Basur nasıl geçer? Evde basura iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Aleksandr Prokhortsev'e teşekkürler! :)

Basur Nasıl Geçer?

Aşağıda; basuru geçiren ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel ya da doğal çözümleri tüm detayları ile bulabilirsiniz. Evde Çözüm platformu olarak; sizleri, sunduğumuz bu doğal ve bitkisel çözümler hakkında yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda kulaktan dolma bilgilendirmelerden olabildiği kadar uzak tutmaya çalıştık.

Günden güne artan destekleriniz ve geri dönüşleriniz doğrultusunda bilgi kirliliğinin önüne geçerek sizleri önemseyen Evde Çözüm, basur (hemoroid) hakkında yapılan bu çalışmaları da detaylı olarak linkleri ile birlikte sunmaktadır.

Basur ile yaşadığınız sıkıntılardan dolayı bizleri tercih ettiğiniz ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Evde İyi Gelen Bitkisel ve Doğal Çözümler!

Hemoroid rahatsızlığı için sizlere sunmuş olduğumuz ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel çözümlerden bahsedereken, ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinin üzerinde durarak da bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi büyük bir mululukla belirtmek isteriz.

Büyük bir titizlikle hazırladığımız bu araştırma yazılarının da tamamiyle bilgilendirme amaçlı olduğunu ayrıca hatırlatarak en doğru ve güncel bilgilendirmelerin hekimler tarafından yapılacağını da ek olarak ifade eder, şimdiden sağlıklı günler dileriz! :)

İşte sizler için hazırlamış olduğumuz basura iyi gelen ve geçirmek için uygulanan evde çözüm yöntemleri;

Patlıcan

Google Patents'te yayınlanan bir makaleye göre; patlıcan sapı ile yapılan karışımın basuru geçirdiği ve basura iyi gelen yönlerinin olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmada; tedavi sürecine katılan 43 yaşındaki hastalardan biri, bu bitkisel çözümü günde 2 kere olmak şartıyla 2 ay boyunca uyguladıktan sonra basur ağrılarından kurtulduğunu ve sonraki 6 haftalık süreçte basurdan tamamen kurtulduğunu belirterek herhangi bir yan etki ile de karşılaşmadığını belirtmiştir ( Delil 1 ).

Basuru geçirebilen bu bitkisel macun ya da kürü uygulamak için önceden hazırlamış olduğunuz patlıcan saplarını, balkonda güneşte ya da fırında kurumasını sağladıktan sonra macun kıvamına gelene kadar ezin ve az bir miktarını kaynamış olan zeytin yağında karıştırın. Yaklaşık olarak; 30 dakika daha pişirmeye devam ederek karışımı hazır hale getirin.

Hazırlamış olduğunuz karışımın oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra gün içerisinde 2 kere olacak şekilde sabah ve yatmadan önce uygulamanız ( isteğe bağlı öğle aralarında da uygulanabilir ) yeterli olacaktır. Etkisini kısa sürede gözlemeyebileceğiniz bu bitkisel çözüm için sonuçlarının oldukça başarılı olduğunu gösteren çeşitli kaynaklarda bulunmaktadır ( Delil 2 ).

Çay Ağacı Yağı

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırma ve çalışma ile beraberinde içerisinde bulunan etkili özelliklerle bir çok hastalığı geçirebilen etkilerinin gözlemlenmesi ile çay ağacı yağı da evde uygulanabilen alternatif çözümler arasında bitkisel bir çözüm olarak yerini alıyor. Hemoroidlerle beraber yaşanan iltihaplanmalara ve özellikle kaşıntıların giderilmesinde de etkili olan bu bitkisel yağın antimikrobiyal özellikleri de aynı zamanda anüs çevresindeki mikroplardan da arınılmasına yardımcı olabilir ( Delil 3 ).

