Ayak mantarına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Luma Pimentel'e teşekkürler! :)

Ayak Mantarı

İster gün içerisinde sürekli aktif bir kişi ya da ister spor salonuna sık sık uğrayan ve çalışan biri olun, terli ayakkabılar ve çoraplarla ofiste saatler geçiren biri ile ayak mantarı geçirme riskiniz neredeyse eşit olacaktır. Bu yüzden ayak mantarı da nereden çıktı demeyin.

Ayakta oluşan bu lekelere ve cildi etkileyen mantara bu enfeksiyonlar neden olmaktadır. Bulaşıcı da olabilen ve tıbbi olarak ta "Tinea Pedis" olarak bilinen ayaktaki mantarlar, sadece ayakta değil, ellerde ve tırnaklarda yayılma sonucu oluşabilmektedir.

Ayak Mantarının Belirtileri

Parmaklar arasında kaşıntıya, yanma ve batma hissine, tabanlarda kaşıntı veya yanma hissine, kaşıntılarla devam eden kabarcıklara, ayak tabanlarında oluşan ayak çatlaklarına ve cilt soyulmasına, tabanlarda ya da ayaklarda kuru cilt oluşumuna, rengi solmuş ve kalın ya da ufalanan tırnaklara sahip iseniz, ayak mantarının belirtileri ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nedenleri

Ayak mantarına neden olan etmenleri de saymak gerekirse; yüzme havuzları ya da halka açık yerlerde yalın ayak yürümeye, enfekte olmuş bir kişi ile temasa, dar ayakkabı giymeye, uzun süre ıslak ve örtülü kalmış ayağa, terli ayaklara sahip olmaya ve tırnak yaralanmasına maruz kalmak, başlıcaları olduğunu söyleyebiliriz.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Hiç birimiz ayak mantarıyla beraberinde oluşan kaşıntısına ve ve ağrısına müdahale etmeden, baş başa kalmak istemeyiz. Aşağıda; sizler için araştırmış olduğumuz ve evde kolayca uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümleri, ilaçları, kürleri ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Evde uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki sunmuş olduğumuz tüm yöntemler, çeşitli kaynaklar ve deliller nezdinde tarafımızdan kontrol edilip sizin beğenisine sunulmaktadır.

Evde Çözüm'ü tercih ettiğiniz için teşekkürler!

Elma Sirkesi

Bilindiği üzere; anti-inflamatuar özellikleri ile elma sirkesi, enflamasyonu ve ayaklardaki ağrıyı azaltmada oldukça yararlı olabilir. Ayrıca; boyun ağrısına, cilt kuruluğuna ve cilt lekelerine de iyi gelen anti-mantar özelliği ile de ayak mantarına neden olan mantar enfeksiyonunu yok etmeye de yardımcı olduğu yapılan araştırmalar nezdinde belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Yapmanız gereken; 2 bardak sıcak suya yarım fincan elma sirkesi eklemek ve ayaklarınızı oluşturmuş olduğunuz bu solüsyonda 10 ila 15 dakika beklettikten sonra durulamak. Bu işlemin etkili olabilmesi için günde iki kere yapmanız yeterli olacaktır.

Kabartma Tozu

Genellikle karbonat ile karıştırılan Kabartma tozu da; etkilenen ayakta bulunan ikincil mantar enfeksiyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan doğal bir antiseptiktir ( Delil 2 ). Aynı zamanda; mantarlaşmış ayağı neme karşı korur ve enfeksiyona neden olan mantarın giderilmesinde etkili olmasını sağlar ( Delil 3 ).

Bir kaç damla su ile kabartma tozunu, yemek kaşığı ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra mantar olan ayaklarınıza sürebilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Bekletme işleminden sonra ayaklarınızı iyice durulayıp kurulamayı ve bu tedaviyi günde 2 kere uygulamayı unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere; ayak çatlaklarına ve cilt kuruluğuna da iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz çözüm olan Hindistan cevizini aynı zamanda; antifungal özelliği sayesinde ayakta bulunan mantarları ortadan hızlı şekilde kaldırmak ve anti-inflamatuar ve analjezik özellikleriye de etkilenen bölgeyi yatırşamak için kullanabilirsiniz ( Delil 4), ( Delil 5 ).

Mantarlaşmış ayağa 2 ya da 3 damla olacak şekilde, bitkisel çözüm olan Hindistan cevizi yağını sürün ve yaklaşık 20 dakika boyunca masaj yapar şekilde ovalayın ve ardından ayağınızı temiz bir su ile durulayın. Tedavinin etkili olabilmesi için bu yöntemi günde 3 ila 4 kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının oldukça fazla olan faydalarını incelemek için "Hindistan cevizi yağının, evde iyi gelen bitkisel çözümleri" başlıklı araştırma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak ta antifungal ( anti-mantar ) ve anti-inflamatuar özellikleri olan ve allisin gibi diş ağrısına ve soğuk algınlığına da iyi gelebilen bileşikler içermektedir. Bu yüzden topuklarda ve ayaklarda oluşan mantarlardan kurtulmak için harika yöntemlerden biri olabildiği çeşitli araştırmalarca gözlemlenmiştir ( Delil 6 ), ( Delil 7 ), ( Delil 8 ).

