Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Bademcik Şişmesi Nedir?

Bademcik iltihabının oluşturduğu rahatsızlıklardan biri olan bademcik şişmesi, genellikle kış ve ilkbahar dönemlerinde yaşanabilen rahatsızlıkların başında gelenlerindendir. Tıp dilinde tonsil olarak ta anılan bademcikler, dilin arka kısmında olup boğazımızın her iki tarafında yer alan ve önemli işlevleri olan lenfoid dokulardır.

Kapak fotoğrafı için Oleg Magni'ye teşekkürler! :)

5-15 Yaşındaki çocuklarda da sık görülen bu şişmeler çoğunlukla Streptococcus pyogenes adı verilen bakteriyel bir patojen tipinden kaynaklanır ( Delil 1 ). Ayrıca; yakın temasa, tükürüğe, burun akıntısına ve geniz akıntısına, solunum ya da hava yoluyla da insandan insana bulaşabilmekte ve vücudunun direncine göre şiddetleri farklılık göstermektedir.

Bademcik Şişmesinin Nedenleri

Virüslerin ve bakterilerin hızlı bir şekilde yayılabileceği kalabalık ve sterilize olmayan ortamlar nedenlerin başında gelebilir. Bunun dışındaki nedenler arasında; kötü beslenmeye, strese, yorgunluğa, diş eti şişmesine, sigara içilmesine (ya da pasif içiciliğe), burun solunumunun bozuk olmasına bağlı kronik ağız solunumuna, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara ve bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımına maruz kalmak söylenebilir.

Bademcikler, vücudumuza bahsettiğimiz durumlar sonuncu nüfus eden mikroplar için etkili olan hücreleri üretmekle görevlidir ve ağzımıza giren bu mikroplara karşı ilk savunma hatları olarak ta bilinir. Aşırı bakteri durumlarında da yeteri kadar hücre üretemediği zamanlarda iltihaba neden olmakta ve durum bademciklerde şişmelere yol açmaktadır ( Delil 2 ).

Yaşanılan bu şişmelerin boyutları, iltihaba göre de farklılık gösterebilir. Bir diğer durum ise; bademciklerin büyüklerinin insandan insana değişmesidir. Bu sebeple; bademcik iltihabına ya da şişmesine maruz kalınıp kalınmadığı belirtileri ile teşhis edilir ( Delil 3 ).

Bademcik Şişmesinin Belirtileri

Şişme sonucu; üzerinde, beyaz ya da sarı bir tabaka oluşan bademciklerin, diğer belirtileri arasında; kızarmasına, yüksek ateşe, boğaz enfeksiyonuna, boğaz ağrısına, boyun ağrısına, baş ağrısına, kulak ağrısına, yutkunmada zorlanmaya, halsizliğe, çene ağrısına, iştahsızlığa ya da ağız kokusuna maruz kalmak gelmektedir Delil 4 ).

Çocuklarda da yaşanılan benzer belirtilerin yanında, yemek yeme isteksizliği, ağzı açamama ya da yemek seçme gibi durumlar gözlemlenebilir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesine iyi gelen yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerin yanı sıra, çeşitli önlemlerle de bademcik şişmelerinin tekrar yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Bademcik iltihabına da iyi gelen bu yöntemlerin sonucunda rahatsızlığınızın devam etmesi durumunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere bademcik şişmesiyle ilgili yapılan araştırmaları ve bu araştırmalarla beraber doğal ve bitkisel çözümleri delilleri ile beraber sunmaya çalıştık.

Çözüm yollarında kullanılan bitkisel ve doğal ürünlerin ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsetmeye çalıştık.

İşte sizler için oluşturmuş olduğumuz çözümler;

Tuzlu Su

Bademcik şişmesi sonucu oluşan balgamlar, bademcik iltihabına neden olan miktropları içerdiğinden, suyun tuzla beraber kullanılması bademciklerin ve boşlukların arasına sıkışmış olan bu balgamlardan kurtulmanıza iyi gelir. Ayrıca; yapılan araştırmalara göre; tuz, ağızdaki enfeksiyonu önlemeye yarayacak anisepik özellikler içerir ve suyla beraber yapılan gargara da mukusu kırarak nefen almayı kolaylaştırır ( Delil 5 ).

Diş ağrısına ve kulak tıkanıklığına da iyi gelebilen özelliklere sahip tuzlu su yöntemini günde bir kaç kez rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve tamamen evde kolay bulabilirsiniz.

