Basur otu hemoroide iyi gelir mi? Faydaları ve zararları neler?

Kapak fotoğrafı için Raquel Raclette'a teşekkürler! :)

Basur Otu ve Hemoroid

Ranunculus ficaria, lesser celandine ya da kırlangıçotu olarak ta bilinen basur otunun taze yapraklardan küçük miktarlarda tüketmek güvenli olabilir ancak; bitkinin taze kısımları hemoroid, yara ya da benzeri durumlarda cilt için kullanıldığında güvenli olmayabilmektedir.

WebMD'de yayınlanan makaleye göre ayrıca; deriye uygulanan basur otu ( kırlangıç otu), mukoza ve cilt tahrişine neden olabilirken taze ve çürük olan bitki kullanımında ise cilde yeterince temas ederse kabarcıklara neden olabilir ( Delil 1 ).

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir araştırmaya göre Lesser celandine ( basur otu olarak ta bilinen ) bitkinin kullanımı sırasında karaciğer rahatsızlığına neden olabileceği bildirirlirken bilinmeyen bir etiyolojisi olan akut hepatit durumunda şüphelenilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu durum, daha az kırlangıçotinin neden olduğu hepatotoksisiteyi açıklayan ilk kişi olmak için önemlidir ( Delil 2 ).

Hemoroidin tedavisinde mucize olarak nitelendirilebilen ve iyi gelen şifalı bitkiler üzerine yayınlanan derleme bir kitaba göre ise; ranunculus ficaria kullanımının ciltte oluşabilecek kabarcık gibi oluşumlara neden olabileceğinden kullanılması tavsiye edilmemektedir ( Delil 3 ).

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, Hayvan ve Bitki Sağlığı Muayene Servisi'nde yayınlanan bir broşüre göre de; Ranunculaceae bitkisi her ne kadar hemoroid ya basur için tedavi amaçlı kullanılıyor olsa da kümes hayvanları, otlar ve çeşitli bitkilere de oldukça zarar veren ve diğer tarım, sulama, seyrüseferlere, doğal kaynaklarına zarar verebilecek herhangi bir bitki ürünü olarak tanımlanır ( Delil 4 ).

Basura ne iyi gelir?

Sizler için yapmış olduğumuz detaylı araştırmalar sonrasında basura iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda; aloe vera, siyah çay, yeşil çay, papatya, limon ve süt, turp suyu, kuru incir, sarımsak, zeytinyağı, çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve patlıcan gibi alternatif olabilecek çözümlere ulaşabilirken bir yandan da hemoroid yani basur için bir çok bilgilendirme yer almaktadır.

Evde Çözüm ailesi olarak tüm yazılarımız çeşitli kaynaklar eşliğinde deliller gösterilerek hazırlanmaktadır. Kendi gelirimizi düşünmeden önce sizlerin sağlığına önem vererek güvenilir kaynakları incelememiz doğrultusunda hazırlamış olduğumuz bu çalışmalar tabii ki de tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir tedavi ya da konsültasyonunun yerini alamaz.

En doğru ve güvenilir bilgileri, ilgili doktorların muayeneleri sonucu alabileceğinizi unutmamanızı diler, sağlıklı günler dileriz.


Hemoroid Tedavisinde Uygulanan Basur Otu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hemoroid Tedavisinde Uygulanan basur Otu, basur otunun faydaları, basur otunun kullanım sonrasındaki zararları, hemoroid ile ilgil i ranunculus ficaria ve lesser celandine bitkilerinin kullanımı, için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hemoroid Tedavisinde Uygulanan basur Otu hakkındaki dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. İçeriğinde lesser celandine bulunduran basur otunun yan etkileri hakkında ve hemoroid, diş eti kanaması, yaralar ve çizikler gibi cilt durumlarındaki kullanımlarına iyi gelen ya da iyi gelmeyen etkileri üzerine bir bilgilendirme ( WebMD ).
  2. Ranunculus ficaria içeriğine sahip olan basur otlarının hemoroid ve diğer rahatsızlıklar için tedavi şeklinde uygulanışı sırasında yapılan klinik gözlemlerin bilgilendirmesi hakkında yayınlanan tıbbi bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Hemoroid için iyi gelen şifalı bitkiler ve basur otu (pilewort ya da içeriğinde ranunculus ficaria bulunduran basur otları ) gibi diğer bitkilerin kullanımları hakkında bilgilendirmelerin yer aldığı derleme bir kitap ( Hemoroid için Mucize Çözümler - Conte Giuseppe ).
  4. Ranunculaceae bitkisinin diğer bitkilere ve kümes hayvanları gibi tüketen canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinin yer verildiği bir bilgilendirme ( Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı - hayvan ve Bitki Sağlığı Muayene Servisi ).