Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Carolina Heza'ya teşekkürler! :)

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

En yaygın rahatsızlıkların başında gelen baş ağrısı ve bu ağrılara dayalı migren tipi şiddetli ağrılar için hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazımızı okurken rahatlayacak ve keyif alacaksınız.

Çünkü, Evde Çözüm ailesi olarak; baş ağrısına yönelik rahatsızlığınız için doğal ve bitkisel tedavilerden bahsederken, sunmuş olduğumuz çalışmalar ve araştırmalar neticesinde; önemli kaynaklar kullanarak, kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı hedefliyoruz.

Evde Geçiren Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere sunduğumuz bu çalışmamızda ayrıca; evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz çözümlerle, doğal ve bitkisel tedavilere de uygulanışları ile beraber, kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz.

Tüm bu yöntemlerin yanında da sizlere, diğer hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden de söz ederek bilinçli bir toplum adına olan görevimizi, olabildiğince yerine getirmeye çalışıyoruz.

Günden güne artan inanılmaz desteğinizin farkındayız ve sizlerin geri dönüşleri sayesinde de; her geçen gün çalışmalarımızı daha da detaylı, erişebilir ve pratik olarak sunmaya özen gösteriyoruz.

İşte sizlere baş ağrılarını yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde geçirebileceğiniz ve iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler;

Nane Yağı

Nane yağı ile ilgili yapılan klinik araştırmalar sonucunda; gerilim tipi baş ağrısına iyi gelen ve tedavisinde parasetamol kadar geçiren etkileri bildirilmiştir ( Delil 1 ).

Baş ağrısı yaşadığınız zamanlarda, zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile yaklaşık olarak 3 damla nane yağını karıştırıp alnınızın ortasına ve köşelerine ( şakaklara ) rahatlıkla uygulayarak etkisini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Nane yağını ayrıca sivilceye, ayak ağrısına, geniz akıntısına ve burun akıntısına da alternatif bir bitkisel yağ çözümü olarak kullanabilir ve iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Strese, anksiyeteye ve migren türü baş ağrılarına iyi gelen bir bitkisel çözüm olarak ta bilinen lavanta yağını soluyarak hızlı bir etki gösterdiğini ifade eden güçlü araştırmalar vardır ( Delil 2 ).

Nane yağından ziyade, lavanta yağını bir difüzör yardımıyla, gün içerisinde 2 ya da üç kere soluyarak ağrılarınıza hızlı bir çözüm bulabilirsiniz.

Özellikle; hemoroide (basura), sivilceye, kulak ağrısına ve burun akıntısına da oldukça etkili bir çözüm olan lavanta yağının kullanımı günden güne artmaktadır.

Vitaminler

Özellikle; yapılan bir çok araştırmada, vitamin eksikliği nedeni ile de oluşabilen baş ağrısına, adet sancısına ve migren türü reaksiyonlara takviyelerle çözüm bulunabileceği yönünde tespitler yapılmıştır.

B6 ve B12 vitaminleri, homosisteinin katalizlenmesinde oldukça etkili olduğu için de baş ağrısını geçiren ve tedavisinde oldukça önemli yol oynayan faydalar sağlamaktadır ( Delil 3 ).

Vitamin takviyelerinden ziyade; bu vitaminleri, kümes hayvanları, balık, ekmek, yumurta, sebze, baklagil, peynir ve tahıllardan da edinebilirsiniz.

Soğuk Kompres

Oldukça bilinen ve yaygın olarak da doğal bir çözüm olarak uygulanan soğuk kompres ve baş ağrısı ile ilgili de yapılan araştırmalarda, ağrıları geçirdiği ve tedavi şeklinde uygulanabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Ağrılara maruz kaldığınızda, gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu evde çözüm için herhangi bir buz torbasını şakaklarınıza uygulayarak deneyebilirsiniz.

Kahve

Kahvenin de yaşanan baş ağrılarına çözüm olarak uygulandığını bilinmektedir. Özellikle; Türk kahvesi gibi kahvenin öğütülmüş tozu kullanıldığında baş ağrısındaki belirtileri azalattığına dair yapılan çalışmalar vardır ( Delil 5 ).

Diğer evde çözüm yöntemlerinin yanında da gün içerisinde kahve tüketimi yaparak baş ağrılarınızı geçirebilirsiniz.

Bu çözümde dikkat etmeniz gerekenin; kafein tüketimini aşırıya kaçmayacak şekilde kontrol altında tutmak olacaktır. Aksi halde; ters etki yaparak baş ağrınızın şiddetlenmesine neden olabilir.

Kahve ayrıca; selülite iyi gelen ( özü ) ve kilo vermeyi sağlayan özelliklerle etkili bir çözüm yolu olarak denenebilir.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan anti-inflamatuar özelliklerin de baş ağrısına oldukça iyi gelen ve geçiren etkileri olduğu yapılan çeşitli çalışmalarda ve araştırmalarda belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Ağrılarınızın şiddetlendiği dönemlerde, gün içerisinde 1 ya da 2 fincan yeşil çay içerek ağrıların azaladığını fark edebilirsiniz.

Yeşil çay da hemoroide (basura) iyi geldiği gibi çene ağrısına, adet sancısına, sivilceye, saç dökülmesine ve hatta gaz sıkışmana da alternatif olarak kullanılabilen güçlendirici bir çözüm olarak kabul edilir.

