Baş ağrısına zencefil iyi gelir mi? Evde uygulanışı ve diğer bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Aiony Haust'a teşekkürler! :)

Baş ağrısına zencefil iyi gelir mi?

2014 Yılında yapılan bir araştırmada; 100 katılımcı üzerinde denenen zencefil tozunun iyi gelen etkileri, yaygın bir migren ilacı olan sumatriptan ile karşılaştırıldı. Araştırmanın sonunda zencefilin bitkisel bir çözüm olarak migren gibi ciddi baş ağrısına neden olan rahatsızlıklarda sumatriptan ile istatistiksel olarak karşılaştırılabilir olduğu bulundu. Bir yandan herhangi bir alerjik durum olmadıkça yan etkisi bulunmayan zencefil çözümünü, migren tipi baş ağrısına sahip kişilerin daha çok tercih ettiği gözlemlendi ( Delil 1 ).

Zencefil ve migren tipi baş ağrısına iyi gelen taraflarını incelemek için yapılan bir başka araştırmada da hastadan migren başlagıcındaki ağrıların ilk evrelerinde zencefil tozu ile çay tüketmesi istenir ve hastanın baş ağrısı ile diğer migren belirtileri gider. Bir kaç gün sonra hasta zencefili çiğ olarak tüketmeye başlar ve migren ve belirtileri olan baş ağrılarının ve mide bulantısına ait diğer semptompların eskisine nazaran daha da azaldığı gözlemlenir ( Delil 2 ).

Ulusal Baş Ağrısı Vakfı'nda yayınlanan bir makalede de zencefil ve baş ağrısı için yapılan çalışmaların yeterli olmadığını ve daha fazla araştırmaya ve plesebo etkileri ile karşılaştırılmasına da ihtiyaç duyulduğunfan bahsedilir ( Delil 3 ).

Ancak zencefilin ağrıyı gidermekle ilgili olarak yapılan başka bir araştırmada da diz ağrılarına iyi gelen zencefilin oldukça tatmin edici ağrı kesici özelliğinden bahsedilir ve güvenli bir profil oluşturduğun altı çizilir ( Delil 4 ).

2016 Yılında yapılan başka bir araştırmada da mide bulantısına ve kusmaya maruz kalan hamile ya da kemoterapi gören kişiler üzerinde zencefilin iyi gelen etkileri araştırılırken, karın ağrısına ve mide bulantısına maruz kalanların fonksiyonel gastrointestinal bozukluklarını iyileştirdiği gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

2018 Yılında ise; migren ve migrenle beraber yaşanan baş ağrısı tedavisinde kullanılan ketoprofen adlı ilaçla beraber 400mg zencefil ekstratı, ketoprofenin tek başına kullanımından çok daha etkili olduğu ve belirtilere iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Son olarak; yapılan başka bir araştırmaya da göre; migren ve migren tipi baş ağrısı başlangıcında alınan zencefil içerikli besinin dil altına durması, migrenin belirtileri olan ağrıları azalttığı tespit gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Baş ağrısı için zencefil nasıl uygulanır?

Baş ağrısı için zencefili en popüler yöntemlerden biri olarak çay şeklinde bitkisel bir çözüm olarak deneyebilirsiniz. Bir kaç dilim zencefili sıcak su vasıtasıyla kaynattıktan sonra oda sıcaklağında 15 dakika demletmeniz çayın hazırlanmasına yeterli olacaktır.

Diğer bir yöntem ise zencefili esansiyel bir yağ olarak el bileklerine, alna ve şakaklara masaj yaparak uygulamak olacaktır. Hatta midenize de sürerek mide bulantısı, sindirim problemleri ya da kusma isteği gibi durumları engellemiş olabilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen diğer bitkisel ve doğal çözümler!

Baş ağrısı için hazırlamış olduğumuz "Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırmamızdan zencefile alternatif olarak; lavanta yağı, vitaminler, soğuk kompres, kahve, yeşil çay, zencefil ve magnezyum gibi bir çok çözüme ulaşarak evde rahatlıkla deneyebilirsiniz.


Baş Ağrısına İyi Gelen Zencefil Tedavisi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş ağrısına iyi Gelen Zencefil Tedavisi, bitkisel bir çözüm olarak baş ağrısında zencefilin faydası, zencefilin baş ağrısı için uygulanışı ve tedavi yöntemleri, baş ağrısı için diğer bitkisel ve doğal çözümler için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş ağrısına iyi Gelen Zencefil Tedavisi hakkındaki on paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Migren tipi baş ağrısına etkisini ve iyi gelen yönlerinin klinik bir araştırmayla incelenmesi ve 100 katılımcıyla gerçekleşen çalışmanın özetlenmiş halinin yayınlanması ( PubMed / Zanjan Tıp Bilimleri Üniversitesi ).
  2. Danimarka'da zencefilin migren tipi baş ağrısına iyi gelen etkilerinin incelenmesi ve ağrıların tedavisindeki yan etkilerinin gözlemlenmesi üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( PubMed ).
  3. Zencefil ve baş ağrısı için yapılan araştırmalardan her ne kadar etkili sonuçlar alınsa da daha fazla araştırmaya gerek duyulduğunun bilgilendirilmesi ( Ulusal Baş Ağrısı Vakfı ).
  4. Diz ağrısına tedavi amaçlı bitkisel bir çözüm olarak uygulanan zencefilin iyi gelen etkileri ve yönleri üzerine yapılan klinik bir çalışmanın sonuçlarının yayınlanması ( PubMed ).
  5. Gebelik ve kemoterapi sırasında yaşanan kusma ya da mide bulantısına sahip kişiler üzerinde zencefilin iyi gelen etkilerinin incelenmesi ve tedavi amaçlı kullanım sonrasında gözlemlenmesi üzerine yayınlanmış bir makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Zencefilin akut migreni ve baş ağrısı gibi belirtilerini iyileştirme potansiyelini standart tedaviye ilave bir strateji olarak değerlendirmeyi amaçlayan çalışmanın detaylı bir şekilde yayınlanması ( Sage Journals ).
  7. Migren tedavisinde ve baş ağrısına olan etkilerinde zencefilin iyi gelen ve faydaları etkileri üzerine çift kör plesebo kontrollü klinik çalışmanın detayları ve bilgilendirmesi ( Amerikan Baş Ağrısı Derneği ).