Bel ağrısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Larm Rmah'ye teşekkürler! :)

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı, en önde gelen ve popüler olan sağlık sorunlarından biri olarak bilinen ve vücudun sırt ve kalça bölgesinin arasında olan bir rahatsızlıktır. Her yaşta görülebildiği gibi, 40-60 yaş arası kişilerde daha çok rastlanmakta ve kronik olarak ta yaşanabilmektedir.

Akut bel ağrısı; siyatikle beraber ya da değil, genellikle sınırlıdır ve ciddi bir patolojik durum oluşturmaz. Hatta; bel ağrısı yaşayan çoğu kişiye ağrı kesici kullanımı ve aktif kalmaya devam etme önerileri yeterli olmaktadır. ( Delil 1 ).

Bel Ağrısı Belirtileri

Arka tarafınızda yer alan ve sırt bölgesinin altında oluşan ağrılara, bu bölgedeki sağ ve sol taraf ağrılarına, ağrılar sonucu uzanırken yaşanan sıkıntıya ve uyku problemlerine, uyurken ya da oturur vaziyette iken hareket edememe sonucu çekilen ağrılara ya da uzun süre oturamamaya maruz kalmak başlıca belirtilerindendir.

Bununla beraber bazı durumlarda sırtlarda şişliğe, artan vücut ısısına ve hatta bacaklara ve dizlere kadar inen ağrılara da rastlanabilmektedir.

Yaşanan bu belirtiler genellikle hafif ya da orta şiddette değişmektedir. Ciddi bel ağrılarından şikayetçi iseniz ve ani hareket edememe gibi durumlar yaşıyorsanız, belinizi daha zorlamadan tıbbi yardım almanızda yarar olacaktır.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrıları; kas gerginliğine, uygunsuz yeme şekline, fiziksel aktivite eksikliğine, artrite, aşırı fiziksel faaliyete, zayıf oturma duruşuna, hatalı vücut oluşumuna ya da hamilelikten gebeliğe kadar bir çok nedenden dolayı da oluşabilir.

Bunlarla beraber; sigara içmek, çeşitli uyku bozuklukları, omuriliği etkileyen enfeksiyonlar ve ileri yaşlarda bel ağrılarına neden olan diğer nedenlerden bazılarıdır.

Hamilelikte / Gebelikte Bel Ağrısı

Gebelikte ya da hamilelikte yaşanan bel ağrıları, pelvik değişikliklerden ve ağırlık baskılarının değişimlerinden kaynaklanması sonucu ağrılardır.

Aşırı ya da ciddi ağrılar haricinde yaşanan bu değişimler sürecinde yaşanan bel ağrıları normal olarak gözlemlenir ve hemen-hemen belirtilerin tamamı, doğum sonrası azalmaya başlar ( Delil 2 ).

Hamilelikle beraber alınan aşırı kilolar bel bölgesinde oluşturacağı baskılara ve streslere de neden olabileceğinden sadece hamilelerde değil aşırı kilo alanlarda da görülebilmektedir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günümüz dünyasında; ağrı kesiciler bir yana dursun, reçete ile satılan, afyondan üretilen ve morfin etkisi yapan uyuşturucu ilaçların da aşırı tüketimi sonucu yaşanan sıkıntılar ( Delil 3 ), (Delil 4 ) insanları bu bel ağrıları için evde doğal ve bitkisel yöntemleri araştırmaya yönelttiği de göz ardı edilemeyen bir durum oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra; yaşanan ağrılarınızın şiddetli olması ve ani olarak nüksetmesi durumunda ilgili hekimlere danışmanız gerektiğini unutmayın.

Bel Ağrısına Evde Çözüm

Aşağıda; evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri, yapılan araştırmalar ve yöntemleri eşliğinde bulabilirsiniz.

