Çocuklarda mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Caleb Woods'a teşekkürler! :)

Çocuklarda Mide Bulantısı

Çeşitli alınan gıdalar sonrasında midede yer alan içeriğin ağız yoluyla boşaltılamasına neden olan mide bulantısı ve kusmalar, çocuklarda oldukça yaygın görülen ve sanılanın aksine bir hastalık değil belirtilerinden biridir.

Bu gibi durumlar, genellikle herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan ve kendiliğinden belirli bir süre sonra geçebilmektedir. Ancak; bu süre zarfında alınması gereken önlemlerle beraber, mide bulantısına neden olan durumların ve belirtilerin de teşhisi önemli rol oynamaktadır.

Evde Çözüm olarak; çocuklarda yaşanan mide bulantıları ve kusmaların nedenlerini, belirtileri, önlemlerini ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri sizler için araştırdık.

Bizleri tercih etmenizin önemini biliyor, bu sebeple hazırlamış olduğumuz tüm araştırma yazılarımızı yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde, kaynakları ile beraber sizlere sunmaktan mutluluk duyoruz.

Mide bulantısı ile ilgili ayrıca; incelemeniz gereken diğer araştırmalarımızı da gözden geçirmeniz durumunda, bu gibi durumlarda oldukça bilgi sahibi olabilir ve sevdiklerinize bu çalışmaları paylaşabilirsiniz.

Bu yazılarımızdan biri; mide bulantısına, genel anlamda iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler olan " Mide bulantısına ne iyi gelir? " konu başlıklı yazımızdır. Bu yazımızda ayrıca; mide bulantısı hakkında bir çok detaylı araştırmaya ve sizlerden gelen sorulara ulaşabilirsiniz.

Evde Çözüm sitesini zaten önceden ziyaret ettiyseniz, içeriğin kalitesini biliyor olduğunuzu tahmin ediyor ve diğer alakalı başlıklarımızı da belirtmek istedik.

Ayrıca; hamilelik döneminde de mide bulantısı yaşıyor ya da yaşayan sevdikleriniz var ise; " "Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? "" adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şimdi çocuklarımız için mide bulantısına hakkında kısa-kısa nedenlerinden, belirtilerinden ve alınması gereken önlemlerden bahsedelim.

Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri

Çocuklarda yaşanan mide bulantıları ve kusmaların bir çok nedeni olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; genelde bu bulantılar kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ancak; bulantının devam etmesi bir çok konu ile ilişkili olabilir. Bu nedenleri incelerken endişelenmenizi istemiyoruz ama aşırı mide bulantıları ve kusmaların sizlere sunacağımız evde bitkisel çözümler sonrasında devam etmesi sonucu doktora görünmeyi unutmamalı olduğunuzu hatırlatmak istiyoruz.

Mide bulantılarının başlıca nedenleri (en çok yaygın olanları); gıda zehirlenmesine, aşırı yemek yemeye, yol tutmasına, uyku eksikliğine, hazımsızlığa, boş mideye, solunum yolu enfeksiyonlarına, reflüye ya da mide gribine maruz kalmak olabilmektedir ( Delil 1 ).

Diğer nedenler arasında ise; menenjite, idrar yolu enfeksiyonuna, apandiste, kafaya darbe alınmasına, siklik kusma sendromuna, pyloric stenoza gelebilmektedir ( Delil 2 ), ( Delil 3 ), ( Delil 4 ).

Çocuklarda Bulantı ve Kusma Belirtileri

Mide bulantısı da aynı zamanda bir çok rahatsızlığın bir belirtisi olduğu gibi, bulantıların ve kusmaların yaşandığı zaman başka belirtiler de gözlemlenmektedir. Bu belirtilerin başlıcalarını sizler için araştırdık ( Delil 5 ).

Bulantı ve kusma ile beraber yaşanan belirtilerin başlıcaları; letarjiye, sinirli olmaya, halsizliğe, soluk tene, baş ağrısına, karın ağrısına, düşük ateşe, şişkinliğe, artan kalp atışına ve ishale maruz kalmaktır.

Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Sizlere, çocuklarınızda yaşanan mide bulantıları ve kusmalar için yukarıda başlıca bilgilendirmelerde bulunmamızın sebebi; herhangi bir rahatsızlığa iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken aynı zamanda ilgili rahatsızlıklar hakkında özet bilgiler verebilmektedir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmaları da inceleyerek sizlere sunduğumuz bu bilgiler neticesinde; bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi ve sizlerin takdirini almaktan mutluluk duyduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Aynı şekilde; aşağıda, sizler için çocuklara özel yaşanan bulantı ve kusmalarda faydalı olabilecek ve iyi gelen bitkisel ya da doğal yöntemleri listeliyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümleri tek tek ayrıntıları ve çözümler hakkında yapılan incelemeleri sizlere sunmaya çalıştık.

Hızlı ve etkili olabilecek bu yöntemleri denerken bulantıların ve kusmaların devam etmesi halinde doktorunuzdan bilgi almayı unutmamalı olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Çünkü evde uygulayabileceğiniz her ne kadar etkili ve başarılı çözümler olsa da tıbbi bir muayane sonrasında tüm riskler göz önüne alarak müdahale edilmesi en doğru karar olacaktır.

