Boğaz enfeksiyonuna, ağrısına ve şişmesine evde çözüm!

Bilindiği üzere; boğazda yaşanan kaşıntılar, tahrişler ve ağrılar, boğazdaki enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan durumların başlıcalarıdır. Ayrıca; yiyecek ve içeceklerde yaşanılan yutkunma zorluklarına ve uyku düzensizliklerine de neden olabilen boğaz enfeksiyonları, genellikle 1 hafta civarı sürebilse de evde çözüm bulabileceğiniz doğal ve bitkisel ilaçlar bu süreçten hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir.

Kapak fotoğrafı için Eli DeFaria'ya teşekkürler! :)

Sizlere hazırladığımız ve evde kolay olarak uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerin iyi gelenlerini, kaynakları ile beraber sunduğumuz deliller eşliğinde detaylı bir şekilde hazırlamaya özen gösterdik. Şimdi sırasıyla bu tedavi yöntemlerinden bahsedelim;

Etkili ve doğal bir çözüm olan bal!

Günlük tüketimde, özellikle şeker yerine ayrı bir faydalı olan çay ile karıştırıldığında ya da kendi başına alındığında boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelebilen bal için yapılan bir çalışmalarda; etkili bir yara iyileştirici olduğu ve boğaz ağrısına ve gece yaşanan öksürüğe de iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Bal tüketimi için yapmanız gereken; yukarıda da belirttiğimiz üzere; günlük tüketilen ve şeker yerine kullanabileceğiniz içeceklere katmanın yanı sıra, günde bir kaç kaşık sade olarak ta tüketmeniz olacaktır.

Enfeksiyonlarla mücadelede tuzlu su!

Tuzlu suyu sıcak olarak gargara yapmak, boğazda yaşanılan ağrılara yatıştırıcı, balgamın sökülmesine ve enfeksiyona da azalması konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca; yapılan bir araştırma da boğazdaki bakterilerin öldürülmesine ve bunun sonucunda üst solunum enfeksiyonlarının da azalmasına zemin hazırlar ( Delil 3 ).

Çözeltiyi hazırlamak için için bir bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz eklemeniz ve bu işlemi gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Bu çözelti aynı zamanda; boğanızdaki iltihaplardan oluşan şişliğe ve hatta diş eti şişmesine de yardımcı olabilecek güçlü bir çözelti de olduğunu hatırlatmak isteriz ( Delil 4 ).

Bitkisel çözümlerden papatya çayı!

Papatya çayı da bilindiği gibi doğal yatıştırıcılardan biridir ve boğaz ağrısına, enfeksiyonuna ve şişmesine de iyi gelebilecek anti-infalamatuar ve antioksidan özellikleri barındırır.

Yapılan başka bir araştırmaya da göre; papatya çayı buharının solunması, boğaz ağrısı ve ağrılara neden olan enfeksiyonlar da dahil olmak üzere, soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Papatya çayının buharını solumak dışında, içmek te aynı faydaları sağlayabilir ve boğaz şişmesine ve ağrısına neden olan enfeksiyonların azalmasında etkili olabilmektedir.

Bitkisel yağlardan nane yağı!

Özellikle marketlerde satılan nane esanslı şekerlerin etkilerini hatırlarsanız, nanenin nefeslerde ferahlama etkisi olduğunu da anımsayacaksınızdır. Seyreltilmiş olan nane yağı spreyleri de, boğaz enfeksiyonları ile ağrıları da azalatacak etkiye neden olabilr. Çünkü; nane, enfeksiyona iyi gelebilecek anti-inflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir ( Delil 6 ).

Ayrıca; boğazlardaki balgamı söktürü özelliği olan nane yağı, ağrılara ve öksürüğe sebep olan bakterilerden de kurtulmak için alternatif bir çözüm olabilir ( Delil 7 ).

Bu işlem için; 1 Bardak sıcak suya ortalama 3-4 damla nane yağını damlatıp, başının üzerine bir havlu koyarak ve buharı solumanız yeterli olacaktır.

