Cilt lekelerine evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel tedaviler!

Kapak fotoğrafı için Tanja Heffner'e teşekkürler! :)

Cilt Lekeleri

Kuşkusuz hepimiz kusursuz ve parlak bir cilt için can atıyoruzdur. Herhangi bir cilt bakım ürününe ihtiyaç duymadan yaşamak, açık ve canlı bir cilde sahip olmak, makyajdan mümkün olduğu kadar uzaklaşarak doğal güzelliği ön plana çıkarmak bir çok kadının isteğidir de şüphesiz.

Cilt kuruluğuna da yol açabilen bu tür durumlarda da; göze çarpan cilt lekeleri baş sırayı çekmekte ve bu lekeler için evde çözüm yollarını aramak günden günde artmaktadır.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Sizlere, cilt lekelerine iyi gelen ve evde bulabileceğiniz yöntemleri detaylı bir şekilde sunarken çeşitli araştırmalara ve çalışmalara da yer vererek kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı hedefledik.

Evde Çözüm'ü tercih eden sizleri önemsiyor ve yapmış olduğumuz araştırmaların olabildiği kadar güvenilir kaynaklar eşliğinde sunulduğundan emin olmaya çalışıyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Sizlere, aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözüm yollarından bitkisel karışımları, kürleri ve tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde açıklamaya çalışırken, başka hangi rahatsızlıklara da iyi gelebileceğinden bahsediyoruz.

Böylelikle birden fazla rahatsızlıkta kullanabileceğiniz bu çözüm yolları hakkında olabildiği kadar bilgilendirme yapıyoruz.

Bizlere günden-güne göstermiş olduğunuz destek için ayrıca teşekkür eder, şimdiden sağlıklı günler dileriz!

Salata, Limon ve Nane

Salata, limon ve naneden oluşan bu doğal detoks kürü, sizlere ayrı ayrı faydalar sağlayacaktır. Örneğin; salatalığın vücudu soğutan ve cildi gençleştiren özelliklere sahip olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Limon ise; ciltte bulunan cilt lekelerine, sivilcelere, ayak çatlaklarına, adet sancısına, diş eti şişmesine ve boğaz enfeksiyonuna iyi geldiği gibi, bir çok alanda etkilidir ve sindirim sisteminde korunması gereken dengeyi düzenleyemesini sağladığı başka bir araştırma da belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Doğal detoksumuzda yer alan bir diğer bitkisel malzememiz nane ise; hazımsızlığı düzenlerken bir yandan da ciltte oluşan enfeksiyonu temizmeleye yardımcı olacağı başka bir kaynakta belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Cilde iyi gelen ve etkili olan bu kürü her gün rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken; 1 adet salata ve limonu dilimleyip boş bir sürahi içine koyduktan sonra üzerine bir avuç nane yaprağı koymak. Ardından; yaklaşık 2 litre su doldurup soğutmaya bırakın. Gün içerisinde de bu karışımı tüketmeye devam etmeniz yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinin cilt üzerindeki etkisini özellikle ayak mantarına da iyi geldiği için de kaleme aldığımız gibi faydaları arasında; mükemmel bir doğal nemlendirici özelliği de bulunurken, antimikrobiyal özellikleri ile de cilt temizliği ve enfeksiyonları gidermek için güzel bir zemin oluşturabilmesidir. Ayrıca; içerisindeki fitokimyasallar ile de serbest radikallerin temizlemek, bu işlemle cilt parlaklığı için güçlü antioksidanları içerdiği de yapılan bir araştırmada gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Bu işlem için yapmanız gereken; Hindistan cevizi yağını bir kapta ısıttıktan sonra, ılık bir şekilde, lekelere sahip olan cilt bölgesine uygulamaktır. Bir kaç dakika beklettikten sonra da, bir pamuk ya da bez vasıtasıyla silnmeniz yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de cilt için ve özellikleri üzerindeki şikayetçi olunan lekeler için etkili bir çözümlerden biri olarak kabul edilir. Pul-pul olmuş ölü deri hücreleri yerine, canlı ve sağlıklı hücreleri ortaya çıkarabilen ve kulak ağrısına ve egzamaya da iyi gelenözelliklerinin yanı sıra, gözeneklerin enfekte olmasını engellerken iltihaplanmaları da engellediği gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Az bir miktar elma sirkesini geceleri yatmadan önce, lekelerin üzerine bir pamuk vasıtasıyla sürmeniz yeterli olacaktır. Sabahları da durulayıp temizlemeyi unutmayın.

