Ayak şişmesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Jens Johnsson'ya teşekkürler! :)

Ayak Şişmesi

Tıb dilinde vücudumuzda yer alan herhangi bir şişmeye ödem denilmektedir. Bu ödemler, vücut sıvılarının birikmesi sonucu ayak ve benzer kısımların şişmesi ile gözlemlenebilir. Ayaklarda yaşanan şişmelerin nedenlerine bağlı olarak bazı durumlarda şişik ağrısı yaşanabilirken bazı durumlarda bu ağrılar görülmeyebilir ( Delil 1 ).

Ayak Şişmesinin Nedenleri

Aşırı kilo, bacakta bulunan kan pıhtıları, yaşlanma, enfeksiyonlar ya da düzenle kan akışı olmaması durumunda ayaklarda şişmeler gerçekleşebilmektedir.

Genellikle yaralanmalar sonrasında da oluşabilen ayak şişmeleri, yaşanan darbe sonraları da etkilenebilmektedir. Yoğun iş şartları nedeni ile ayakta uzun süre durulması ve hamilelikte ( gebelik ) de yaşanması oldukça yaygındır ( Delil 2 ).

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Uzun ve yorucu zamanlardan, yüksek topuklu ve rahat olmayan ayakkabı giymeye kadar her şey ayaklarınızdaki şişliği tetikleyebilir durumdadır. Bu şişlikler genellikle belirgin değildir ve fark edilmesi de ağrı durumuna göre zaman alabilmektedir.

Sizlere hazırladığımız bu araştırma yazısında; ayak şişmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunmaya özen gösterdik.

Sunmuş olduğumuz kaynaklar eşliğinde kulaktan dolma yöntemler yerine "Evde Çözüm" ü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Özellikle; belirli aralıklarla tekrarlayan ayak şişmesine maruz iseniz ve bu durumunuz ciddi bir tıbbi müdahale gerektirmiyorsa, şişliği ve yaşanılan ağrıları gidermek için evde rahatlıkla bulacağınız tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Sizlere sunmuş olduğumuz doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken, aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğine yer vererek bilinçli bir toplumu hedeflidiğimizi hatırlatmak isteriz.

İşte; şişmiş ayaklarınız için evde uygulayabileceğiniz kolay ve pratik çözümler.

Epsom Tuzu

Özellikle; yorgun düşmüş ve ağrıya maruz kalan şişmiş ayağa iyi gelen doğal ve yaygın olarak kullanılan çözümlerden biri de epsom tuzudur. İçeriğinde; hidratlanmış magnezyum sülfat kristalleri barındırdığı için kas ağrılarını iyileştirmede de oldukça faydalı olan bu tuz aynı zamanda kullanım sonrası sizlere hızlı bir rahatlama da sağlayabilir ( Delil 3 ).

Ayaklarınızı sığdırabileceğiniz bir kaba, yarısını dolduracak şekilde ılık su ilave edin ve yaklaşık olarak yarım bardak epsom tuzunu karıştırın. Şişmiş ayaklarınızı bu karışımda 10-15 dakika dinlendirerek ve bu işlemi yatmadan önce şişiklerin inmesi için tekrar edin.

Not: Şişmenin derecesine bağlı olarak epsom tuzunun miktarını da isteğe bağlı arttırabilirsiniz.

Oldukça etkili ve pratik çözümlerden biri olan epsom tuzu ayrıca; boyun ağrısına, bademcik şişmesine, ayak kokusuna ve diş ağrısına da iyi geldiği bilinmektedir.

