Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!

Kapak fotoğrafı için Rawpixel'e teşekkürler! :)

Basur (Hemoroid) Nedir?

Hemoroid olarak ta bilinen basura, düşük rektum ve anal kanalların içerisinde ya da çevresinde bulunan kan damalarının şişmesi sonucu ortaya çıkan şişikler denilebilir. Bu durum, kanamasına ve kaşıntısına sebep olabilirken, bazı durumlarda da herhangi bir belirti de göstermeyebilir ( Delil 1 ).

Ülkemizde de çok yaygın görülen hemoroid, tipik olarak ciddi sağlık sorunlarına neden olmamasına karşın, yaşattığı rahatsız edici durumlardan dolayı tıbbi müdahalelere gerek duyulan rahatsızlıklardan biri olmuştur. Bir çok tedavi yöntemi olduğu gibi önlemleri de mevcuttur.

Bu araştırma yazımızda; belki de hemoroid için şu ana kadar yapılmamış derecede ayrıntılı bir çalışmaya tanık olacaksınız. Bizleri tercih eden ve tavsiye eden sizlerin beğenileri ve geri dönüşleri doğrultusunda da olabildiği kadar bilgilendirici olmaya özen göstererek bilinçli bir toplumu da hedeflediğimizi gururla bildiriyoruz.

Basura iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bu çözümleri incelerken, diğer başlıklarımızı da okuyarak rahatsızlığınız hakkında edinebileceğiniz tüm bilgileri ve soruları da bulabileceksiniz.

Basura Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm; sizleri kulaktan bilgilerden uzak tutmaya çalışarak doğal ve bitkisel çözümleri sunarken araştırmalara klinik çalışmalara da yer veren bir platformdur. Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid için yapmış olduğumuz bu araştırmamızda da iyi gelen çözümleri bulabilmenizin yanı sıra, başka hangi rahatsızlıklar için de kullanıldığına ayrıca yer yermeye özen gösterdik.

Bu bölümümüzde; evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümleri, kremleri ya da merhemleri ve hatta basura iyi gelen ve uzmanlar nazarında yapılan ameliyatsız ayakta tedavi prosedürlerinden cerrahi müdahalelere kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Evde Bitkisel ve Doğal Çözümler!

Basur için bitkisel ve doğal çözümler ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ve çalışmalar nezdinde de; evde rahatlıkla bulabileceğiniz bitkisel çaylardan yağlara, sıcak su presslerinden diğer doğal uygulamalara kadar bir çok yöntemi bu yazımızda bulacaksınız.

Evde Çözüm'ü günden güne tercih eden sizlerden ve sevdiklerinize yapmış olduğunuz tavsiyelerden mutluluk duyuyor ve destekleriniz için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Bizlere olan ilginizin farkındayız ve bunun önemi ile çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.

Araştırmalarımız sonucu; basura iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hep beraber nice sağlıklı günlere!

Aloe Vera

Tıbbi özellikleri ile oldukça başarılı bir bitkisel çözüm olan aloe vera ve basurlarla ilgili henüz yeterli çalışmalar yapılmamış olsa da anti-inflamatuar ve terapötik özellikleri ile basura iyi gelir diyebileceğimiz güçlü bir tedavi yöntemi olabilir ( Delil 8 ). Ayrıca; ağrılı hemoroidlerdeki şişmeyi de azaltabilmesi için aloe vera suyu içilebilir.

Piyasada bulunan yüksek orandaki organik aloe vera jelini ya da evinizde yetiştirdiğiniz aloe vera yapraklarındaki jeli bir süre dolabınızda soğuttuktan sonra anüse uygulayıp yaklaşık 10-15 dakika bekleterek, ağrıları ve şişmeleri azaltabilir ve bu uygulamayı günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Aloe vera ayrıca; ayak çatlaklarına, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, gaz sıkışmasına ve cilt kuruluğuna da iyi gelen bir özelliği barındırır ve yapılan çalışmalar ve gözlemler doğrultusunda iyi gelir.

Siyah Çay

Doğal bir büzücü olarak ta bilinen siyah çay, içeriğinde antioksidan içerdiği için basurun belirtilerini de azaltmaya iyi gelir diyebileceğimiz başka bir yöntem olabilir ( Delil 9 ). MedicinePlus'ta yayınlanan başka bir makaleye göre de; anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan dolayı kan damarlarındaki baskıyı da azaltarak hemoroidin şişiklerini geçirebilir ( Delil 10 ).

Günde iki ya da üç kere uygulayabileceğiniz bu yöntem için demlenmiş siyah çayın suyu oda sıcaklığında soğuttuktan sonra anüse yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayabilir ya da alternatif olarak çıkarmış olduğunuz çay poşetini bir süre dolapta beklettikten sonra aniste 5-10 dakika tutabilirsiniz.

Siyah çay ayrıca; diş ağrısına, ayak kokusuna ve çene ağrısına da iyi gelir diyebileceğimiz alternatif çözümlerden biridir.

