Ayak kokusuna evde çözüm olan bitkisel ve doğal yollar!

Ayak Kokusu

Kimse ayak kokusuna sahip olan biri olmak istemez. Özellikle; ayakların sürekli ya da aşırı terlemesine, ısınmasına, yanmasına ya da ıslanmasına maruz kalıyor ve ayak mantarına yakalanıyorsanız, ayak kokularına zemin hazırlıyor olabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı için Frank Vex'e teşekkürler! :)

Avustralya'da yer alan Cilt ve Bakım Vakfı'nda ( Skin and Care Foundation ) yayınlanan bir araştırma yazısına göre; terli ayakların, bromhidroz olarak bilinen rahatsız edici bir koku ile karşılaştığı gözlemlenmiştir. Bu durumun da çoğunlukla çocuklarda yaşabilirken eğitim ve sosyal gelişimi olumsuz yönde etkileyebilmektedir ( Delil 1 ).

Karşılaşılan bu ayak kokularını gidermek için evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümü, kremi, kürü ya da diğer yöntemleri sizler için detaylı bir şekilde araştırıp, kaynakları ile beraber sunmaya özen gösterdik.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Sizlere, ayak kokusuna evde sağlayabileceğiniz doğal ve biktisel çözümlerin yanı sıra alınması gereken önlemlerden de bahsediyoruz. Söz konusu çözümler ve yöntemlerle ilgili yapılan araştırma ya da çalışmaları kaynakları ile beraber tarafınıza da sunarak bilinçli bir müdahaleyi hedefledik.

Aşağıdaki çözüm yollarını denedikten sonra rahasızlığınızın devam etmesi halinde doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Hijyenin Önemi

Yaşanılan ayak kokusu için, belki de herhangi bir bitkisel ya da doğal çözüme gerek kalmadan hijyene dikkat etmeniz gerekiyor da olabilir. Genelde yaşanan ayak kokuları, antibakeriyel olmayan sabunlar kullanılması ( hijyen açısından etkisiz sabunların kullanımı egzamaya da yol açabilen nedenlerden biri olabilir ) ya da ayak temizliğine dikkat edilmemesi sonucu oluşmaktadır.

Ayakları gündelik bir şekilde düzenli olarak yıkamak, hem sağlığınız açısından hem de çekilen şiddetli ayak kokusunu gidermek açısından önemli bir rol oynar. Yapılan bir araştırmada; ayakların antibakteriyel sabunla yıkanmasının ayak kokularını gidermek için etkili olabileceği belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Çoğu kişi, zaman alabileceğinden yakınıp ayaklarını gündelik olarak yıkamamakta ve bu durum, havasız kalan ayaklarda bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Fırça Kullanımı

Ayaklarınızı ( özellikle parmaklarınızın arasını ) duştan sonra bir fırça vasıtasıyla temizlemek kötü kokulardan kurtulmak için etkili bir temizleme yöntemi olabilir ( Delil 3 ). Bu temizleme işlemi ile beraberinde, kokulara neden olabilecek diğer bir etmen olan ayak tırnaklarının da kısa olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.

Ayrıca; derisinde bulunan ölü hücrelerin de temizlenmesinde etkili bir yöntem olan fırça ya sünger ile temizleme yöntemi, ayrıca ayak çatlaklarına da iyi gelmektedir.

Çorap Seçimi

Çorap seçimi de ayak kokuları için önemli bir rol oynamaktadır. Ayakların sürekli terlemesi durumunda, aynı çorapların ertesi gün giyilmemesi önerilmektedir ve özellikle çorap seçerken sentetik olmasına özen gösterilmelidir ( Delil 4 ).

Özellikle kış aylarında ayak kokularından sıkıntılar yaşıyorsanız, halk arasında çokça tercih edilen pamuklu çoraplardan uzak durmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Yapılan başka bir araştırmada pamuklu çorapların ayaklardaki nemin azalmasına ve kızarmasına neden olmakta olduğu ve bu durumlar neticesinde de kokuya sebep olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı kullanımı da ayaklardaki kokuları sağlayan ve en önde gelen dış etmenlerin başında gelmektedir. Eğer ayaklarınızın havasız kalmasını sağlayan bir ayakkabı tercih ediyorsanız ertesi gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen göstermeniz gerekmekte olduğunu bilmelisiniz.

Nemi azaltan ve bakterilerin yaşamasına izin veren havasız ayakkabılar kötü kokular için davet edici birer zemin oluşturduğunu gösteren araştırmalar vardır ( Delil 6 ).

Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler!

Kabartma Tozu

Kabartma tozu bilindiği üzere; kötü kokuların giderilmesinde etkili yöntemlerin diğer bir tercih edilenidir. Terin pH dengesini düzenleyerek kokuları gidermeye neden olan bakterilerin de etkisiz hale gelmesini sağlamaya yardımı olabilir ( Delil 7 ).

