Ayak çatlaklarına iyi gelen evde bitkisel ve doğal çözüm!

Dikkat eksikliği sonucu; kuru ya da çatlamış olan ayaklar, özellikle kadınlar için en büyük kabuslardan biridir. Ayaklarda yağ bezleri bulunmadığından dolayı müdahale edilmeyen ayaklar da, kurumaya devam eder ve bu tür çatlamalara zemin hazırlayıp süreci hızlandırır.

İşte bu çatlaklardan kurtulmak için doğru yerde olduğunuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz doğal ve bitkisel çözüm olan harika karışımları, tamamiyle kaynaklara dayalı ve deliller eşliğinde sunduğumuzu bildiriyor ve bizlerden memnun kalacağınızı ümit ediyoruz.

Kapak fotoğrafında; ayaklarda oluşan çatlaklar nedeni ile özen göstermemiz gereken bir hal olduğunu bizlere anımsatan Rune Enstad'a teşekkürler! :)

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözümleri uygulamadan önce dilerseniz, ayaklarda yaşanılan bu çatlaklara sebep olan başlıca etmenlerden bahsedelim;

Genellikle; uzun süre ayakta kalmaya, açıkta olan ayakkabı ya da terlik giymeye, nemlendirilmemiş deriye, aşırı kilo alımına ya da kirliliğe karşı maruz kalmış ayaklara da maruz kalmak, çatlamalara neden olabilmektedir. Eğer egzamaya, diyabete, triode ve sedef hastalığına da maruz kaldıysanız bu sebepler nedenler arasında da bilinmektedir.

Limon, tuz, gliserin ve gül suyu ile yapılan etkili bir karışım!
Fotoğraf için Rawpixel'a teşekkürler! :)

Limon, tuz, gliserin ve gül suyu ile yapılan etkili bir karışım!

Yapılan bir araştırmaya göre; limon suyunun asidik özelliği, ayaklarda yaşanılan çatlakları önlemek için etkili bir rol oynayabilmektedir ( Delil 1 ). Sadece çatlakları önlemekle kalmayan limon aynı zamanda diş eti şişmesine, adet sancısına, boğaz enfeksiyonuna ve hatta ağız kokusuna da iyi geldiğini, yapmış olduğumuz diğer araştırma yazılarında detaylı bir şekilde sizlere sunduk. Limon suyunun bu asidik özelliği ile beraber gül suyu ve gliserin kombinasyonu da, yapacağınız tedavinin etkisini arttırabilir.

Kozmetik ürünlerinde de kullanılan gliserinin ayaklarda bulunan deride ( topuklar dahil ) yumuşatma özelliğinin bulunması ve içeriğinde anti-iflamatuarla antiseptik özelliği bulunan gül suyuda iyileşmede yardımcı olabileceği yapılan başka bir araştırmada gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Yapmanız gereken; sıcak su doldurmuş olduğunuz bir kaba 1 çorba kaşığı tuz, 8 ila 10 damla arası limon suyu ve bir çorba kaşığı gliserinle bir tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp ayaklarınızı bu kabın içerisinde 15 ila 20 dakika dinlendirmek. Bu süre zarfında da; sünger taşı vasıtasıyla, çatlamış olan ayaklarınıza ve topuklarınıza karışımı iyice yedirmeyi unutmayın.

Not: Eğer cildinizin limon suyuna alerjisi var ise, limon suyu tahrişe ve kuruluğa neden de olabilmektedir. Bu çözümü uygulamadan önce cildinizin herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmanızı öneririz.

Sebze yağı ile rahatlama ve evde bitkisel tedavi çözümü!
Fotoğraf için Kelly Sikkema'ya teşekkürler! :)

Sebze yağı ile rahatlama ve evde bitkisel tedavi çözümü!

Araştırdığımız kaynaklar doğrultusunda; sebze yağında bulunan hidrojenleşmiş yağlar cildi besleyen ve çatlakları iyi gelen özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Uyumadan önce, günde bir kere olmak üzere; yıkamış ve kurulamış olduğunuz ayaklara masaj yapar şekilde sebze yağını sürebilir ardından ince bir çorap geçirip rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Sabahları da ayaklarınızı yıkamayı unutmayın.

Ayak çatlamasına muz ve avokado doğal kürü!
Fotoğraf için Scott Webb'e teşekkürler! :)

Ayak çatlamasına muz ve avokado doğal kürü!

Avokadolar, yaşanılan çatlaklarla beraber cilt kuruluğuna da iyi gelen vitaminler ve yağlar bakımından zengin özelliklere sahiptir ( Delil 4 ). Muzlar ise; ayaklar için pürüzsüz, doğal nemlendirici ve yumuşaklık hissi yapabilecek şekilde çalışmaktadır ( Delil 5 ).

Bu durum, bu iki yardımıcımızı ayak çatlaklarının giderilmesi için harika bir kür, karışım yapıyor ve bu karışımı her gün rahatlıkla ayaklarınızı yumuşatana kadar kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken; bir muz ile yarım avokadoyu iyice bilendırdan geçirdikten sonra krem şekline gelen karışımızı ayaklarınıza ve topukta oluşan çatlaklarınıza sürüp 15-20 dakika bekletebilir ve ardından ayaklarınızı ılık bir su ile durulayabilirsiniz.