Zencefil

Bitkisel çözümlerde oldukça popüler olarak kullanılan zencefil çayının da özellikleri, migren türü baş ağrılarını azalatmada ve rahatlamayı sağlayan profilaktik etkiler göstermesinde başarılı olduğunu gözlemleyen çalışmalar vardır ( Delil 7 ).

Gün içerisinde 1 ya da iki fincan zencefil çayını içerek can sıkan baş ağrılarınızın azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlıkta inanılmaz faydası olan zencefili de evde çözüm bulmak için diş ağrısına, sivilce lekelerine, mide bulantısına, ayak mantarına, ayak şişmesine ve hatta kulak ağrısına bile uygulayabileceğinizi belirten çeşitli çalışmalar vardır.

Magnezyum

Magnezyum eksikliği de baş ağrısı ve migrenle ilişkilendirilen ve neden olabilen durumlardan biridir. Yeterli miktarda tüketilen magnezyum, baş ağrılarına neden olabilen etmenleri gidermede oldukça etkili olurken, bu durumdan kaynaklı ağrıları da iyi geldiği çeşitli kaynaklarca belirtilmiştir ( Delil 8 ).

Eğer magnezyum eksikliği çektiğinizi düşünüyorsanız; ıspanak, avokado, ceviz ve lahana gibi gıdarlardan ihtiyacınızı karşılayabilir ve baş ağrılarını geçirebilirsiniz.

Not: Magnezyum eksikliğinden kaynaklı kronik olarak düşündüğünüz baş ağrılarının öğrenilmesi için uzman bir doktora danışmak en doğru tedavi yöntemi olacaktır.

Eğer diş ağrısına, sivilce lekelerine, ayak şişmesine, boyun ağrısına, bademcik şişmesine ya da çene ağrısına maruz kaldıysanız da magnezyum eksikliğinden kaynaklı olabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Masaj

Farkmakolojik olmayan tedavilerin başında gelen masajın da baş ağrısına oldukça iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçiren etkisi bilinmektedir.

Özellikle; Amerikan Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada da; kasların gerilmesinden kaynaklı oluşan baş ağrılarını hafifletmek için uygulanan doğal çözümlerden biri olduğu ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Bu doğal çözümü özellikle nane yağı ile uyguladığınızda etkisini kısa sürede fark edebilirsiniz.

Masaj tedavisini ayrıca; boyun ağrısına, bel ağrısına, ayak şişmesine ve selülite maruz iseniz de belirli bitkisel yağ çözümleri ile uygulayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Aşağıda; Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'nde yayınlanmış olan; "Hangi Durumlarda Doktora Görünülmeli" başlıklı bilgilendirme yer almaktadır.

Ani olarak gelişen ve çok şiddetli baş ağrıları olma durumda, ateşe, mide bulantısına ve başka rahatsızlıklar eşliğinde oluşan durumlarda, çift görme ya da bilinç kaybında, günler geçtikçe daha da kötüleşen ağrılarda, özellikle çocuklarda sürekli tekrar eden baş ağrılarında, kafa travması sonra gelişen ağrılarda, kasılmalarla ilişkili durumlarda, sürekli yaşanan durumlarda ve 50 yaş üzeri kişilerde kronik olarak gözlemlenen baş ağrılarında doktora gidilmesi önerilmektedir ( Delil 10 ).

Evde Çözüm Notu

Baş ağrısı için sizlere sunduğumuz ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri uygulama esnasında doktora görünmeniz gereken durumları da göz ardı etmemenizi dileriz.

Sizlere sunduğumuz çözümlerle, kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmak istediğimiz bir toplumu ve daha bilinçli bireyler kazanmayı hedeflediğimizi unutmayın.

Yayın süremiz boyunca, tüm çalışmalarımızda bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, evde baş ağrısını geçiren tedavi yolları ya da baş ağrılarını önlemeyle ilgili ipuçları, yağlar, çaylar ve diğer çözümler için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki kırk paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Gerilim tipi baş ağrısını hızlı bir şekilde geçirebilen ve iyi gelen nane yağının incelenmesine dair klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
  2. Baş ağrısı ve migren ağrıları için lavanta yağı ile plesebo etkili bir klinik çalışma ( PubMed ).
  3. Migren ya da adet ağrısı dönemlerinde de yaşanabilen baş ağrılarına vitamin takviyesi ile gözlemlenen faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Baş ağrıları tedavilerinde doğal bir çözüm olarak bilinen soğuk kompres hakkında klinik bir inceleme ( PubMed ).
  5. Kafein ve baş ağrısı ile ilgili bir araştırma yazısı ( PubMed ).
  6. Baş ağrıları için yeşil çayın anti-inflamatur ve analjezik özelliklerinin incelenmesi ve sonuçları üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( PubMed ).
  7. Baş ağrısında etkin bir rol oynayan zencefilin tedavilerde kullanımı ile ilgili bir bilgilendirme ( PubMed ).
  8. Merkezi sinir sistemindeki magnezyumun etkileri ve olası faydaları üzerine hazırlanmış tıbbi bir kitap ( Baş Ağrısında Magnezyumun Rolü - Lisa A. Yablon and Alexander Mauskop. ).
  9. Kronik baş ağrısı durumlarında masajın ağrıları gidermeye olan etkili çözümü ve faydaları üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( PubMed - Amerikan Halk Sağlığı Birliği ).
  10. Baş ağrısı üzerine yapılan araştırmaların derlenmesi ve bilgilendirmesi üzerine bir makale ( ABD - Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü ).