Burun akıntısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Kelly Sikkema'ya teşekkürler! :)

Burun Akıntısı

Burun akıntısının nasıl sinir bozucu bir hal aldığını, hepimiz çocukluğumuzdan beri biliriz. Sonsuza kadar sürecek gibi hissettiğimiz bu akıntılara maruz kalmak, hoş bir şey değildir. Bu nedenle; evde bulabileceğimiz pratik, doğal ve bitkisel olan çözümlerle etkili bir şekilde akıntılardan kurtulmak isteriz.

Bir önceki yazımızda; geniz akıntısına iyi gelen çözümler hakkında yaptığımız bir araştırmamızdan bahsetmiştik. Genelde burun akıntısı ile karıştırılan geniz akıntısı için ufak bir hatırlatma yapmak isteriz.

Her iki akıntıya, dokular ile kan damaları tarafından üretilen drenajı neden olabilmektedir. Burun akıntısında olan bu akıntılar, burundan kalın ya da ince olarak çıkabilmekte iken geniz akıntısında boğazdan, burundan ya da her ikisinden çıkabilmektedir.

Burun Akıntısının Nedenleri

Burun akıntısı, dokuları tahriş eden ve iltihaba yol açan bir çok şeyden kaynaklanabilir ve bununla beraber soğuk algınlığına, gribe ya da benzeri bir grip enfeksiyonuna sahip olmak başlıcalarıdır.

Akut sinizüte, alerjiye, kronik sinüzite, Churg-Strauss sendromuna, uyuşturucu bağımlılığına, kuru havaya, hormonal değişikliklere, aleri yapan ilaçlara, mesleki astıma, gebelikte yaşanan hormonal aktivitelere ve tütün dumanına maruz kalmak ta burun aktısına sebep olabilecek diğer nedenler arasında belirtilmektedir.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda burun akıntısına iyi gelen doğal ve bitkisel olan pratik çözümleri bulabilirsiniz. Söz konusu akıntınızın devam etmesi halinde doktorunuza başvurmanızın önemli olduğunu hatırlatır, burun akıntısı beraberinde yaşanılan diğer rahatsızlıklardan da kaynaklanacağı için uzman bir yönlendirmeye de gerek duyabileceğinizi belirtmek isteriz.

Sizlere sunduğumuz bu iyi gelen çözümlerden bahsederken, aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsetmeye özen göstererek daha da özverili şekilde hareket etmeye çalıştık.

Evde Doğal, Bitkisel ve Pratik Çözüm

Evde Çözüm olarak; sizlere, rahatsızlıklarınız hakkında çözüm yollarını anlatmanın yanında, ek bilgilerle de bilinçli birer birey olmanız için elimizden gelen yapıyoruz.

Bu sebeple; bizleri tercih ettiğiniz ve güvendiğiniz için her şeyden önce teşekkür ediyor ve merakla beklediğiniz burun akıntısına iyi gelebilecek, evde doğal ve bitkisel çözümlere geçiyoruz. :)

Tuzlu Su

Tuzlu su, evde uygulanabilen bir çok çözümde yer aldığı gibi burun akıntısında da etkili ve hızlı sonuçlar verdiği yapılan çeşitli araştırmalarda detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Kulak tıkanıklığına da iyi gelen tuzlu suyun kalınlaşmış olan mukusu incelttiği ve bu şekilde vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağladığı da aynı araştırmada gözlemlenmiştir.

Tüm bunların yanında da; burundaki tahrişe, sızlamaya, kızarıklığa ve acıya da sebep olan kanalları temizlediğini de eklenmiştir ( Delil 1 ).

Yapmanız gereken; 2 bardak ılık suya, 2 çay kaşığı tuz ekleyerek iyice karıştırmak ve hazırladığınız bu tuzlu suyu kullanacağınız bir damlalık ile beraber bir kaç damla damlatmak.

Burun akıntısından kurtulana kadar günde bir kaç kez rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu basit ve pratik olan doğal çözümün etkisini kısa bir süre sonra hissedebilirsiniz.