Bu bitkisel çözümü de zeytinyağı gibi taşıyıcı bir bitkisel yağ ile karıştırarak hemoroidin oluştuğu anüs kısmına günde 3 kere uygulayarak etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Not: Çay ağacı yağının güçlü keskinliği sonrasında acı hissedebilirsiniz. Alternatif olarak; kulak tıkanıklığına maruz kalınması durumunda da bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kuru İncir

Basuru geçiren bitkisel çözümlerden bir diğeri de kuru incir olarak bilinmektedir. Özellikle; iltihaplanmış ve aşırı kaşıntılara neden olan hemoroidler için oldukça etkili özellikler barındıran kuru incir hakkında yayınlanmış bazı kaynaklar da bulunmaktadır. Kuru incir ayrıca; sindirim sistemini de düzenleyerek müshil etkisi gösterebildiğinden hemoroid ile alakalı tuvalet sıkıntılarını gidererek rahatlama da sağlayabilir ( Delil 4 ).

Oldukça etkili olan bu bitkisel çözümü evde uygulamak için yaklaşık olarak 3 ya da 4 inciri gece boyunca bir bardak suda dinlendirme işleminden geçirdikten sonra yarısını sabahları aç karnına, kalan yarısını da geceleri uyku öncesi tüketmek ( etksini arttırmak için için suyu ile beraber içebilirsiniz ) yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle; basurdaki kaşıntıları geçiren güçlü etkisi ile oldukça yaygın olarak tercih edilen Hindistan cevizi yağını da bitkisel bir çözüm olarak evde tedavi amaçlı deneyebilirsiniz. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde de kaşıntılarla beraber yaşanan yanmaya, inflamasyona ve ağrılara da iyi gelerek çözüm olabildiğini belirten çeşitli kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 5 ). Tüm bu faydalarının yanında, doğal bir antimikrobiyal olan Hindistan cevizi yağı, basur ile beraberinde yaşanan belirtilerin giderilmesinde de güçlü bir çözüm olabilir ( Delil 6 ).

Organik olarak temin ettiğiniz bu bitkisel çözümü basur için gün içerisinde 2 ya da 3 kere masaj yapar şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir çok rahatsızlığa da etkili bir bitkisel çözüm olan Hindistan cevizi yağını ayrıca; cilt kuruluğuna, ayak çatlaklarına, ayak kokusuna, egzamaya, gaz sıkışmasına, cilt lekelerine, kulak ağrısına, geniz akıntısına, ayak mantarına, bademcik şişmesine, boyun ağrısına ve mide bulantısına maruz kaldığınızda da alternatif olarak evde uygulayabilirsiniz.

Siyah Çay

Basur için evde uygulanabilen bir diğer bitkisel çözüm de siyah çay olabilir. Doğal bir büzücü olarak ta bilinen bu güçlü çözüm, barındırdığı antioksidan özellikler sayesinde hemoroid ile beraberinde yaşanan belirtilerin giderilmesinde de etkili olabileceğini belirten çeşitli kaynaklar vardır ( Delil 7 ).

Siyah çay hakkında MedlinePlus'ta yayınlanan başka bir bilgilendirmede anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan dolayı da kan damarlarındaki baskıyı da azaltarak şişen basuru geçiren özellikler barındırdığır belirtilmektedir ( Delil 8 ).

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz bu bitkisel çözüm için gün içerisinde 2 ya da 3 kere olacak şekilde siyah çay poşetini oda sıcaklığında soğuttuktan sonra anüse uygulayarak 10 dakika boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır. Alternatif bir diğer yöntem de; kullanılmış olan çay poşetini dolapta soğutmaya bıraktıktan sonra anüste 10 dakika boyunca tutabilirsiniz.

Bu etkili bitkisel çözümü ayrıca; diş ağrısına, ayak kokusuna ve çene ağrısına iyi gelebilecek şekilde evde uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Siyah çay gibi, basura (hemoroide) alternatif olarak başka bir bitkisel çözüm de yeşil çaydır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, şişen basura ve basur ile beraber yaşanan kabızlığa da oldukça iyi gelerek geçirilmesini kolaylaştırdığı bazı klinik çalışmalarca (faydaları) gözlemlenmiştir ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Bu bitkisel çözümü de basuru geçirmesi için bal ve limon ile beraberinde karıştırarak tüketerek ya da oda sıcaklığında bekletilmiş olan yeşil çay poşedini anüsta yaklaşık olarak 1 dakika bekletecek şekilde deneyebilirsiniz. Alternatif olarak; dolapta da bir süre bekletilen yeşil çay poşetini anüste 10 dakika boyunca tutabilirsiniz.