Boğaz şişmesine, iltihabına da etkili olan zencefil!

Bir çok evde bulunabilen ve bitkisel çözüm yolların başında gelen zencefil, bulantı, kusma ve hatta adet sancasına maruz kalma gibi durumlarda da kullanılabilirken, yapılan araştırmalarda boğaz ağrılarına, iltihaplarına, şişmelerine ve bunlara neden olabilen enfeksiyonlara iyi gelebilen anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 8 ).

Enfeksiyonla mücadele etmek için; 1 bardak ılık suya, bir tutam zencefil ekleyerek yaklaşık 10 dakika kaynatmanız ve ardından oda sıcaklığında soğumasını sağlatmanız yeterli olacaktır. Tatlandırma ve etkisini de artırmak için, içine biraz bal eklemeniz ve bu içeceği günde 2 ya da 3 kere olacak şekilde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Antioksidan olan ve ağrılara iyi gelen limon!

Sizlerin de fark edeceği üzere; piyasada bulunan bir çok boğaz pastilini tatlandırmak ve etkisini artırmak için limon kullanılmaktadır. Bunun sebebi; 2017 yılında yapılan bir araştırmada da belirtiği gibi ( Delil 9 ), limonun antimikrobiyal ve sahip olduğu antioksidan, ayak çatlaklarına ve cilt lekelerine iyi geldiği gibi boğaz ağrısındaki enfeksiyonu da önlemeye yardımcı olabilir.

Limon tüketimi ile bilmeniz gereken bir nokta da; limona karşı herhangi bir alerjik durumunuz olup olmadığını bilmeniz gerektiğidir. Aksi halde hazırlayacağınız zencefil çayına bir miktar limon ekleyerek etkisini artırabilir ve boğazlarınızda yaşadığınız sorunların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkisel çaylardan adaçayı!

Evde rahatlıkla bulunabilen başka bir bitkisel çözüm olan adaçayı, boğaz ağrısına, şişmesine ve buna sebep olan enfeksiyonlara iyi gelebileceğini gözlemleyen araştırmaların mevcut olduğunu hatırlatmak isteriz ( Delil 10 ).

Yani; rahatsızlandığımızda, anne ve babalarımızın bizlere hazırlamış olduğu adaçayı bir şehir efsanesi değil. :) Bununla ilgili yapmanız gerekeni her ne kadar çoğunuz bilse de; ortalama 1 bardak suya bir miktar adaçayı ekleyerek kaynatmanızın yeterli olacağını hatırlatmak isteriz.

Bu karışımla beraber ekleyeceğiniz, limon ve zencefil etkisini daha da arttıracağından başarılı karışımlardan biri de olabilir.

Boğaz tahrişine, iltihabına ve ağrısına sebep olan bakteriler için çemen otu!

Çemen otunun da azımsanmayacak derecede faydaları bulunmaktadır. Doğal ilaçlardan olan çemen otunu ağrılarınız, şişikleriniz ve enfeksiyonlarınız için tohum olarak çiğneyebilir, yağını kullanabilir ve sizlere bahsedeceğimiz şekilde içip te tüketebilirsiniz.

Yapılan başka bir araştırmaya göre; antifungal olan çemen otunun iyileştirici özelliklerinin üzerinde durulmuş ve boğazlardaki ağrılara, tahrişlere ve iltihaplanmalara da sebep olan bakterileri öldürmede önemli rol oynadığı belirtilmiştir ( Delil 11 ).

Ek bir bilgi vermek gerekirse de; Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Ulusal Merkezi'nin yayınladığı bir çalışmaya göre hamilelikte ya da gebelikte olan kadınların çemen otundan bu tür durumlar için uzak kalmasını önerdiği de vurgulanmıştır ( Delil 12 ).

Evde bulunan çözümlerden elma sirkesi!

Elma sirkesi; boyun ağrısına, kulak ağrısına ve bununla beraber ayak mantarına etkisinden cilt kuruluğuna kadar bir çok tedavide kullanılabilen elma sirkesinin, antibakteriyel kullanımı için yaygın olduğunu belirtmek isteriz ( Delil 13 ).