Doğal bir çözüm olan tuzlu su karışımını yapmak için 1 bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, bademcik şişmesine sebebiyet veren iltihabın, giderilmesinde de önemli rol oynayan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu çeşitli çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 6 ). Ayrıca bademciklerdeki şişmlerinde azalmasını sağlayan ve ayak mantarına da iyi gelebilen anti-inflamatuar özelliği de yapılan başka bir kaynakta belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Günde bir ya da iki kere uygulayabileceğiniz elma sirkesi yöntemi için bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesini eklemek ve dilerseniz bir maktar da bal karıştırmak yeterli olacaktır.

Tuzlu suda uygulanan yöntem gibi, elma sirkesi yöntemini de gargara şeklinde uygulamanız uygun olacaktır.

Papatya Çayı

Papatya çayının bir çok faydasının yanı sıra, bademcik iltihabından kaynaklanan dokuların şişmesine ve ağrısını azaltmasına iyi olabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makalede belirtilmiştir ( Delil 8 ). Ayrıca; doğal bir antibiyotik olarak ta bilinen papatya çayı, bademcik şişmesine iyi gelebilecek kesin çözümlerden biri olabilir.

Günde 2 ya da 3 kere rahatlıkla tüketebileceğiniz papatya çayı için doğal yolları da tercih edebilirsiniz.

Her iki koşulda da hazırlamış olduğunu bitkisel çözüme ek olarak; etkisini ve tadını güçlendirmek için bir kaşık süzme bal ekleyebilirsiniz.

Propolis

Son zamanlarda özelliklerinden fazlasıyla bahsettiren propolisi bademciklerde de etkili bir çözüm olabilir. Propolisin görevi her ne kadar arı kovanlarındaki çukurları kapatmak için bir zemin hazırlamak olsa da rahatsızlıklar üzerinde şaşırtıcı derecede etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Öksürüğe, soğuk algınlığına, bademcik iltihabına ve tabiki de şişmesine etkili olacak antibiyotik, anti-inflamatuar ve antiviral özellikleri olduğu yapılan çeşitli çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Günde bir iki kere uygulayabileceğiniz propolisin spreylerden edinebilir ve boğanızına çok fazla olmayacak şekilde püskürtebilirsiniz.

Ancak; bazı kişilerin, propolise karşı alerjik reaksiyonlar gösterebileceğinden dikkat edilmesi gereken bir yöntem olduğu da unutulmamalıdır.

Soğan

Soğanlar da, evde rahatlıkla bulunabilen ve içeriğinde bademcik iltihabı sonucu oluşan şişmelere de iyi gelir denilebilecek antibakteriyel özellikler barındırmaktadır ( Delil 10 ). Bu özelliği ile de kalmayan soğan ayrıca anti-enflamatuar özelliğine sahip olduğu için şişmeyi indirmek ve iltihabı azaltmak için etkili olduğunu gösteren başka çalışmalar da mevcuttur ( Delil 11 ).

Günde bir kez uygulamanızın yeterli olacağı bu yöntem için küçük bir soğanı rendeleyip yarım bardak suyla karıştırdıktan sonra üzerine bir miktar bal eklemeniz ve bu karışımı tüketmeniz yeterli olacaktır.

Ağız kokusuna neden olabilecek bu yöntem için de platformumuzu inceleyerek yine çözüm bulabilirsiniz. :)

Zencefil

Bir çok çözümde yer verdiğimiz zencefil, bel ağrısına olduğu gibi bademcik şişmesine de iyi gelir. apılan çalışmalarda; anti-inflamatuar ve anttibakteriyel özelliklere sahip olan gingerol adlı bir bileşiği içermesi bu gibi durumlara etkili olduğunu göstermiştir ( Delil 12 ), ( Delil 13 ). Ayrıca; yapılan başka bir araştırmada da taze olan zencefilin antiviral özellikleri de olduğu ve iltihaplara iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Bir bardak suyun içerisinde, yaklaşık 1 dilim zencefili kaynattıktan sonra süzmenizin ardından oda sıcaklığında soğutmanız yeterli olacaktır. Tadını ve etkisini arttırmak için de bir kaşık bal ekleyerek bu karışımı gün içerisinde 3 ya da 4 kere tüketebilirsiniz.

Çemen Tohumu

Bitkisel çözümlerden çemen otunun da anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklerini de göz önünde tutarsak bademcik iltihabı ve şişmesine iyi gelir ( Delil 15), ( Delil 16 ).

