Baş dönmesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Mae Mu'ya teşekkürler! :)

Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve denge bozukluğu Vertigo olarak bilinen bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Özellikle; ani durumlarda, ayağa kalkmakta güçlük ve yarım saat gibi bir süre içerisinde yaşanan baş dönmeleri bu durumun en yaygın belirtileri arasında bilinmektedir ( Delil 1 ).

Yaşanan bu durumda baş dönmesi ile beraberinde yaşanan Vertigo, normal olmayan bir hareket hissi olarak da belirtilir. Bu hareketler sırasında düzensizlikler gözlemlenebilirken, genellikle iç kulak kökenli de gelişebilmektedir ( Delil 2 ).

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmesi genellikle antibiyotik, sisplatin, diüretik veya salisilat gibi bazı ilaçların yan etkileri olarak gözlemlenebildiğinden dolayı ilaç tüketimi sırasında ya da alkol alımı sonrasında yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra; herhangi bir baş yaralanmasında baş ağrısına da neden olarak yaşanabilirken, vestibüler sinirin enflamasyonu veya İç kulak tahrişi ve şişmesi sonucu da oluşabilmektedir ( Delil 3 ).

Sürekli yemek yeme ve susuzluk ta baş dönmesine neden olabilen diğer yaygın durumlardan biri olarak bilinmektedir. Kan basıncının düşmesi sonrasında oluşan hipotansiyon ile beraberindeki baş dönmeleri oldukça yaygındır ( Delil 4 ).

Eğer baş dönmeleri sürekli ve aşırı derece yaşanırsa kan damarı hastalığı, çoklu skleroz, inme gibi durumlardan meydana gelebileceği üzere; uzman bir doktora görünmek ve kesin çözümler doğrultusunda ilerlemek önemli olacaktır.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Aşağıda; baş dönmesine iyi gelebilecek doğal ve bitkisel çözümleri tüm detayları ve uygulanışları ile beraber sunmaya özen gösterdik.

Ayrıca; baş dönmesine iyi gelen bu çözümler ile ilgili yapılan araştırmalara, çalışmalara ve klinik bilgilendirmelere de yer vererek sizleri, kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedefledik.

Birçok platformun aksine Evde Çözüm ailesi; göstermiş olduğunuz destekle beraber tüm araştırmalarını büyük bir titizlikle yapmaktadır.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Sizlere, baş dönmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğine değinerek bilinçli bir toplumu da hedeflediğimizi hatırlamak isteriz.

Yaptığımız bilgilendirmeler tamami ile bilinçli bir toplumu hedeflemenin yanı sıra kulaktan dolma bilgilerden uzak tutulmasını hedeflemiştir ancak; en doğru ve kesin tedavi yöntemlerinin uzman hekimler tarafından yapılan muayaneler sonrası uygulandığını da unutmamalısınız.

Su

Yemekten yaklaşık olarak 15 dakika önce tüketilen bir bardak su ile postprandiyal hipotansiyon adı verilen bu durumu hafifleterek baş ağrıları ve ilgili baş dönmesine iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

2015 Yılında yaş ortalaması 67 olan 12 yetişkinin yer aldığı klinik bir çalışmada yemek öncesi tüketilen suyun sonrasında oluşabilecek hipotansiyon ile ilişkili olabilecek baş dönmelerine iyi gelebileceği gözlemlendi ( Delil 5 ).

Zencefil

Özellikle; baş dönmesine ve mide bulantısına iyi gelen güçlü bir biktisel çözüm olan zencefilin etkinliği bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir ve baş dönmesinin belirtisi olabildiği vertigo tedavisinde de son derece etkili olabileceği gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Zencefili çeşitli şekillerde taze veya öğütülmüş olarak kullanabilir ya da zencefil çağı şeklinde de gün içerisinde tüketerek baş dönmelerini ve bulantı gibi diğer belirtileri azalatabilirsiniz.

Birçok rahatsılığa iyi gelen zencefili de ayrıca; baş ağrısına, adet sancısına, bademcik şişmesine, geniz akıntısına, kulak ağrısına, diş eti şişmesine, gaz sıkışmasına, öksürüğe, burun akıntısına da maruz kaldığınızda iyi gelmesi için tedavi amaçlı deneyebilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağı genellikle baş ağrısına, mide bulantısına ve baş dönmesine iyi gelen bir bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Tüm bunlarla beraberinde Vertigo ile ilişkili belirtileri de giderebildiği çeşitli kaynaklarda açıklanmıştır ( Delil 7 ).

