Böbrek ağrısına ve taşına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Daria Nepriakhina'ya teşekkürler! :)

Böbrek Ağrısına ve Taşına Ne İyi Gelir?

Ülkemizde oldukça yaygın görülen böbrek taşı ve ağrısına maruz kalan kişiler, özellikle yaşadıkları belirtiler sonrasında gündelik hayatında zorluklar yaşayabilmektedir. Sizler için hazırladığımız ve bu tür durumlar için evde rahatlıkla kullanabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler hakkında hazırlamış olduğumuz araştırma yazımızı okurken rahatlayabilirsiniz.

Çünkü; sizlere, böbrek taşı ve ağrısına evde çözüm bulabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini sunmamızın yanı sıra, yapmış olduğumuz araştırmalarla beraber, kaynakları kullanarak kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı amaç ediniyoruz.

Evde İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazımızda böbrek ağrısına ve taşına iyi gelen tedavi yöntemlerini, evde sıkça kullandığınız malzemeleri düşünerek sizler için oluşturduk.

Oldukça pratik olan bitkisel ve doğal çözümlerle beraber sizlere, başka hangi rahatsızlıklarda da iyi geldiğinden bahsederek bilinçli bir toplum adına olan görevimizi yerine getirmeye ayrıca çalıştık.

Aşağıda; böbrek taşına ve beraberinde yaşanan böbrek ağrısına iyi gelen ve geçirmek için uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz.

Evde Çözüm ailesi olarak; bizlere göstermiş olduğunuz ve güne artan ilginizden ve desteğinizden dolayı ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Limon Suyu

Sitrat açısından oldukça zengin olan limon suyu da böbrek taşına ve ağrısına iyi gelen özellikler barındırır. Bir çok bitkisel çözüm gibi limonda da yer alan doğal antioksidan ve diüretik etkiler de vücutta yer alan toksinlerin atılmasında oldukça etkilidir. Tüm bu durumların yanında da; anti-enfalamatuar özellikleri böbrek rahatsızlığı çekenlerde idrar yaparken oluşan ağrılara ve diğer ağrı türlerine iyi gelebileceğine ilişkin faydaları ile ilgili yapılan klinik araştırmalar ve çalışmalar vardır ( Delil 1 ) , ( Delil 2 ).

Aç karnına, sabahları kahvaltı öncesi ve akşam yemekleri öncesinde günde 2 kere tükebileceğiniz bu evde çözüm için bir bardak sıcak suya yarım limon sıktıktan sonra az bir miktar bal eklemeniz yeterli olacaktır.

Not: C vitamini takviyesi almak istiyorsanız, günde 1000 miligramdan az aldığınızdan emin olun. Yüksek miktarda C vitamini, böbrek taşı riskinizi artırabilir.

Limon suyu ayrıca; ayak çatlaklarına, adet sancısına, koltuk altı kokusuna, geniz akıntısına, ayak kokusuna, burun akıntısına ve gaz sıkışmasına da iyi gelebilen ve alternatif bir çözüm olabilen bitkisel bir tedavi yöntemidir.

Domates Suyu

Domates, bilindiği üzere; böbrek taşını önleyebilen doğal bir antioksidan ve zengin bir likopen kaynağıdır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra anti-enflamatuar özellikleri sayesinde de böbrek taşı sonucu oluşan böbrek ağrısına iyi gelen ve geçiren zeminler de hazırlayabilir ( Delil 3 ) , ( Delil 4 ).

Bir tutam karabiber ekleyerek, gün içerisinde bir bardak olacak şekilde domates suyunu tüketerek yaşadığınız böbrek ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Turşu Suyu

Turşu suyu, böbrek taşlarının geçirmede oldukça etkili olan asetik asitten yapılmış sirke içerir ve barındırdığı antiinflamatuar özellikler de böbreklerle beraber yaşanan ağrıları geçirmede de etkili bir bitkisel çözüm olabilir. Çin'de yapılan bir araştırmada böbrek taşlarını önlemek için yapılan bir çalışmada benzer methodlardan ve tedavi yöntemlerinden de ( daha fazla çay, baklagil ve fermente sirke ) bahsedilmiştir ( Delil 5 ).

Gün içerisinde her 4 saatte bir 2 yemek kaşığı kadar turşu suyu içerek, böbrek taşı ile ağrılarına evde çözüm bulabilir ve bu tedavi yöntemini gündelik hayatınızda uyguladıkça etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay hakkında yapılan araştırmalarda; böbrek taşına neden oluşan oluşumlara ve ilişkili ağrısına iyi gelebilecek ve geçiren bitkisel özellikler gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerde belirtilen doğal antioksidan ve idrar söktürücü özellikleri, hem vücutta yer alan toksinlerin giderilmesinde hem de böbrek taşındaki ciddi ağrıları geçirebilen anti-enflamatuar özellikleri ile de bitkisel bir ilaç olabilmesidir ( Delil 6 ) , ( Delil 7 ).