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri bir yandan enkfeksiyona müdahale ederken bir yandan da şişiklere azaltarak bademcik iltihabından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda, balgam söktürü özelliği de bulunan çemen otunu evde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Günde bir iki kere uygulayabileceğiniz bu gargara yöntemi için ortalama 3 çemek kaşığı çemen otu tohumunu 1 litre suda kaynatmanız ve oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra gün boyunca kısa süreli gargara şeklinde uygulayabilirsiniz.

Süt, Karabiber ve Zerdeçal

Bir çok evde bulunabilen süt, bademcik iltihabının yanı sıra bir çok enfeksiyonda etkili olabildiği bilinmektedir. Eğer evinizde zerdeçal ve karabiber de bulunuyorsa bu karışım, bademcik şişmesine iyi gelir.

Zerdeçal ve karabiberde bulunan analjezik, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler sadece iltihap söktürü değil aynı zamanda belirtileri de ortadan kaldırmak için etkilidir ( Delil 17 ), ( Delil 18 ), ( Delil 19 ), ( Delil 20 ).

Yatmadan önce ve 3 gün olacak şekilde tüketebileceğini bu karışım için bir bardak sıcak süte biraz karabiber ve zerdeçal eklemeniz ve karıştırmanız yeterli olacaktır.

Nane Çayı

Bitkisel çözümlerden nane çayı da soğuk alıngılığına, gribe, üst solunum yolunun sebep olduğu enfeksiyona ve badem şişmesine iyi gelir ve etkili çözümlerden de biridir ( Delil 21 ).

Nanede bulunan anti-inflamatuar, antiviral, analjezik ve antibakteriyel özellikler bademcikte yaşanan ağrılara ya acılara da oldukça faydalı olabileceğini gösteren çeşitli araştırmalar vardır ( Delil 22 ).

Gün içeriside 3 ya da 4 kere tükebileceğiniz nane çayına ekstra olarak etkisini arttırması ve tadını güzelleştirmesi için bir miktar bal da ekleyebilirsiniz. Demleme işlemiinden sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakmayı unutmayınız.

Limon, Karabiber ve Tuz

Limonun oldukça zengin olan c vitamini kaynağı ve çeşitli fitokimyasalları da bademcik şişmesine iyi gelir. Limonun anti-enflamatuar özelliklere sahip olmasının, bademcik ağrısına, iltihabına yardımcı olduğu da çeşitli araştırmalarca kanıtlanmıştır ( Delil 23 ).

Sadece bu özelliği ile bizleri etkilemekle kalmayan limon, aynı zamanda iltihab sonucu oluşan bakterileri de etkisiz hale getiren başka bir çözümdür ( Delil 24 ).

Bu yöntem için de; yarım bardak limon suyuna çok az bir miktar karabiber ve tuz eklemeniz ve hafif ısıttıktan sonra günde 1 ya da 2 kere içmeniz yeterli olacakır.

Epsom Tuzu

Günden güne değeri daha da fazla anlaşılan ve magnezyum sülfat olarak ta bilinmekte olan epsom tuzunun, ayak kokusuna da iyi gelen anti-inflamatuar özellikleri ile de bademcik şişmesi için yaygın olarak kullanılmakta olduğunu gösteren çalışmalar vardır ( Delil 25 ).

Bu özellikleri ile karşılaştırıldığında bademcik şişmesine de iyi gelir ve ağrısıyla beraber iltihaplanmasını da hafifletebilir olduğu da ayrıca belirtilmiştir ( Delil 26 ).

Epsom tuzu tedavisi, diğer tedavilere nazaran duş alarak uygulanabilir. Küvetinize doldurmuş olduğunuz bir bardak epsom tuzunu yaklaşık 15 ya da 20 dakika beklettikten sonra içine girip rahatlayabilir ve bu işlemi haftada 3 kere yapabilirsiniz.

Kekik

Bakterilere karşı güçlü bir direniş gösteren antibaktirel özelliklerle dolu olan kekik te bademcik şişmesine iyi gelir ve bu özellikleri hakkında yapılmış araştırmalar vardır ( Delil 27 ). Antiviral özelliğini ise; karvakrol adı verilen bir bileşenden almakta olan kekik, bademcik iltihabına karşı uygulanabilecek doğal ilaç diyebileceğimiz bitkisel de bir çözümdür ( Delil 28 ).

Ayrıca; bademcik iltihabına maruz kalmış boğaz ağrısına ve şişikliğe de iyi gelen antienflamatuar özellikleri de içerisinde barındırır ( Delil 29 ).