Ağrılarınızdan dolayı eğilemiyor, oturamıyor, yürüyemiyor, doğrulamıyor ya da eğilip kalkarken beliniz ağrıyorsa, bu gibi ciddi olmayan bel ağrılarınızı evde uygulayabileceğiniz basit egzersizler, bitkisel ve doğal çözümlerle giderebilirsiniz.

Sıcak Su

Kaslarınızın rahatlaması ve rahat kan akışınız için sıcak su, havlu ve bez gibi evde uygulayabileceğiniz çözümler bel ağrılara yol açan durumlar için iyi gelebilir.

Yapılan bir araştırmada ise; ısı sargısının kullanımı, ilgili bölgedeki kas aktivitelerin azalmasına ve bel ağrılarının belirli yönlerden kısa vadeli bir iyileşmesine yönelik bulgular bulunduğu doğrulanmıştır ( Delil 5 ).

Bir çoğumuz, büyüklerimizden bel ağrısı için ütü ile ısıtılmış havlular kullanmamızın uygun olabileceğini duymuşuzdur. Bunun yanı sıra çok sıcak olmasa da su ile dolmuş bir küvette dinlenmek de uygun bir seçenek olabilir. Tüm bunların yanında, sizlere belirtmek istediğimiz etkili yöntemlerden biri de;

Bir kaba sıcak su doldurup, kullanmak istediğiniz bez ya da havluyu iyice yedirip biraz ısınmasını beklemek ve ardından suyu sıktığınız bu parçayı bir poşet vasıtasıyla kapatıp belinize 20 dakika boyunca uygulamak olacaktır. Bu doğal yöntemi ise; her yarım saatte bir ağrınız geçinceye kadar uygulayabilirsiniz. Aşırı sıcak olmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

Bitkisel Yağlar

Ağrıyan beliniz bitkisel bir yağ ile masaj yaptırmak kaslarınızı gevşetmeye ve ağrılarınızın dinmesini sağlayabilir. Özellikle; yürürken, yatarken ya da eğilip kalkarken belde ağrı çekiyorsanız bitkisel masaj etkili olabilir. Örneğin; okaliptus yağı gibi bitkisel yağlarının içinde bulunan analjezik ve anti-enflamatuar özellikler bu ani ağrı saplanmalarına iyi gelebilir.

Annals of Internal Medicine'de yayınlanan bir makalede; bel bölgesine uygulanacak masajların kalıcı bel ağrılarına etkili olduğu bulunduğu belirtiliyor ( Delil 6 ).

Bel ağrılarınızda uygulayabileceğiniz masaj için hazırlanması gereken karışım için bir kaç çorba kaşığı badem, zeytin ya da kokanat yağını güzelce bir kapta ısıtmanız ve ardından 5-6 damla okaliptus ya da başka bir bitkisel yağı kaynayan kaba damlatmanız yeterli olacaktır.

Yapmış olduğunuz bu karışımla da, sağ ya da sol olarak ayırt etmeksizin belinize bir kaç dakika masaj yapmanız ve günde bu bitkisel yöntemi 2 ya da 3 kere tekrarlamanız iyi gelebilir.

Çemen Otu

Çemen otunun anti-inflamatuar özellikleri yapılan bazı çalışmalarda; yaşanan ağrıları hafifletmeye yönelik yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bel ağrılarının tekrarlanmaması için almış olduğunuz önlemler neticesinde bu çemen otu da ağrılarınıza iyi gelecektir ( Delil 7 ).

Her gece uygulayabileceğiniz bu yöntem için çemen otundan hazırlanmış olan bir çay kaşığı çemen tozunu 1 bardak sıcak süt ile karıştırabilir ve etkisini arttırmak için de biraz bal ekleyerek tükebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal da, barındırdığı anti-enflamatuar özellikler sayesinde doğal bir ağrı kesici olduğu gibi geniş çaplı tedavilerde de kullanılan kürkümin de içermektedir.