Aloe Vera

Bir çok cilt problemi ile hızlı ve etkili şekilde başa çıkabilen aloe vera, ciltlerdeki kurumaya, yanmaya ve hatta kızarıklarla beraberindeki ayak çatlaklarına da iyi geldiği gibi lekere de iyi geldiği çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Anti septik özellikleri ile nemlendirici olduğu ve lekelerin derisini temizlemek için de etkili bir yardımcı görevi gördüğü de başka bir araştırmada belirtilen aloe vera, sizlere bu lekelerden hızlı bir şekilde kurtulmak için harika bir doğal ilaç ta olarak zemin hazırlayabilir ( Delil 7 ).

Düzenli olarak kullanabileceğiniz aloe vera jelini, lekelerin üzerinde rahatlıkla gün içerisinde uygulayabilir ve sonuçlarına yakın zamanda tanık olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalarda ayrıca aloe veranın; basura (hemoroide), sivilce lekelerine ve saç dökülmesine de iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Zeytinyağı

Son yazılarımızda yer alan kulak ağrısı ve kulak tıkanıklığında da bahsettiğimiz gibi; diş ağrısına ve boyun ağrısına da iyi gelen zeytin yağının bir nevi temizleyici özelliği olduğundan, aynı zamanda nemlendirici özelliği de rahatlık hissi yarattığı ve lekelerle de ilgili cilt tazeliğini, esnekliğini geri kazandırabilen E vitamini içerdiğini de belirten çalışmalar mevcuttur ( Delil 8 ).

Başka bir araştırmada da temiz ve berrak bir cilt sağlayarak kirleri ve lekeleri emici özelliği olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Yatmadan önce uygulamanızın daha etkili olacağı bu yöntem için zeytin yağını lekelerin üzerine dairesel bir şekilde masaj yaparak uygulamanız ve bir kaç dakika sonra da sıcak suya batırmış olduğunuz bir bezle temizlemeniz yeterli olacaktır.

Evde Çözüm Notu

Ciltlerle ilgili lekelenmelere, kirlenmelere ve temizliğe bire bir gelen bu doğal ve bitkisel çözümlere, sizlerden gelen talepler doğrultusunda başka bir yazımızda, başka çözümlerle yazmaya devam edeceğiz.

Bu sebeple; bizleri sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın. :)


Cilt lekeleri İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Cilt lekeleri, kirlenmeleri, esnekleşmesi ya da parlaması için hazırladığımız dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Cilt lekeleri hakkındaki yirmi dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 9 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Salatalıkların fitokimyasal ve terapötik potansiyeli ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Bu kitap doğru gıdaları yemek, eksik kaldığınız her şeyi iyileştirmek ve daha sağlıklı olmak için her bir yiyeceğin yegane faydalarını ayrıntılı biçimde öğrenmenizi sağlar ( Kitap : Sağlık & Faydaları - Gıda ve Baharatlardan / John P. Hunter III ).
  3. Limonlar, lezzetli kokulardan ve ekşi bir lezzetden çok daha fazlasını sunmaktadır ve bu küçük ve parlak olan sarı meyve, vücudunuzdaki toksinleri elimine etmek için saçlarınızı ve cildinizi iyileştirmeye kadar birçok potansiyel kullanımla birlikte gelir ( Kitap : Limonun Sağlığa Yararları - Sağlıklı Cilt, Saç, Temizlik ve Kilo Kaybı için Limonlar / Chris Shaw ).
  4. Çeşitli gıdalar sadece vücudumuza besin sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tıbbi olduklarını da kanıtlayan yöntemlerini de sunarlar ( Kitap : Gıdaların Şifalı Gücü / Sunita Pant Bansal ).
  5. Hindistan cevizi hakkında fitokimyasal ve farmakolojik inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Otlar, meyveler ve diğer doğal bileşenlerin iyileştirici özelliklerini kullanarak cilt bakımı için basit bir yaklaşım sunulması ( Kitap : Doğal Kaplama - Yenileyici Cilt Bakımı Tarifleri / Sue Dolan ).
  7. Aloe vera hakkında kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. UV ışınlara maruz kalan cilt etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. Temiz Cilt - Yağ Temizleme, Vücut Yağı ve Doğal Akne Tedavileri Kılavuzu ( Kitap : Temiz Cilt : Yağ Temizleme, Vücut Yağı ve Doğal Akne Telafiler Kılavuzu / Anne D. Spellman ).