Boyun ağrısına evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Tanja Heffner'e teşekkürler! :)

Boyun Ağrısı

Rahatsız uyku pozisyonları, gündelik hayatta yaşadığınız stres ve gerginlik, uzun süre uyumak ya da aşırı derecede yumuşak bir yatakta uzanmak, boyun ağrılarına neden olabilen sebeplerin başında gelenlerden olabilir. Aynı zamanda günümüzde telefon başında geçirdiğimiz süre boyunca da rahatsız bir pozisyonda durmak, boyunda gerginliğe, bel ağrısına, omuz ağrısına ve hatta baş ağrısına da sebep olabilmektedir.

Karşılaştığınız hafif derecedeki boyun ağrıları için her ne kadar bir masöre ihtiyaç duyduğunuzu düşünseniz de, sizlere sunacağımız ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm yollarını deneyerek te bu sıkıntılarınızdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; boyun ağrısına maruz kaldığınızda, evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerini ve iyi gelen özelliklerini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Evde çözüm ailesi olarak; sizlere hazırladığımız doğal ve bitkisel çözüm tedavi yöntemlerini, kaynaklar eşliğinde sunarak bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi ayrıca belirtmekten mutluluk duyarız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizler için oluşturmuş olduğumuz doğal ve bitkisel çözümlere yer verirken, bir yandan da başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek ektra bilgilendirmeye de özen gösterdik.

Evde Çözüm Platformu; bir çok platformdan ziyade, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden sizleri uzak tutmaya özen göstermektedir. Bu sebeple; bizlere, günden güne göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Egzersiz

Evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümlerden önce, ufak egzersizleri deneyerek te ağrılarınızı yatıştırabilirsiniz. Gerginleşen boyun ağrısının giderilmesinde büyük ölçüde azalmaya yardımcı olabilecek basit ve pratik hareketler vardır. Bu tür egzersizler; boynunuzu esneterek, tekrar gücünü toplamasını sağlayabilir.

Başınızı öne ve geriye doğru yavaş bir şekilde hareket ettirin. Ardından aynı hareketi sağ ve sola doğru uygulayın. Kaslarınızın gerginleşmesi azaldıktan sonra, kafanıza sola ve sağa doğru çevirin. ( Bu hareket ilk seferde biraz acı verebilir, o yüzden yavaşça yapmanız önemlidir. )

Bu basit egzersiz yöntemini gün içerisinde yaklaşık 20 kere tekrar ettikten sonra boyundaki sertliğin, gerginliğin ya da kitlenmenin azaldığını fark edeceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile yapılan masajın, vücudunuzdaki herhangi bir ağrıyı dindirebildiğini belirten bir çok çalışma olduğu gibi; kan akışını hızlandırması sonucu boyun ağrılarında da ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ( Delil 1 ).

kulak ağrısına, Basura ( hemoroide ) ve diş ağrısına da iyi gelen zeytin yağı ile cilt kuruluğuna, cilt lekelerine ve hatta egzamaya da iyi gelen hindistan cevizi yağı uygulayacağınız masaj için oldukça yterli olacaktır.

Masajdan önce sıcak bir duş alıp cildinizi kuruladıktan sonra, 1'er kaşık olacak şekilde karıştırmış olduğunuz yağları ıstıtp, ılık kıvama gelmesini bekleyi. Ardından boynunuza dairesel bir şekilde masaj yaparak uygulayabilir ( aşırı ağrı olması durumunda çok hafif olacak şekilde uygulayın ) ve bu işlemi her sabah tekrarlayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını ayrıca; bademcik şişmesine, saç dökülmesine, gaz sıkışmasına ve kulak ağrısına maruz kaldığınızda da kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Yapılan araştırmalar nezdinde yapılan ve elma sirkesinde bulunan antioksidanlar ve antienflamatuarlar, boğaz enfeksiyonuna ve diş eti şişmesine iyi geldiği gibi, boyun ağrıları sırasında yaşanan kasların gevşemesine neden olarak ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sebeple; elma sirkesi, boyun ağrılarınız için evde uygulayabileceğiniz güzel bitkisel ilaçlardan biri olabilir ( Delil 2 ).

Pratik uygulamaların başında gelen elma sirkesi ile boyun ağrılarına tedavi yöntemi için yapmanız gereken; elma sirkesine bandırılmış bir bezi boynunuzda ortalama 1 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi ağrılarınızdan kurtulana kadar günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Evde oldukça yaygın olarak bulunan ve bir çok rahatsızlıkta da kullanılan elma sirkesini gastrite, kulak ağrısına, burun akıntısına, diş eti şişmesine, geniz akıntısına, cilt kuruluğuna ve hatta böbrek ağrısına da iyi gelen özelliklerinden faydalanarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Buz

Yapılan başka bir araştırmaya göre; boyun bölgesindeki inflamasyonun azalması için uygulanan soğuk baskılar, kas ağrılarını da gidermeye yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Çok uzun süre durmayacak şekilde buz pakediniz var ise; boynunuzu bu paketi bir kaç dakika boyunca tutup gün içerisinde bu işlemi 3 ila 4 kere tekrarlayabilirsiniz. Eğer buz pakediniz yok ise; buzdolabından çıkaracağınız, buz küplerini bir havluya dolayarak ta aynı işlemi yapabilirsiniz.

