Basur veya hemoroid için patlıcan iyi gelir mi? Kürü ve Tarifi!

Evde Çözüm olarak; sizlerin yapmış olduğu geri dönüşler sonrasında en çok sorulardan biri olan "Patlıcan basura iyi gelir mi?" sorusunu sizler için araştırmaya karar verdik.

Bildiğiniz gibi, yapmış olduğumuz araştırmalar, kulaktan dolma bilgilerden ziyade güvenilir araştırmalar ve kaynaklar nezdindedir. Bu sebeple, platformumuzu özellikle bilgilendirici bulan ve takip eden sizlere tekrar teşekkür ederiz.

Hemoroid için daha önce hazırlamış olduğumuz ve tüm ayrıntıları ile doğal ve bitkisel çözümlerimiz için "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" yazımızı inceleyebilir ve hatta yine sizlerden gelen talepler doğrultusunda yaptığımız bir diğer araştırma olan; "Hemoroide, basura iyi gelen bitkisel yağlar!" makalemizi de okumanız sonrasında, yaşadığınız basur hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgileri almanızı sağlayacaktır.

Kapak fotoğrafı için de Charles Deluvio'ya teşekkürler! :)

Basura iyi gelen şeyler için düzenlediğimiz yazıda ayrıca; hemoroidin nedenlerine, belirtilerine, önlenmesine, doğal ilaçlara, bitkilere ve sizlerden gelen onlarca sorulara da ulaşabilirsiniz.

Günden güne okuyucu kitlemizin arttığını fark eden bizler, sizlere daha iyi hizmet vermek için elimizden geldiği kadar sorularınızı detaylandırıyor ve konu ile ilgili çözümler sunarken aynı zamanda ufak bilgilendirmelerle içinizin rahatlamasını sağlıyoruz.

Basur İçin Patlıcan İyi Gelir mi?

Doğu tıbbını baz aldığımızda; Çin hükümeti tarafından yetkilendirilmiş ve devlet konseyiyle Çin uluslararası yayın grubunun himayesinde olan Çin İnternet Bilgilendirme Merkezi'nde yayınlanan bir makaleye göre;

Patlıcanın hemoroid yani basur sırasında yaşanan kabızlığa, kanamaya iyi geldiği ve hatta bununla beraber içerisinde bulunan patojenik ısı ve nemi ayarlamaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca; patlıcan tozunun pirinç suyuyla beraber kullanımı da hemoroidi yani basuru giderdiği de vurgulanmıştır ( Delil 1 ).

UCSD Öğrenci Sağlık Servisleri'nde yayınlanan başka bir broşüre de göre; hemoroid sırasında lif açısından zengin olan patlıcanın yenilmesinde fayda olacağı da belirtilmiştir ( Delil 2 ).

ResearchGate'te yayınlanan, Gazi Üniversitesi - Eczacılık Fakültesi adıyla yayınlanan bir yayında da; güvenli ve ucuz olan lif takviyelerinin hemoroid tedavilerinde etkili olduğu ve dışkılama sırasındaki zorlanma nedeniyle de oluşabilen ya da ciddileşebilen hemoroide iyi gelebileceği üzerinde durulmuştur ( Delil 3 ).

Uluslararası İnsan Sağlığı ( Humanity Healing International ) resmi bir markası olan OMTimes'da da yayınlanan bir makalede patlıcanın merhem olarak olarak hemoroide etkili olduğunu ve iyi bir büzücü özelliği taşıdığını belirtmiştir ( Delil 4 ).

Son olarak; Jason Bussell'in "Asya Diyeti" adlı kitabında yer verdiği patlıcanla ilgili olarak; patlıcanın basur sırasında yaşanan kanamaya, hassasiyete ve rahatsızlığa da iyi geldiği hatırlatılmıştır ( Delil 5 ).

Basur İçin Patlıcan Nasıl Uygulanır?

Evde Çözüm olarak; patlıcanla alakalı yapılan kaynaksız bilgilendirmelerin hepsini bir kenara bırakmanızı istiyoruz. Her şeyden önce; bilinçli bir toplum hedefleyen ekibimiz, sizleri olabildiği kadar asılsız yöntemlerden uzak tutmaya ve rahatsızlığınızın daha ileri boyutlara taşınmasını engellemeye özen gösteriyoruz.

Yapmış olduğumuz araştırmalar her ne kadar çeşitli kaynaklar eşliğinde olsa bile doktor muayenesi ile yapılan tedaviden yana olduğumuzu belirtir ve bu tür evde uygulanabilecek methodları denemek istiyorsanız da hassas yaklaştığımızı bilmenizi istiyoruz.

Google Patents'te yayınlanan bir tıbbi araştırmaya göre; patlıcan sapı ile yapılan kürün etkileri ve hastaların şikayetleri incelendiğinde herhangi bir yan etki görülmemekle beraber hemen-hemen hemoroidin yani basurun azaldığı ya da tamamen kaybolduğu gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Gözlemlenen 43 yaşındaki hastalardan birinin bu uygulamayı günde 2 kere ve 2 ay boyunca uygulaması sonucu 2 hafta içerisinde hemoroid ağrılarından kurtulduğu ve sonrası 6 hafta sürecinde de tamamen basurdan arındığı ve herhangi bir yan etkisi de gözlemlenmediği ayrıca belirtilmiştir.