Çatlakları yumuşatan vazelin ve iyileştiren limon suyu!
Fotoğraf : Rawpixel'a teşekkürler! :)

Çatlakları yumuşatan vazelin ve iyileştiren limon suyu!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; çatlaklar için faydalı olan limonun asidik özelliği bir yana, vazelinin de nemlendirici özelliği ile ağrılı ayaklar dahil, kurumuş ve çatlamış olan ayaklarınıza uygulandığında iyi hızlı ve etkili sonuçlar alabileceğinizi belirtlen kaynaklar vardır ( Delil 6 ).

Bu tedavi yöntemini uygulamadan önce ayaklarınızı sıcak bir suda ortalama 15 ila 20 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında durulayıp, kuruladığınız ayaklara bir çay kaşığı vazelin ile 4 - 5 damla limon suyu ile oluşturduğunuz kremsi kürü ayaklara ve topuklara yedirecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Ayrıca; ayaklarınıza sürmüş olduğunuz bu karışımın ardından ayaklara yün bir çorap geçirip, gece boyunca iyice nüfus etmesini sağlayın. Kullandığınız çorabın yün olmasının nedeni ise; sıcaklığı korudukça karışımın etkisinin artmasıdır. Haliyle; uyku öncesi uygulamakta fayda olacağı gibi sabahları da güne güzel başlamanızı gerektirecek nedenleriniz de olacaktır. :)

Ayaklarda ve topuklardaki çatlamalara başka bir doğal çözüm olan bal!
Fotoğraf için Nabil Boukala'ya teşekkürler! :)

Ayaklarda ve topuklardaki çatlamalara başka bir doğal çözüm olan bal!

Evde uygulayabileceğiniz hemen hemen bir çok pratik çözümde yer verdiğimiz balı, içerdiği doğal antiseptik özelliği ile de çatlamış ayaklari iyileştirmek ve cildi yatıştırarak canlanmasını sağlamak için kullanabileceğinizi gösteren kaynaklar vardır ( Delil 7 ).

Çatlamış topuklardan ve ayaklardan hızlı bir şekilde kurtulmak için 1 kap bal ile sıcak su, ihtiyacınız olan malzemeler olduğunu hatırlatalım. Bunun için yarım kova sıcak suyun içine bir kap bal döküp iyice karıştırdıktan sonra 15 ila 20 dakika ayaklarınızı dinlendirirken hafifçe ayaklarınızı bu karışımla ovun ve işlemi gün içerisinde düzenli olarak tekrar edin.

Her evde bulunan ve pratik bir çözüm olan zeytin yağı!
Fotoğraf için Juan Gomez'a teşekkürler! :)

Her evde bulunan ve pratik bir çözüm olan zeytin yağı!

Çatlaklardan kurtulmak için evde uygulanabilen ve akla ilk gelen bitkisel çözümlerden biridir şüphesiz zeytin yağı ve bu konuda yanlış değilsiniz. Zeytin yağının besleyici özellikleri derinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda esneklikte kazandırabilir ( Delil 8 ).

Sağlıklı ayaklar için en popüler yöntemlerden biri olan zeytin yağını uygulamak için yapmanız gereken; zeytin yağına bandırmış olduğunuz bir pamuk topu vasıtasıyla çatlak kısımlara ve topuğunuza masaj yaparak uygulamak olacaktır. Bu işlemi 10 ila 15 dakika uyguladıktan sonra yün bir çorap giyip yarım saat daha nüfus etmesini sağlayabilir ve bu tedaviyi günlük olarak tekrar edebilirsiniz.

Bitkisel yağların bir diğer etkili ismi Hindistan cevizi yağı!
Fotoğraf için Wayne Lee-Sing'e teşekkürler! :)

Bitkisel yağların bir diğer etkili ismi Hindistan cevizi yağı!

Daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere; cilt kuruluğuna, egzamaya ve hatta ayak mantarına ile ayak çatlaklarına da iyi gelen Hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak kullanılması, 2004 yılında Dermatitis'te yayınlanan bir çalışmada etkili ve güvenli olarak gözlemlenmiştir ( Delil 9 ).

Ayrıca yapılan başka bir araştırmaya da da; cildi koruyucu ve anti-inflamatuar özelliklerini vurgulamakta ve bu yağın aynı zamanda cilt bakımı için kullanılmasını önerir niteliktedir ( Delil 10 ).

Cildin derinlerine de nüfus etme özelliği olan Hindisyan cevizi yağının, ölü hücrelere canlandırdığı ve bu duruma göre de; ayaklarda yaşanan çatlaklara etkili olabileceği gözlemlenmiştir ( Delil 11 ).

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını, ayak çatlaklarına masaj yapar şekilde uygulamanız ve ardından yün çorap giyerek rahat bir şekilde uyumanız yeterli olacaktır. Sabahları uyandığınızda duş almayı ve bu işlemi çatlaklardan kurtulana kadar günlük olarak; bir kaç gün uygulayabilirsiniz.