Baş dönmesine maruz kaldığınız anlarda badem yağı ile birleştirerek alnınıza ve boyun arkanıza bir kaç damla uygulayarak rahatsızlığınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Nane Yağını aynı zamanda; baş dönmesinin yanı sıra; ishale, kaşıntıya, sivilceye ve ayak ağrısına maruz kaldığınız durumularda alternatif bir bitkisel çözüm olarak uygulayarak iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Baş dönmesinin sık görülen bir nedenlerinden bir diğeri de düşük kan şekeri olarak bilinmektedir. Diabetes Care'de ( Amerikan Diyabet Derneği ) yayınlanan bir araştırmaya yazısına göre; elma sirkesi baş dönmesine iyi gelebilir. Araştırmacılar, iki grubta karbonhidrat bakımından zengin bir diyet önererek incelemerde bulundular ve yemeklerden sonra tüketilen elma sirkesinin oldukça iyi gelen yönlerini gözlemlediler ( Delil 8 ).

Baş dönmesine maruz kaldığınızda salatanıza ekleyebileceğiniz elma sirkesi ile bu ve benzeri belirtilerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Evde rahatlıkla bulunan ve birçok rahatsızlığın giderilmesinde oldukça yaygın olarak kullanılan elma sirkesini de ; gastrite, burun akıntısına, ses kısıklığına, boyun ağrısına, kulak ağrısına, omuz ağrısına, böbrek ağrısına, ayak mantarına, boğaz ağrısına maruz kaldığınızda uygulayabilirsiniz.

C Vitamini

Baş dönmesi ve denge bozuklukları için oluşturulan Ménière?nin Derneği'nde yayınlanan bir makaleye göre; C vitaminin ihtiyaç duyulduğu kadar tüketilmesi baş dönmesini azaltabilir ( Delil 9 ).

Günlük beslenme alışkanlığına portakal, greyfurt, çilek ve dolamlık biber gibi C vitamini açısından zengin besinleri eklemeniz doğrultusunda baş dönmelerinin önüne geçebilir ve azalmasını sağlayabilirsiniz.

Baş Dönmesine İyi Gelen Önlemler

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, baş dönmesini tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

Hayatınızdaki stres miktarını azaltmaya çalışarak, bolca su içmek ve yeterli uyku almak.

Ayrıca; tuz, alkol, kafein ve tütünden tüketiminden uzak durmalısınız. Mayo Clinic'e göre, bu maddelerin sık tüketilmesi baş dönmesini şiddetlendirebilmektedir ( Delil 10 ).

Son olarak; yukarıda uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri evde her ne kadar rahat bir şekilde deneyebilir olsanız da baş dönmesi ile ilgili şiddetli ve sürekli sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.


Baş Dönmesine İyi gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş Dönmesine iyi gelen Doğal ve bitkisel çözümler, baş dönmesi için tedavi yöntemleri, baş dönmesind kullanılan pratik bitki çayları ve bitkisel yağlar ve baş dönmesini geçiren doğal ilaçlar için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş Dönmesine iyi gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki yirmi yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Baş dönmesi ile beraber yaşanan denge bozukluğu, kulakta çınlama ve fokuslanma belirtilerinin tetiklediği vertigo hakkında detaylı bir bilgilendirme ile iyi gelen tedavi yöntemleri ile alınması gereken tedbirler hakkında detaylı bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
  2. Vertigonun, baş dönmesi ve ani denge kaybı belirtilerinin detaylı şekilde incelenmesine ilişkin uygulanan tekniklerin ve tedavi yöntemlerin klinik olarak gözden geçirilmesi hakkında yayınlanan bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Baş dönmesinin nedenleri, belirtileri ve iyi gelen çözümler üzerine yapılan bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
  4. Kan basıcının düşmesine ile beraberinde gelişen hipotansiyon sonucu oluşan baş dönmesine iyi gelen tedavi yöntemlerinin klinik gözlemler sonrasında incelenmesi ve yapılan araştırmaların katılımcılar üzerindeki etkisinin konu alınarak yayımlandığı bir makale ( Science Direct ).
  5. Baş ağrısı, baş dönmesi gibi durumlara neden olabilen hipotansiyonun çeşitli kişiler üzerinde su ile yapılan tedavisine ilişkin sonuçların yer aldığı klinik bir makale ( Science Direct ).
  6. Zencefilin, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen özelliklerinin anlatıldığı kısa bir bilgilendirme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Bitksiel yağların bir çok rahatsızlığa iyi gelen faydaları yönlerinin uygulamaları ile beraber derlendiği detaylı bir derleme kitap ( Uçucu Yağ Kullanıcılarına Yeni Başlayanlar İçin Evde Uygulanabilecek Doğal ve Bitkisel Çözümler - Speedy Publishing ).
  8. Elma sirkesinin düşük kan şekeri sonucu oluşan baş dönmesine iyi gelen özelliklerinin incelenmesine ilişkin yapılan klinik bir araştırma ( Amerikan Diyabet Derneği ).
  9. Baş dönmesi ve denge bozuklukları için oluşturulan derneğin resmi web sitesinde bu tür durumlar için alınması gereken önlemlerden iyi gelen vitaminlere kalan yapılan bilgilendirmeler ( Ménière?nin Derneği ).
  10. Baş dönmesinin belirtileri, önlemleri ve teşhisleri ile beraberinde doktor gözetiminde yapılması gerekenlerin derlendiği klinik bir bilgilendirme ( MayoClinic ).