Yeşil Çay

Siyah çayda da olduğu gibi; yeşil çayda da bulunan antioksidanlar basura iyi gelir diyebileceğimiz etkiyi yaratması bir yana basurdaki şişmeye ve hatta hemoroidle beraber yaşanan kabızlığa da iyi gelebilecek özellikleri yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 11 ), ( Delil 12 ).

Yeşil çayı günde ( bal ve limon karıştırarak ) iki kere tüketebileceğiniz gibi bir yandan oda sıcaklığında bekletilmiş olan ( sade ) yeşil çay ile de anüsü yıkayabilirsinizsiniz. Siyah çay yöntemindeki gibi de dolapta bir süre beklettiğiniz yeşil çay poşetini anüse yaklaşık 10 dakika boyunca tutabilirsiniz.

Yeşil çay ayrıca; kilo vermeye, gaz sıkışmasına, adet sancısına, geniz akıntısına ve çene ağrısına da iyi gelen bir çok faydalı ya da yararlı aktivitesi vardır.

Papatya

Papatya bitkisinde yer alan flavonoidler için Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan klinik bir gözlemlemede birinci veya ikinci dereceden olan akut iç basur belirtilerinin sıklığını, süresini, yoğunluğunu giderebilirken kronik hemoroidlerin de şiddetini azaltabileceği belirtilmiştir ( Delil 12-1 ).

Evde bulundurduğunuz papatya esansiyağ bitkisel yağlarını gün içerisinde 1 ya da 2 kere basurun yaşandığı bölgeye uygulayarak zamanla etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Limon ve Süt

Limon, bilindiği üzere; sindirimi kuvvetlendirici özelliklere sahiptir. Bu özelliliği ile basur sırasında yaşanan kabızlığı da iyi gelir ve vücudu detoksifiye edebildiği için de şişmeleri azaltır ( Delil 13 ). Süt ise; basurda yaşanılan kas gerginliğini giderici özelliklere sahip olduğundan iyileşme sürecini hızlandırabilir ( Delil 14 ).

Kanamalarda da etkili olan bu çözümü, bir kaç saat aralıkla yatmadan önce kullanacağınız gibi sıcak bir bardak suya yarım limon sıkarak uygulayabilirsiniz.

Limon ayrıca; boğaz enfeksiyonuna, ayak kokusuna, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, ağız kokusuna, bademcik şişmesine, mide bulantısına, soğuk algınlığına, adet sancısına, gaz sıkışmasına, burun akıntısına, boğaz ağrısına ve geniz akıntısına da iyi gelen ve özellikle kış aylarında kullanılan, C vitamini deposu olan bir çözümdür.

Süt ise; ağız kokusuna, bademcik şişmesine, geniz akıntısına, egzamaya, boğaz ağrısına ve adet sanıcısına alternatif olan iyi gelen bir yöntemdir.

Turp Suyu

Turp suyu oldukça etkili olan ve sindirim sisteminizi hızlandırıp kabızlığa da çare olan başka bir bitkisel yöntem olup basurdaki ağrıya da iyi gelir ( Delil 15 ).

Tadından dolayı pek tercih edilmese de gün içerisinde 2 küçük fincan içmeye gayret edebileceğiniz turp suyu yeterli olacaktır.

Kuru İncir

Basur için harika bir bitkisel çözüm olan kuru incir, iltihaplanmış basurlardaki ağrıya ve şişmelere iyi gelir. Bu özelliğinin yanında doğal bir müshil etkisi göstererek sindirim sistemini rahatlatır ve basur sırasında yaşanan kabızlığa da etkili olur ( Delil 16 ).

Bu güzel çözüm için yapmanız gereken 3-4 inciri gece boyunca bir bardak suda bekletmek ve ertesi gün sabah aç karnına ikisini, diğer ikisini de gece tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca; etkisini arttırmak için de bekletilmiş suyu da içebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak güçlü bir doğal antibiyotik olduğu gibi antienflamatuar özelliği ile de basurda yaşanılan acıya, ağrıya ve şişliğe iyi gelir diyebileceğimiz başka bir çözüm yolu olabilir ( Delil 17 ).

Bu yöntem için yapmanız gereken; 3 ila 4 diş soğanı bir bardak suda yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatmak ve ardından süzdüğünüz suyu buzdolabında soğutup, hazırlamış olduğunuz bu suya gazlı bez bandırıp anüste 10 ile 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi de günde 3 kere tekrar etmelisiniz.

Sarımsak ayrıca; boğaz enfeksiyonuna, soğuk algınlığına, diş ağrısına, burun akıntısına ve ayak mantarına da iyi gelen bir doğal antibiyotik kaynağıdır.

Zeytinyağı

Cilde ve saça oldukça iyi gelen ve anti-inflamatuar özelliklere sahip zeytinyağı da, basur sonucu oluşan ağrıya ya da kızarıklara neden olan şişmesine iyi gelir ve azalmasında oldukça etkili olabilir ( Delil 18 ).