Buhar Soluma

Boyun Ağrısına iyi gelen yöntemlerden bahsederken buhar soluma ile ilgili de yapılan bir kaç araştırmadan bahsetmiştik. Sizlere olabildiği kadar her yöntem için oluşturulan özel araştırmaları belirtmeye çalışıyor olduğumuzu hatırlatırız.

Burun tıkanıklığı için de yapılan ayrı bir araştırmada da; tıkanmış burundaki mukusu kırdığı gözlemlendiği görülmüştür ( Delil 2 ). Kırılan, yani incelmiş olan mukusu da ardından çıkarmak kolaylaşabileceğinden size bu doğal tedavi yöntemi için yapmanız gerekenlerden bahsedelim;

Rahat bir şekilde uygulanabilen bu yöntemi; günde 3 ya da 4 kere, bir kaba koyacağınız sıcak suyla uygulayabilirsiniz. Yapılması gerekenler; bir havluyu başınıza örterek sıcak sudan çıkan buharı, yaklaşık 10 dakika boyunca solumak yeterli olacaktır. Burundaki akıntının sulandığını kısa bir sürede fark edeceksinizdir.

Zencefil

Zencefil nerede diye sorar gibisinizdir. Bir çok tedavi yönteminde kullanılan ve hatta bitkisel ilaç olarak ta bilinen zencefil burun akıntılarında da etkili ve hızlı çözümlerden biridir. Çocuklarda boğaz ağrısına ve ilginçtir, hatta bel ağrısına bile iyi gelebildiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik.

Bu denli çok kullanışlı olan zencefil ile burun akıntısına dair yapılan bir araştırmada da antifungal ve antiviral özellikleri yine ön plana geçerek tıkanıklıktan kurtulmanıza iyi gelir ( Delil 3 ).

Burun akıntısından kurtulmak için uygulayabileceğiniz zencefile tuz takviyesi yaparak, yani rendelenmiş zencefile bir tutam tuz ekleyerek gün boyunca çiğnemeniz etkili olacaktır. Çiğnemek haricinde; zencefili bitkisel çay olarak ta tüketebilmeniz alternatif bir yöntem olacaktır.

Mide bulantısına da ayrıca iyi gelen zencefili, aktarlarda ya da semt pazarlarında kolaylıkla bularak evde bulundurabilirsiniz.

Sarımsak

Özellikle; kış aylarında vücudun ısınmasına, burun aktınsına ve rahatlamaya inanılmaz derecede faydası ve hatta faydaları olan sarımsak ta listemizde yerini alıyor. Yapılan başka bir araştırmaya göre; burun akıntısına neden olan soğuk algınlığı gibi belirtileri gidermekte başarılı olan allisin bileşeni içerek sarımsak, mikroplarla hızlı bir şekilde başa çıkabilen antiviral ve antibakeriyel özelliklerinin yanında diş ağrısına, ayak mantarına ve hatta basura ( hemoroide ) da iyi gelen antifungal özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Sarımsağı burun akıntısı için kullanmak aslında çok basittir. Doğal bir ilaç olarak düşünmeniz ve küçük bir diş soğunu biraz iğneyip yutmanız etkili bir tedavi yöntemi olacak ve bu işlemi günde 3 ya da 4 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak sonucu ortaya çıkan ağız kokusuna da burun kırmayın diye platformumuzda yer alan yazımızı incelemenizi öneririz. :)

Zerdeçal ve Keten Tohumu

Son yıllarda, oldukça kullanımı popüleşen başka bir bitkisel çözüm olan zerdaçal, aynı zamanda güçlü bir panzehir olduğunu belirtmek isteriz. Burunda yer alan akıntılara, tıkanmalara etki edecek şekilde harikalar yaratabilir. Diş eti şişmesine de etkili olabilen zerdaçal, şişliklere gözdağı veren antiviral, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve hatta antioksidan özelliklere sahip olduğu çalışmalarda belirtilmiştir. Bu durum burnu rahatlamak ve mukustan kurtulmak için oldukça etkili bir çözüm olarak listemizde yer almaktadır ( Delil 5 ).

