Baş ağrısına nane yağı iyi gelir mi? Evde uygulanışı ve diğer bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Shangyou Shi'ye teşekkürler! :)

Baş ağrısına nane yağı iyi gelir mi?

Özellikle gerilim tipi baş ağrısına oldukça iyi gelebilen nane yağı ile yapılan bitkisel tedavinin, topikal bölgelerdeki uygulanışları üzerinde kontrollü çalışmalarda plaseboya göre anlamlı derecede daha etkili olduğu yapılan araştırmalarda iyi geldiği kanıtlanmıştır ( Delil 1 ).

Genellikle 6 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ve çocuklarda gerilim tipi baş ağrısının tedavisi için lisanlı olarak ilaçlarda da kullanılan nane yağı, birçok topluluk tarafından tedavi önerisi olarak ve kılavuzlarda bilgilendirme olarak sunulur.

Tüm bunların yanında da nane yağı, gerilim tipi baş ağrılarının akut tedavisi için standart bir tedavi olarak kabul edilir ( Delil 2 ).

ScienceDirect'te yayınlanan bir makaleye göre de; nane yağı ile ilgili yapılan bir araşırmada da 40 hastayla yapılan çift kör ( plasebo kontrollü ) ve çapraz bir çalışmada baş ağrısını hafifletmekte asetaminofen olarak eşit derecede etkili olduğu belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Ulusal Baş Ağrısı Vakfı'nda Dr. Heather McCoy, nane ve lavantanın sadece güzel kokmanın ötesinde terapötik fayda sağlayabileceğini gösteren bazı klinik kanıtlar olduğundan bahsetmiştir. Ayrıca; nane yağının, mentol içeriğinden dolayı da mide bulantısına, iltihabına ve bu durumlarla beraber mide ağrısına ya dabaş ağrısına maruz kalınması gibi durumlarda pek çok ağrıyı giderebilme özelliklerinin de olduğunu vurgulamıştır ( Delil 4 ).

Son olarak; PubMed'te yayınlanan başka bir kontrollü çalışmada hastaların belirli bir kısmında nane yağının baş ağrısını giderdiği gözlemlenerek böylece normal tedavilere göre iyi tolere edilen ve uygun maliyetli bir alternatif çözüm olduğu bildirilmiştir ( Delil 5 ).

Baş ağrısına nane yağının uygulanışı

Aşağıda; nane yağının ve çayının baş ağrısına uygulanışları hakkında ve HealthLine'da yayınlanan çeşitli yöntemleri ve iyi gelen uygulanışları bulabilirsiniz ( Delil 6 ).

Duş alarak: duş esnasında küvete doldurduğunuz suya bir kaç damla nane yağı damlatarak baş ağrısının yoğunluğunu duş aldığınız esnada azaltabilirsiniz.

Buhar soluyarak: sıcak su ile dolu bir bardağa ya da kaba yeterli miktarda olacak şekilde damlatılan nane yağını soluyarak etkisini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Masaj yaparak: masaj için kullanılan esansiyel yağların içerisine nane yağını da ekleyerek ve şakaklara olacak şekilde uygulanışı tamamlayarak baş ağrısını giderebilirsiniz.

Soluyarak: oda sepreyleri yerine odalarınızda ya da bulunduğunuz yerde nane yağını diffüze edeyerek te soluyabilirsiniz.

Çayını içerek: nane yağından ziyade çayını da yaparak ve gün içerisinde ihtiyaç kadarını tüketerek te bitkisel çay olarak çözüm bulabilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen diğer bitkisel ve doğal çözümler!

Sizlere daha önce de hazırlamış olduğumuz "Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek; nane yağından ziyade lavanta yağı, vitaminler, soğuk kompres, kahve, yeşil çay, zencefil ve magnezyum gibi alternatif çözümlere ulaşabilirsiniz.


Baş Ağrısı ve Nane Yağı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş ağrısı ve Nane Yağı, nane yağının baş ağrısında uygulanışı, faydaları, iyi gelen özellikleri ya da diğer bitkisel ve doğal çözümler için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş ağrısı ve Nane Yağı hakkındaki on üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Evde bulunan nane yağının bitkisel tedavi amaçlı baş ağrısına çözüm olabileceği yönündeki araştırmalar ve klinik çalışmalar hakkında bilgilendirme ( SpringerLink ).
  2. Bitkisel çözüm olarak nane yağının baş ağrısı için kullanılan alanları ve iyi gelen faydaları üzerine yapılan araştırmanın özet geçilerek yayınlandığı resmi kurum ( PubMed ).
  3. Nane yağının baş ağrısı tedavisi olarak uygulanmasının klinik gözlemlerini konu alan bir araştırma yazısı ( ScienceDirect ).
  4. Nane ve lavanta yağının baş ağrısına bitkisel bir tedavi şeklinde uygulanışı hakkında detaylı olarak bilgilendirme ( Ulusal Baş Ağrısı Vakfı ).
  5. Gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde nane yağında bulunan bileşenlerin kontrol edilmesi ve klinik çalışmaların sonuçları üzerine yapılan bir araştırmanın yayınlanması ( PubMed ).
  6. Nane yağının baş ağrısı için uygulanışları ve çeşitli tedavi şekillerinin bilgilendirmesi üzerine yayınlanan bir makale ( HealthLine ).