Günde iki ya da üç kere uygulayabileceğiniz ve özellikle yatmadan önce uygulamanızın etkili olduğu bu yöntem için bir miktar sızma zeytinyağını ılık olacak şekilde ısıttıktan sonra anüse uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ayrıca; diş ağrısına, kulak tıkanıklığına, boyun ağrısına, cilt lekelerine, ayak çatlaklarına, çene ağrısına, geniz akıntısına ve ayak mantarına gibi bir çok rahatsızlığa da iyi gelen harika bir bitkisel çözümdür.

Çay Ağacı Yağı

Güçlü bir esansiyel yağ olan çay ağacı yağı, basurlarda karşılaşılan iltihaba ve kaşıntaya etkili olarak oldukça başarılı çözümlerden biri olarak iyi gelir diyebileceğimiz bir yöntemdir. Antimikrobiyal özellikleri ile de anüs etrafında yer alan mikropları arındırmak için de faydalı olacaktır ( Delil 19 ).

Zeytin yağı ile beraber karıştırıp anüse günde üç kere uygulayabileceğiniz bu yöntem, çay ağacı yağının keskinliğinden dolayı biraz acıya neden olabilmekte olduğu için pek tercih edilmemektedir.

Ayrıca çay ağacı yağı; kulak tıkanıklığına ve ayak kokusuna da iyi gelir ve etikili bir çözümdür.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle; basurda yaşanan kaşıntaya ve yanmaya oldukça iyi gelir diyebileceğimiz Hindistan cevizi yağı, inflamasyona ve ağrıya etkili olan bir çözümdür ( Delil 20 ). Yapılan başka bir çalışmda da belirtiği gibi de doğal bir antimikrobiyal ajanı olduğu için hemoroidin belirtilerini de azaltmaya yardımcı olabilir ( Delil 21 ).

Bu çözüm için bir miktar Hindistan cevizi yağını anüse masaj yapar şekilde gün içerisinde iki ya da üç kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Hindistan cevizi yağı ayrıca; cilt kuruluğuna, ayak çatlaklarına, ayak kokusuna, egzamaya, gaz sıkışmasına, cilt lekelerine, kulak ağrısına, geniz akıntısına, ayak mantarına, bademcik şişmesine, boyun ağrısına ve mide bulantısına gibi bir çok rahatsızlıkta kullanılan iyi bir çözümdür.

Patlıcan

Sizlerin geri dönüşleri doğrultusunda; basura patlıcanın iyi gelip gelmediği üzerine derin bir araştırmayı sizler için yayınladık ve yöntemi ayrı bir inceleme adı altında sizlere sunmaya karar verdik. Tüm bu yöntemleri incelerken, bir de patlıcan ile basura çözüm olabilecek; "Basur veya hemoroid için patlıcan iyi gelir mi? Kürü ve Tarifi!" yazımızı okumanızı öneririz.

Araştırma yazımızda; patlıcanı, sanılanılanın aksine suda değil, zeytinyağında kaynatarak uygulamanızın basura olan etkileri ve kısa sürede geçirebileceği örneklendirmeleri yer almaktadır.

Basura İyi Gelen Ilık Duş

Suyun sıcaklığı, anal kasları rahatlatacağı gibi gevşetmeye de inanılmaz derece etkili olmaktadır. Aynı zamanda kaşıntılara da harika bir çare olan bu doğal yöntem hızlı çözümlerde kullanılmaktadır ( Delil 7 ).

Bel ağrısına da iyi gelen ve günde üç kere rahat bir şekilde uygulayacağınız bu yöntem için ılık bir küvette 10 ila 15 dakika dinlenmeniz ve ardından hafifçe kurulanmanız yeterli olacaktır.

Basura İyi Gelen Krem ve Merhem

Basur için belirtilerini düşürmeye yardımcı olan çeşitli krem ve merhemler mevcuttur. Bu krem ve merhemler içeriğinde tahrişlere iyi gelen anestezik maddeler barındırırlar. Bazı kremler ya da merhemler %100 bitkisel ya da doğal olmadığından dolayı ayrı bir ilaç olarak düşünülebilir.

Doktorların ve eczacıların tavsiyeleri doğrultusunda alabileceğiniz ve alternatif olan bu çözüm yollarını kullanırken prospektüslerini dikkatli şekilde okumayı unutmayınız.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Basuru tedavi edebilmek için ameliyatsız ve ayakta uygulanan prosedürlerin mevcut olduğu gibi cerrahi müdahale ve ameliyat gerektiren durumlar da vardır. Bu tür durumlara, doktorlar tarafından yapılan muayeneler ve incelemeler sonrasında karar verilmektedir.

Ameliyatsız Prosedürler

Bantlama tedavisi: Bu işlem, 2. ve 3. evredeki hemeroid süreci için uygulanabilen ve oldukça yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Şişil bölgeye ve etrafa uygulanan lastik bant sayesinde kan damarlarının boşaltılması sağlanıp şişmesi önlenir. Bir sürede orada bırakılan bant, basurun belirli bir süre sonra düşmesine neden olur. Genelde ağrısızdır.