Günde 2 kere yapmanız gereken bu işlemde zerdaçalın yanında 1 fincan keten tohumu yağına da ihtiyacınız olacaktır. ( Egzamaya iyi gelen ayçiçeği tohumu yağı ile karıştırılmaması gerekir. )

Toz olarak kullanmanız gereken zerdaçalı bu yağın içinde ıslatıp solumanız burun tıkanıklığını açmak için etkili bir ortam yaratabilir.

Lavanta Yağı

Nane yağının faydalarından bahsederken, burun tıkanıklığıyla da ilgili olabilecek boğaz enfeksiyonuna da iyi geldiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi ise; Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yayınlanan başka bir araştırmaya göre; nane yağının, vücutta yer alan mukusları incelterek, rahat bir şekilde çıkarılmasını ve burundaki tıkanıklığını açılmasını sağlayan mentol içerdiğinnin gözlemlendiğini söylemek isteriz ( Delil 6 ).

Lavanta yağının ise; antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile doğal bir çözüm sunmakta ve burun akıtınsına neden olan enfeksiyonuna iyi geldiği yapılan başka bir araştırmada da belirtilmiştir ( Delil 7 ). Ayrıca; duyuları da yatıştırabilen özelliği olan lavanta yağı, kulak ağrısına ve cilt kuruluğuna etkili olmaktadır.

Yapmanız gereken; 3 damla nane yağı ile 5 damla lavanta yağını güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra, boynunuza, göğsünüze ve burun köprünüze masaj yapar şekilde sürmek ve bu şekilde bekletmek olacaktır. Bu hoş kokulu ve etkili yöntemi gün içerisinde 2 ya da 3 kere tekrar edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antiviral ve antibakteriyel özellikleri, burun aktısına iyi gelen zemini hazırlayan başlıca etmenlerdir. Bununla beraber vücudun üzerindeki cilt lekelerine de etkili olan anti-histamin denilen yararlı bir etkisi daha vardır.

Özellikle; yaşanılan burun akıntısının, alerjik reaksiyonlara bağlılığı oldığında faydasının daha da arttığı yayımlanan bir kitapta belirtilmiştir ( Delil 8 ).

2 Çay kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal, yarım çay kaşığı tarçın tozu ile bir bardak su bu doğal kür dediğimiz yöntemi uygulamanıza yeterli olacak malzemelerdir. Isıtmanız gereken bu karışımı günde bir kere içip burnunuzda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Bal ve Limon

Balın antimikrobiyal özelliklerinden ayak çatlaklarına, adet sancısına, ya da sancılarına iyi gelen tedavi yöntemlerini sizlere sunarken bahsetmiştik. Bu aktiviteler aynı zamanda burun enfeksiyonuna da iyi gelmekte ve bu enfeksiyona neden olan mikropları elimine etmek için limonla beraber harika çalışmaktadır.

Yapılan başka araştırmalara da göre; bu çözüm, burunda yer alan iltiba da iyi gelebilir ve iltihabın azalmasını sağlayabilmektedir ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Yapılması gerekenler; bir bardak ılık suya, 1 çorba kaşığı bal ile 3-4 damla limon suyu karıştırmak ve bu karışımı günde 2 kere olmak kaydıyla içmek yeterli olacaktır. Burun akıntısı geçinceye kadar bu işlemi gündelik olarak tekrar edebilirsiniz.

Burun Akıntısının Önlenme

Özellikle kış aylarında daha çok yaşabilen burun akıntılarını önlemek için;

Alerjenlerden uzak durarak, evinizde nemlendirici bulundurarak ve günde en az 8 bardak su tüketerek önleminizi alabilirsiniz.


Burun Akıntısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere burun akıntısı, akması ya da sulanması için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; burun akıntısı hakkındaki kırk dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Tuzlu su ile yapılan gargara, sinüzit hastaları için rahatlama sağlar ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Çocuklarda burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı ( MedlinePlus ).
  3. Bölüm : 7 Şaşırtıcı ve güçlü olan zencefil ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı. / Ann M. Bode ve Zigang Dong. ).
  4. Sarımsakta yer alan allisin ve antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp kütüphanesi ).
  5. Zerdeçal ve keten tohumunun burun akıntısına olan etkisi ( Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi ).
  6. Nane ve burun akıntısı üzerine bir makale ( Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi ).
  7. Lavanta yağının biyolojik aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Cleveland Clinic Ağız Terapisi Kılavuzu ( Kitap : Stewart J. Tepper , Deborah E. Tepper ).
  9. Balın tıbbi özelliği ve antibakteriyel aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  10. Farklı narenciye sularının fitokimyasal, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüpanesi ).


