Basura iyi gelen papatya ve evdeki doğal veya bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Surachet Khaoropwongchai'ye teşekkürler! :)

Basura İyi Gelen Papatya

Ülsere, egzamaya, mide ağrısına, cilt tahrişine, morluğa, yanığa, yaralara, omatizmal ağrıya ve hemoroide ( basura ) yaygın olarak kullanılan ve bitkisel çözümlerden biri olarak ta bilinen papatya ile ilgili çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yer almaktadır ( Delil 1 ) , ( Delil 2 ).

Bu çalışmalarda; papatya merheminin hemoroide iyi geldiği ve faydalı olarak iyileştirme sürecini hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca; papatya esanslı sıvılar ya da tentürleri ile sıcak bir banyo yapılarak uygulanığında hemoroidlerle ilişkili enflamasyonu da azalttığı belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Papatya esanslı tedavi yöntemlerinin basura iyi gelen etkilerinin araştırılması için yapılan başka bir çalışmada da; 50 kişiden oluşan ve kanamalı yaşanan hemoroidlerin tedavisinde uygulanılan yöntemin plasebo sonuçlarına göre daha daha kısa sürede kanamaların azaldığı tespit edilmiştir ( Delil 4 ).

Hemoroid belirtilerin giderilmesi ile ilgili Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir makalede de; papatya bitkisinin hemoroidi geçirmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini, ancak; papatya esanslı bitkisel yağlarla yapılan sıcak banyoların etkili olabileceği bildirilmiştir. Bu etkili yöntemin ayrıca; cadı elaı, arnika, meşe kabuğu veya çay ağacı gibi diğer bitkisel yağlarla da denenebileceği de eklenmiştir ( Delil 5 ).

Son olarak; MedlinePlus'ta yer alan bir bilgilendirmeye de göre;ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde'ki bilgilendirme gibi, papatya özünün basuru geçirmesi üzerine her ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsada hemoroide iyi gelen özellikler barındırabileceği belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Basura İyi Gelen Diğer Doğal ve Bitkisel Çözümler

Basura iyi gelen papatya haricinde; diğer doğal ve bitkisel çözümler için de sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyerek hemoroid evreleri, belirtileri, evde çözüm yöntemleri gibi bir çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Evde Çözüm platformu olarak; sunmuş olduğumuz tüm araştırma yazılarını yapılan çalışmalar ve klinik gözlemler eşliğinde hazırlamaya çalışarak, kulaktan dolma bilgilerden sizleri arındırmaya devam ediyoruz.

Bizlere göstermiş olduğunuz destek için ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Basura İyi Gelen Papatya Çayı ya da Yağı ile Evde Bitksel veya Doğal Çözüm İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere basura iyi Gelen Papatya çayı ya da Yağı ile Evde bitksel veya Doğal çözüm, basuru geçiren ve evde pratik çözüm olarak kullanılan papatya bitkisinin iyi gelen etkileri ya da bitkisel çözüm yolları için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; basura iyi Gelen Papatya çayı ya da Yağı ile Evde bitksel veya Doğal çözüm hakkındaki sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Uzun yıllardır şifalı bir bitki olarak bilinen ve bir çok rahatsızlığa iyi geldiğinden dolayı tedavilerde tercih edilen papatya bitkisinin hemoroid ( basur ) için etkili olabileceğine dair bir bilgilendirme ( Spandidos Yayınları ).
  2. Parlak bir geleceğe sahip olan papatyanın, geleneksel kullanımları arasında basura (hemoroide) iyi gelen özelliklerinin olabileceğini ve ülser, egzama, gut, cilt tahrişleri, morluklar, yanıklar, yaralar, nevralji, siyatik, romatizmal ağrı, hemoroitler, mastitis ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde de kullanıldığına dair bir detaylı bir inceleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Mikronize edilerek saflaştırılmış flavonoid ( papatyada da bulunmaktadır ) fraksiyonunun kronik venöz yetmezliğe, ülsere ve basura gibi bir çok alanda kullanılmasına ilişkin yararlı ve iyi gelen etkilerinin gözden geçirilmesi ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Akut iç hemoroidlerle beraber yaşanan kanamanın erken kontrolünde mikronize flavonoidlerin ( papatyada da bulunmaktadır ) randomize olarak yapılmış ve faydalarının anlatıldığı klinik bir çalışma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Büyümüş olan hemoroidlerin (basurların) tedavisi hakkında yapılabilecekler ve tuvalet alışkanlığına, kabızlığa, hijyene iyi gelebilecek krem gibi yöntemlerin de yer aldığı bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Papatya bitkisinin etkileri, güvenirliği, doz kullanımı ile ilgili bilgilendirmelerin yanı sıra mide bulantısına, hazımsızlığa ya da egzamaya maruz kalan kişiler için de iyi gelebilen yönlerinin ( daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır ) bilgilendirilmesi ( MedlinePlus ).