Yapılan başka bir çalışmada da elma sirkesinin antimikrobiyal etkisinin boğaz enfeksiyonuna iyi geldiği ve etkili olduğu gözlemlenmiş ve asidil yapısıyla da balgam ( mukus ) söktürücü olmasının yanı sıra enfeksiyona neden olan bakterilerin yayılmasını da engellediği belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Yaşadığınız enfeksiyon sonucu; şişmeler ve ağrılar için bir fincan suya, 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp gargara yapmanız yeterli olacaktır. Gargara yaptıktan sonra bu karışımdan ufak bir yudum alarak ta etkisini artırabilir ve bu işlemi 1 saat başı günde 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Bu süre zarfında yeterli derecede su olmasına da dikkat edin.

Enfeksiyonla mücadelede önemli rol oynayan sarımsak!

Son olarak; antibakteriyel özelliklere sahio olan sarımsağın, enfeksiyona etkili olabilen allisin bileşiği içerdiğine ve bu bileşenleri düzenli olarak almanın, soğuk algınlığına, yaşanan şişmelere, ağrılara, burun akıntısına maruz kalma gibi durumlara neden olan virüsleri engellediği yapılan bir çalışmada belirtilmiş olduğunu eklemek isteriz ( Delil 14 ).

Günlük öğünlerinizde bu gibi durumlarda sarımsak etkilemek, iyileştirici bir tercih olabilir. Sarımsak, yaşattığı ağız kokusundan dolu pek tercih edilen bir yöntem olmadığını da ayrıca belirtmek isteriz. Ancak Evde Çözüm olarak; ağız kokusuna sebebiyet veren sarımsak için de ilgili yazımızı okumanız, sizi bu sıkıntılarınızdan arınmanızı ayrıca sağlayabilecektir. :)

Çocuklarda ve bebeklerde boğaz enfeksiyonuna, ağrısına ve şişmesine öneriler!

İşin hassas olan kısmı, bu tür evde çözüm yollarının çocuklarda ve özellikle bebeklerde uygulanışı olmasıdır. Bu durumlarla ilgili eklemek istediğimiz ekstra bilgilendirmeler şu şekilde olacaktır;

Çocuklar ya da bebekler için odalarında nemlendiriciler bulundurmaya özen gösterin. Havada oluşan nem boğazlarda yaşanan acıları ve buna neden olan enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olabilir. Çok fazla narenciye içeceği içirmeyin. 5 Yaşın altındaki çocuklar için sert ve şekerli öksürük damlalarından kaçınmaya özen gösterin. 10 Yaşın altındaki çocuklar için öksürük şurubu verirken dikkatli olun ve 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin.


Boğaz Enfeksiyonu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere boğaz Enfeksiyonu, ağrısı ya da şişmesi için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; boğaz Enfeksiyonu hakkındaki yirmi dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Çocuklarda ve ebeveynlerde öksürükler için uygulunan balın, gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerindeki etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Yaralar için kullanılan balın incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Üst solunum yollarının gargara ile önlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Enflamasyonu, ( iltihaba ) azaltan bir çözüm ( Manchester Üniversitesi ).
 5. Parlak bir geçmişi olan papatyanın bitkisel ilaç olarak kullanılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Beş temel yağın, patojenlere karşı antimikrobiyal etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Nane yağının, antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Zencefilin incelenmesi ( Academic Journals ).
 9. Limon esansiyel yağının, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Akut boğaz ağrılarını tedavi etmek için adaçayı incelemesi ( Avrupa Tıbbi Araştırma Dergisi ).
 11. Çemen otunun çeşitli gıda ürünlerinde, nutrasötik özellikleri ve kullanımı üzerine bir incelemesi ( ScienceDirect ).
 12. Çemen otu hakkında ( ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı ).
 13. Sirkenin tıbbi kullanımlar ve antiglisemik etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Sarımsak takviyesi ile beraber soğuk algınlığının önlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).