Bel ağrısına iyi gelen akupresür ile diğer doğal veya bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Toa Heftiba'ya teşekkürler! :)

Bel Ağrısına İyi Gelen Akupresür

Yakın bir zaman içinde yapılan bir araştırmaya göre; geleneksel Çin tıbbı tekniği olan akupresür ile kronik bel ağrısına neden olan durumları ya da diğer belirtilerin iyileştirilmesinin mümkün olabileceği belirtildi.

Michigan Medicine?de fizik tedavi ve rehabilitasyon profesörü olan Susan Murphy, akupresürün akupunktura benzer bir tedavi yöntemi olduğunu, sadece uygulama sırasında iğneler yerine vücuttaki belirli noktalara parmak, başparmak ya da cihazla basınç uygulanarak yapıldığından bahsetti ( Delil 1 ).

Baş ağrısına, boyun ağrısına, çene ağrısına ve omuz ağrısına da uygulanabilen bu tedavi yöntemi ile ilgili Murphy ayrıca; akupresür ile ilgili daha önceden de araştırılmış ve faydalı olduğu halde kansere bağlı ya da osteoartrit ağrısına maruz kalan insanlarda sırt ağrısı için uygulanmasın üzerine az çalışma olduğunu belirtiyor.

Özellikle; ağrı tıbbı üzerine yayınlanan makalede araştırma ekibi, rastgele olacak şekilde kronik sırt ağrısı çeken 67 katılımcıyı üç gruba atayarak rahatlatıcı akupresür, uyarıcı akupresür veya olağan bakım gibi tedavi yöntemleri denedi. Bu çalışmanın sonucunda rahatlatıcı akupresürün uykusuzluğa iyi geldiği düşünülürken, yorgunluğa da atmada oldukça iyi geldiği gözlemlendi ( Delil 2 ).

Tüm bu çalışmalar ve gözlemler sonrasında da Murphy, grupları karşılatırdığında uyarıcı akupresür uygulayan kişilerin ağrı ve yorgunlukta bazlı şikayetlerinde iyileşme yaşadıklarını ve rahatlatıcı akupresör yapanların ise ağrılarının altı hafta sonra iyileştiğini hissettiklerini gözlemlediklerini ifade etti.

Potansiyel Tedavi Yöntemi

Rahatsızlığı olan kişilerde yorgunluk, uyku bozukluğu ve depresyon gibi diğer belirtilerin de gözlemlendiği bu çalışmalar sonrasında yine de daha iyi tedavi yöntemlerine ihtiyaç olduğu belirtilen çalışmada, hastaların kendi başlarına kolayca başarabilecekleri ve olumlu sonuçlar alabilecekleri ve özellikle farmakolojik olmayan bir tedavi seçeneğinin yararlarını vurgulanıyor.

Akupresür ile ilgili daha fazla araştırma ya da çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, düşük riskli, düşük maliyetli ve yönetimi kolay olduğu için faydalı bir ağrı yönetimi stratejisi olabilir. Ayrıca; farklı akupresür tipleri ve diğer rahatsızlıklarla ilişkili belirtilere dayanarak hastalara ek tedavi yöntemlerinin de denemesi öneriliyor.

Bel Ağrısı için Diğer Doğal ve Bitkisel Çözümler

Sizlere, bel ağrısı için hazırlamış olduğumuz araştırma yazısına "Bel ağrısına, ağrı saplanmasına evde bitkisel ve doğal çözümler!" başlıklı yazımızdan ulşarak sıcak su, bitkisel yağlar, çemen otu, zerdeçal, zencefil, sarımsak, papatya, ananas, aloe vera, fesleğen ve kapsaisin gibi alternatif diğer doğal ya da bitkisel çözümlere ulaşarak deneyebilirsiniz.


Bel Ağrısına İyi Gelen Akupresür İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere bel ağrısına iyi Gelen akupresür, bel ağrısı için evde uygulanan doğal ya da bitkisel çözümler, yapılan araştırmalar ve pratik tedavi yöntemleri ile ilgili çözüm yöntemleri için hazırladığımız iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; bel ağrısına iyi Gelen akupresür hakkındaki sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 2 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Susan Lynn Murphy, Richard Edmund Harris, Nahid Roonizi Keshavarzi, Suzanna Maria Zick. Kronik Bel Ağrısı için Kendi Kendini Yöneten Akupressure: Randomize Kontrollü Pilot Deneme ( 2019- DOI: 10.1093 / pm / pnz138 ).
  2. Bel ağrısına ne iyi gelir? Kendi kendine uygulanan akupresür yardımcı olabilir ( ScienceDaily ).