Bu sebeple; sizlere sunduğumuz bu çözümleri, ciddi olmayan mide bulantıları için uygulayabileceğinizi unutmayınız.

İşte sizlere, tüm kaynaklar ve çalışmalar nezdinde oluşturduğumuz delilleri ile beraber evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler.

Su

Bir çok yerde okumuş olmalısınız, suyun mide bulantısı için iyi geldiğini. Ancak; her ne kadar iyi bilinsede yapılan incelemelerde nasıl ve ne derece kullanılması gerektiğini bilmenin daha önemli olduğunun altını çizmek isteriz.

Sağlıklı Çocuklar platformunda yayınlanan bir makaleye göre; çocuklarınızın mide bulantısı yaşadığı sırada, her ne kadar su tüketimini reddetse bile zaman-zaman su tüketimini kendilerine uygulamanızın önemli olduğunu vurgulanıyor ( Delil 6 ).

Rezene Çayı

Rezene çayının, özellikle çocuklarda, kusmayı ve bulantıyı engelleyebilecek güçlü etkileri olduğu yapılan araştırmalarda vurgulanmıştır ( Delil 7 ).

Rezene tohumları aynı zamanda çocuklarınızın sindirim sistemini de yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve antimikrobiyal niteliğinin yanı sıra aromosı da sakinleştiricidir. Ayrıca; gaz sıkışmasına da iyi gelen rezene çayı, midede rahatlamayı oldukça hızlı bir şekilde başarabilmektedir.

Günde bir iki bardak içirebileceğiniz rezene çayını, 1 çorba kaşığı rezene tohumu ile demleyerek yapabilirsiniz. Hazırladığınız çayın kaynamasından sonra oda sıcaklığında yaklaşık 10-15 dakika demlenmesi gerektiğini de unutmayın.

Limon

Mide bulantısına iyi gelen yöntemlerden bahsederken limonun oldukça etkili olduğundan bahseden bazı kaynaklardan da bahsetmiştik ( Delil 8 ).

Limonda yer alan yüksek miktardaki C vitamini çocuklardaki bağışıklık sistemine iyi gelen özellikler bulundurmasının yanı sıra, mide bulantılarına neden olan gıda zehirlenmelerindeki bakterileri de öldürmeye yardımcı olmaktadır.

Limonu etkili bir şekilde uygulamak için bir bardak taze sıkılmış limon suyuna biraz bal ekleyerek çocuğunuza içerebilirsiniz. Çocuğunuzun 1 ya da 1 buçuk yaş altı olması durumunda bu yöntemini uygulamaktan kaçınmalısınız.

Limon sadece mide bulantısına değil, aynı zamanda; hemoroide ( basura ), boğaz ağrısına, boğaz enfeksiyonuna, cilt lekelerine ve ayak çatlaklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Çocuklardaki Mide Bulantısını Önleme

Çocuklarınızda yaşanılan mide bulantılarını önlemek için reçetesiz ilaçları kullanmaktan mümkün olduğu kadar doktorunuza danışmadığınız sürece uzak durmaya özen gösterin.

Çocuğa, kusma sonrası en az bir saat yiyecek bir şey vermeyin ve genel olarak verilen yemekler esnasında bol sıvı tüketmesine de özen gösterişn.

Çocuğunuz yorgun bir süreç içerisinde ise mümkün olduğu kadar dinlenmesini sağlayın ve derin temiz hava almasını sağlayın.

Büyük öğünler yerine günde ufak atıştırmaları tercih edin ve sindirmesi zor gıdalardan uzak tutmaya çalışın.


Çocuklarda Mide Bulantısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çocuklarda Mide bulantısı, kusma ya da bulantılara iyi gelen içecekler ve yiyecekler için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çocuklarda Mide bulantısı hakkındaki otuz yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Çocuklarda kusma ve mide bulantısı için yapılması gerekenler ve önlemler hakkında makale ( NHS Bilgilendirme Platformu ).
  2. Kafaya alınan darbe sonrası çocuklarda neden mide bulantısı görülmektedir? Başlıklı inceleme yazısı ( BMJ Journal ).
  3. Kusma sendromu, belirtileri, besin alışkanlıkları ve diğer bilgiler ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü - Sağlık Bilgi Merkezi ).
  4. Kusma ve kusmaya bağlı mide bulantısı üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Kusma neden yaşanır? Teşhisi, tedavisi ve ne zaman yardım alınmasına ilişkin bir inceleme ( Hopkins Medicine ).
  6. Çocuklarda kusmayı önleyen içecekler ve diğer sağlıklı yöntemler ( Healthy Children ).
  7. Çocuklarda ve ergenlerde görülen gastroinstestinal bozukluklar için bitkisel ilaçlar üzerine sistematik bir inceleme ( Amerikan Pediatri Akademisi ).
  8. Evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümler hakkında yapılan araştırmalar ve incelemeleri konu alan kitap ( Linda B. White, M.D., Linda B. White, Barbara H. Seeber, Barbara Brownell Grogan ).