Baş zonklamasını geçiren ve evde iyi gelen doğal veya bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için David Tran'a teşekkürler! :)

Baş Zonklamasına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için baş ağrısı ile ilişkili olan baş zonklamasına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri tüm uygulanışları ile bulabilirsiniz.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere sunmuş olduğumuz çözümleri, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunmaya özen gösterek kulaktan dolma bilgilerden uzak ve bilgilendirmeye yönelmeyi amaç edindiğimizi mutlulukla belirtmek isteriz.

Baş zonklaması ve beraberinde yaşanan baş ağrısı için yapmış olduğumuz bu ve benzeri araştırmaları okuyan sizlerin harika geri dönüşlerinden ve günden güne artan ilgisinden dolayı da ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Evde Geçiren Doğal ve Bitkisel Çözümler

Söz konusu baş ağrısıyla beraberinde yaşanan baş zonklaması için aşağıda sunduğumuz çözümlerin ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek sizleri daha da bilinçlendirmeye çalışarak farklı durumlarda da aklınıza gelmesini sağlıyoruz.

Böylelikle; bu doğal ve bitkisel çözümleri başka hangi durumlarda da kullanabileceğinizi not alarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Soğuk veya Sıcak Kompres

Baş zonklamasına ve ağrısına belki de en doğal çözümlerin başında gelen ve soğuk ya da sıcak uygulanabilen kompres tedavisi olarak bilinir ( Delil 1 ). Özellikle; buzla ilişkilendirilen bölgede ağrıyla beraber gelişen zonklamaları uyuşturarak derin bir rahatlama sağlar.

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemlerden buz ile kompres yapmak için bir buz torbasını ya da dondurucudan çıkarmış olduğunuz buzları topladığınız bezi boynunuzun arkasında tutarak 5 dakika bekletmeniz ya da aynı yöntemi başınızın üzerinde de uygulayarak deneyebilirsiniz.

Baş zonklmasına uygulayabileceğiniz ısı torbası da kas gerginliğini gevşetmeye yardımcı olarak baş ağrısına da iyi gelen bir diğer yöntem olarak bilinir. Bu yöntemi de evde uygulamak için rahatlatıcı bir duş alarak boynunuza masaj yapabilir ya da boynunuzun arkasına koyduğunuz bezin üzerine bir kaç dakika ısı torbası tutarak sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Masaj

Baş zonklaması ve beraberinde gelişen baş ağrısı için etkili bir kafa masajı da ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilen diğer bir doğal çözümdür. Zonklamaları ve ağrıları kısa sürede geçirebilen masaj, serotonin aktivitesini teşvik ederek rahatlamaya ve baş ağrısı gibi diğer belirtileri de azaltmak için etkili olabileceğini belirten çeşitli kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 2 ).

Baş zonklaması sırasında yapılan masaj aynı zamanda; beyne gönderilen ağrı sinyallerini de bloke ederek, şiddetli ağrıları da hafifletmeye oldukça yardımcı olabilir.

Bu doğal çözümü uygulamak için ilk iki parmağınızı kullanarak, başınıza dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapabilir ve gözler köşeleri ile kaş aralarına basınç uygulayarak gün içerisinde gerektikçe tekrar edebilirsiniz.

Nane Yağı

Bitkisel çözümlerden biri olan nane yağı da baş ağrıları üzerinde analjezik bir etkiye sahip olduğu bilinen zengin bir mentol bileşimi olarak bilinir ve küme baş ağrısına neden olduğu bilinen bloke kan damarlarını açarak zonklamalara da oldukça iyi gelir.

2016 Yılında yapılan bir araştırmada; nane yağı çözeltisinin 6 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanışı sonrası baş ağrısı ve beraberinde yaşanan zonklama tedavisinde etkili olduğu gözlemlendi ( Delil 3 ).

Evde deneyebileceğiniz bu bitkisel çözüm içinde yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağına 3 damla nane esansiyel yağı ekleyerek oluşturduğunuz karışımı şakaklara masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Alternatif olarak; nane yapraklarını alnınıza koyarak da tedaviyi deneyebilirsiniz.

Nane yağı ayrıca; mide bulantısına, sivilceye, geniz akıntısına, ayak ağrısına, boğaz enfeksiyonuna, ishale ve burun akıntısına iyi gelen bir bitkisel çözüm olduğu için alternatif bir tedavi olarak deneyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı da nane yağı gibi özellikle küme baş ağrılarını ve beraberinde yaşanan zonklamaları gevşetmek için rahatlatıcı bir ilaç olarak bilinir

Kanıta Dayalı Alternatif Tıp dergisinde yayımlanan ve 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre de; bitkisel bir çözüm olarak kullanılan lavanta yağının baş ağrısına ve bağlı bulunan baş zonklmasına iyi geldiği belirtilmiştir ( Delil 4 ).

BBaş ağrısı ve zonklama için bu bitkisel çözümü dilerseniz gün içerisinde koklayarak ya da 2 su bardağı sıcak suyun içerisine damlattıktan sonra soluyarak uygulayabilir ve ağrılarınızın zamanla azaldığına tanık olabilirsiniz.

Lavanta yağını, aynı zamanda alternatif bir bitkisel çözüm olarak; basura ( hemoroide ), kulak ağrısına, güneş yanığına, burun akıntısına maruz kaldığınızda iyi gelen özellikleri için deneyerek rahatsızlığınızın geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

Baş Zonklamasını Önlemek

Alkollü içecekler, yapay tatlandırıcılar, monosodyum glutamat, nitrit bakımından zengin gıdalar, kurutulmuş etler, eski peynirler ve çay, kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerden baş zonklaması ya da ağrısı sırasında uzak durmak oldukça önemli olacaktır. Özellikle; sigara gibi baş zonklamasını tetikleyici etmenleri bu süre zarfında pasif olarak bile uzak tutarak baş ağrısı sırasındaki yaşanan zonklamaları önleyebilirsiniz.

Peki Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş zonklamasının yanında yaşanan baş ağrısı için de; sizler için daha önceden oluşturduğumuz ve içerisinde nane yağı, lavanta yağı, vitaminler, soğuk kompres, kahve, yeşil çay, zencefil, magnezyum ve masaj gibi doğal ya da bitkisel çözümler barındıran "Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.


Baş Zonklaması ve İlgili Baş Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel ya da Doğal Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş Zonklaması ve ilgili baş ağrılarına iyi Gelen bitkisel ya da Doğal çözümler, evde uygulanan bitkisel çaylar, yağlar, losyonlar ya da baş zonklamasını hızlı geçiren alternatif diğer yöntemler için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş Zonklaması ve ilgili baş ağrılarına iyi Gelen bitkisel ya da Doğal çözümler hakkındaki yirmi bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Baş ağrısına soğuk ya da sıcak kompres uygulandığı takdirde iyi gelen etkilerinin belirtildiği bir klinik çalışma ( Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Özellikle; baş ağrısı ile beraberinde yaşanan zonklamalar ya da çınlamalarla ilgili yapılacak doğal çözümlerden biri olan masaj ile ilgili yapılan bir araştırma ve iyi gelen faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Bitkisel bir çözüm olarak kullanılan nane yağının baş ağrısı ve beraberindeki zonklamaları geçiren özellikleri ve faydaları üzerine yapılan çalışmaların incelenmesine ilişkin yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Lavanta yağının koklanması ya da solunması sonrasında baş ağrılarını ve zonklamalarını kısa sürede gidirebileceğine dair yapılan klinik araştırmaların gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).