Çene ağrısına evde çözüm için iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Janko Ferlic'e teşekkürler! :)

Çene Ağrısı Nedir?

Ağız kısmının alt bölgesinde yer alan ve çeşitli nedenlerden dolayı acıya ya da zonklamalara sebep olan çenede yaşanılan ağrılar, popüler şikayetlerin başında gelmektedir. Yaşanılan çene ağrısı, hatta diş ağrısına da neden olmakla beraber, konuşma ve yemek yiyememek gibi durumlara da yol açabilmektedir.

Ayrıca; yapılan araştırmalara da göre; Amerika Birleşik Devletlerine ortalama 10 milyon insanı etkilemektedir ( Delil 1 ).

Çene ağrısına yol açan ana sebeplerden birisi de TMD olarak bilinen temporomandibular bozukluklardır ve bu tarz sorunlar, çenede yer alan kas ağrılarına, hareketleri engelleyen çene kemeğinin kaymasına da zemin oluşturur.

Çene Ağrısının Nedenleri

Çene ağrısının başlıca nedenleri ise; yüz ve boyun ağrısına, sık görülen şiddetli ya da hafif baş ağrısına, kulak ağrısına, kulak çınlamasına, kas spazmına, diş gıcırdatmaya, çiğneme zorluğuna, kulak iltihabına ve diş eti şişmesine de sebep olabilen diş ağrısına ve çene gerginliğine maruz kalmak denilebilir.

Evde uygulanabilen basit ve pratik çözümler bu tür ağrılara iyi gelebildiğine dair yapılan incelemeler vardır ( Delil 2 ). Evde Çözüm olarak; sizlere yaşanan bu çene ağrısıyla ilgili yapmış olduğumuz doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini delilleri ile beraber sizlere sunuyoruz.

Çene ağrınızı gidermeden önce nedenlerini araştırmanız, tekrar oluşmasını engelleyeceğinden önemli bir faktör olacaktır. Genelde diş sorunları ile kaynaklı olan çene ağrıları, aynı zamanda sakız çiğnemek ve kalem tutmanın yanı sıra beslenme alışkanlığınızda zorlandığınız gıdalardan da kaynaklabilmektedir ( Delil 3 ).

Bu sebeple; yeme alışkanlıklarınızda, olabildiği kadar ufak parçaları tercih ederken daha yumuşak gıdaları tüketmeniz ağrınızı hafifletmeniz ve tekrar nüksetmemesi açısından önemli olacaktır.

Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısı için araştırma yazımızda yer alan ve tüm delilleri ile beraber sizlere sunduğumuz yöntemlerin iyi geleceğini belirten kaynaklarımızı inceleyebilir ve deneyebilirsiniz.

Ancak; bu tür yöntemlerin herhangi bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almadığını da unutmamanız gerekmektedir.

Sıcak Kompres

Çenede yer alan diş rahatsızlıklarından dolayı oluşan ağrılar için kan dolaşımını hızlandırmak uygulanabilecek doğal ve basit çözümlerden biri olmakla beraber rahatlamayı da sağlayabilir.

Adet sancısına da iyi gelen sıcak kompresi masaj yapar şekilde ağrı yapan bölgenize uyguladığınızda rahatlama yaşayabileceğinizi ve ağrılardan kurtulabileceğinizi belirten kaynaklar vardır ( Delil 4 ).

Yapmanız gereken çok sıcak olmamak koşulu ile ısıttığınız suya havlu ya da bezi koyup ağrıyan çeneye ortalama 15-20 dakika ufak masaj hareketleri ile tutmak olacaktır. Bu yöntemle gevşeme ve rahatlık hissedebilirsiniz.

Magnezyum

Kas gerginliği ile ilgili durumlarda oluşabilecek çene ağrısına magnezyum eksikliği de neden olabilen başka sebeplerden biri olabildiği gösteren araştırmalar vardır ( Delil 5 ).

Magnezyum eksikliği yaşıyorsanız; ıspanak, kabak, balık, yeşil fasülye, pirinç, avakoda, muz ya da biter çikolataya başvurabilirsiniz.

Bu tür gıdaları gündelik beslenme alışkanlığınıza ekleyerek daha güçlü ve sağlıklı bir çeneye sahip oldukça acılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Tuzlu Su

Diş ağrıları ya da şişmeleri sonucu yaşanan çene ağrıları da olabileceği gibi; kulak tıkanıklığına, burun akıntısına ve hatta boğaz enfeksiyonuna da iyi gelen doğal tuzlu su çözümünü evde kolaylıkla deneyebilir ve diş iltihabından da kaynaklana bilen ağız sağlığınızı kontrol altına alarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz ( Delil 6 ).

Çene ağrılarına neden olan şişliklerin de giderilmesine yardımcı olabilen ( Delil 7 ) tuzlu su yöntemi için 1 bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı su karıştırıp yaklaşık 30 saniye kadar ağızınızda gargara yapmak yeterli olacaktır.

Bu işlemi sabahları kahvaltıdan sonra ve geceleri yatmadan önce tekrar edebilirsiniz.

