Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Andreas Fidler'e teşekkürler! :)

Boğaz Ağrısı

Boğazlarda yaşanan ağrıya, kaşıntıya veya tahrişe maruz kalınması, çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabilirken, yemek yerken ya da sıvı tüketirken yutmakta zorluk çekebilmeye de neden olan yaygın bir durumdur.

Genellikle; boğaz ağrıları ciddi durumlara yol açmamakla beraber, kısa sürede evde uygulanabilecek pratik çözümlerle giderilebilmektedir. Evde Çözüm ailesi olarak; araştırma yazımızda, boğaz ağrısı ile ilgili uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri kaynakları ile beraber sunmaya çalıştık.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına iyi gelen, doğal ve bitkisel çözümler hakkında yapılan araştırmalar ve çalışmalar eşliğinde sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzaklaştırma hedefinde olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Her ne kadar hatrı sayılı kaynaklar eşliğinde sizlere bilgiler sunmuş olsak da boğaz ağrınızın şiddetli olması ya da devam etmesi halinde doktorlarınıza danışmanın önemli olduğunu unutmamalısınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Boğaz ağrısı için özellikle evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz bu çözümlerin aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsetmeye özen göstererek daha da bilinçlenmenizi sağlıyoruz.

Yapmış olduğunuz geri dönüşler eşliğinde sürekli yeni araştırma yayınlayan Evde Çözümü desteklediğiniz için tekrar teşekkürler!

Bal

Boğaz ağrısı için yaygın olarak kullanılamkta olan bal oldukça etkili ve iyi gelen evde çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar nezdinde; özellikle geceleri yaşananan öksürüklerin giderilmesinde başarılı olabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Yapılan başka bir araştırmada da boğaz ağrısı için kullanılan balın, ağrılara iyi gelen başka özellikleri olduğu ve bu süre zarfında iyileşmeyi hızlandırdığı da belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Tuzlu Su

Ilık suyla yapılanacak olan tuzlu su gargarası ile boğaz ağrısına iyi gelen sargıların parçalanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Oldukça doğal ve etkili olan bu yöntem aynı zamanda boğazda yer alan bakterilerin öldürülmesini kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Bir bardak ulık suya yaklaşık bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek ve 3 Saatte bir yapabileceğiniz bu gargara yöntemini şişliği azaltmak ve boğazı temiz tutmak için de deneyebilirsiniz.

Tuzlu aynı zamanda boğaz enfeksiyonuna, diş eti şişmesine ve bu durumlarla ilgili diş ağrısına da iyi gelen, evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlerden biridir.

Papatya Çayı

Papatya çayı, doğal bir yatıştırıcı olan bitkisel çözümlerden biri olarak ta bilinmektedir. İçeriğinde bulunan anti-enflamatuar ve antioksidanlar sayesinde oldukça iyi gelen özellikleri bulunmaktadır.

Papatya çayı ile ilgili yapılan çalışmalarda; sadece boğaz ağrısına değil, aynı zamanda soğuk algığının belirtileri olan rahatsızlıklar için de etkili olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Genellikle yatıştırcı özelliğinden faydalanılarak bir çok rahatsızlıkta kullanılan papatya çayı da mide ekşimesine, gaz sıkışmasına ve bademcik şişmesine iyi geldiği, çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Çemen Otu

Bir çok rahatsızlıkta oldukça iyi etkileri olan çemen otu da boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümlerden biri olarak görülür. Çemen otunun çiğnemenmesinin yanı sıra, çayı ve bitkisel yağı formatlarında da tüketebilir.

Çemen otunun boğaz ağrısına etkisi üzerine yapılan bir araştırmada; iyileştirici özelliklerinin güçlü olduğu ve boğaz ağrısına, tahrişe ya da iltihaplanmaya neden olabilecek bakterileri de elimine ettiği gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Son olarak; bel ağrısına maruz kalanlar için de oldukça ideal olan çemen otu, alternatif bitkisel çözümlerden de biridir.

Not: Hamilelikte boğaz ağrısı yaşayanlar için çemen otunun kullanılmaması Ulusal Sağlık Merkezi tarafından önerilmektedir ( Delil 5 ).

Elma Sirkesi

Bir çok rahatsızlıkta rahatlıkla kullanılan ve evde oldukça popüler bir bitkisel çözüm olan elma sirkesi de boğaz ağrısına oldukça iyi gelen çözümlerden biridir. Elma sirkesi hakkında yapılan araştırmalarda; antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler, enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olduğundan boğazlarda yaşanan rahatsızlıklarda da kullanılabilmektedir

( Delil 6 ).

Boğazlarda yaşanan rahatsızlıklar için gün içerisinde bir bardak suya 1 ya da iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca; gargara esnasında ufak bir yudum alabilir ve sonrasında da ağızınızı su ile güzelce durulayabilirsiniz.

Boyun ağrısına, çene ağrısına, burun akıntısına ve hatta geniz akıntsına da iyi gelen elma sirkesi oldukça geniş alanda rahatsızlıklar için kullanılan popüler bir çözüm olabilir.

Sarımsak

Sarımsak da boğaz ağrısına iyi gelen ve oldukça etkili bir doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Özellikle; enfeksiyonlara karşı güçlü bir direniş gösteren virüslerin elimine edilmesine yönelik yapılan araştırmalarda sarımsağın gücü gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Gün içerisinde bir diş sarımsak çiğneyerek boğazda yaşanan ağrılara iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Ağızda yapacağı koku nedeni ile pek tercih edilmese de etkili yöntemlerden biri olan bu çözüm sonrasında gargara yapabilir ya da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı dışında; hemoroide ( basura ), ayak mantarına, soğuk algınlığına da iyi gelen sarımsak sonrası ağız kokusuna da iyi gelebilen yöntemleri platformumuzda inceleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Önleme

Boğaz ağrısı, grip veya benzeri rahatsızlıklar geçiren kişilerden de bulaşabileceği için bu tür durumlara maruz kalanlardan uzak durulması önemli olacaktır.

Hijyen açısından da etkilenen boğazlarda kritik rolü olan el temizliği gün içerisinde sık sık yapılmalıdır.

Baharatlı ya da yüksek asit içeren gıdaları tüketmemeli ve enflamasyona neden olabilecek kimyasal dumanlardan ve sigara dumanları gibi zararlı etkenlerden uzak durulmalıdır.


Boğaz Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere boğaz ağrısı, Yanması ya da boğazdaki Tahrişler için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; boğaz ağrısı hakkındaki yirmi dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Çocuklarda ve yetişkinlerde yaşanan öksürük için kullanılan balın faydası ve uyku kalitesini güçlendirmesi üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Yaralar için uygulanan balın evde tedavi şeklinde uygulanabilecek özelliklerinişn incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Oldukça geniş alanda faydaları bulunan papatya çayının iyi gelen bitkisel özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Çemen otunun nutrasötik özelliklerinin incelenmesi ve boğaz ağrısı gibi çeşitli rahatsızlara iyi gelen faydalarının açıklanması ( ScienceDirect ).
  5. Çemen otu hakkında yapılan detaylı bilgilendirmeler ve kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler ( Ulusal Sağlık Merkezi ).
  6. Elma sirkesinin boğaz rahatsızlıkları ve benzeri durumlar için etkileri ve faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Sarımsak kullanımı ile boğaz ağrısı ve beraberinde yaşanan soğuk algınlığı belirtilerinin giderilmesine yönelik yapılan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).