Çamaşır suyuyla gebelik testi evde doğru bir çözüm mü?

Evde çözüm ailesi olarak; sizlerden gelen sorulara olabildiği kadar, yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde yanıt vermeye gayret ediyor ve evde uygulanan yöntemler arasında en merak edilenlerden; çamaşır suyuyla yapılan gebelik testi uygulaması ve ne kadar doğru olduğu sorusunu sizler için inceliyoruz.

Her şeyden önce; bu soruyu sizler için detaylı bir şekilde araştırmaya karar veren ekibimiz, sizlerin olabildiği kadar bilinçli bir şekilde hareket etmenizi amaç edinmekte olduğunu hatırlatmak ister ve başlıca bilgiler vermenin doğru olacağına inanırız.

Kapak fotoğrafı için Nynne Schrøder'a teşekkürler! :)

Bu sebeple; bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder ve arkanıza yaslanıp araştırma yazımızı okuyarak bu konu hakkında oldukça yeterli bilgiler edinmenizi dileriz.

Çünkü Evde Çözüm; diğer sitelerin aksine, kulaktan dolma bilgiler doğrultusunda sizleri yanlış yönlendirmemek için araştırmalara ve bilgilere dayanarak makalelerini tamamlar.

İdrardaki Gebelik Hormonu

American Pregnancy'de yayınlanan bir makaleye göre; gebelik sırasında HCG olarak ta bilinen insan koryonik gonadotropin hormonları, rahmin duvarına bağlanan ve yumurta döllendikten sonra plesentalarda oluşan hücreler tarafından üretilen bir hormondur.

Bu hormanlar, ortalama ilk 11 gün boyunca kanda, 12 ila 14 gün sonrasında da idrar testinde de gözlemlenebilmektedir ve genel olarak; ilk 8 ila 11 hafta, her 72 saate bir seviyesini ikiye katlamaktadır ( Delil 1 ).

Yani, bahsi geçen soruda; çamaşır suyunun idrar ile olan ilişkisindeki iddiaya yönelik durumun neyi amaç edindiğini belirterek açıklama yapmak istedik.

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi

İdrardaki gebelik hormonundan bahsettiğimiz gibi; çamaşır suyunun da bu hormonla olan ilişkisi olduğu halk arasında sürekli dile getirilen, ancak üzerinde yeterli bir bilimsel araştırma ya da çalışma olmayan bir sorunsaldır.

Bu yöntemde; sabahları yapılan idrar ile çamaşır suyunun karıştırılması sonucu ortaya çıkan kimyasal reaksiyonlarla gebeliğe dair teşhislerin yapılabileceği düşünülmektedir.

Sabahları yapılan idararın, ufak bir bardağa konulmasının ardından üzerine bir miktar çamaşır suyu döküldükten sonra köpürme ya da renk değişimleri de ayrıca ifade edilir.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Zararlı mı?

Çamaşır suyunun, bu hormonlarla olan ilişkisini açıklayan bir kuvvetli kaynak ya da araştırma olmadığı gibi, bir çok zararlı yan etkiye de neden olacağı için önerilmeyen bir durum olduğunu açıkça belirtmekte fayda olacaktır.

Bilindiği üzere; idrarda, aynı zamanda amonyak ta bulunmaktadır ( Delil 2 ) ve genelde asidik ta olabilmektedirler ( Delil 3 ). Bu duruma istinaden Washington Eyaleti Sağlık Bakanlığı'nın da belirmiş olduğu gibi;

Amonyak ile çamaşır sularının birleşimi öksürmeye, mide bulantısına, nefes darlığına, sulu gözlere, göğüste ağrılara, boğaz, burun ve gözlerde tahrişe, hırıltılı boğaza ve akciğerlere zarar veren durumlara neden olabilen durumlar oluşturabilmektedir ( Delil 4 ).


Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere çamaşır suyuyla Gebelik Testi, hamilelik testi ya da yöntemi için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; çamaşır suyuyla Gebelik Testi hakkındaki yirmi bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Gebelik ya da hamilelikte görülen insan koryonik gonadotropini hormonu ( Amerikan Gebelik Derneği ).
  2. Memelilerin idrarındaki azot içeren maddelerdeki ürenin tanımı ( Wikipedia ).
  3. Bazı ilaçların idrarı daha asidik hale getirebileceğinin belirtilmesi ( Healthline ).
  4. Amonyak ile çamaşır suyunun karıştırılması ( Washington Eyaleti Sağlık Bakanlığı ).


Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve çamaşır suyuyla Gebelik Testi, hamilelik testi ya da yöntemi yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan beş kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları sekiz paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 5 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Türkiye'de gebelik testi ürünleri neden kullanılmıyor?

Bu harika soruyu sorduğunuz için çok ama çok teşekkür ederiz. Sanıyoruz ki; toplum baskılarından, kadınların çekimser yaklaştığı durumlardan biri olan gebelik düşüncesinden ya da gizli nedenlerden dolayı, kendi imkanları eşliğinde çözüme ulaşmaya çalıştıklarından olması yüksek bir ihtimal olabilir.

Çamaşır suyuyla gebelik testi ne kadar doğru?

Sizler için yapmış olduğumuz araştırma da belirttiğimiz gibi herhangi bir doğruluğu olmadığı gibi, zararlı tarafları da bulunan çamaşır suyuyla yapılan gebelik testlerinden uzak durmakta fayda olacaktır.

Doğruluğu konusunda ise, dürüst olmak gerekirse; durumun aksini iddia eden bir çalışmaya da rastlamadık.

Ancak; olası yan etkileri ve tehlikeli durumlara da sebebiyet verebileceği üzere, bu gibi durumlardan ziyade, internetten alabileceğiniz ucuz gebelik testi ürünlerini tercih etmeniz çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

Çamaşır suyuyla gebelik testi ne zaman yapılır?

Her şeye rağmen yine de denemek istiyorsanız, mutlaka açık havada uygulamaya ve karışımı solumamaya özen göstermeniz gerektiğini unutmamalı ve mümkün olduğu kadar da karışımla temastan da uzak durmalısınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; idrardaki gebelik hormanları, ortalama 12 ya da 14 gün sonrasında gözlemlenebileceğinden çamaşır suyuyla, idrardaki bu hormonların da olası reaksiyonlarının bu süreçten sonra olması beklenir.

Evde Çözüm Notu

Kimseyi bir uygulama ile bunun yapılmaması ya da yapılması şeklinde zorlama gibi bir durumumuzun olmadığı gibi bizleri önemseyip bu soruları sorduğunuz için sizlere ayrıca teşekkür etmeyi bir görev biliriz.

Evde Çözüm olarak; bizlere soru sormaktan lütfen çekinmeyin. Sizlerin soruları doğrultusunda; hem sizler hem de sizin durumlarınızı yaşanlara da fikir verebilecek bu araştırmalar ve çalışmalar daha bilinçli bir toplum için önemli olduğu gibi, bizleri de mutlu etmektedir.