Burun Akıntısı İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve burun akıntısı, akması ya da sulanması yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan sekiz kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on iki paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 8 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Burun akıntısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir?

Burun akıntısı için doğal ve bitkisel yöntemleri, yukarıda sizler için kaynakları ile beraber inceleyerek basit ve pratik olan çözümlere ağırlık vermeye çalıştık. Sizlere sunduğumuz; söz konusu yaşadığınız burun akıntıları ile ilgili doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Burun akıntısına ne iyi gelir? İlaç önerir misiniz?

Rahatsızlığına iyi gelen ilaçları, yaşadığınız durumlarla ilgili uzman bir hekimin tedavi sonrası verebileceği gibi, söz konusu durumda sizlere ilaç önerilerinde bulunmamız doğru olmayacaktır. Ancak; burun akıntınız ile ilgili sizlere sunduğumuz doğal çözümleri deneyebilirsiniz.

Burun akınsıtını ne keser? Bitkisel çözümler nelerdir?

Bitkisel çözümler için yukarıda da belirttiğimiz gibi; zerdeçal, zencefil, sarımsak, bal, nane ya da lavanta yağı ve diğer bitkisel çaylar gibi evde uygulayabileceğiniz basit ve etkili çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu tür yöntemlerden bahsederken, yapılan araştırmaları da önemsemediğimizi ve sizlere ilgili araştırmalar nezdindeki delilleri ile beraber sunduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Burun akıntısının boğaza akması zararlı mıdır?

Harika bir soru! Aşırı da olabilen olan sıvı akıntısının, burun kanalıyla çıkması gerekirken, dışarı atılmadığı durumlarda boğaza akması gerçekleşebilen durumlardan biridir.

Science Focus'ta yayınlanan bir makaleye göre; Soğuk algınlığı veya başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi durumunda; bakteriler, virüsler, beyaz kan hücreleri ve antikorlardan kaynaklanan akıntıların daha kalın ve koyu renkli olabileceği gibi yutma sonrasında ciddi derecede zararı da olmadığı yönündedir ( Delil 11 ).

Tabi ki vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisini onardığı düşüldüğünde; mukusların yani akıntıların burun da ya genizde fazla tutulmaması ve dışarı atılmasına iyi gelir.

Burun akıntısının uzun sürmesi neden olur?

Yaşadığınız rahatsızlığa tedavi uygulamadığınız süre boyunca burun akıntıları uzun bir şekilde devam edebilir. Aynı zamanda; vücudunuzda vitamin eksikliğinden kaynaklı enerji düşüklüğü ve bağışıklık sisteminizin zayıf olması da bu sürenin uzun bir şekilde sürmesini sağlayan diğer etmenlerdir.

Herhangi bir rahatsızlık geçirdiğinizde bilmeniz gereken ilk şeyin vücudunuzun zayıf ve yetersiz kaldığı olmalıdır. Güçlü ve enerjik olan bir beden burun akıntıları gibi rahatsızlıkları daha kısa sürede atlatmanızı sağlayacaktır.

Burun akıntısına pratik çözüm nedir?

Burun akıntısı için uygulanabilecek bir çok pratik, doğal ve bitkisel çözüm bulunmaktadır. Bununla ilgili; yukarıda, sizler için sunduğumuz yöntemleri deneyebilir ve gün içerisinde hızlı bir şekilde etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sizlere sunduğumuz bu pratik yöntemleri, uygulama şekillerine göre deneyebilir, akıntılarınızda kanama, ya da aşırı akıntı görülüyorsa doktorunuza müracat etmelisiniz.

Evde Çözüm Notu

Evde uygulayabileceğiniz bu tür doğal ve bitkisel çözümler esnasında burun akıntısının şiddetli ve devam etmesi sonucu uzman hekimlere danışmayı unutmamalısınız.