Bir çok rahatsızlığa iyi gelen bu çözümü de; kilo vermeye, gaz sıkışmasına, adet sancısına, baş ağrısına, ishale, geniz akıntısına ve çene ağrısına maruz kaldığınızda alternatif bir tedavi olarak evde uygulayabilirsiniz.

Limon ve Süt

Özellikle; basur ile beraber yaşanan kabızlığa da iyi gelen ve sindirim kuvvetlendirici özellikleri olan limon hakkında, vücudu detoksifiye edebildiği için de şişen hemoroidi geçimeye yardımcı olabileceğini belirten kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 11 ).

Kanayan basura da oldukça etkili olan limonu, kas gerginliğini giderebilen özellikler barındıran sütle beraberinde kullanmakta oldukça etkili çözüm olabilir ( Delil 12 ).

Alternatif olarak denebilen bu çözüm için de; bir kaç saat aralıklar şeklinde sıcak süte yaklaşık yarım limon sıkarak tüketerek uygulayabilirsiniz.

Limonu ayrıca; boğaz enfeksiyonuna, ayak kokusuna, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, ağız kokusuna, bademcik şişmesine, mide bulantısına, soğuk algınlığına, adet sancısına, gaz sıkışmasına, burun akıntısına, boğaz ağrısına ve geniz akıntısına maruz kaldığınızda alternatif bir çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Sütü ise tek başına olacak şekilde; ağız kokusuna, bademcik şişmesine, geniz akıntısına, egzamaya, boğaz ağrısına ve adet sanıcısına çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Turp Suyu

Sindirim sisteminde oldukça etkili olan turp suyu da, basurla beraberinde yaşanan kabızlığa ve tuvalet konusundaki sıkıntıların giderilmesinde etkili bir çözüm olabilir. Bu özelliklerinin yanında da basurla beraberinde yaşanan şiddetli ağrılara ve oturamama gibi durumlara da çare olabilen bitkisel çözümlerden biri olarak belirtilmektedir ( Delil 13 ).

Alternatif olarak uygulanabilecek bu bitkisel çözümü de gün içerisinde 2 küçük fincan olarak tüketerek sonuçlarını kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın içerisinde bulunan antienflamatuar özellikler, basur sırasında yaşanan acılara, şişliğe ve özellikle ağrılara iyi gelerek geçirilmesini sağlayabilir ( Delil 14 ).

3 ila 4 diş soğanı bir bardak suda yaklaşık 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra süzerek buzdolabında soğutmanız ve ardından gazlı bez vasıtasıyla anüse 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Şişen basura ve diğer belirtilerin geçirilmesinde oldukça etkili olan bu tedavi yöntemini de gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Bir çok faydası olak sarımsak ayrıca; boğaz enfeksiyonuna, soğuk algınlığına, diş ağrısına, burun akıntısına ve ayak mantarına da iyi gelen bir doğal antibiyotik kaynağı olarak bilinmektedir.

Zeytinyağı

İçeriğinde bulunan anti-inflamatuar özelliklerle de bir çok rahatsızlığın geçirilmesinde etkin bir bitkisel çözüm olan zeytinyağı da, basur ağrısına, kızarıklara ve şişmesine iyi gelir ve azalmasında oldukça etkili bir alternatif tedavi yöntemi olabilir ( Delil 15 ).

Bu bitkisel çözümü de; gün içerisinde iki ya da üç kere olarak, ( özellikle yatmadan önce ) bir miktar sızma zeytinyağını ılık olacak şekilde ısıttıktan sonra anüse uygulamanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağı ayrıca; diş ağrısına, kulak tıkanıklığına, boyun ağrısına, cilt lekelerine, ayak çatlaklarına, çene ağrısına, geniz akıntısına ve ayak mantarına mnaruz kalındığında uygulanabilen oldukça popüler bir bitkisel çözüm olarak bilinir.

Aloe Vera

Basura (hemoroide) maruz kalanların oldukça pratik olarak uyguladıkları alternatif çözümlerden biri olan aloe vera ile her ne kadar yeterli derecede araştırma olmasa da içeriğinde bulunan anti-inflamatuar ve terapötik özellikleri sayesinde basura iyi gelen ve geçiren çözümlerden biri olabilir ( Delil 16 ). Tüm bunlarla beraber özellikle şişen basura iyi gelebilen ve şişikliği indiren etkilere de sahip aloe verayı evde rahatlıkla yetiştirerek daha bir çok rahatsızlıkta da kullanabilirsiniz.