Oldukça yararlı olan bu bitkisel çözümü; gün içerisinde 3 ya da 4 bardak yeşil çay içerek, böbrek taşı ile beraberinde oluşan ağrılara iyi gelebilecek özelliklerin belirli bir süre sonra azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Yeşil çayı da alternatif bir evde çözüm olarak; basura (hemoroide), baş ağrısına, çene ağrısına, adet sancısına, saç dökülmesine, geniz akıntısına, gastrite, gaz sıkışmasına, sivilceye ve mide ekşimesine iyi gelen bitkisel bir tedavi şeklinde uygulayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, vücudu serbest radikallerden koruyan güçlü bir antioksidandır. Bu özelliklerinin yanında da böbrek taşı oluşumundan kaynaklı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilecek güçlü etkileri ile idrar söktürücü olarak da bilinmektedir. Yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalarda da sarımsağın içerisinde bulunan allisin, böbreklerdeki enfeksiyonlara iyi gelen antimikrobiyal etkiler gözlemlenmiştir ( Delil 8 ) , ( Delil 9 ).

Günde bir ya da 2 kere uygulayabileceğiniz bu evde çözüm tedavisini; bir bardak suya, 5-6 diş rendelenmiş sarımsak ve az miktar bal karıştırarak tüketebilirsiniz.

Evde yaşanan bir çok rahatsızlıkta kullanılan sarımsak, ayrıca; burun aktıntısına, ayak mantarına, kulak ağrısına, geniz akıntısına, diş ağrısına, hemoroide ( basura ), bel ağrısına, sivilceye ve boğaz ağrısına da iyi geldiği yapılan çeşitli araştırmalar ve çalışmalar neticesinde belirtilmiştir.

Vitaminler

Böbrek taşı ile oluşan ağrılar ve diğer belirtiler, çeşitli vitamin eksiklerinden de oluşabileceği üzere vitamin tüketimi de bu tür durumlarda oldukça faydalı bir çözüm olabilir. Yapılan bazı klinik araştırmalarda; günlük olarak tüketilen B6 vitaminin, böbrek taşı riskini azalttığı ve öellikle; magnezyum ve kalsium gibi diğer özellikler de böbrek taşına iyi gelen etkiler gösterdiği gözlemlendi ( Delil 10 ) , ( Delil 11 ).

Özellikle; kalsiyumun böbrek taşlarını önlemesinde rolü yapılan başka bir araştırmada da vurgulanmıştır ( Delil 12 ). Bu sebeple; beslenme alışkanlığınıza; ıspanak, yoğurt, badem, süt, peynir ve bu besinler ağırlıklı gıdalar ekleyerek böbrek taşı oluşumu engelleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bir çok rahatsızlığa evde çözüm olarak kullanılabilen elma sirkesi, asetik asit ve az miktarda sitrik ve malik asitten oluşan özellikleri barındırır. Bu özellikler, böbrek taşı ile ile oluşan böbrek ağrısına ve diğer belirtilerine iyi gelen bir zemin hazırlayabilir. Bunların yanında; anti-enflamatuar özellikleri ile ile de bu semptomların azalmasını geçirebilecek etkiler oluşturabileceğini belirten çeşitli kaynaklar vardır ( Delil 13 ).

Gün içerisinde böbrek ağrısına ilişkin bir çok kez kullanabileceğiniz bu çözüm için 2 litre suya, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırmanız ve bu içeceği gün içerisinde su niyetine tüketebilirsiniz.

Her evde, günden güne yaygınlaşan tüketimi ve kullanımı ile de elma sirkesi bir çok rahatsızlıkta uygulanan bitkisel çözümlerin başında yer alır. Bunların başlıcaları; kulak ağrısına, boğaz ağrısına, sivilceye, diş eti şişmesine, geniz akıntısına, gastrite, boyun ağrısına, gaz sıkışmasına, ağız kokusuna, ayak şişmesine, cilt lekelerine, cilt kuruluğuna, ayak mantarına, ayak kokusuna, bademcik şişmesine maruz kalmak gelir.

Greyfurt Yağı

Citrus paradisi olarak ta bilinen greyfurt bitkisel yağı, doğal diüretik ve antioksidan özellikleri ile vücutta yer alan toksinleri dışarı atmaya yardımcı olabilir. Bu bitkisel yağ çözümü ayrıca; anti-enflamatuar etkileri ile böbrek taşı sonucu oluşan ağrıların ve diğer belirtilerin azalmasını da sağlayarak iyi gelen özellikler barındırır ( Delil 14 ).