Kabartma tozunun koku yapan ayakkabılarda kullanımı aynı zamanda nemin de giderilmesinde etkili olabilir ( Delil 8 ).

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, diş ağrısına ya da boyun ağrısına iyi geldiği gibi bir çok tedavide kullanılan popüler çözümlerden biridir olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bakterilerle savaşmaya etkili derecede yardımcı olabilen epsom tuzu burnunuza gelen kötü kokularla da savaşmak için etkili bir çözüm sunuyor.

Yarım fincan epsom tuzunu, ortalama 8 fincan ılık suyun içinde karıştırıp ayaklarınızı yarım saat boyunca bekletmek yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında; ayaklarınızı durulamak yerine kurulamayı tercih etmeyi ve etkisini arttırmak için uyku öncesi uygulamayı unutmayın ( Delil 9 ).

Elma Sirkesi

Sirke, ayak kokusuna neden olan bakterilerin kötü kabuslarından biri olarak bilindiğini söylesek, herhalde yanlış bir şey demiş olmayız. İçerisinde bulunduğu asit, bakterilerin ihtiyaç duyduğu yaşam alanlarını gidermek için oldukça etkilidir. Neredeyse cilt kuruluğuna, burun akıntısına, kulak ağrısına ve diş eti şişmesine gibi bir çok rahatsızlıkta ev tedavisi olarak kullanılabilen sirkeyi, ortalama 6 bardak sıcak suyun içine 1 bardak olacak şekilde döküp karıştırın ve bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 10 - 15 dakika bekletin ( Delil 10 ).

Bu işlemi tamamladıktan sonra ayaklarınızı güzel bir şekilde durulamayı da unutmamanız gerekiyor. Sirkede bekletilen ayaklar, yapılan bir çalışmada belirtildiği gibi yanmalara da neden olabilmektedir ( Delil 11 ).

Siyah Çay

Siyah çay, ayak kokusu için kullanabileceğiniz ve evde kolay bir şekilde bulabileceğiniz başka bir bitkisel çözümdür. Halk arasında ayak kokusu için doğal ilaç olarak bilinen siyah çayın faydaları, göz ardı edilmeyecek düzeyde. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir araştırmada; siyah çayda bulunan tanik asitin cilt bariyeri üzerine etkisi incelendiği ve bu inceleme sonrasında bakterilere karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 12 ).

Yaklaşık 5 poşet çay ile 4 bardak suyu demlemeniz ve bu demlenmiş çay ile ayaklarınızı 20 dakika boyunca bekletmeniz ayak kokularından arınmanıza yardımcı olabileceğini belirten kaynaklar vardır ( Delil 13 ). Alternatif olarak; geniz akıntısına, adet sancısına iyi gelen ve hatta kilo vermek için de kullanılabilen yeşil çayı da aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyunda bulunan sitrik asitler, ayakta kötü kokulara neden olan bakterilerin edilmesinde etkili olmakta ve kokuları da aynı şekilde azaltabildiği yapılan çalışmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 14 ). Çok yönlü etkilere sahip limon ile ilgili de; ağız kokusuna ve soğuk algınlığına iyi gelen özelliklerinden daha önce de bahsetmiştik. İyileştirici özelliği aynı zamanda aşırı terlemeyle başa çıkmaya da yardımcı olacağını gösteren başka kaynaklar da vardır.

Yaklaşık bir kap suyun içerisine yarım ya da bir bardak limon suyu döküp karıştırdıktan sonra, ortalama 15 dakika boyunca ayaklarınınzı dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra ayaklarınızı durulayıp yöntemi gün içerisinde 2 kere yapmayı unutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Laurik asit içeren Hindistan cevizi yağının, ayaklarınızın üzerinde bulunan ve kokulara neden olan bakterilerin ölmesinde etkili olduğunu belirtlen çalışmalar da vardır ( Delil 15 ). Cilt lekelerine de iyi gelen Hindistan cevizi yağına, antifungal özelliği olan sedir ağacı yağı ekleyerek etkisini yükselterek hızlı sonuçlar alabilirsiniz ( Delil 16 ).

1 Ya da 2 yemek kaşı iiiiiiiı Hindistan cevizi yağına 5 damla sedir ağacı yağını damlatıp karıştırın. Oluşturduğunuz bu karışımı ayağınıza masaj yapacak şekilde uygulayıp, havalandırarak kurumasına izin verin. Bu işlemi, ayak kokusu azalıncaya kadar günde 1 kere tekrar edebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit

Kulak tıkanıklığına iyi gelen yöntemlerde de bahsettiğimiz üzere; hidrojen peroksidin, bakteri oluşumlarını engelleyen özelliklere sahip olduğu çeşitli kaynaklarca belirtilmiş ve ayaklarda oluşan kokuların yanı sıra koltukaltı ve kasıklarda yaşanan kokulara da iyi geldiği belirtilmiştir ( Delil 17 ).

