Çarpık bacaklara evde iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi çözümleri!

Genu varum olarak ta bilinen çarpık bacaklara, ( bacaklardan birinin ya da her ikisinin ) diz üzerinden içeri ya da dışarı doğru yayılması durumu denilebilir ve çarpık bacaklara maruz kalan kişilerde; tibia ya da femur kemiği büküldüğü de yapılan bir kaç incelemede görülebilmektedir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Çocuklarda da görülen çarpık bacaklar için genelde endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü; 3-4 yaşın altındaki çocuklarda gerçekleşen bu durum; normal bir gelişim durumu olarak bilinmekte ve kilo almasıyla beraber yürümeye başladığında, bacaklardaki çarpıkların genelde düzeldiği görülmektedir. Bu süre zarfında; ebeveyn tarafından düzenli olarak sürecin takip edilmesi gerekmekte ve durumun devam etmesi doğrultusunda ise çocuk doktoruna danışılması önemli bir rol oynamaktadır ( Delil 3 ).

Kapak fotoğrafı için Sharon McCutcheon'e teşekkürler! :)

Evde Çözüm olarak; sizlere olabildiği kadar kaynaklar ve deliller eşliğinde evde uygulayabileceğiniz, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmeye çalışıyoruz. Çarpık bacaklar için ameliyatsız tedavi yöntemlerinin, kemik gelişimi ile ilgili olduğundan çok fazla olmaması ve diğer web sitelerinde okuduğunuz yazılarda asılsız ve kaynaksız bilgilere yer verilmesi nedeniyle bilinçli bir şekilde hareket etmenizi önerir ve bu durum için de uzman bir hekimden destek almanızı öneririz.

Bacak Gelişimde D vitamini çözümü!

D Vitamini eksikliği sonucu yaşanan Rickets hastalığı olarak ta bilinen rahatsızlık, bacak gelişimini engellediğinden dolayı çarpık bacaklara zemin de hazırlayabilmektedir. Bu durum; bacakların sağlıksız gelişimini sağladığı için beslenmelere eklenecek D vitamin desttekleri ile Rickets rahatsızlığını engellemeye ve aynı zamanda çarpık bacak durumunun da düzelmesine yardımcı olabilmektedir ( Delil 4 ), ( Delil 5 ).

D Vitamini desteğinden önce, vücudunuzda vitamin eksikliği olup olmadığını kontrol etmek için test yapılması gerekmekte ve ancak vitamin eksikliği sonucunda desteklere başvurulmalıdır. Aksi halde; vitamin fazlalığından kaynaklanan başka tür rahatsızlıklara neden olabileceğinizi unutmamalısınız.

Besin alışkanlıklarınıza eklediğiniz ve boyun ağrısına da iyi gelebilen D vitaminleri, aynı zamanda çarpık ayakları düşünmenizden oluşan depresyona, anksiyeteye, huzursuzluğa ve kötü düşüncelere maruz kalıyorsanız, bu tür durumlara neden olan semptomplara da iyi geldiği gözlemlenen bazı çalışmaların olduğunu da belirtmek isteriz ( Delil 6 ).

Ayrıca; D vitamini eksikliği sonucu yüksek tansiyona, şeker hastalığına, kalp hastalıklarına, kemik erimesine, zayıf kemiklerle beraber bel ağrısına, romatizmal hastalıklara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına ( soğuk algınlığına, boğaz enfeksiyonuna ve benzeri rahatsızıklara ) maruz kalınabilir.

D Vitamini açısından zengin olan başlıca 2 farklı besini sizlerle paylaşmak istedik. Alternatif olarak bir çok balık türünde D vitamini bulabileceğiniz gibi vitamin kapsüllerini de deneyebilirsiniz.

Somon balığı!