Tonik Su

Eski zamanlarda sıtmanın tedavi için de oldukça yaygın olarak kullanılan tonik su, ayak şişmesine iyi gelen ve ağrıları azaltan kinin ilavesi ile karbonatlı su olarak ta bilinmektedir. Kinin, içerdiği antiinflamatuar özelliği ile karbonatlı su karışımı sonucunda gevşetici özelliği olan bir çözüm olduğu yapılan araştırmalarda ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Bir kaba yeterli miktarda ekleyediğiniz tonik suya yaklaşık olarak 10-15 dakika ayaklarınızı batırıp bekletmenizin ardından durulayarak bu çözümü rahatlıkla uygulabilir ve şişmelerle ağrıları dindirebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Anında rahatlama ve şişmeyi indirmek için etkili bitkisel çözümlerden biri olan elma sirkesi, aynı zamanda ayak bileklerine de uygulayandığında etkisini hızlı gösterebilir. Sıvıların emilmesinde oldukça başarılı olduğu gözlemlenen elma sirkesinin şişmelerde yaşanan aşırı sıvı birikiminin de azaldığı çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 5 ).

Özellikle; ayak bileklerinde yaşanan şişikler için etkili olan elma sirkesinden yaklaşık olarak 1 bardak olacak şekilde 2-3 bardak su ile soğuk su ile karıştırarak bir havlu ya da bez vasıtasıyla ayak bileğine uygulamanız yeterli olacaktır.

Rahatsızlıkların tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılan elma sirkesi de geniz akıntısına, gastrite, gaz sıkışmasına ve mide ekşimesine de iyi gelir.

Maydanoz

Doğal ve bitkisel bir idrar sökücü olarak da bilinen maydanoz, vücutta yer alan fazla sıvıların dışarıya atılmasında oldukça etkili olduğu bilinmekte olup bu özelliği ile de ayaklarda yaşanan şişmlere de etkili olabilecek çözümler arasında olarak görülmektedir ( Delil 6 ).

Yaklaşık olarak 1 çorba kaşığı kurumuş maydonuzu sıcak bir suda ısıtarak demleyebilir ve süzme işlemini tamamladıktan sonra gün içerisinde 2 ila 3 kere olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Özellikle; hamilelikte mide bulantısına iyi gelen maydanoz, ağız kokusuna da oldukça etkili bir bitkisel çözümdür.

Zencefil Yağı

Doğal antienflamatuar özelliklere sahip olan zencefil de ayak şişmesine oldukça iyi gelen ve evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz çözümlerden biridir. Kan dolaşımını iyileştirerek ayak şişmelerine de neden olan krampların da geçmesini sağladığı çeşitlli kaynaklarda üzerinde durularak ayrıca belirtilmiştir ( Delil 7 ) , ( Delil 8 ).

Uçucu olan zencefil yağını, taşıyıcı olabilecek zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırıp, şişmiş ve ağrıyan ayağa masaj yağar şekilde yaklaşık 10-15 dakika boyunca uygularak gece boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır.

Mide bulantısına, burun akıntısına, adet sancısına, ayak mantarına ve diş eti şişmesine de iyi gelen zencefil ile ilgili bir çok araştırma da yapılmıştır.

Buz

Oldukça güvenilir ve doğal yöntemlerden biri olan buzun şişmeler için kullandıldığı toplum tarafından yaygın olarak bilinmektedir. Kan akışını ve bölgede yer alan şişmelere iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıları da dindirici etkilere de sahip olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 9 ).

Buz pakedini ya da buza sarmış olduğunuz bir bez ile şişen bölgeye yaklaşık 10-12 dakika boyunca tutarak, gün içerisinde bir kaç saat aralıkla tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Salatalık

Terapötik potansiyel açısından salatalığın da özellikle şişme için iyi gelen özellikleri PubMed'de yayınlanan ve klinik çalışmalar içeren bir makalede ayrıca belirtilmiştir ( Delil 10 ).

Evde çözüm olarak; oldukça kolay bulabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bu yöntem için ince dilimler halinde hazırlamış olduğunuz salatalıkları şişen bölgenin üzerine koyarak, bir bandaj ya da bez yardımıyla kapatıp, yaklaşık 20 ila 30 dakika bekletebilirsiniz.

Ayak Şişmesini Önlemek

Yoğun ve ayakta uzun süre durulan bir günün ardından bir yastık yardımı ile ayaklarınızı dinlendirin.

Kan dolaşımını aktif etme açısından dinlendirilmiş bacaklara ufak egzersizler uygulayın.