Egzersiz

Çene ağrılarındaki kas gerginliği önleyebilen çene egzersizleri de önemli bir rol oynamakta olduğunu gösteren çeşitli kaynaklar vardır ( Delil 8 ).

Bu durumda; çenenizi fazla zorlamadan sağa-sola ve yukarı-aşağı olarak ve ağızınızı yavaş-yavaş açmaya deneyerek, belirli aralıklarda egzersiz yaparak kaslarınızın gevşetebilir ve ağrılardan ( çarpık bacaklara iyi gelen egzersizler gibi ) kurtulabilirsiniz.

Belirli bir grup üzerinde yapılan başka bir araşırmaya göre; araştırmacılar tarafından belirlenmiş olan kişilerde egzersiz yapanlar ve yapmayanlar arasında çene ya da kas gerginliğinin giderilmesine dair yapılan çalışmalar bu tür egzersizlerin faydalı olacağı yönündedir ( Delil 9 ).

Akupunktur

Akupunkturun da, çene ve kas ağrılarına neden olan belirtileri üzerinde olumlu etki yarattığını gösteren bir çok araştırma ve çalışma vardır ( Delil 10 ).

Çene ağrısının yanında kas ağrılarının da azaldığının gözlemlenmesi üzerine; akupunkturun bu bu tür durumlarda oldukça etkili olduğunu da gözler önüne sermektedir ( Delil 11 ).

ScienceDirect'te yayınlanan başka bir araştırmaya göre de; çene ağrısı yaşayıp akupunktur uygulayanların %70'i gibi büyük bir oranında yan etki göstermemiş ve ağrıları hafifletmek için güvenli ve etkili bir metodoloji olduğu sonucuna varılmıştır ( Delil 12 ).

Stresten Uzaklaşma

Uyku sorunlarına, egzamaya ( egzamaya bağlı cilt lekelerine ve cilt kuruluğuna ), hızlı kalp atışlarına, üreme sorunlarına, hafıza problemlerine ve benzeri bir çok duruma da yol açabilen stres hakkında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde yayınlanan bir araştırmaya göre; insan üzerinde yaşanan stres ve duyguların kas gerginliğini arttırdığı ve bu duygusal durumların sonucunda yüzde ve çenede ağrıların ve kas kilitlenmelerinin gözlemlendiği belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Bu durumda; gündelik hayatınızda ve özellikle iş hayatınızda yaşadığınız stresler ve duygusal bozukluklar yüzde oluşan kasılmalara, kitlenmelere ve ağrılara sebep olmakla beraber çenelerde de sızlamalara zemin oluşturabilmektedir.

Stresten uzak kalmak için çeşitli hobiler edinebilir ya da aşağıdaki diğer evde çözüm yöntemlerimizi deneyebilirsiniz.

Yoga Yapımı

Yapılan araştırmalar sonucunda; elde edilen verilere göre; bilişsel-davranışçı terapiler, intraoral miyofasiyal tedavi ve kişisel bakım yönetiminde yüz ve kas gerginliği ile çene ağrılarına olumlu yönde etki edildiği gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Nefes kontrölü ve belirli bedensel duruşlar ile sağlıklı bir rahatlama sağlayan yoga için evinizde zemin hazırlayabilir ve sindirim sistemine, kilo vermeye, bel ağrısına, soğuk algınlığına, doğurganlığa, kan dolaşımına, depresyona ve sezgilere fayda sağlayabilirsiniz.

Nane Çayı ya da Yeşil Çay

Özellikle; kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan nane çayı hakkında yapılan araştırmalarda; nanede bulunan mentol çene ağrılarında da oluşan kas problemlerinizin gevşemesine ve rahatlatmasına yardımcı olacağı yönündedir ( Delil 15 ). Geniz akıntısına iyi gelen yöntemlerden bahsederken, nanenin anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikler sergileyen doğal bir balgam söktürücü özelliğinden de bahsetmiştik.

Yapılan başka bir araştırmaya göre; kilo vermek için de tercih edilebilen yeşil çayın stres oranını %20 oranında azalttığı gözlemlenmiş olup doğal ve bitkisel çözüm olarak, önemli faydalarına birini daha eklediği belirtiliyor ( Delil 16 ).

Son olarak; mutfağımızda olmazsa olmazımız olan siyah çay da listemizde yerini alıyor. Siyah çayın, stres halinde olan vücudunuzun saldığı bir steroid hormon olan kortizolü de düşürdüğünü gösteren önemli çalışmalar mevcuttur ( Delil 17 ).