Bir çay kaşığı hidrojen peroksitle 1 kap suyu karıştırdıktan sonra biz bez vasıtasıyla ayaklara ve parmak aralarına karışımı temizleyerek uygulamanız kokulara neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Tuzlu Su

Ayaklarınızdaki aşırı nemi emmeyi sağlayan tuz, kokulara neden olan bakterilerin de büyümesini engelleyecek özelliklere sahiptir. Boğaz enfeksiyonuna ve ilişkili olan boğaz ağrısına da iyi geldiğinden bahsettiğimiz tuz, ayak kokusundan hızlı ve doğal bir şekilde kurtulmanın neredeyse en pratik ve uygun yollarından da biridir ( Delil 18 ).

Bu tedavi yöntemi için yapılması gerekenlerin başında; ortalama 8 bardak sıcak su doldurmuş olduğunuz bir kaba yarım ya da 1 bardak tuz dökerek karışımı hazırlamak gerekecekir. Hazırladığınız bu çözeltide ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca dinlendirebilir ve bu işlemi günde 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

Okaliptüs, Lavanta ya da Çay Ağacı Yağı!

Son olarak; ayak kokusu için ayrıca bitkisel yağlardan oluşan ve harika kokulu bir kür yapabileceğinizden bahsetmek isteriz. Bu tarz karışımlarla beraber uygulanan bitkisel yağlar, bel ağrısına da iyi geldiği gibi ayakta oluşan kokulara, çatlaklara ve kirlenmeden oluşan lekelere de iyi gelebilir. Uçucu yağların yararları bununla da kalmıyor, aynı zamanda antiseptik, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri, kötü kokulardan tamamen kurtulmanızı sağlayan bileşenler içermektedir.

Yapılan başka bir araştırmaya göre; sizlere belirteceğimiz karışım, cildinizin sertleşmesine, pürüzsüzleşmesine, zihinde olmasına ve rahatlamasına zemin hazırlayabilecek özsellikler barındırır ( Delil 19 ).

Yapmanız gereken; 8-10 damla uçucu yağı ( okaliptüs, lavanta veya çay ağacı yağı ), yarım kova sıcak suya karıştırıp ayaklarınızı, masaj yapacak şekilde ortalama 20 dakika bekletmeniz ve bu işlemi günde 2 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Ayak Kokusunu Önlemek


Ayak Kokusu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ayak Kokusu, ayaktaki ter kokuları ya da nem sonrası koku için hazırladığımız on dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ayak Kokusu hakkındaki otuz dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 19 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Terli, kokuşmuş ellere ve ayaklara yapılan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Ayak kokusunun nedenleri ve tedavileri ( BetterHealth ).
 3. Bromodoz / Kokulu ayaklar için incelemeler / Kokulu ayaklara ne sebep olur? / Kokular nasıl durdurulur? ( NHS Direct Wales ).
 4. Ayak kokularının nedenleri, tedavi yöntemleri ve önlenmesi ( FootVitals ).
 5. Kokulu ayaklardan kurtulmanın 5 yolu ( Today.com ).
 6. Ayak kokusu nasıl durdurulur? ( NHS ).
 7. Kabartma tozuna ihtiyaç duymanız için 25 neden ( Natural Living Ideas ).
 8. Ayak kokusunu gidermek için 5 yöntem ( Canadian Living ).
 9. Ayaklardaki kokuyu hızlı bir şekilde atlatmak için 5 bitkisel kür ( Everyday Roots ).
 10. Elma sirkesinin ayak kokusu için kullanımı ( American Athletic Institute ).
 11. Sirkeden kimyasal siklet nevinin kendi kendini çıkarması üzerine ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Tanik asitin cilt bariyeri enfeksiyonuna etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Ayaklardaki kokuyu gidermekk için 5 bitkisel kür ( Everyday Roots ).
 14. Limon, üzüm, lime, mandalina gibi konsantrelerin fitokimyasal, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Laurik asitlerin antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Japon sediri (Cryptomeria japonica) yağının kimyasal bileşimi ve antifungal aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Vücut kokusunu önlemenin yolları nelerdir? / Vücut kokusu normal midir? ( WebMD ).
 18. Dünyanın dört bir yanındaki ayakkabı ve ayakların bu büyüleyici incelemesinde başkasının ayakkabısında bir yürüyüşe çıkın ( Kitap : Ayak ve Ayakkabı: Bir Kültür Ansiklopedisi / Margo DeMello ).
 19. Esansiyel ( Uçucu ) Yağlar: Bakteriyel antibiyotik direnciyle mücadelede yeni bir ufuk ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).

Evde Çözüm Notu