Enjeksiyon skleroterapi: Şişmesine, ağrısına, kızarıklığa ve kaşıntıya neden olan basurun tabanına özel bir yağ enjete edilerek uygulanılan başka bir tedavi yöntemidir. Bu işlem belirtilere neden olan şişmenin düşmesine neden olur.

Kızılötesi lazer tedavisi: Kan akışını kesmek ve şişmeyi önlemek için kızılötesi lazer kullanılan tedavi yöntemidir. Bu işlem sonrası genellikle bir süre ağrı ve ısı hissedilir.

Lazer tedavi: Basuru parçalamak ve aynı zamanda buharlaştırmak için CO2 tipi lazer kullanımı ile yapılan tedavi türüdür. Dikişlerede gerek duyulmayan bir işlem olan lazer tedavisinde, genellikle çok az miktarda ağrı görülür ancak hızlı bir şekilde iyileşme gözlemlenir.

Elektroterapi / Diyatermi: Elektrik akımı kullanılarak basurları etkisiz hale getirmek için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir ve genellikle ağrısızdır.

Cerrahi Müdahaleler

Hemoroidektomi: Anestezi uygulanarak yapılan bu işlemde basurlar bir cerrah tarafından kesilir ve genellikle başırılıdır.

Stapler hemoroidopeksi: Daha az ağrılı bir başka bir cerrahi yöntem olan Stapler hemoroidopeksi, rektumda bulunan basur yapılaşmasını daire şekilde kesilmeyi hedefler. Bu işlem sonrası hemoroidler kan kaynağını keserek küsülmeye başlarlar.

Hemoroidal arter ligasyonu: Diğer cerrahi müdahalelerin yanı sıra, hemoroidal arter ligasyonunda kan damarlarının birbirine bağlanarak hemoroidin daralmasına zemin hazırlanmaktadır.

Basurun Evreleri

Patient'te yayınlanan bir araştırmada da belirtildiği üzere; basur çeşitleri dört ayrı evreden oluşmakta ve bu evrelere dayalı olan belirtiler de değişiklik göstermektedir ( Delil 2 ).

1. Evre: En yaygın olan bu derece, basurun ilk evreleri olarak ta belirtilebildiği gibi şişmeler küçüktür ve anal kanalların üzerinde görülemeyecek yerlerde bulunur.

2. Evre: Birinci evreye nazaran şişmelerin daha büyük olduğu bu evrede şişmeler genelde içeride olmasına karşın tuvalet esnasında ya da hapşurma ve öksürme gibi abdominal baskı sonucunda anüsten dışarı çıkabilecek duruma gelebilir.

3. Evre: Zaman zaman dışarıda olabilen ve ikinci evreye benzer durumlarda da dışarı çıkabilen bu evrede basur içeri itilebilecek durumdadır. Belirli zamanlarda da zorlanmalar sonucu makattan kan gelmesi mümkün olabilir.

4. Evre: Bu evrede yaşanılan basurlarda, dışarıda duran şişlik takılı kalır ve iç kısıma ittirilemeyecek konumda ve genellik kan gelmesi yüksek ihimal durumlardır.

Basurun Belirtileri

Oluşum sonrasında ağrısız kanamaya, anüs içinde ya da dışında kaşıntıya, makatta ağrıya, tuvalet sonrası temizlemekte zorlanmaya ve sızıntı dışkı hissiyatına maruz kalmak basurun başlıca belirtilerindendir ( Delil 3 ).

Tüm bu belirtilere rağmen bazı durumlarda da herhangi bir belirtisi de olmayacağı gibi genellikle maruz kalan kişiler tarafından fark edilmeyen bir rahatsızlık ta olabilmektedir.

Basurun Nedenleri

Hemoroidin, herhangi bir kesin nedeni henüz bilinememekte ve bir çok insanda bu tür nedenler olmadan da yaşandığı görülmektedir. Bu durumla beraber rektum ya da anal kanallardaki basıncın kan damalarını tıkamasından ve kabızlığa ve ishale dayalı lif eksikliğinden kaynaklı durumlardan da kaynaklandığı düşünülmektedir.

Basur riskini arttıracak diğer etmenleri de eklemek gerekirse; obeziyete, aşırı kilo alımına, gebeliğe, ağır kaldırmaya, öksürmeye, mide bulantısına ilişkin kusmaya, ileri yaşa ( yaşlılar bu tür rahatsızlıklara daha duyarlıdır ), genetik faktörlere, anal kanalları etkileyen durumlara maruz kalmak başlıcalarıdır ( Delil 4 ).

Hamilelikte / Gebelikte Basur

Hamilelikte yaşanan basur, genelde normal olarak tanımlanır ve endişe verici değildir. Bir çok kişi yaşamında hemoroide yakalanabilir. Özellikle; gebelik döneminde, yaşanan hormonal değişiklikler ve karın basıncındaki artışlar sebebiyle yaygın hale gelmektedir ( Delil 5 ).