D Vitamini açısından en zengin bezinler arasında yer alan somon balığının, USDA Gıda Bileşimi Veritabanına göre; 100 gram somon porsiyonunda 361 ile 685 IU arasında D vitamini içerdiği belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Somon balığı alırken de çitlik olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılan başka bir araştırmaya göre; çitlik ya da çiftlik olmayan somon balıklarının vitamin değerleri karşılaştırılmış ve çiftlik balıklarında yaklaşık 3 te 1 oranında daha düşük değerler gözlemlenmiştir ( Delil 8 ).

Somon balığı tüketmek ayrıca; diyabete, gebeliğe, kemik gelişimine, sızlamalara ve vücudun güçlenmesine de katkıda bulunmaktadır.

Mantar!

Bitkisel olarak D vitamini açısından zengin olan tek kaynağın mantar olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar gibi, mantarlar da UV ışığına maruz kaldıklarında D vitaminini sentezlediğini gösteren çalışmalar vardır ( Delil 9 ).

Ek olarak; mantarlar, hayvanlardan farklı olarak D3 yerine D2 vitamini üretmektedir. D2 Vitamini her ne kadar kandaki vitamin değerlerini düzenlemeye yardımcı olsa da D3 kadar etkili olmadığını belirten kaynaklar vardır ( Delil 10 ), ( Delil 11 ).

Bununla birlikte; harika birer D2 kaynağı olan mantarların 100 gramında ortlama 2.300 IU kadar vitamin içeriği bulunmaktadır ( Delil 12 ).

Morina balığı karaciğeri yağında, pişirilmiş kılıç balığında, çiğ maitike manarında, sardalye balığında, yumurtada, tavuk etinde, D vitamini eklenmiş tahıllar ve portakal sularında da ihtiyacı karşılayabileceğiniz vitaminler mevcuttur. Tabii, tüketeceğiniz besinlerin içeriğini kontrol etmenizde yine fayda olacaktır.

Aşırı kilolar için tedavi!

DoveMed'e yayınlanan ve editör kurulu tarafından onaylanan bir araştırmaya göre; aşırı kiloların da çarpık bacaklara neden olduğu ve daha da ilerletebileceği belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Bu durumda; aşırı kilolarınızdan kurtulmak için çeşitli doğal ve bitkisel çözümlere ve bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

Egzersiz, plates ve yoga yöntemleri!

Çarpık bacaklar için yapılan egzersizler ve yogaların iyi gelebileceğini gösteren yeterli kaynaklar olmasa da zayıf olan bacaklardaki çarpık görüntü ya da kilo ile ilgili durum söz konusu olduğunda vücudunuzun kilo açısından dengeli olmasının önemli olduğunu düşünebilirsiniz.

İdeal kiloda kalmanın da yolu, düzenli yapılan egzersizler ve yoga, pilates gibi yöntemlerden geçmektedir.Eğer aşırı kilonuz var ise kilo vermeye başlarken bu tür yollarda denenebilir.

Bacaklar için alternatif bacak telleri!

Yanlış gelişmekte olan dişlerde ve bu duruma bağlı diş ağrısına ve diş eti şişmesine maruz kalma durumlarından sonra yaşanan çarpık diş durumu gibi ayaklarda da ilgili doktorlar nezdinde tel işlemi uygulanması, çarpık bacaklar için bilinen bir diğer yöntemdir. Evde yapılacak pratiklerle günden güne etkili olabilen bu yöntemi uzmanlar eşliğinde deneyebilirsiniz ( Delil 14 ).

Bacaklara takılan tellerin bir süre uzman tarafından gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu süreden sonra herhangi bir gelişme sağlanmaması durumunda da, ayaklarda yaşanan çarpıklar için tekrar doktor gözetiminde ortopedik bir cerraha yönlendirilmesi de söz konusu olabilmektedir ( Delil 15 ).

Çarpık bacaklara ayakkabı ile silikon desteği!

Ayakkabı ile silikon desteği!

Çarpık ayakların duruşu ile alakalı ayakkabılarda kullanılabilen basit ve pratik olarak silikon destekleri Amazon'da yer alan ürünlerde de mevcutur. Ayakkabı seçiminin önemi bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer bir faktördür ( ayak kokusuna, ayak mantarına, ayak çatlaklarına ve hatta egzamaya iyi gelen yöntemlerde de bahsettiğimiz gibi ).