Evde rahatlıkla bulunabilen karbonat etkili ve pratik çözümlerdendir!
Fotoğraf için Adrien Olichon'a teşekkürler! :)

Evde rahatlıkla bulunabilen karbonat etkili ve pratik çözümlerdendir!

Diş eti şişmesine ve ağız kokusuna da iyi gelen ve bir çok evde çözüm olarak kullanılabilen karbonat aynı zamanda peeling ve anti-enflamatuar özelliği ile de derideki ölü hücreleri yok ederek cildi rahatlabilen özelliklere de sahiptir ( Delil 12 , Delil 13 ).

2 Yemek kaşığı karbonatı, yarım kova sıcak su içerisine boşaltıp iyice karışmasını sağlayın. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 10-15 dakika dinlendirdikten sonra kullanacağınız bir süngertaşı ile hafifçe ovalayın ve ayaklarınızı durulayın. Bu işlemi haftada iki kere yapmanız yeterli olacaktır.

Bitkisel kremlerden aloe vera da harika bir cilt doktorudur!
Fotoğraf için Chris Barbalis'e teşekkürler! :)

Bitkisel kremlerden aloe vera da harika bir cilt doktorudur!

Cilt konusunda oldukça başarılı olan başka bir bitkisel çözüm olan aloe vera, kurumuş olan ve ölü hücreler barındıran cilde iyi geldiği çeşitli kaynaklarca belirtilmiş olup, ciltteki kallojen sentezini artırıp çatlakları iyileştirir. Ayrıca; içerisinde bulunan amino asitler de cildi yumuşatma eylemlerinden sorumludurlar ( Delil 14 ).

Bu işlemi yapmadan önce ayaklarınızı ılık suda bir kaç dakika dinletin. Kuruladıktan sonra ayaklara ve topuklara aloe vera jelinizi bolca sürün ve ardından çorap geçirip rahat bir şekilde uyuyabilir ve bu işlemi 4 - 5 gece boyunca uyumadan önce tekrar etmeniz yeterli olacaktır. Kısa bir süre içerisinde de ayaklardaki çatlakların azaldığını fark edeceksinizdir.


Ayak Çatlakları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ayak çatlakları, topuk çatlamaları, ayakta yanma ya da kırışıklık için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ayak çatlakları hakkındaki otuz yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Güzel ve doğal bir şekilde; kolay, ekonomik ve etkili baştan çıkarıcı ev ilaçları ( Kitap: Hindistan'dan Doğal Güzellik Sırları / Roshni Dayal ).
 2. Ayak Çatlaklarına iyi gelen doğal çözümler ( *Kaynağa erişelemiyor* ).
 3. Sağlığınıza ne kadar değer veriyorsunuz? Kendi sağlığınıza veya sevdiklerinize bir fiyat etiketi koyabilir misiniz? ( Kitap: Sandra'nın ev ilaçları / Sandra M. Finlay )
 4. Asya'nın en iyi spa ve spa terapileri ( Kitap : Ultimate Spa / Judy Chapman ).
 5. Eksfoliasyon, her zaman cilt bakımı rutininizin bir parçası olmalıdır. Bu, gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur, donuk cildinizi temizler, sebum üretimini dengeler ve hatta cildinizin dışına çıkar ( Kitap : Yeni Başlayanlar için Ev Yapımı Vücut Scrubs & Maskeler / Lindsey P. ).
 6. Kuru Cilt ve Nemlendiriciler: Kimya ve Fonksiyon, çeşitli cilt hastalıklarında görülen deri biyokimyası ve patolojik değişiklikler ile ilgili yeni bilgiler sunmaktadır ( Kitap : Kuru Cilt ve Nemlendiriciler / Marie Loden, Howard I. Maibach ).
 7. Stres uzaklaşmak, daha genç yaşamak ve güzel bir cilt ortaya çıkarmak için 9 gün ( Kitap : Zihin ve Güzellik Bağlantısı / Amy Wechsler ).
 8. Yaşlanma karşıtı en iyi 100 besin ile daha sert ve güzel bir için adım atın ( Cildinizi Besleyin, Kırışıklıklarınızdan Kurtulun / Allison Tannis ).
 9. Hindistan cevizi yağını hafif ve orta şiddette çatlaklar için nemlendirici olarak mineral yağ olarak karşılaştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar ve cilt koruyucu özellikleri ( ScienceDirect ).
 11. Hindistan cevizi ile ilgili fitokimyasal ve farmakolojik incelemeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Doğal Güzellik için 200 ipucu, teknikler ve organik güzellik ürünlerinizi yapmak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz ( Kitap : Doğal Güzellik için 200 İpucu, Teknikler ve Tarifler / Shannon Buck ).
 13. Aile Sağlığı ( Kitap : Aile Sağlığı Ansiklopedisi / Martha Craft-Rosenberg , Shelley-Rae Pehler ).
 14. Aloe vera hakkında kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).