Boğaz ağrısına ilişkin sorular ve iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Olga Guryanova'ya teşekkürler! :)

Boğaz ağrısı neden geçmiyor? Antibiyotik iyi gelir mi?

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi'nde yayınlanan bir makaleye göre; boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığına maruz kalındığında meydana gelir ve bu durum iltihaplanma ya da tonsilit adı verilen bademcik iltihaplanması sırasında gerçekleşebilir. Hastalar, hızlı bir tedavi için antibiyotik alıp almayacakları konusunda kararsızdırlar ancak çoğu durumda antibiyotikler ağrıların geçmesine yardımcı olmaz.

Soğuk algınlığının bir parçası olan virüslere de antibiyotikler iyi gelmeyebilir. Kişinin sağlık durumuna ve direncine göre de genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer ( Delil 1 ).

Bu sebeple; yapılan araştırmada antibiyotiklerin yan etkilerinin de olabileceğini vurgulayan araştırmada, tedavi sürecinde antibiyotikten ziyade doğal ve bitkisel yolların önünü açıyor. Boğaz ağrısına iyi gelen ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler için "Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antibiyotik harici boğaz ağrısına ne iyi gelir?

HealthlinkBC'de yayınlanan bir makaleye göre; eğer 8 yaş ve üzerinde iseniz tuzlu su ile gargara yaparak doğal çözümlerden birini uygulayabilirsiniz. Bununla beraber boğazınızı yatıştırmak için fazladan sıvı tüketmek ve bolca dinlenerek vücudunuzu güçlendirmek oldukça etkili yöntemlerden biridir ( Delil 2 ).

Tüm bunların yanında, sizler için detaylı olarak araştırdığımız diğer tedavi yöntemlerini de "Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı makalemizden gözden geçirerek iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Boğaz ağrısına hangi içecekler geçirir?

MayoClinic'te yayınlanan bir makaleye göre; sıcak içecekler olarak ifade edilen et suyu, kafeinsiz çay veya ballı ılık su oldukça iyi gelen içecekler arasında yer alır. Soğuk içecekler arasında buzlu olanlar da ağrıyı yatıştırıcı özelliğe sahip olabilmektedir.

İçecekler olarak en etkili çözümlerden biri olan tuzlu su yöntemi için bir bardak sıcak suya yaklaşık 4 ila 8 çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapmanız yeterli olacaktır ( Delil 3 ).

Diğer doğal ve bitkisel çözümler için "Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırmamızı inceleyerek boğaz ağrısına iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı neden geceleri daha şiddetli olur?

Evde bulunan hava özellikle kuru şekildeyse burun pasajlarınız ve boğazınız gece boyunca kuruyabileceğinden dolayı tahrişe neden olarak ağrısını şiddetlendirerek uykunuzun kaçmasına sağlayabilir. Eğer kış aylarında boğaz ağrısından müzdarip iseniz ve evinizdeki hava kuru ise nemlendiricilere başvurmanız gerekebilir ( Delil 4 ).

Boğaz ağrısına kahve iyi gelir mi?

Birincil Bakım Solunum Dergisi'nde 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre; bir hafta boyunca, her sekiz saatte bir olacak şekilde kahvenin içerisinde eklenen bal ile içmenin öksürüğü rahatlatabileceği yönünde bulgular bulunmuştur. Balın boğaz ağrısına olan iyi etkileri bir yana, kahve içerek te bu tedavi sürecini doğal bir şekilde hızlandırabilirsiniz ( Delil 5 ).

Boğaz ağrısına evde çözüm nedir?

Boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerin başında bal, tuzlu su, papatya çayı, çemen otu, elma sirkesi ve sarımsak gelmektedir. Bu çözümlerin uygulanışları ve detaylı bilgilendirmeleri için "Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.


Boğaz Ağrısı ile İlgili Sorulan Sorular İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere boğaz ağrısı ile ilgili sorulan sorular, iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler, antibiyotik ve benzeri ilaçların kullanımı ya da en iyi gelen yöntemler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; boğaz ağrısı ile ilgili sorulan sorular hakkındaki on bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Boğaz ağrısına ilişkin bademcik iltihaplanmalarında antibiyotiklerin etkisi ile hızlı bir şekilde geçirmek ya da iyi gelen faydalarının incelenmesine ilişkin yayınlanan bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Boğaz ağrısıyla ilgili antibiyotik tedavisi dışında evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümler hakkında bir bilgilendirme ( HealthLinkBC ).
  3. Boğaz ağrısı ile ilgili bakterilerin oluşumu hakkında bilgilendirme, tedavi yöntemleri ve evde uygulanabilecek diğer doğal ve bitkisel çözümlerin detaylı bir şekilde aktarılması ( MayoClinic ).
  4. Boğaz ağrılarının geceleri normale göre daha fazla şiddetlenmesinin nedenlerini ve yapılmasını gerekenleri konu alan bir makale ( Healthline ).
  5. Boğaz ağrısında kullanılan tedavi yöntemlerinden kahve ve balın etkisi üzerine yayınlanan bir makalede gösterilen klinik bir kaynak ( Birinci Basamak Solunum Dergisi ).