durması, asidik, soğuk ya da sert gıdalardan uyku öncesi uzak durulması, ağız gargarası ile uyku öncesi dişlerin temizlenmesi, soğuk kompres uygulanması ve ibuprofen (Advil, Motrin), asetaminofen (Tylenol) ve aspirin gibi ilaçların kullanılması küçük diş ağrılarını hafifletebilir ( Delil 4 ).

Gecelerden ziyade diğer zamanlarda da uygulamayı düşündüğünüz diğer doğal ve bitkisel çözümler için de" Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!" başlıklı araştırmamızı inceleyebilirsiniz.

Geceleri yaşanan diş ağrısı neden çok daha şiddetli olur?

Diş ağrısının geceleri, özellikle yatarken şiddetlenmesinin bir çok nedeni olabilir. Ancak; başlıca nedenlerinden biri de; kişinin yatağa uzandığında kafasına daha fazla kan akması oluşudur ve bu durum da ağızdaki hassas alanların üzerine baskı oluşturarak diş ağrılarının artmasına neden olur ( Delil 5 ).

Bu sebeple; uyku sırasında başın yüksekte durması ve diğer önlemlerin alınması, önemli ölçüde ağrıyı azaltacaktır.

Kırık diş ağrısını ne geçir? İyi gelen çözümler için ne yapılması gerekir?

Kırık diş ve yaşattığı ağrılarında uygulanabilen kısa-süreli çözümler bulunmaktadır. Ancak; bu çözümler, doktor tedavisinin yerini tutmayacağından dolayı kırık diş durumlarında doktora danışılması önemli olacaktır.

Diş kırılması sırasında dikkat edilmesi gerekenler; diş kırılması esnasında öncelikle ağız hijyenine dikkat edilmesi ve temizlenmelisi, yaşanan darbe ile ile birlikte oluşan şişmeler için de soğuk bir buz torbası ile şişliğin giderilmesi ve ırık sonrası kanama oluşmuş ise bir gazlı bez vasıtasıyla kanamanın yaşandığı bölgede tutulmasıdır.

( Ayrıca bkz. Diş ağrısına ve iltihabına evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar! )


Diş Ağrısına İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Diş ağrısına iyi Gelen çözümler, merak edilen sorular ve kaynaklar eşliğinde doğal ya da bitkisel çözümler, alternatif bilgiler ya da en iyi tedavi yöntemleri için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Diş ağrısına iyi Gelen çözümler hakkındaki on beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş ağrısına evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözüm yollarının derlenmiş bir şekilde sunulmasını konu alan araştırma yazısı ( WebMD ).
  2. Diş ağrısını gideren ve hızlı bir şekilde çözüm olmasını sağlayan doğal ya da bitkisel çözümlerin tedavi amaçlı kullanılmasına ilişkin bir makale ( BT ).
  3. Diş ağrısına neden olan etmenlerin başında yer alan diş enfeksiyonlarını gidermek için en iyi ve doğal antibiyotik olarak sayılabilecek bitkisel çözümlerin listelenmesi ( Healthline ).
  4. Diş ağrıları sırasında, geceleri rahat bir uyku için alınması gereken önlemler ve iyi gelen çözümler hakkında bir makale ( Healthline ).
  5. Geceleri yaşanan diş ağrılarının daha fazla şiddetli olmasının nedenleri, uyku kalitesinin düzenlenmesi ve diğer doğal ya da bitkisel çözümler için yapılması gerekenler hakkında bir bilgilendirme ( ErgoFlex ).