Çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük ve tıkanıklığa bitkisel ve doğal çözümler!

Kapak fotoğrafı için Annie Spratt'a teşekkürler! :)

Çocuklarda Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı ve öksürük, aile hekimleri tarafından çocuklarda görülen en yaygın ikinci akut enfeksiyonu olarak ta bilinir. Özellikle; ilkokul yıllarında çocuklar arasında sık rastlanan ve kışın gelmesiyle beraber yaygınlaşan bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda görülen bu rahatsızlığın dışında yetişkinlere özel boğaz ağrısına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler için ilgili araştırma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezlerinin verilerine göre; çocuklarda yaşanılan çoğu boğaz ağrısı belirli virüslerden kaynaklanmaktadır ( Delil 1 ).

5-15 Yaş arasında olan çocuklarda görülen boğaz ağlarının üçte biri A B-hemolitik streptococcus adı verilen bakteri grubundan kaynaklandığı Kanada Aile Hekimliği'nde yayınlanan bir makalede gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Çocuklardaki bu boğaz ağrılarının nedenlerin başında; alerjiye, kuru havaya, zayıf bağışıklığa, öksürüğe, asit reflüye, boğaz ağrısına, gribe, soğuk algınlığına, kirliliğe ve sigara dumanına maruz kalmak gelmektedir.

Boğaz Ağrısının Belirtileri

Belirtileri arasında ise; ağrılı boğaza, öksürüğe, yutkunmasında ağrıya, ateşe, boynunda şişliğe ( şişmiş bezlere), boyun ağrısına, kulak ağrısına, aşırı ağız kokusuna, hapşırmaya, boğuk sese, sulu göze ve ağız içindeki kızarıklara maruz kalmak gelmektedir.

Çocuklarınız, yaşadığı bu boğaz ağrıları neticesinde bir çok yemeği yemiyor ya da içmiyor olabilir. Herhangi bir besin almaması da mecvut durumunun daha da kötüleşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda yaşanan boğaz ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemleri, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sizlere detaylı olarak sunmaya özen gösterdik.

Söz konusu bu çözümleri uygularken dikkat edilmesi gerekenlere de ayrıca değinerek hassas olmanız gereken noktalara da ayrıca değindik.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Çocuklarınız için uygulayacağınız bu yöntemleri evde doğal ve bitkisel çözümlerle uygulayabilirsiniz. Yapmış olduğumuz araştırmalarda sizlerin de fark edeceğiniz üzere; kulaktan dolma bilgilerden ziyade, çeşitli kaynaklara yer verdik.

Tüm bu çözümlerin yanında, kullanacağınız tedavi yöntemini başka hangi rahatsızlıklarda da uygulayabileceğinizi de ayrıca belirterek bilinçli bir yaklaşımı hedefledik.

İşte sizlere sunduğumuz doğal ve bitkisel çözümler;

Tuzlu Su

Çocuğunuzda olan boğaz ağrısı ve öksürükten kurtulmak için en doğal ve basit yöntemlerden biri olan ve ayrıca diş eti şişmesine, boğaz enfeksiyonuna ve kulak tıkanıklığına da iyi gelen tuzlu suyu deneyebilirsiniz.

2005 Yılında Amerikan Journal of Preventive Medicine'de yayınlanan bir çalışmada; tuzlu su ile yapılan gargaraların üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlediği gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Tuzlu su çocuktaki öksürük ve boğaz ağrısı için bir antiseptik görevi görür ve mukusun çıkarılmasına da yardımcı olabilir. Balgam var ise azaltır ve rahatlamasını sağlayarak, inflamasyonu da azalmasına yol açabilir.

Yarım tatlı kaşığı tuzu, bir bardak ılık suda ekleyebilir ve gerekirse tadını güzelleştirmek için az miktarda da bal ekleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu çözelti ile çocuğunuza gargara yapın ve gargara sonrası çözeltiyi dışarı atmasını sağlayın. En iyi sonuç için bu işlemi günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Sıcak İçecekler

Boğaz ağrılarının yanı sıra başlıkta da bahsettiğimiz gibi bir çok benzer durumda çocuğunuza sıcak içecekler hazırlayıp vücutlarını nemlendirmeyi, mukuslara yardımcı olmasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

2008 Yılında Journal of Rhinology'de yayınlanmış olan bir çalışmada sıcak içeceklerin soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin çoğunda rahatlama olduğu analiz edilmiş ve sıcak içeceklerin burun akıntısına, öksürüğe, hapşırmaya, boğaz ağrısına, soğuk algınlığına ve yorgunluk gibi semptomplara maruz kalanlarda rahatlama sağlayarak giderildiği de gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Sıcak içecekler olarak; limonata, çikolata, ılık süt ya da bitki çaylarını ve hatta kemik suyu ile yapılan çorbaları deneyebilirsiniz.