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş kekiği bir bardak suda kaynatıp oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra günde 3 kere tüketebilir ve etkisini arttırmak için de bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da bir çok rahatsızlıkta incelediğimiz; egzamaya, cilt lekelerine ve ayak çatlaklarına da iyi geldiği üzere; lorik asit kaynağına sahip olduğundan dolayı bakterilere etkili gelerek bademcik iltihabına da iyi gelir diyebileceğimiz etkili çözümlerdendir ( Delil 30 ).

İçeriğinde bulunan inti-inflamatuar özellikleri bademciklerdeki şişmeleri ve iltihaplanmaların ayrıca azalmasına da neden olabilir ( Delil 31 ). Ayrıca; doğal ilaç olarak ta adlandırabileceğimiz Hindistan cevizi yağı, dekonjestandır ve enfeksiyona, balgama da iyi gelebilir.

Tek yapmanız gereken 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağızınızda bir süre gargara yapıp dışarı atmak ve bu işlemi günde 2 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Ananas Suyu

Ananas suyu da limon gibi yüksek C vitamini kaynağı olduğundan ve bromelain adı verilen enzimlere sahip olduğu için bademcik şişmesine iyi gelir. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere de sahip olan ananas suyunun şişmede yaşanılan belirtileri hafifletmek için ve iyileşme sürecini hızlı bir şekilde atlatmak için etkili bir yöntem olduğunu inceleyen çeşitli çalışmalar vardır ( Delil 32 ), ( Delil 33 ).

Tüm bunların yanında, antibakteriyel özellere de sahip olması enfeksiyonlarla olan mücadelesini daha da etkili bir hale getirir ( Delil 34 ).

Ananas suyunun, bademciklerdeki şişiklere ve iltihapmaya etkili olabilmesi için günde 1 kere ve 1 bardak olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yoğurt

Bademciklerde yaşanılan bu ağrıların ve şişiklerin engellenmesini sağlayacak probiyotik özelliklere sahip olan ve hatta adet sancısına da iyi gelebilen yoğurt ta; yatıştırıcı, iltihap önleyici özellikleriyle bademcik şişmesine iyi gelir ve bağışıklılığınızı arttırır ( Delil 35 ), ( Delil 36 ).

Ayrıca; bademciklerde yaşanan bu iltihaplara neden olan soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları da önleyebilici özellikleri vardır ( Delil 37 ).

Günde bir kere tüketmenizin yeterli olacağı bu çözüm için yaklaşık bir bardak yoğurt yemeniz yeterli olacaktır.

Bademcik Şişmesi için Önlemler

Bademcik şişmesine neden olan iltihaplanmalar bulaşıcı olabilir. Bu durumda yaşayan kişilerden durulması gerekmektedir.

Bu süre zarfında; bol sıvı tüketmete, mümkün oldukça dinlenmeye, gün içerisinde bir kaç kez ılık su ile gargara yapmaya, nemlendirici kullanmaya ve dumandan uzak durmaya özen göstererek tedavinizin hızlanma sürecini arttırabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bademcik şişmelerinde genelde acil durumlar yaşanmasa da 40 derecenin üzerinde ateşe, kasların güçsüzleşmesine, ciddi boyun tutulmasına ve uzun süre devam eden şiddetli ağrılara maruz kalınması durumunda doktora danışılması önemli bir durum oluşturur.