Çene Ağrısını Önleme


Çene Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çene ağrısı, çenedeki sızlama kütleme ya da kasılması için hazırladığımız on yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çene ağrısı hakkındaki kırk üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 17 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Çene ağrısı için eklem ve kas bozuklukları üzerine bir yayın ( Ulusal Diş ve Kraniofasiyal Araştırma Enstitüsü ).
 2. Spesifik olmayan çene ağrıları için evde uygulanabilecek egzersiz yöntemleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Çene ağrısı ile ilgili durumların nedenleri ve belirtileri ( E-MedicineHealth ).
 4. Çene ağrısı için nemli ısı, buz, hafif diyet, egzersizler ve uyku gibi durumların açıklamaları ( TMJA Derneği ).
 5. Gerilimli baş ağrıları ve kas gerginliğinin magnezyum ile ilişkisi ( ScienceDirect ).
 6. Macera Yarışı ( Kitap : Jacques Marais , Lisa De Speville ).
 7. Enflamasyonu azaltan çözüm ( Mancheister Üniversitesi ).
 8. Çene egzersizleri uygulayanların deneyimleri ve sonuçları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Çene ile ilgili ağrıları önleme ve çene açma egzersizlerinin etkisi ( ScienceDirect ).
 10. Eklem ve kas ağrıları ile ilgili çene ağrılarının akupunktur ile etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Çene kaslarındaki miyofasiyal ağrılar için yapılan akupunktur ile ilgili randomize klinik çalışmaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Temporomandibular bozukluk tedavilerinde akupunktur ( ScienceDirect ).
 13. Yüz ağrılarında stresin ve duyguların rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Temporomandibular bozukluklar için noninvaziv girişimlerin etkinlikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Nane çayının 7 harika ve faydalı özelliği ( Organic Authority ).
 16. Stresi azaltmak için yeşil çay ve diğer gıdalar ( Natural Society ).
 17. Çayın psikofizyolojik stres duyarlılığı ve stres sonrası iyileşme üzerindeki etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Çene Ağrısı İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve çene ağrısı, çenedeki sızlama kütleme ya da kasılması yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan on kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 10 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Ortopedi çeneye bakar mı?

Ortopedi ve kulak burun boğaz bölümleri, çene ağrısı için müracat edilmesi gereken bölümler gibi görünse de, rahatsızlığınız için ortopedi bölümünden önce diş hekimi poliniklerine başvurmalısınız.

Çene ağrısına hangi bölüm bakar?

Sorusuna istinaden; çene bölgesinde ağrı şikayetleri yaşayanlar genellikle kulak burun boğaz ya da ortopedi bölümüyle ilişkilendirildiğini düşünürler. Ancak; çene ağrıları için gidilmesi gereken bölüm bir diş hekimi polikliniği olmalıdır.

Çene ağrısı için hangi doktora gidilir?

Çene ağarıları için diş polikinliklerinde yer alan uzman bir doktora gidebilir ve kendisinin yapmış olduğu teşhis ya da tanılar doğrultusunda yapılması gerekenleri ve yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

Çene kütlemesi nasıl geçer?

Çenedeki kütleme kas gerginlikleri sonucu oluşabilir ve bu durumla ilgili sert hareketlerden, çiğnenmesi zor gıdalardan ya da çene yapısını zorlayacak başka durumlardan uzak durmanız gerekebillir. Söz konusu durumda; yukarıda belirttiğimiz yöntemleri ve çözümleri inceleyebilirsiniz.

Çene ağrısıyla beraber ağız kokusu için ne yapılmalı?

Çene ağrısı sırasında yaşanılan ağız kokusuna uygulanabilecek çeşitli yöntemler için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ancak; ağız kokusu ve çenede yaşanan acıların birbirinden bağımsız durumlar olduğunu da hatırlatmak gerekebilir. Diş eti şişmeleri, diş ağrıları ya da benzeri diş problemleri ile beraber gerçekleşebilen ağrıları düşündüğümüzde yaşanan bu ağız sağlığındaki diğer problemlerinizle bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir.

Elma sirkesi ya da zeytin yağı çene ağrısına iyi gelir mi?

Ayak mantarına iyi gelen çözümlerden bahsederken elma sirkesinin avanntajlarından da bahsetmiştik. Çene ağrıları için yeterli araştırmalar bulamadığımızdan dolayı sizlere henüz paylaşmak istemedik. Evde çözüm olarak; olabildiği kadar etkili kaynaklar nezdinde sizlere bilgi vermeye çalıştığımızı unutmayın.

Zeytin yağının faydalarından da ayak çatlaklarına iyi gelen yöntemlerden bahsederken deyinmiştik. Elma sirkesinde yaşadığımız yetersiz kaynaklar nezdinde zeyting yağı ile çene ağrılarını gidermeye yönelik etkili bir kaynak buluncaya kadar paylaşmamaya karar verdik.

Çene eklemi ağrısı nasıl geçer ve egzersizleri nelerdir?

Çene ekleminde yaşanılan ağrılar için yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri inceleyebilirsiniz. Hali hazırda ağrıyan çenenizi fazla zorlamadan yukarı-aşağı, sağa-sola ve ağız açma-kapama şeklinde gün içerisinde, belirli aralıklarla yaparak sağlayabilirsiniz.

Sol çene ya da üst çene ağrısı için neler yapılır?

Sol, sağ ya da üst çenede yaşanan ağrılar, yine çene ağrıları ile ilişkilendirildiği için bu durumla ilgili yukarıdaki yöntemleri ilgili uzmanların bilgileri doğrultusunda uygulayabilirsiniz.

Evde Çözüm Notu