Şu adreste görülebileceği gibi O tipi bacaklar düzeltme aparatı için diz yardımı silikon yastık astarlarını da incelemeniz alternatif yöntemlerden olabilir.

Günümüzde; çarpık bacaklardan uzun zamandır müzdarip olan ve ameliyat istemeyen kişilerin bacaktaki duruşlarında bu tip destekler de azımsanmayacak kadar kullanılmaktadır.

Çarpık bacaklarda giyim önerileri için kozmetik destek!

Giyim önerileri!

Çarpık bacaklarda herhangi bir giyim önerisinden ziyade; fotoğrafta da görüldüğü üzere kozmetik desteklerle istenilen bir çok pantolonu rahatça giyebileceğiniz alternatif yöntemler de bulunmaktadır.

Bu tür aparatlar ya da destekler çeşitli satış mağazalarında yer almakla beraber kolay olarak temin edilebilir ve rahatça uygulanabilmektedir. Söz konusu durumda; gerek ayakkabı için, gerekse de giyim için kozmetik desteklerine başvursanız da bacaklarınızdaki çarpıklaşmanın aslında kalıcı bir çözüm olmadığını unutmamalısınız.

Kalıcı çözümler için uzman hekimler eşliğinde müdahaleler yapılabilmektedir. Ancak; çarpık bacak sahibi kişilerin normale oranla daha sempatik ve canlı karakterlere sahip olduğu ve bununla beraber eğlenmeye ve gülmeye daha da elverişli olduklarını da hatırlatmak isteriz. ;)

Her insanın kendine has fiziksel özelliği olduğunu unutmayalım. Karakterlerimizi ve yaşantımızı da olumlu yönde yönlendiren bu güzellikleri sevdikçe daha da orjinal bir renk katmak neden olmasın? :)

Sorularınızı elimizden geldiği kadar yanıtmalaya çalışan bizleri takip ettiğiniz ve çalışmalarımızı beğenerek paylaştığınız için tekrar teşekkürler!


Çarpık Bacaklar İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çarpık bacaklar, çarpıklaşma ya da diz çarpıkları için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çarpık bacaklar hakkındaki yirmi dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda hafif bacak çarpıklıkları ( Medicine Net ).
 2. Çarpık bacakların incelenmesi ve tanımı ( MedicineNet ).
 3. Çarpık olan bacaklarda oluşan çarpıklıkların nedenleri ( MedicineNet ).
 4. Genu Varumun ( bacaklarda çarpıklaşma ) sebepleri ve risk faktörüleri ( Cedars Sinai ).
 5. Rickets'in tanımı, semptompları, belirtileri, nedenleri ve engellemek için yapılması gerekenler ( Mayo Clinic ).
 6. Depresyonla beraber anksiyete, huzursuzluk ve benzeri semptompların D Vitamini ile incelenmesi ( Wiley Online Library ).
 7. Somon balığı ile ilgili yapılan araştırmalar ( Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırma Hizmeti Bölümü ).
 8. D Vitamini ile ilişkili balıklardaki içeriklerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Ultraviyole ışınları kullanılarak mantarlardaki içeriklerin araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. D3 Vitamininin, D2 vitamininden daha fazla etkili olduğunun incelenmesi ve araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Yetişkinlerde D vitamini değerlendirmesi ve mantarların yeterli olup olmadığının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Ultraviyole ışınları ile yetiştirilen mantarların hasat sonrası güvenliği üzerine incelemeler ( ScienceDirect ).
 13. Çarpık bacakların nedenleri, gelişimi ve bu durumun önlenmesine ilişkin yayınlanan makale ( DoveMed ).
 14. Ortopedik cerrahi hakkında tedavi edilmesi gereken koşullar ( Mayo Clinic ).
 15. Blount hastalığı olarak ta bilinen çarpık bacakların sebepleri ve belirtileri ( Ortho Info ).