Zerdeçalın bu etkileyici özellikleri, bel ağrılarınızdaki acıları ve belirtileri dindirmek için etkili bir çözüm olabileceğini gösteren bir çok araştırma vardır ( Delil 8 ), ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Günde iki kere uygulayabileceğiniz bu yöntem için bir çay kaşığı zerdeçal ile bir bardak sıcak sütü karıştırıp içmeniz yeterli olacaktır.

Zencefil Kökü

Bilinen bir çok faydası olan zencefil kökü, aynı zamanda kulak ağrısına, diş ağrısına ve diş eti şişmesine de iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlerden biridir. Zencefilde yer alan iltihap önleyici bileşikler, belinizde yaşadığınız ağrıları giderebilir ve rahatlatabilir ( Delil 11 ), (Delil 12 ).

Zencefil kökü ile bel ağrılarınıza uygulayabileceğiniz 3 tedaviden birini uygulayabilirsiniz. İlk olarak; daha önceden hazırlamış olduğunuz zencefil ezmesini belinizin sağ arka tarafı ya da sol arka tarafı gibi ayırmaksızın sürmeniz ve yaklaşık olarak 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından durulayın ve bu işlemi günde bir kere olmak üzere bir kaç gün uygulayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise; yarım kap suyun içerisine 4-5 dilim taze zencefil kökü koyup kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatmak. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve az bir bal ile tatlandırın. Bu karışımı günde iki ya da üç kere içebilir ve takip eden günlerde etkisinde azalma görene kadar devam edebilirsiniz.

Son olarak; karabiber, karanfil ve bir dilim zencefil kökünü 2 bardak suda 5 ila 10 dakika kaynatıp gün içerisinde içebilirsiniz.

Sarımsak

Anti-enflamatuar ve analjezik özellikleriyle de sarımsak, bel ağrılarına oldukça etkili gelen kapsaisin bileşenleri içerir ve ağrılara iyi gelir. Tüm bu özelliklerinin, çeşitli bel ağrılarına iyi geldiğini gözlemleyen de araştırmalar ayrıca mevcuttur ( Delil 13 ), ( Delil 14 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu etkili çözüm için 8 ila 10 diş sarımsağı macun kıvamına getirene kadar ezmeniz ve ağrıyan bölgenize sürdükten sonra temiz bir havlu ile yaklaşık 20-30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu yöntemden ziyade sabahları aç karnına 2 ila 3 diş sarımsak yutacak şekilde de uygulayabilirsiniz.

Papatya Çayı

Bel ağrıları için evde uygulayabileceğiniz alternatif bitkisel çözümlerden biri olan papatya çayı da ağrı giderici özellikleri ile doğal bir aspirin olarak bilinir. Anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri sayesinde ağrıdan, iltihaptan ve şişmelerden kurtulmanızı sağlayabileceğini gösteren çalışmalar vardır ( Delil 15 ), ( Delil 16 ).

Günde en azından iki kere rahatlıkça içebileceğiniz papatya çayının etkisini arttırmak için bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Ayrıca; marketlerde satılan papatya çayları yerine, toplamış olduğunuz papatyalardan elde edeceğiniz etkinin daha yüksek olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Ananas Suyu

Daha önceki araştırmalarımızda bahsettiğimiz; bromelain adı verilen ve zengin enzimlere sahip olan ananas, sırt ağrılarına da iyi gelir. İçerisinde barındırdığı anti-inflamatuar ve analjezik özellikler üzerinde yapılan çalışmalar etkili olabileceği yönünde olduğunu da doğrular niteliktedir ( Delil 17 ), ( Delil 18 ).

Blender vasıtasıyla yarım ananastan elde ettiğiniz suyu bir barda suyla karıştırdıktan sonra gün içerisinde bir kere tüketerek etkisini göstermesini sağlayabilirsiniz.

Alternatif olarak ta; ortalama bir fincana denk gelecek şekilde de ananası tüketebilirsiniz.