Hamilelik sırasında doktorlar ya da ebeler tarafından genellikle tavsiyelerde bulunulmaktadır. Tüm bunların dışında; platformumuzda yer alan ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler de denenebilir.

Basurun Teşhisi

Bu tür durumlarda, doktorlar genellikle kişiye ait sağlık kayıtlarını inceleyerek basuru teşhis edebilir. İç hemoroidlerde ise doktorlar, rektal muayeneye ve ilgili benzer işlemlere başvurabilir ( Delil 6 )

Fiziksel İnceleme

Fiziksel muayenelerde doktorlar; şişmeye ve topaklara, şişiklerin çıkış ve giriş kontrollerine ( prolapsing ), dışkı kaçağına, cilt tahrişlerine ve ciltteki izlere bakarak incelemelerde bulunabilirler.

İç hemoridlerde ise; eldiven ve kayganlaştırıcı vasıtasıyla kontroller yapılması ayrıca gerekebilir. Bu prosedür sanıldığının aksine, genellikle ağrıya neden olmaz ancak hafif bir rahatsızlığa yol açabilir.

Anoskopi

Basurun muayenesi sırasında doktor, rektumun iç bölgesini kontrol edebilmek için ufak tüplü bir cihaz olan anoskopu da ayrıca kullanabilir. Herhangi bir anestezi gerekmiyen bu yöntemde ayakta tedavi uygulanmaktadır.

Basur için Önlemler

Basurun tam olarak nedenleri bilinmediğinden dolayı, gözlemlenmiş olan nedenler üzerinden yapılması gerekenler oldukça basittir ( Delil 22 ).

Yüksek lifli gıdaların tüketmeye, tuvalette uzun süre vakit geçirmemeye ve zorlanmadan kaçınmaya dikkat edilmesinin yanı sıra, dengeli kilo değerlerinin korunmasından baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya kadar dikkat edilmesi gereken diğer önlemlerdir.

Bunların dışında; abdominal baskıyı engellemek adına ağırlık kaldırmamak, uzun yürüyüşlerde bulunmamak, alkol ve sigara tüketimini azaltmak ve zihinde kalmak olacaktır.


Basur ve Hemoroid İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere basur ve Hemoroid, kanayan, ağrıyan, kızaran ya da şişen basur için hazırladığımız yirmi iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; basur ve Hemoroid hakkındaki yüz yirmi iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 22 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Basura (Hemoroide) bir bakış: nedenler, ne zaman doktora görünmeli ve önlemleri ( NHS ).
 2. Basurun türleri, komplikasyonları, testleri ve sebepleri ( Patient ).
 3. Hemoroidin teşhisi, tedavi yöntemleri ve diğer durumlar hakkında bilgilendirme ( UptoDate ).
 4. Hemoroidin tanımı, teşhisi, tedavisi ve cerrahi müdahaleleri ( NHS ).
 5. Hamilelikte ya da gebelikte basurun belirtileri ve atlatım süreci. Hemoroid ile ilgili diğer bilgilendirmeler ( NHS ).
 6. Hemoroidin tanısı, tıbbı geçmişi, fiziksel müdahaleler ve uygulanan prosedürler ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Sağlık Bilgi Merkezi Enstitüsü ).
 7. Sitz duşu olarak ta adlandırılan normal su ile alınan duşun faydaları ve nedenleri ( WebMD ).
 8. Aloe vera hakkında etkileri ve klinik kullanımları ile ilgili kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Yeşil ve siyah çayların antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Vasoconstrictiona iyi gelebilecek durumların gözden geçirilmesi ( MedlinePlus ).
 11. Yeşil çayın faydaları, etkileri ve diğer yararları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Yeşil çayın gastrointestinal sistemi üzerinde yer alan farmakolojik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Küçük, parlak ve sarı meyve olan limonlar, vücudunuzdaki toksinleri atmak için ve saçlarınızı ve cildinizi iyileştirmede etkili oldukları kadar evde uygulanabilecek etkili ve alternatif çözümlerden biridir ( Kitap : Limonun Sağlığa Faydaları / Chris Shaw ).
 14. İnsan beslenmesinde önemli olan süt ile ilgili bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Kanseri iyileştirme üzerinde olan bir kitabın 5. serisi ( Kitap : Kanseri iyileştirme / Peter Havasi ).
 16. Bu e-kitap, hemoroidler ya da basurlar için etkili olan en iyi çözümleri, yiyecekleri ve bitkisel ilaçları kapsamaktadır. Aynı zamanda; hemoroidleri iyileştiren ve onları uzak tutan en iyi egzersizleri ve alternatif tedavileri de açıklamaktadır ( Kitap : Hemoroidleri Sonsuza Kadar Nasıl Kurtulur / Ashley K. Willington ).
 17. Hemoroid için sarımsak ( Bu kitaba online olarak ulaşılamamaktadır ).
 18. Zeytinyağının aktif bileşenleri ve klinik uygulamaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Çay ağacı yağının, antimikrobiyal ve diğer tıbbi özelliklerinin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Hindistan cevizi yağının, analjezik, antienflamatuar ve antipiretik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 21. Hindistan cevizi yağının, orta zincirli yağ asidi içeriği ve antimikrobiyal aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 22. Basur / Hemoroid nedir? Ne iyi gelir? Riskleri nelerdir? Vb. ( Johns Hopkins Medicine ).