Bu uygulamada, sanılanın aksine su ile değil zeytin yağı ile uygulanarak gözlemlenmesinin de altını çiziyoruz. Çünkü internette yer alan bir çok kaynakta su ile yapıldığı gösterildiğini fark ettik.

Şimdi sizlere, bu yöntemin hazırlanışı ve uygulanışından bahsedelim;

Basur İçin Patlıcan Kürü Tarifi

Patlıcanlardan dikkatlice ayırdığınız sapları güneşte ya da fırında kurumasını sağlayın ve ardından macun kıvamına gelene kadar ezin.

Yaklaşık olarak 5 gram kadar ezilmiş olan patlıcanı çeyreği denk gelecek şekilde kaynamış olan zeytin yağına karıştırın.

Kaynamış olan zeytinyağı ile beraberinde yaklaşık olarak 30 dakika daha pişirmeye devam ederek karışımı hazır hale getirin.

Patlıcanın Basura Uygulanışı

Hazırlamış olduğunuz karışımı anüsünüze uygulamadan önce bölgenin olabildiği kadar temiz olmasına dikkat edin. Ardından macun kıvamındaki kürü bir bez ya da el yardımıyla bölgeye sürün.

Günde 2 kere uygulayabileceğiniz bu işlemi sabah ve yatmadan önce uygulamanız etkisini arttıracaktır. Ayrıca; öğle araları da uygulamak tercih meselesidir.

Yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde ağrıların ve kanamanın azaldığını gözlemleyebileceğiniz bu yöntem çeşitli kaynaklarca kanıtlanmış olup örneklendirmelerle de güçlendirilmiştir ( Delil 7 ).

Evde Çözüm Notu

Evde Çözüm olarak; sizlere olabildiği kadar detaylı ve araştırmalar nezdinde vermiş olduğumuz bu bilgilere olan desteğiniz için ayrıca teşekkür etmek isteriz.

Bu gibi çalışmaları da basur ya da hemoroid yaşayan sevdiklerinize paylaştıkça kendilerinin de bilinçlenmesini sağlamanız önemli olacaktır.

Patlıcan sapı ile uygulanan bu methodun etkili olabileceği gözlemlenmiş olsa da sizlere ek olarak yapmış olduğumuz diğer bir tariften de bahsetmek isteriz.

Rosa Ross, Lynn Sonberg ve Suzanne LeVert'in ortak çalışmaları sonucu "Çin'in İyileştirici Yemekleri" başlığı adlı kitaplarında yer alan hemoroid'e iyi gelen bir tariftir ( Delil 8 )

Alternatif Tarif

4 Adet patlıcanı, 2 ya da 2 buçuk santim olacak şekilde dilimleyin ve bir süzgeçe koyarak üzerlerine yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar tuz serpin. İyice çözülmesi için yaklaşık olarak 30 dakika öylece bekletin. 30 Dakika sonra tüm tuzu süzgeç vasıtasıyla durulayın ve kağıt bir havlu ile patlıcanları kurulayın.

Bir tavayı tütene kadar kızartın, ardından 1 çorba kaşığı soya fasülyesi yağı, 2 çay kaşığı susam yağı ve 3 diş sarımsak ekleyip aromatik olana kadar yaklaşık 10 saniye karıştırın.

Patlıcanları atın ve kabuklarının iyice ezilmesine özen gösterin. Ardından, 1 yemek kaşığı sıcak fasulye ezmesi, 1 yemek kaşığı soya sosu, 1 yemek kaşığı şeker ve yarım kap su ekleyerek patlıcanlar yumuşayana kadar yaklaşık 15 dakika pişirin.

Sıcak ya da soğuk olarak tüketin.

Tekrar geçmiş olsun! :)


Basur ve Hemoroide Patlıcan İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere basur ve Hemoroide Patlıcan, Patlıcanın basura Uygulanması, Patlıcan Kürünün Tarifi ya da Uygulanışı için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; basur ve Hemoroide Patlıcan hakkındaki otuz üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Güzel ve mor olan patlıcan faydaları ve etkileri ( Çin İnternet Bilgilendirme Merkezi )
  2. Hemoroidin ya da basurun çeşitleri, sebepleri ve tedavileri ( UCSD Öğrenci Sağlık Servisleri ).
  3. Anadoluda hemoroid, basur tedavisinde geleneksel uygulamalar ( ResearchGate ).
  4. Hemoroid için şifalı bitkiler ( Uluslararası İnsan Sağlığı ).
  5. Asya Diyeti ( Kitap : Jason Bussell )
  6. Hemoroid, basur ve cilt bakımı için tıbbi merhem uygulanışı ( Google Patents ).
  7. Ulusal Sağlık Patenti araştırma belgesi ( Google Patents ).
  8. Çin'in şifalı gıdaları ve kürleri ( Kitap : Rosa Ross , Lynn Sonberg , Suzanne LeVert ).