Sıvı birikimini ve şişmeyi önleme açısından tuz tüketimini azaltın.

Bir çok eczanede bulunan destek çorapları kullanmayı deneyin.

Uzun seyahatler sonrasında ayağa kalkarak kısa molalar verin.

Sıkı giysilerden uzak durun ve aşırı kilolarınız var ise azaltmayı deneyin.


Ayak Şişmesine İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ayak şişmesine iyi Gelen çözümler, şişmeyi Engelleyen öneriler, şişme ile ilgili bitkisel çözümler ya da Doğal çözümler için hazırladığımız on iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ayak şişmesine iyi Gelen çözümler hakkındaki otuz sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 12 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Aşırı tuz yeme, güneş yanığı, kalp yetmezliği, gebelik gibi nedenlerden dolayı yaşanan şişikler ( ödem ) hakkında bilgiler, tedavi ve teratiler ( MedlinePlus ).
 2. Ayak, bacak ya da ayak bileiğ şişmesi ile ilgili hususlar, evde bakım yöntemleri ve alternatifler ( MedlinePlus ).
 3. Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ve ev ilaçları üzerine; ihtiyacınız olan reçeteler ( Kitap: Ev Çözümleri - Althea Press ).
 4. Gelişmiş doğal çözümler üzerine yazılmış bir kitap ( Krishna Prakashan Media ).
 5. Elma sirkesinin ayak şişmesinde gösterdiği etkileri üzerinde yayımlanmış olan bir kitap ( Debra Helton ).
 6. National Geographic kitapları arasından olan ve belirlenen 36 iyileştirici bitkisel çözüm arasında yer alan maydanozun, vücut sıvılarını düzenlendiği yönünde yayını ( Kitap : 36 Şifalı Bitkiler : Dünyanın En İyi Şifalı Bitkileri - Rebecca L. Johnson ).
 7. İnanılmaz derece etkili olan Zencefil'in gücü ( Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı. - Ann M. Bode ve Zigang Dong ).
 8. Zencefilin, farelerde desmopressin ile indüklenen sıvı tutulumu üzerindeki etkileri ( PubMed ).
 9. Buz paketleri ya da sıcak kompres uygulamalarının sağladığı faydalar ( Rochester Üniversitesi / Sağlık Ansiklopedisi ).
 10. Salatalığın fitokimyasal ve terapötik potansiyeli üzerine yayınlanan bir çalışma ( PubMed ).
 11. Ödemin tanı ve tedavisi üzerine yapılan klinik çalışmalar ve incelemeler ( PubMed ).
 12. Şişmiş ayak ve bilekleri için tanılar ve bilinmesi gerekenler ( MedicineNet ).


Ayak Şişmesine İyi Gelen Çözümler İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve ayak şişmesine iyi Gelen çözümler, şişmeyi Engelleyen öneriler, şişme ile ilgili bitkisel çözümler ya da Doğal çözümler yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan dört kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları dört paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 4 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Ne zaman doktora gidilmeli?

Ayaklarda yer alan ciddi şişmeler esnasında; nefes darlığı, göğüs ağrısı, baskı veya gerginlik hissetmeniz durumunda doktorunuza görünmeyi unutmayın.

Bu durumlar haricinde şişme ile beraber; kalp veya böbrek hastalığı, kraciğer rahatsızlığı, şişmenin kızarması ya da aşırı sıcak hissiyatı, yüksek ateş ve şişliğin kötüleşmesi durumunda da uzman bir hekime danışmanız gerektiğini de hatırlamak isteriz ( Delil 11 ).

Ayak şişmesinin belirtileri nelerdir?

Yaşanan ayak şişmelerinde genellikle; etkilenen bölgede ağrılar, derideki renk ve cilt dokusu değişikliği, ısınması ya da hassaslaşması gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Bu tür belirtilerin yanı sıra ödem nedenlerine bağlı rahatsızlıklara göre de değişikler görülebilmektedir ( Delil 12 ).

Evde Çözüm Notu