Basur ve Hemoroid İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve basur ve Hemoroid, kanayan, ağrıyan, kızaran ya da şişen basur yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan yirmi bir kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları kırk sekiz paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 21 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Basura hangi doktor / bölüm bakar?

Hemoroid yaşayanların çoğunda ciddi sıkıntılar yaşanmamakta ve belirtileri tedavi olmadan da çeşitli doğal ve bitkisel yollarla zamanla iyileşebilmektedir.

Ancak; şiddetli derecede kanamaya, ağrıya, kaşıntıya, zorlanmaya ya da sızıntı gibi hislere maruz kalıyorsanız ve özellikle kanamalarda yüksek artış gözlemliyorsanız tıbbı yardım alınması gerektiğini ve hastanalerin genel cerrah bölümüne mücarat etmeyi unutmamalısınız. Çünkü; kanamalı basurlarda farklı ciddi koşullar da gözlemlenebilmektedir ( Delil ).

Şişen basura ne iyi gelir?

Şişmiş basura iyi gelen yöntemlerine yukarıdaki evde çözüm yöntemlerini inceleyerek ulaşabilirsiniz. Şişen ya da şişmeyen olarak uygulayabileceğiniz bu yöntemleri uygularken bölgesel hijene dikkat etmeyi unutmayınız.

Bazı durumlarda basurda şişme içeride de görülmekte ve kişi farkında olmayabilir. Bu gibi durumların tekrar etmemesi ve ilerlemesi için almanız gereken önlemleri de yazımızda ayrıca inceleyebilirsiniz.

Basur kanaması iyi midir? Zararlı mıdır?

Basur kanaması, yukarıda da bahsettiğimiz üzere evrelere bağlı değişkenlik gösterebilir. Adbominal baskılardan, tahrişlere kadar değişebilecek yoğunluğu genelde dışkı sırasında gözlemlenir.

Baskı ve çeşitli nedenler sonucu oluşan kanamalar ufak olarak ilk evrelerde gözlemlenebilir. Ancak; aşırı olan kanama durumlarında doktora danışmanız önemli olacaktır. Çünkü bu gibi durumlar, beraberinde başka problemleri de doğurabilmektedir.

Basur kanaması ne kadar sürer?

Yukarıda bahsettiğimiz evrelere göre değişkenlik gösteren kanamalar, basurunuzun ilermesi ile orantılıdır. Söz konusu durumdan; alınmayan önlemler ve tetikleyici tesirlerin devam etmesi sonucu kanama tekrar edebilir.

Uygulayacağınız çözümler sırasında, hijyene, tuvalet esnasında zorlanmamaya, ağır nesneler taşımaya, alkol ve sigara gibi başlıca nedenlerden uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

Basur kanamasını neler rahatlatır?

Basur kanamasını da rahatlacak evde doğal ve bitkisel çözümler vardır. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz methodları yukarıdaki yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz. Kanamayı rahatlatırken bir yandan da tetikleyici unsurlardan uzak durmaya dikkat edin.

Önemli olan durumun; yaşanan basurun ya da hemoroidi tetiklenmesini engelleyerek giderilmesini sağlamak olduğunu unutmayın.

Basur şişmesine ne iyi gelir?

Basur şişmesine, yukarıda da bahsettiğimiz üzere tüm çözüm yollarını deneyerek iyi gelen yöntemlere ulaşabilirsiniz. Şişmesini giderdikten sonra tekrar nüksetmenizi önlemek için çeşitli gıdalardan ve fiziksel hareketlerden uzak durmanız gerektiğini hatırlatırız.

Ayrıca; basurdaki evreleri de yukarıdaki yazımızda inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilir ve bilinçli şekilde hareket edebilirsiniz.

Şişmiş basur memesi nasıl iner / küçülür?

Bu durum için de yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz üzere; etkili olabilecek bir çok doğal ve bitkisel çözüm vardır. Basur memesindeki inme ve küçülme sonrası tekrar yaşanmaması adına gerekli önemleri alabileceğiniz bölümümüzü de incelemenizi öneririz.

Şişmeniz çok büyük ve şiddetli ağrılara ya da kaşıntılarla beraber ciddi kızarıklara ya da morarmalara neden olmuşsa da ilgili hekime görünmenizi öneririz.

Hemoroidde karın ağrısı olur mu?

Hemoroidle beraber mide ve bağırsak sorunları da yaşanabileceğinden dolayı karın ağrısı da yaşıyor olabilirsiniz ( Delil ). Bu gibi durumlarda midenize ve bağırsak problemlerinize iyi gelebilecek evde çözüm yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Kuru incir, limon ve turp suyu gibi bitkisel çözümler sindirim sisteminize de iyi geldiğinden mide problemlerini rahatlabilir. Söz konusu ağrıların ciddi olması durumunda da ilgili hekimlere görünmeyi unutmayınız.