Aloe Vera

Bir çok rahatsızlıkta rahatlıkla kullanılabilen aloe vera, aynı zamanda anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri ile de bel ağrılarına da iyi gelen bir bitkisel çözümdür. Aloe vera ile ilgil metabolik etkilerinin değerlendirmesine ve yaraları iyileştirmesine yönelik yapılan çalışmalarda da bu özelliklerinde ayrıca bahsedilmiştir ( Delil 19 ), ( Delil 20 ).

Günde bir kere yarım bardak şeklinde tükebileceğiniz aloe vera suyunun yanı sıra, jelini de ağrıyan belinize masaj yapar şekilde uygulayarak etkisini arttırabilirsiniz.

Kutsal Fesleğen

Fesleğeni okuduğunuzda biraz şaşırmış olabilirsiniz. Hani bu sineklerin uzaklaşmasına iyi gelen ya da hoş kokusu ile evimizi süsleyen fesleğen midir? - diye de sormuş olabilirsiniz. Bel için de önemli bir yer edinen kutsal fesleğen diğer türlerinden farklıdır ve çeşitli yerlerde bulunabilir. Hatta tohumları da satılmaktadır. Çünkü; evinizde olması gereken bitkilerden biri olduğunu düşündüğümüz fesleğen ayrıca;

Anksiyeteye, öksürüğe, astıma, ishale, ateşe, dizanteriye, artrite, göz hastalıklarına, otalgiaya, hazımsızlığa, hıçkırığa, kusmaya, mideye, kalp de dahil olmak üzere bir dizi rahatsızlığa da iyi gelen tedavi olarak ta önerilmekte olan fesleğen, ayrıca genitoüriner hastalıklara, deri hastalıklarına, saçkırana, böceğe, yılan sokmasına, akrep sokmasına, sıtmaya ve daha nice durumlara da çare olabilen bitkisel çözümlerden biridir ( Delil 21 ).

Yapmanız gereken; 8-9 feslefeğen yaprağını bir kap suda, koymuş olduğunuz su yarıya inene kadar kaynatmak ve ardından oda sıcaklığında soğutup bir tutam tuz eklemek. Hafif ağrılarınız için günde bir kere, hafif olmayan ağrılarınız için ise günde iki kere içebilirsiniz.

Kapsaisin

Genellikle acı biberlerde bulunan ve ısıyı veren bileşenler olarak ta bilinen kapsaisin, aynı zamanda bel ağrılarında da uygulanan bir çözümdür. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makale de göre; topikal kapsaisin, çeşitli ağrılar için belirlenmiş bir tedavi seçeneğidir ( Delil 22 ).

Genellikle kapsaisin krem, jel ya da paket olarak bulunabilir ve hatta evde de yapabilirsiniz. Bu yöntemi denemeden önce; cilt tahrişlerini önlemek için cilt testi yaptırdığınızdan emin olun.

Bel Ağrısı için Önlemler

Aşağıda; yaşanan bel ağrılarını önleyebilmek için bazı öneriler yer almaktadır. Özellikle; gündelik hayattaki fark edilmeyen alışkanlıkların tetikleyebileceği bel ağrılarını tetikleyen unsurlar şu şekildedir ( Delil 23 );

Egzersiz: düzenli yapılan egzersizler vücudunuzun ağırlığını kontrol etmeye ve duruşunuzu kuvvetlendirmeye yönelik faydalıdır. Düşük ve etkili olan aerobik hareketler, kalp sağlığınıza da iyi geleceği gibi belinizdeki ağrıları da rahatlabilir. Yapılması gereken egzersizler için bir sağlık uzmanına danışmanız yeterli olacaktır.

Diyet: bel ağrısı, kemik sağlığınızla da ilişkili olduğundan yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren gıdalara ağırlık vermeniz sağlıklı bir vücuda zemin hazırlamak için iyi gelecektir.