Buhar Soluma

Buhar inhalasyonu her ne kadar yararlı olsa da, küçük yaştaki çocuklar için kaza riski yüksek bir yöntem olabilir. Bu sebeple, çoğu ebeveyn bu yöntemle rahat değildir.

Yapılan bir çalışmanın, IOSR Diş ve Tıp Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan bir makalesine göre; araştırma yapan kişiler, buhar inhalasyonunun etkinlik derecesini araştırmış ve yöntem sırasında semptomlarda düzelme ve hızlı bir rahatlama olduğu tespit edildiği gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Bu duruma istinaden; boğaz ağrısını ve öksürüğü sıcak duş ile oluşturulan sıcak buhar, tıkanıklığı hafifleterek nefes almayı kolaylaştırabilir. Nenim oluşturduğu sıcaklık ta mukusun ( balgamın ) dışarı atılmasını sağlayabilir.

Çocuğunuzla beraber alacağınız sıcak duşla beraber ( aşırı sıcak olmasına gerek yok ) oluşan buharın dışarı çıkmamasını sağlayarak 20-30 dakika teneffüs etmesini sağlayabilirsiniz. Bu süre zarfında çocuğunuzun yanında olmanız ve gözlemlemeniz önemlidir. Sonraki günler bu işlemi gerektiği şekilde de tekrarlayabilirsiniz.

Nemlendirici

2009 Yılında Solunum Tıbbı'nda yayınlanan bir çalışmaya göre; yaşam alanlarındaki düşük nem oranı solunum yolu enfeksiyonlarının artması ile ilgili olduğu tespit edildiği gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Nemlendiriciler ile ya da odalarda kullanacağınız bir bardak su ile oluşan nemli hava nefes almayı kolaylaştırabilir ve boğaz ağrısı rahatsızlıklarından hızlı bir şekilde arınmanızı sağlayabilir. Bu nedenle evde nem oranının ayarlanması önemlidir.

Evinizdeki odalarda nemi düzenli tutmak için nemlendirici ya da bir bardak sıcak su kullanabilirsiniz. Herhangi bir kazaya yol açmaması için de sıcak su kabını dikkatli bir yerde muhafaza etmeniz önemli olacaktır. Küf sıkıntısını da yaşamamak için kabın sürekli temiz olmasına dikkat edin.

Limon

Çocuklarınızın mukusu ( balgamı ) çıkarmasında büyük bir yardımı olan ve aynı zamanda boğaz ağrılarından kurtulmasını da sağlayan taze limonu kullanabilirsiniz. C Vitamini bakımından oldukça zengin olan limon, bağışık sistemlerini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya zemin hazırlayan bir çözümdür. Burun akıntısı, öksürük gibi benzer durumlar için antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile de semptomların azalmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Streptococcus bakteri grubunun, boğaz ağrısı enfeksiyonlarının ana nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. 2017 Yılında yapılan bir çalışmada limonun balla birlikte kullanılması sonucu staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes'e karşı daha iyi duyarlılığa sahip olup, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle savaştığı gözlemlenmiştir Delil 8 ).

4 Limonun suyunu sıkın ve doğranmış kabukları ile beraber bir kaba, 1 çorba kaşığı doğranmış zencefil ile koyun. İçindeki karışımı örtecek kadar su koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından karışımı süzün ve eşit miktarda sıcak su ile seyreltin. Tatlandırmak için de bal kullanabilir ( 1 Yaş altı çocuklar için bal yerine şeker kullanabilirsiniz ) ve sonrasında yapmış olduğunuz karışımı, günde bir kaç kez çocuğunuza içirebilirsiniz.

Adet sancısına ve hemoroide ( basura ) de iyi gelen etkili özellikleri olan limon, daha bir çok rahatsızlığın tedavisinde çeşitli karışımlara eklenerek te kullanılabilen alternatif çözümlerden biridir.

Zencefil

Ayak mantarına da iyi gelen zencefil, soğuk algınlıklar ve öksürükler için de ideal bir doğal ev ilacıdır diyebiliriz. Çocuklarınızdaki tıkanıklığı azaltarak boğaz ağrılarının da giderilmesine yardımcı olan anti-enflamatuar, antitusif ( öksürük giderici ya da söktürücü ) ve antiviral özelliklere sahip olması da artı yanlarından biridir.

2002 Yılında yayınlanan Doğu Afrika Tıp Dergisi'ndeki bir çalışmaya göre; zencefildeki üstün derecede olan antibakteriyel aktiviteleri vurgulayarak, üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı bazı bakterilerin azalmasında da etkili olduğu gözlemlenmiştir Delil 9 ).