Hemoroid kasık, kalça, sırt veya bacak ağrısı yapar mı?

Bu gibi ağrıların nedenleri; aşırı kilo, bel ağrısı ya da benzeri başka durumların da nedeni olabileceğinden, doktor muayenesinden sonra belirlenmesi en sağlıklı yöntem olacaktır. Kasık, bacak ya da kalçada oluşan ağrılar, birbiri ile bağlantılı da olabileceğinden bilinçli şekilde hareket edilmesi uygun olacaktır.

Hemoroid, bilindiği üzere aşırı şekilde ayakta durmaktan, oturmaktan ya da zorlanmaktan oluşabileceği gibi bu gibi durumlar aynı zamanda kasık ağrısına, sırt ağrısına, kalça ağrısına ya da bacak ağrısına da neden olabilmektedir.

Gündelik hayatınızdaki fiziksel aktiviteleri gözden geçirmenizi önerir, ağrılarınızın devam etmesi halinde ise doktora görünmenizin önemli olduğunu hatırlatırız.

Basuru iğneyle patlatmak zararlı mı?

Teknik açıdan basuru iğne ile patlatmak mevcut rahatsızlığınıza daha büyük etkilere yaratmakla kalmaz, aynı zamanda iltihaba ve mikrop kapmalara da sebebiyet verebilmektedir. Söz konusu durumda; basuru patlatmak oldukça zararlı ve ciddi sonuçlara neden olabilen bir uygulamadır.

Yazımızda basurun ya da hemoroidin evrelerinden de bahsettiğimiz üzere; eğer 4. evre gibi ilerlemiş bir basurunuz var ise doktorunuzla görüşmeniz önemli olacaktır. Bunların dışındaki daha düşük evreler için de sizlere sunduğumuz, evde çözüm yollarını deneyebilir ve ağrılarınız ve şişliklerinizin dinmesini hızlandırabilirsiniz.

Basur memesi nasıl içeri itilir?

Basur memesini içeri itebilmek için öncelikle yatıştırmanız gerekebilir. Özellikle; sıcak su banyosu sırasında yapacağınız ufak masajlar eşliğinde rahatlıkla içeri itilebilen ya da diğer bitkisel yağ çözümlerimizde olduğu gibi hafifletmeyi kolaylaştırabilen yöntemler mevcuttur.

Bu süre zarfında basurunuzun, hemorodinizin tetiklenmemesi çok önemlidir. Eğer gün içerisinde sürekli ayakta durmuşsanız uzanarak dinlenmeye dikkat ederek bu işlemi uygulayabilirsiniz. Aksi halde tetikleyici diğer etmenlerin de oluşması sonucu şişik tekrar dışarı çıkabilecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz evreleri incelemeniz ve bulunduğunuz şiddete göre hareket etmeniz de önemli bir faktör olacağından doğru hareket etmeli ve aşırı şişkinlikler sonrası ağrıya, sızıntıya, kaşıntıya da maruz kalıyorsanız en kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

Hemoroidi tetikleyen yiyecekler nelerdir?

Hemoroidi tetikleyen yiyecekler genelde kabızlığa yol açan yiyecekler olarak adlandırılırlar. Çünkü kabızlık, tuvalet esnasında ciddi anlamda baskıya neden olacağından hemoroidin oluşmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır.

Bu gibi durumlarda, diğer sitelerde verilen bilgilerinin nedenlerini anlatarak sizlere bilgi vermeye çalıştık. Söz konusu durumda kabızlığa maruz kalmamanız önem arz etmektedir ve lif açısından zayıf olan; beyaz ekmek, peynir ve benzeri diğer süt ürünleri, et ya da dondurulmuş gıdalardan ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durmak yararlı olabilir.

Ayrıca demir takviyeleri de kabızlık ve sindirim problemlerine neden olabileceğinden alınıyorsa doktorunuzla tekrar görüşmeniz de faydalı olacaktır ( Delil ).

Hemoroidi tetikleyen içecekler nelerdir?

Kan damarlarının baskısını arttıran temel içeceklerin başında doğrudan bir ilişkisi olmasa da kan basıncını arttırabileceğinden alkol yer almaktadır. Fazla alkol tüketimi sırasında damar ve dolaşım sistemine baskı oluşabileceğinden hemoroidinize de etki yapıyor olabilirsiniz. Bunun dışında; süt ürünleri, kahve, koyu çay gibi içecekler de yer almaktadır.

Bu gibi durumda en iyi dostunuz doğal ve muhteşem olan SU olacaktır. Hemoroid ya da basur esnasında alınan bol su, hem kabızlığa hem de sindirim sistemine oldukça faydalı olacağından gün içerisinde yeterli miktarda su tüketimi yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Basura iyi gelen yemek tarifleri nelerdir?