Özellikle; şişen basurlarda yaygın olarak kullanılan bu bitksel çözüm için kullanacağınız aleo vera jellerinin %95 oranlarında organik olmasına dikkat ederek ya da balkonda yetiştirilen bitkiden jeli süzerek dolapta soğutma işlemine bırakmanız ve ardından hemoroid olan bölgeye sürerek 10 ila 15 dakika uygulayarak deneyebilirsiniz. Gün içerisinde 2 ya da 3 kere tekrar edilebileceğiniz bu tedavi yöntemi ile şişen hemoroidin ve ağrıların yakın zamanda giderilmesini de kısa bir sürede gözlemleyebilirsiniz.

Bu bitkisel çözümü de ayrıca; ayak çatlaklarına, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, gaz sıkışmasına ve cilt kuruluğuna maruz kalmanız durumunda rahatlıkla uygulayarak alternatif bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Yukarıda belirtilen doğal ve bitkisel çözümlerden ziyade; sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı da inceleyerek basur nedir?, basurun evreleri, nedenleri, teşhisi, ameliyat seçenekleri, önlemler ve hemoroidle ilgili bir çok soruya ulaşarak basur hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.


Basura iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere basura iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümler, basur nasıl geçer gibi soruların yanıtlanması, evde uygulanabilen doğal macun, kür ya da merhemler, basurun pratik çözümleri ya da hemoroidi geçiren pratik yöntemler için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; basura iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümler hakkındaki kırk bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Google Patents'te yer alan ve basur tedavisinde kullanılan patlıcan ile ilgili yapılan bir klinik bir araştırma hakkında bilgilendirme ( Google Patents ).
 2. Hemoroidin evde uygulanan bitkisel çözümlerinden patlıcanla ilgili yapılan aynı araştırmanın döküman şeklinde görünümü ( Google Patents Images ).
 3. Hemoroid gibi bir çok rahatsızlığı geçirebilen çay ağacı yağının faydaları ve iyi gelen özelliklerine ilişkin yayınlanan bir araştırma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Basura iyi gelen nasıl geçirileceğine dair detaylı bir şekilde araştarak evde doğal ve bitkisel çözümler üzerine hazırlanmış olan bir derleme kitap ( Basur (hemoroid) için Evde Tedavi Yöntemleri - Ashley K. Willington ).
 5. Hindistan cevizi yağının basur tedavisinde etkili olabilecek özelliklerinin incelenmesi üzerine iyi gelen etkileri ve diğer faydalarının yayınlandığı klinik bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Hindistan cevizi yağındaki özelliklerin şişik ve benzeri cilt durumları için uygulanabilen özelliklerinin incelenmesi üzerine yayınlanan makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Siyah çayda bulunan ve şişen basura iyi gelebilecek etkilerinin yer aldığı bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
 8. Yeşil çayın hemoroid gibi bir çok rahatsızlıkta etkili ve pratik olarak alternatif bir çözüm olarak kullanılabileceğine dair faydalarını konu olan bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Yeşil çayın faydalarına ilişkin özelliklerinin detaylı bir şekilde klinik gözlemler sonucunda anlatılması ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Limonun faydalarını konu alan ve hemoroid gibi bir çok rahatsızlığa da iyi gelen etkilerinin incelendiği derleme bir kitap ( Limonun Sağlığa Faydaları - Chris Shaw ).
 11. Sütün cilt ve cilt üzerindeki faydalarına ilişkin özellikleri hakkında bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Kanser üzerine şifalar konusunda yapılan araştırmalara ve çalışmalara yer verilen derleme bir kitap ( Kanser Şifa Eğitimi - Peter Havasi ).
 13. Sarımsak ve sarımsağın çeşitli hastalıklarda kullanımı üzerine detaylı bir bilgilendirmenin yer aldığı derleme bir kitap.
 14. Zeytinyağının aktif bileşenleri ve klinik uygulamaları hakkında yayınlanan klinik bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Aloe veranın faydaları ve iyi gelen etkileri üzerine kısa bir inceleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).