Bademcik Şişmesi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere bademcik şişmesi, kızarması, yanması ya da ağrıması için hazırladığımız otuz yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; bademcik şişmesi hakkındaki altmış dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 37 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Akut bademcik iltihabı ve şişmesi hakkında bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Bademcik iltihabına genel bakış; belirtileri, nedenleri, risk faktörleri ve önlemleri ( Mayo Clinic ).
 3. Bademcik nedir? Bademcik iltihabı neden olur? ( KidsHealth ).
 4. Bademcik iltihabının nedenleri, sebepleri ve evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ( MedicineNet ).
 5. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının gargara ile önlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Elma sirkesinin tıbbi kullanım alanları ve antiglisemik etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Dünyanın en ünlü ev ilaçlarından biri olan sirke, güçlü antioksidanları ve inanılmaz antiseptik gücü ile her zaman övgüleri almayı başarmıştır ( Kitap : Sağlık için elma sirkesi / Britt Brandon ).
 8. Papatya çayının bitkisel bir ilaç olarak geçmişi ve araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Harika bir ürün olan propolisin farmakolojik potansiyeli ve faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Soğanın patojenlere karşı antibakteriyel etkilerinin araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Soğanın anti-enflamatuar etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Zencefilde bulunan gingerolun antibakteriyel aktiviteleri ve etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Zencefilin, rahatsızlıklar üzerine anti-oksidatif ve anti-inflamatuar etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Taze zenfecilin, solunum yolu hücre hatlarındaki virüslere karşı anti viral aktiviteye sahip olması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Çemenin çok amaçlı durumlarda kullanılması ve etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Karabiberin çeşitli hastalıklara karşı etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Kurkuminin antibakteriyel, antiviral ve anifungal faydaları ve aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Karabiberin analjezik ve anti-inflamatuar faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Kurkuminin anti-inflamatuar özellikleri ve araştırmaların gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Karabiberin antibakteriyel aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 21. Birinci basamak olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi hakkında yapılan randomize bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 22. Nane çayınınn, biyoaktivite ve potansiyel faydalarının gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 23. Limon zamkının anti-enflamatuar etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 24. Limon suyunun ve türevlerinin faydalarını gösteren bakterisidal aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 25. Cilt nemini artıran, cilt kuruluğuna iyi gelen ve magnezyum açısından zengin olan epsom tuzunun faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 26. Epsom tuzunun faydaları ve kullanım şekilleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 27. Kekik esansiyel yağının antiviral etkinliği ve karakrol özelliği üzerine yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 28. Kekik esansiyel yağının antibakteriyel etkileri ve faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 29. Kekik esansiyel yağında bulunan bir monoterpenlerin anti-ülser ve anti-inflamatuar özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 30. Bademcik iltihabına ve şişmesine neden olabilen streptococcus mutans üzerinde hindistan cevizi yağı ve klorheksidin antibakteriyel özelliğini karşılaştırmak için yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 31. Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, aneljezik ve antipiretik faydalarının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 32. Bromelainin özellikleri ve terapötik uygulanışları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 33. Taze ananas suyu ile kölit enflamasyonunun incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Küttüphanesi ).
 34. Periodontal patojenler üzerine ananas ekstraktının antibakteriyek özelliğinin değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 35. Bağırsak hastalığına yakalananlara yoğurdun ani-inflamatuar etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 36. Probiyotiklerin sağlığa faydaları üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 37. Yoğurtta da bulunan probiyotiklerin soğuk algınlığına olan faydalarının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Bademcik Şişmesi İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve bademcik şişmesi, kızarması, yanması ya da ağrıması yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan dört kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları dokuz paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 4 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Bademcik şişmesine ıhlamur iyi gelir mi?

Bademcik şişmesi için yapılan araşırmalar nezdinde; ıhlamur ile ilgili yeterli kaynak bulunmadığından nane çayı ve papatya çayı gibi alternatif bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu tedavi yöntemleri için de araştırma yazımızı inceleyebilir çalışmalarda belirtildiği gibi uygulayarak ve etkisini arttırmak için bal ekleyerek ahatsızlığınızı önemli bir ölçüde giderebilirsiniz.

Bademcik şişmesine gargara çözümleri nelerdir?

Sizler için yapmış olduğumuz detaylı araştırmalar sonrasında bademcik şişmesine iyi gelebilen gargara çözümleri olarak; tuzlu su, elma sirkesi, hindistan cevizi yağı ve çemen tohumu yöntemlerinden bahsettik.

İlgili çözümlere ve uygulanışlarına araştırma yazımızı inceleyerek ulaşabilir ve hızlı bir şekilde doğal ve bitkisel olarak rahatsızlıığınızı gidermeye yardımcı olabilirsiniz.

Bademcik şişmesine hangi ilaç iyi gelir?

Söz konusu yaşanılan bademcik şişmesindeki rahatsızlıklara ve bu rahatsızlıklara bağlı diğer enfeksiyonlara önerilecek ilaçlar sadece doktor muayenesinden sonra verilmelidir. Uzman hekimin teşhisi harici kullanılan ilaçlar farklı rahatsızlıklara sebep verebileceği gibi enfeksiyonlarınızın da artmasını sağlayabilir.

Bu sebeple; bilinçli ilaç tüketimi ve doğru müdahaleler için aile hekimizin bilgisi doğrultusunda hareket etmek en uygun davranış olacaktır.

Evde Çözüm Notu

Bademcik şişmesi için hazırlamış olduğumuz bu detaylı yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatır ve en uygun kararın, ( özellikle ilerleyen bademcik iltihaplanmaları durumunda ) hekimler tarafından verilebileceğini eklemek isteriz.

Sizlere sunmuş olduğumuz çalışma sonucu bizlere yapmış olduğunuz geri dönüşler için de ayrıca minnettarız. Evde Çözüm olarak; sorularınızı da olabildiği kadar yanıtlayarak sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Tekrar geçmiş olsun! :)