Sigara: yapılan araştırmalar neticesinde; benzer yaşlarda olan insanlarda sigara içenlerin, içmeyenlere oranla daha fazla bel ağrısı çektiği bilinmesiyle beraber sigara tüketiminin mümkün olduğu kadar azaltılması vücut sağlığı açısından da önemli bir rol oynayabilir.

Vücut ağırlığı: fazla kilolardan dolayı vücuda yapılan baskılar neticesinde de oluşabilen bel ağrıları için formda olmak önemlidir. Kilolardan dolayı bel ağrısı çekenlerin oldukça fazla olduğu bilindiği üzere; kemiklerin zorlanmaması adına çeşitli diyet programlarına başlamaları önerilmektedir.

Oturuş pozisyonları: özellikle masa başı çalışanlarındansanız ve gün içerisinde, çoğunlukla masa başında zaman geçiyorsanız duruşunuzu dik olacak şekilde ayarlamalısınız. Bilgisayar başında olanlar için de ekranların kafa izasında ve masanın dirsekler izasında olması önemli bir faktör olacaktır. Bir diğer etken de; bel ağrılarını engellemek için koltuğunuzda ufak yastıklar kullanarak belirtileri azaltabilmenizdir.

Ağır kaldırma: yaşanan akut bel ağrılarının başında olan ve ağır kaldırma sonucu yaşanan bel ağrıları, egzersiz ve sağlıksız bedenlerde ani ağrılara sebep olabilmektedir. Bu sebeple; herhangi bir ağırlık kaldırılması durumunda belinizi incitmeyecek şekilde dikkatli hareketler yapmak önemlidir.

Topuklu ayakkabılar: özellikle yüksek topuklu ayakkabılar, düz ayakkabılara nazaran vücuda daha fazla baskı yaptıkları için ağrıları tetikleybilecek etmenlerdendir. Bu sebeple; rahat ve düz ayakkabılar kullanılması tercih edilmelidir.

Uyku pozisyonu: geceleri uyurken yaşanılan uyku pozisyonları da belinizi incitebileceği gibi omuzlarınızın ve kalçanızın ağırlığını destekleyecek şekilde uyumanız ve gerekirse beliniz için ufak yastık destekleri uygulamanız gerekebilir.


Bel Ağrısına İyi Gelen Yöntemler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere bel ağrısına iyi Gelen Yöntemler, doğal ve bitkisel çözümler, evde uygulanabilecek tedavi ve çözüm yolları ile pratik uygulamalar için hazırladığımız yirmi üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; bel ağrısına iyi Gelen Yöntemler hakkındaki altmış yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 23 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Akut bel ağrısının değerlendirilmesi ve tedavisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Bel ağrılarının teşhisi, risk faktörleri ve nedenleri ( Ulusal Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü ).
 3. Kronik bel ağrısı hakkında toplum bazlı ABD'indeki yetişkinler arasında reçeteli ilaç kullanımı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi).
 4. Reçeteyle verilen opioid istismarı, bağımlılığı ve kötüye kullanımın toplumsal maliyetleri ( Wiley Kütüphanesi ).
 5. Kronik bel ağrısı olan hastalarda, yapılan yüzeysel ısıl işleminin kısa süreli etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Bel ağrıları için akupunktur, masaj terapisi ve diğer yöntemler hakkında kanıtların gözden geçirilmesi ( Annals of Internal Medicine ).
 7. Çemen otu ekstresinin antienflamatuar etkileri üzerine bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Zerdeçal ekstraktların ve kürküminin etkinlikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Hastalıklara karşı kürküminin, anti-inflamatuar olarak potansiyel terapatik etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Ağrı yönetiminde gelişmekte olan kürküminin etkili rolü ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Spesifik olmayan bel ağrıları için zencefilin etkileri ( Temel ve Uygulamalı Bilimler Dergisi ).
 12. Osteoartrit olan hastalarda, zencefilin etkinliği ve güvenilirliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Sarımsağın bel ağrıları gibi potansiyel terapötik etkilerin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Sarımsak bileşiklerinin immünomodülasyonu ve anti-inflamatuar etkileri üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Bitkisel ilaçlarda parlak bir geleceği olan papatya çayının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Papatyanın analjezik ve anti-inflamatuar maddelerin incelenmesi ve gözden geçirilmesi üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Bromelainin özelliklerinin incelenmesi ve bel ağrısı gibi terapötik uygulamaların gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Ananasta yer alan bromelain enzim kompleksinin klinik uygulamaları üzerine yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. İkinci derecede olan yanıklar üzerinde aloe vera, bal ve süt içeren merhemlerin anti-inflamatuar ve yara iyileştirme aktivilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Bölüm 3: Aloe veranın besin ve metabolik etkilerinin incelenmesi ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri 2. Baskı / Meika Foster , Duncan Hunter ve Samir Samman ).
 21. Kutsal Fesleğen, Tulsi - Her neden için bir bitki ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 22. Kronik doku ağrılarının tedavisinde topikal kapsaisin kreminin etkinliği ve güvenilirliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 23. Bel ağrısı için alınması gereken önlemler ( Medical News Today ).