Evde, gün içerisinde 2 kere uygulayabileceğiniz bu çözüm için 1 bardak suya 2 damla greyfurt bitkisel yağını damlatarak tüketebilirsiniz.

Herdemyeşil Yağı

Anti-inflamatuar ( iltihap kesici ) ve antispazmodik özellikleri ile böbrek taşı ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesine iyi gelen ve geçirmesinde oldukça etkili olan yönleri ile de herdemyeşil yağı, son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir ( Delil 15 ) , ( Delil 16 ).

Greyfurt gibi diüretik özellikler de barındırarak vücuttaki toksinlerin atılmasında da faydalı olan herdemyeşil yağını gün içerisinde, yaklaşık olarak 100ml zeytinyağına 3ml olacak şekilde böbrek ağrısı çekilen bölgelere masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Böbrek Taşını ve Ağrısını Önleme

Aşağıda sıralanmış olan önlemler, British Columbia'da yayınlanan ve "Tekrarlayan Böbrek Taşlarının Önlenmesi İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları" başlığında yer alan diyetlerden derlenerek hazırlanmıştır ( Delil 17 ).

Gün içerisinde yeterince sıvı ve su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşıladığınızdan emin olun.

Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların besin diyetinizde olmasına dikkat ederek sodyum tüketimini azaltın.

Tatlı patates, soya ürünleri, kahve, yer fıstığı ve çikolata gibi oksalat bakımından zengin olan gıdaların tüketimini azaltın.

Sığır eti, kümes hayvanları ve balık gibi hayvanlar proteinlerin tüketiminin aşırı olmamasına dikkat edin.

Alkol tüketimini azaltın.


Böbrek Ağrısına ve Taşına İyi Gelen Çözümlerı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere böbrek ağrısına ve Taşına iyi Gelen çözümlerı, böbrek ağrısına iyi gelen bitkisel çözüm, böbrek taşını önlemek için doğal tedavi yöntemleri ya da evde uygulanabilecek etkili çözümler için hazırladığımız on yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; böbrek ağrısına ve Taşına iyi Gelen çözümlerı hakkındaki otuz beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 17 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Limon suyunun, hipositratüri hastalarında oluşan belirtilere ve kalsiyum taşlarına tedavi olabilecek yönleri hakkında yayınlanan klinik bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Limon suyunun idrar litogenezi üzerindeki etkisinin ve iyi gelen özelliklerinin incelenmesi üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Domatesin antioksidan besin kalitesi ve iyi gelen faydaları üzerine yayınlanan klinik bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Domatesin likopen ve enflamatuar özelliklerinin etkileri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Turşu suyunun içerisinde bulunan sirke ve diğer özellikler ile böbrek taşına ve ağrısına iyi gelen yönleri üzerinde yapılan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Yeşil çayın diüretik etkileri üzerine hidroklorotiyazid ile potansiyel faydalarının böbrek taşı gibi durumlarda gözlemlenmesine ilişkin olabilecek özelliklerinin klinik bir incelemesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Yeşil çayın idrar taşı oluşumundaki ( böbrek taşı ile ilişkili ) rollerinin incelenmesine yönelik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Sarımsak ile ilişkili antioksidan özelliklerien faydaları ve iyi gelen özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Sarımsakla beraber üretilen diüretik, natriüretik ve hipotansif etkiler üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. B6 ve C vitaminleri alımının kadınlarda böbrek taşı riski taşıyabileceği üzerine yapılan klinik araştırmalar ve gözlemler üzerine yayınlanan makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Magnezyum hidroksitin böbrek taşı oluşumuna, ilişkili ağrılarına ve diğer belirtileri ile oluşan hastalığına etkileri üzerine yayınlanan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Kalsiyumun böbrek taşına ve ilişkili ağrısına çözüm olan ve iyi gelen özellikleri hakkında tıbbi bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Kilo verme, şeffaf bir cilt ve böbrek ağrıları gibi durumlarda elma sirkesi kullanılarak oluşturulan evde çözüm yöntemlerinin derlendiği bir kitap ( Sağlık ve Güzellik için Elma Sirkesi - Simone McGrath ).
 14. Greyfurt meyvesinin anti-enflamatuar etkileri ve tedavi amaçlı kullanılmasını sağlayan kombinasyonları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Bağırsaklarda herdemyeşil kökünün entispazmodik ve italikum bileşenlerinin tedavi amaçlı olarak kimyasal değerlerinin tanımlanması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Herdemyeşilin iyi gelen anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerinin klinik çalışmalar sonucu incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Böbrek taşı ve ağrısını önlemek ya da tekrar oluşumunu engellemek için uzak durulması ve tüketilmesi gereken besinler hakkında bir bilgilendirme ( British Columbia ).