Basura faydalı olabilecek yemek tariflerinden ziyade, yukarıda belirtmiş olduğumuz bitkisel ve doğal çözümleri yemeklere uygulayarak basura da faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca; yapacağınız yemeklerin hemoroidinizi tetikleyen gıdalar barınmamasına da dikkat etmelisiniz.

Bu gibi durumlarda araştırma yazımızı okuduğunuzda basur ya da hemoroid hakkında hemen-hemen her bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Rakı ya da bira basura zararlı mı?

Çok fazla alkol almak kan basıncını yükseltebileceğinden, damar ve dolaşım sistemine baskı yapabilmektedir. Bir oturuşta üç veya dörtden kadehten fazla içildiğinde, kan basıncınız geçici olarak yükseleceğinden basura, yani hemoroide etki edebilir ( Delil ).

Bu gibi durumlarda da; yukarıda da bahsettiğimiz gibi en güzel dostunuz SU olacaktır. Sindirim sisteminize ve özellikle basura iyi gelir diyebileceğimiz en pratik ve etkili yöntemlerden biri olan suyu, gün içerisinde yeterli miktarda tüketmeyi unutmayınız.

Kadınlarda basur neden olur?

Basur, her iki cinsiyette de görülebilen bir rahasızlıktır. Gebelikte ya da Hamilelikte kadınlarda yaygın olma nedenlerinden biri hormanel değişikliklerle bağlantılı kilo alımlarıdır.

Sizler için, yukarıda da bahsettiğimiz üzere; basurun nedenleri ve belirtileri ile ilgili çeşili konulara ayrıntıları ile değindik. Bu sebeple; araştırma yazımızı incelemenizi öneririz.

Eğer gebelik ya da hamilelik gibi bir durum yaşamıyorsanız ve basurdan ya da hemoroidten şikayetçiyseniz, bahsettiğimiz evde çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Erkeklerde basur neden olur?

Genelde kadınlarda daha çok görülmekte olan basur ( hamilelik dönemlerinde ), erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde fazla görülmesinin başlıca nedenlerinden biri de kadınların gebelik dönemindeki gibi fazla kilolardır.

Bu tür durumların dışında; yukarıda belirttiğimiz nedenler doğrultusunda her iki cinsiyette de basur görülebilir ve sizlere önerdiğimiz, evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yollar denenebilir.

Bunların dışında; belirtileri yaşamaya devam ediyor ve yukarıda da belirttiğimiz gibi 4. evre gibi bir durum söz konusu ise doktorunuza danışmanız en doğru hareket olacaktır.

Basura evde çözüm için duş uygun mudur?

Duştan ziyade, küvete doldurmuş olduğunuz ılık suyla yapılan banyolar basurunuza iyi gelecektir. Yukarıda da belirttiğimiz çözüm yollarında yer alan ılık duş yöntemini deneyebilirsiniz.

Bu yöntem sonrası anal kaslar, rahatlayacağı gibi kasılmış olan bölgelerde de gevşemeye yardımcı olacaktır. Bununla beraber basur kaşıntıları da yer alıyorsa kısa sürede etkili olabilecek bir çözüm yoludur.

Eğer dışa dönük basurunuz da var ise; bu method sonrasında masaj yapılarak içeri itilebilir ve ardından dinlenmeye çekilebilirsiniz. Ancak; bu methodu uygularken kesin çözüm olmadığını da hatırlamanızda yarar olacakır.

Söz konusu durumda; basurunuza iyi gelecek yöntemleri ve tedavi sürecini uygularken, tetikleyici etmenlerden de uzak durmanız önemli olacaktır.

Makattan taze kan gelmesi ciddi midir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; basurun 3. ve 4. evrelerinde makattan taze kan gelmesi durumu yaşanabilmektedir. 3. Evredeki durumlarda görülen kan, zorlama ve tetikleme sonucu oluşabilen durumlar olarak ta gözlemlenebilir.

Besin alışkanlıklarınıza ve abdominal baskılara maruz kalmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca 4. evre gibi kan akıntılarının yüksek olması durumunda ve bununla beraber yaşanan ağrılar ve diğer belirtiler görüldüğünde doktora danışılması önemli olacaktır.

Eğer bu kanamalar çok sık yaşanmıyorsa, tetikleyici etmenleri yukarıda belirttiğimiz gibi tekrar incelemenizde fayda olacaktır. Örneğin; gündelik hayatınızda sürekli ayaktaysanız ya da oturuyorsanız, çeşitli aralıklarla vücudunuzu dinlendirmeli ve besin alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Evde Çözüm Notu

Basur için sunmuş olduğumuz tüm bu araştırmaların bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatır, en uygun kararı ve yönlendirmeleri doktorlarınız tarafından sağlayabileceğinizi eklemek isteriz.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu detaylı çalışma hakkında bizlere geri dönüşleriniz için teşekkür ederiz. Bizleri tercih ettikçe çalışmalarımıza olabildiği kadar devam edeceğimizi de büyük bir mutlulukla belirtir ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.