Bel Ağrısına İyi Gelen Yöntemler İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve bel ağrısına iyi Gelen Yöntemler, doğal ve bitkisel çözümler, evde uygulanabilecek tedavi ve çözüm yolları ile pratik uygulamalar yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan beş kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 5 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Bele aniden ağrı saplanması oluyor ne yapmalıyım?

Belinizde yaşadığınız ani ağrı saplanmaları, kasılmaları sonrası belinizi yukarıda da belirttiğimiz gibi sıcak bir bez vasıtasıyla rahatlatabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ağır bir şeyler kaldırmaktan, ani bir şekilde eğilmekten ya da masa başında oturuyorsanız uygunsuz bir pozisyonda olmaktan sakınmanız gerekmektedir.

Söz konusu ağrılar için yukarıda da bahsi geçen ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Bel ağrısı için egzersiz hareketleri nelerdir?

Sizlerden gelen geri dönüşler neticesinde; bel ağrısı için egzersiz hareketleri yazımızı hazırlamış bulunmaktayız.

Belinizdeki ağrıların tedavi sürecinde bu egzersizleri de deneyerek ağrılarınızı hafifletebilir ve hatta fiziksel nedenlerden dolayı oluşmuş olan bel ağrılarınızı giderebilirsiniz.

Bu egzersiz yöntemlerini uygulama öncesinde ufak ısınma hareketleri yapmayı ve ağrılarınızın devam etmesi durumunda ilgili fizyoterapistlere ya da hekimlere danışmayı da unutmamalısınız.

Belin sol arka tarafında ağrı yaşıyorum ne iyi gelir?

Belinizin sağ ya da sol tarafında yaşadığınız ağrıların bir çok nedeni olabilir. Bunların başında yanlış duruş pozisyonları, aşırı stres, bel fıtığı rahatsızlığı, aşırı kilo ya da eklem rahatsızlıkları gelebilir. Bu gibi durumlarda yukarıda belirttiğimiz ağrıları azaltabileceğiniz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Tabii aynı durumu yaşamak istemiyorsanız nedenlerini de unutmamanız da ve bu yaşanan ağrıların önlemini almalısınız.

Evde Çözüm Notu

Sizler için oluşturduğumuz bu araştırma yazısında; bel ağrısı ile ilgili çözümlerin ve uygulamaların bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatır. En kesin ve doğru çözümler için ilgili hekimlerle görüşmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Evde Çözüm olarak; desteğiniz ve ilginiz doğrultusunda çalışmalarıma devam edeceğimizi de ayrıca belirtmek isteriz.

Tekrar geçmiş olsun. :)