D, B ve C Vitamini

Vitaminler bilindiği gibi; vücudun sağlıklı çalışmalasını sağlamak için önemli rol oynamaktadırlar. Eğer ihtiyacınız kadar vitamin tüketmemeniz durumunda kan dolaşımında yaşanılan azalma sonucu; çeşitli rahatsızlara da neden oluşabilmektedir. Boyun ağrısına iyi gelebilen ve vücudunuzu güçlendirebilen vitaminleri almak, rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Yapılan bir araştırmada; D vitamininin, kemik gelişimindeki rolü ve sağlıktaki hayati öneminin yanı sıra, vücudunuzda yer alan eklem ağrılarının da giderilmesine eğilimli olan özellikleri olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

B Vitamini de doğal bir analjezik olarak bilinmektedir. Kas iskeletlerinin kökekinde yer alan ağrıları ve inflamasyonu azalttığı yapılan başka bir araştırmada gözlemlenmiş olup, aynı zamanda nöropatik özelliği de vardır ( Delil 5 ).

Ağrı eşiğini arttıran C vitamini de bu listede adet sancısına, ağız kokusuna ve soğuk algınlığına iyi geldiği üzere; yerini alan bir diğer etkin vitamindir de diyebiliriz. Antinossiseptik bir madde olmasıyla da ağrıları hafifleterek, bahsettiğimiz ağrı eşiğini artıran antioksidanlar da içerdiği çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Epsom Tuzu

Sülfat ve magnezyum içeren epsom tuzu, vücudunuzdaki bazı enzimlerin düzenlenmesinde yardımcı olabilecek özellikler içerir. Yapılan başka bir araştırmaya da göre; aynı zamanda kan dolaşımını artıran epsom tuzunun, stresi ve kas gerginliğini de azalttığı gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Evde uygulayabileceğiniz başka bir doğal tedavi olan bu yöntemi uygulamak için ılık su ile doldurmuş olduğunuz küvetinize 1 ila 1 buçuk bardak epsom tuzu ekleyip karıştırmanız ve bu karışımın içinde, günde iki kere olacak şekilde 10-15 dakika dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Güçlü bir doğal çözüm olarak ta bilinen epsom tuzunu aynı zamanda; omuz ağrısına, diş ağrısına, ayak ağrısına, ayak şişmesine, koltuk altı kokusuna, bademcik şişmesine, selülite, sivilceye ve hatta sivilce lekelerine maruz kaldığınızda da uygulayabilir ve iyi geldiğini kısa süre içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

Öneriler / Önlemler

Düzenli olarak boyun ağrıları çekiyorsanız, gün içinde yeterli sayıda mola vermeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Masa başı iş halindeyseniz, kısa süreli molalar verip boynunuzu rahatlatabilirsiniz. Ayrıca; duruşunuza dikkat etmelisiniz. Boyun ağrısının giderilmesi sonrası çeşitli sebeplerden tekrar yaşanmaması için önlenmesinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Abur cubur tüketimini fazla yapıyorsanız, diyetinize daha fazla sebze ve meyve eklemeyi denemelisiniz. Çünkü; fazla kilo sahibi olmak vücuttaki tüm kasların yanı sıra boyun ağrısına, ağrılarına neden olacak kaslardaki zormaları oluşturur. Bu yüzden; özellikle boyun kaslarınızı zorlayabilecek alışkanlıklardan olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Ayrıca; yapmış olduğunuz telefon görüşmelerinde de mümkün olduğunca kulaklık kullanmaya özen gösterin. Çünkü boyun ve kulağınız arasında yapmış olduğunuz görüşmeler sonrası ufak kasılmalar gerçekleşebilir ve bu tarz alışkanlıklar da şiddetli boyun ağrılarına neden olabilir.


Boyun Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere boyun ağrısı, sancısı ve şiddetli ağrılar için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; boyun ağrısı hakkındaki yirmi sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Masajın, kas ağrısına ve ağrı algısındaki ve hiperaljezi üzerine etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Sirkenin tıbbi kullanım alanları ve antiglisemik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Soğuk suya daldırma ve diğer kriyoterapi türleri hakkında ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Kronik ağrıları olan hastalar için D vitamini desteği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. B vitaminlerinin analjezik ve analjezi güçlendirici etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Periferik sinir hasaları sonrası C vitamini ve E vitamini kombinasyonunun eklemeli olarak antinosiseptif etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Masaj terapistleri tarafından gerçekleştirildiği gibi sağlığı korumak veya sürdürmek için su, buz, sıcak buhar ve soğuk yöntemlerin kullanımı ( Kitap : Masaj Terapisti için Modern Hidroterapi / Marybetts Sinclair ).