Basura iyi gelen yiyecekler, meyveler, sebzeler ve evdeki bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Dan Gold'a teşekkürler! :)

Basura İyi Gelen Lif

Basura ( hemoroide ) iyi gelen lifli yiyecekler hakkında MayoClinic'te yayınlanan bir makalede; daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketilmesine ilişkin bilgilendirme yapılarak dışkıyı yumuşatan ve kütlesini attıran özelliklerin basurun tedavi süreci için önemli olduğu vurgulanmıştır. Bu da; mevcut hemoroidlerle beraber yaşanan belirtilerin azalmasına yardımcı olarak, basur ile beraber yaşanan gaz sıkışmasına da iyi gelmesi için lifli yiyeceklerin tüketilmesinin önemli olduğu belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir araştırmada da; basur sırasında tüketilen lifli yiyecekler, dışkıyı rektumdan kolayca geçebilmelerinde fayda sağlarken, bağırsak hareketi sırasında da zorlanmaların önüne geçerek tedavi süresini ağrısız ve münkün olduğu kadar kaşıntısız geçirilmesine yardımcı olduğu ifade edilmiştir ( Delil 2 ).

Lifli yiyecekler hakkında MedlinePlus'ta yayınlanan başka bir bilgilendirmede de; basura maruz kalınması durumunda kabızlığa karşı alınması gereken önlemlerin başında lifli yiyecekler tüketmenin önemi vurgulanmaktadır ( Delil 3 ).

Hemoroidleri önlemenin en iyi yollarından biri de yüksek lifli bir yiyecekleri tüketmek olduğunu belirten HealthDirect ise tüketimle beraber bol su içmenin ve düzenli olarak egzersiz yapmanın da unutulmaması gerektiğini vurgulamaktadır ( Delil 4 ).

Son olarak; Harvard Üniversitesi'nde yayınlanan ve basura iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesinde lifli olmalarına dikkat edildiği makalede bazı kişilerin günde 20 ila 30 gram lif elde etmek için bir lif takviyesi almaları gerektiği de ayrıca belirtilmiştir ( Delil 5 ).

Lifli Yiyecekler, Meyveler ve Sebzeler

Aşağıda; sizler için oluşturmuş olduğumuz listede basura ( hemoroide ) iyi gelen lifli yiyecekleri ( meyve, sebze vb. ) ve içerisindeki lif miktarlarını bulabilirsiniz.

1. Armut (% 3.1)

2. Çilek (% 2)

3. Avokado (% 6,7)

4. Elma (% 2,4)

5. Ahududu (% 6.5)

6. Muz (% 2,6)

7. Havuç (% 2,8)

8. Pancar (% 2.8)

9. Brokoli (% 2,6)

10. Enginar (% 8,6)

11. Brüksel Lahanası (% 2,6)

12. Mercimek (% 7.9)

13. Barbunya Fasulyesi (% 6,4)

14. Bezelye (% 8,3)

15. Nohut (% 7,6)

16. Quinoa (% 2.8)

17. Yulaf (% 10.6)

18. Patlamış Mısır (% 14,5)

19. Badem (% 12,5)

20. Chia Tohumları (% 34.4)

21. Tatlı Patates (% 2,5)

22. Bitter Çikolata (10.9%)

Peki Basura Ne İyi Gelir?

Sizlere daha önce basura iyi gelen diğer doğal ya da bitkisel çözümleri uygulanışları ile beraber sunmuş olduğumuz araştırma yazısına "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlığını tıklayarak ulaşabilir ve aloe vera, siyah çay, yeşil çay, limon ve süt, turp suyu, kuru incir, sarımsak, zeytinyağı, çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve patlıcan gibi bir çok çözüme ulaşarak evde pratik olarak deneyebilirsiniz.


Basura İyi Gelen Yiyecekler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere basura iyi Gelen Yiyecekler, Meyveler, sebzeler ve Diğer bitkisel çözümler, lifli yiyeceklerin basura faydası, basuru geçiren meyveler yada hemoroide iyi gelen sebzeler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; basura iyi Gelen Yiyecekler hakkındaki yirmi dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Basur ( hemoroid ) için iyi gelen yiyecekler, içecekler, önlemler ve alınması gereken diğer tedbirler üzerine yapılan ayrıntılı bir bilgilendirme ( MayoClinic ).
  2. Basur için faydalı olan ve iyi gelen gıdaların içeriğinde bulunan liflerin, kabızlık gibi belirtilerin giderilmesinde etkin rol oynadığını belirten bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Hemoroid sırasında yaşanan kabızlığı ve hemoroidin tedavi süresince rahatlamasını sağlayan lifli gıdaların iyi gelen etkileri ve faydaları ve basurun nedenlerinden, belirtilerine kadar bir çok bilgilendirmenin yer aldığı bir makale ( MedlinePlus ).
  4. Basurun önlenmesi için alınması gereken diyetlerde iyi gelen yiyeceklerin yanı sıra bolca su tüketilmesi ve egzersiz yapılmasına ilişkin yapılan bir bilgilendirme ( HealthDirect ).
  5. Hemoroidi ( basuru ) önlemek ve oldukça etkili bir şekilde geçirilmesini sağlamak için alınması gereken önlemlerin arasında lifli yiyeceklerin vurgulanması ve bu süreçte tüketimin 20 ila 30 gramı aşmaması şeklinde olduğunun belirtildiği bir bilgilendirme ( Harvard Üniversitesi ).