2005 Yılında yapılan başka bir araştırmada da ( Journal of Ethnopharmacology ) zencefilin anti-inflamatuar ve analizejik özelliklerinin başta olduğu gösterilmektedir ( Delil 10 ). Boğaz iltihaplarının da azalmasında etkili olan zencefil aynı zamanda ağrıların da giderilmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuz için 1 tatlı kaşığı zencefil suyu ile balı karıştırın. Boğaz ağrılarını hafifletmesi için bu karışımı günde 2 kere ve isterseniz sonrasında ılık sütle beraber de verebilirsiniz. Diğer bir tedavi yöntemi ise; 6 bardak suyu bir kaba doldurun ve ince bir fincan dilimlenmiş zencefil ekleyin. Sonrasında 2 çubuk tarçın da ilave ederek yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte pişirin. Süzme işleminden sonra bal ekleyebilir ve ardından çocuğunuza günde bir kaç kez bu karışımı içirebilirsiniz.

Zencefil, yaşanan boğaz ağrılarının yanı sıra gaz sıkışmasına, bademcik şişmesine, mide bulantısına ve ayrıca kulak ağrısına da iyi gelen ve yaygın olarak kullanılan doğal çözümlerden biridir.

Zerdeçal

Kürkimin bazı bitkiler tarafından üretilen parlak, sarı bir kimyasaldır ve zerdeçalın tıbbi özelliklerinden çoğu bu kürkiminlerden gelmektedir. Yapılan bir araştırmada da kürküminin heksan ve metanol ekstreleri, yukarıda da bahsettiğimiz streptococcus bakteri grubu ile beraberinde 13 başka bakteriye de antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir ( Delil 10 ).

Bir çok enfeksiyona da iyi egelen zerdeçal ile ilgili 2013 yılında yapılan başka bir çalışmada ise; zerdeçal bitkisinin bağışıklık uyarıcı bir aktivite halinde olduğu ve bu aktivitelerin de boğaz ağrıları için önem teşkil ettiği görülmüştür Delil 11 ).

İlk olarak yapmanız gereken 1 bardak sıcak süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu eklemek olacaktır. Ardından bu karışımı biraz bal ile tatlandırıp çocuğunuza boğaz ağrısını gidermek için günde iki kere olacak şekilde içmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; özellikle kötü ağrılı boğazlar için zerdeçal ile gargara yaptırmanız. Bunun için bir bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı zerdeçal ekleyip iyice karıştırmanız ve günde iki kere bu karışımı tükettirmelisiniz.

Zerdeçal, aynı zamanda geniz akıntısına ve burun akıntısına de iyi gelen ve oldukça etkili bir bitkisel çözümdür.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Evde uygulayabileceğiniz yöntemler öncesinde; eğer çocuğunuzda aşırı salyaya, yutkunmada ya da nefes almada zorluğa, 38 dereceden yüksek ateşe, boynun şişmesine, içme ya da yemek yemek istememeye, boğuk bir sese sahip olmasına, ağzını açmada zorluk çekmesine ya da boyun tutulmasına gibi durumlara tanık oluyorsanız doktora danışmanız gerekmektedir.

Bunların dışında yaşanan çoğu boğaz ağrısı, ciddi olmayan virüslerden kaynaklanmaktadır ve herhangi bir antibiyotik tedavisi olmadan kendi başlarına geçmektedirler. Çocuğunuzda yaşanan boğaz ağrıları için aşağıda uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Not: Sizlere sunulan çözümlerin bazılarında bal yer almaktadır. Bal, 1 yaşın altındaki çocuklar için uygun olmamakla beraber bebek botulizmine neden olabilecek zararlı bakteriler de taşıyabilir ( Delil 3 ).


Çocuklarda Boğaz Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ya da soğuk algınlığı için hazırladığımız on bir kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çocuklarda boğaz ağrısı hakkındaki kırk üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 11 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Boğaz ağrıları, nedenler ve risk faktörleri ( Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ).
 2. Akut boğaz ağrısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Gıda zehirlenmesi, ana unsurlar, gıda kaynaklı butulizm belirtleri vb ( Dünya Sağlık Örgütü ).
 4. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının gargara ile önlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Sıcak içeceklerin burun akıntısı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlara etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Soğuk algınlığı yaşayan hastalarda buhar soluma etkinliği üzerine ( Scribd ).
 7. Soğuk hava ve düşük nemin üst solunum yolu enfeksiyonları üzerine ilişkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Limon suyu ve balın antibakteriyel aktivitesinin üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki bakterilere karşı etkisi ( Uluslararası Yönetim ve Uygulamalı Bilimler Dergisi (IJMAS) ).
 9. Zencefilin solunum yolu patojenleri üzerindeki antibakteriyel etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Kürkiminin antibakteriyel, antiviral ve antifungal aktivitesi üzerine bir deleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Kürkimin longa ekstresinin ve polisakkarit fraksiyonunun immün uyarıcı ve antiinflamatuar aktiviteleri