Yapmanız gereken; soyulmuş olan sarımsaktan iki dişi iyice ezmek ve bu ezilmiş sarımsağa 2 ya da 3 damla olacak şekilde zeytin yağı eklemek olacaktır. Ardından hazırlanmış olan macunu ortalama 20-30 dakika mantarlaşmış ayakta ve topukta bekletip ardından durulayabilir ve bu işlemi günde 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.

Hemoroide ( basura ) ve boğaz ağrısına da iyi gelen sarımsak, ayrıca oldukça etkili bir doğal antibiyotik olarak ta bilinmektedir.

Zencefil

Zencefil, ayak mantarına etkili gelebilecek tedavi yöntemlerinden biri olan, başka bir bitkisel çözümdür. Ayaktaki iltihap ve kötü kokudan da kurtulmak için antifungal ve anti-inflamatuar özellikleri de olan zencefil hakkında yapılan araştırmalar bulunmaktadır ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Bir bardak suya 2 dilim soyulmuş biraz zencefil katarak 10 ila 20 dakika kaynattıktan sonra oda sıcaklığında soğuttuğunuz bu karışımı ayaklardaki enfekte olmuş kısımlara yedirecek şekilde sürmeniz ve bu tedavi yöntemini günde 3 ila 4 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Zencefilin ayrıca; mide bulantısına, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına ve diş eti şişmesine de iyi gelen yönleri, yapılan diğer araştırmalarda belirtilmiştir.

Zerdeçal

Antifungal özelliği olan bir diğer doğal ilaç ta zerdeçaldır. İçerisinde bulunan antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve diş eti şişmesine de iyi gelen curcumin adlı bir bileşik içerir ve bu bileşiğin yapılan araştırmalar doğrultusunda; ayak mantarına iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 11 ), ( Delil 12 ).

Bir çay kaşığı zerdeçal tozuna gerektiği miktarda bir kaç damla su ekleyerek macun kıvamına getirmeniz ve bu macunu mantar olan ayağa 15 ila 20 dakika uygulamanız ve gün içerisinde 2 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Vicks

Soğuk algınlığına iyi geldiği de bilinen ve evde kolaylıkla bulunan vicks, ayaklarda olan mantarlar üzerindeki olumlu etkileri ile de bilinmektedir. Bu durum, muhtemelen içinde mentol ve okaliptol gibi antifungal ve anti-inflamatuar bileşenlerin varlığından dolayı da gözlemlendiği çeşitli araştırmalarda bildirilmiştir ( Delil 13 ), ( Delil 14 ), ( Delil 15 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu çözüm için de; yatmadan önceleri etkilenen bölge masaj yapar şekilde uygulamanız ve gece boyunca kremli şekilde bırakmanız yeterli olacaktır. Tabii bu süre zarfında ayaklarınıza çorap ta geçirebilirsiniz.

Ayak Mantarı için Önlemler


Ayak Mantarı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ayak Mantarı, topuklarda yanma ya da ayaklardaki mantar lekeri için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ayak Mantarı hakkındaki yirmi dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Açıkça yazılmış ve anlaşılması kolay bu değerli kitap, elma sirkesinin tarihi, özellikleri ve sağlığa yararları hakkında bilgiler içermektedir ( Kilo Kaybına iyi gelen ve sağlık için etkili çözüm elma Sirkesi / Cynthia Holzapfel ).
 2. Kabartma tozunun antibakteriyel aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Kabartma tozunun nasıl geliştirildiğini, nasıl çalıştığını ve daha da önemlisi bu inanılmaz yardımcıyı kullanılacağınızı öğrenin ( Kabartma Tozu / Vicki Lansky ).
 4. Geçici olarak kullanım dışı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, analjezik ve antipiretik aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Sarımsaktan elde edilen organosülfürün etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Allisin ve parçalanmış ürünlerinin antifungal özelliklerine genel bir bakış ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Sarımsak ve arpacığın biyolojik olarak aktif bileşiklerinin terapötik kullanımları ve farmakolojik özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Zencefil rizomlarından antifungal bir protein ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Zencefilin sağlıkta ve fiziksel aktivitede anti-oksidatif ve anti-inflamatuar etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Kürkimin'in anti-inflamatuar özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Kürkimin'in antibakteriyel, antiviral ve antifungal aktivitesi üzerine bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Gıda ile ilgili mantarların, büyümesini kontrol etmek için timol, karvakrol, öjenol ve mentolün alternatif maddeler olarak ta antifungal etkinliğinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Okaliptüs yağı ve sineolenin antimikrobiyal etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Bronşiyal astımda sineolün (okaliptol) antiinflamatuar aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).