Ayak ağrısına ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!

Kapak fotoğrafı için Michal Parzuchowski'ye teşekkürler! :)

Ayak Ağrısının Nedenleri

Ayaklar, vücudumuzun en önemli kısımlarından biridir şüphesiz. Herhangi bir rahatsızlık yaşayana kadar, pek ilgilendiğimiz de söylenemez.

Genelde; ani yaralanmalar ve çarpmalar sonucu da oluşabilen ayak ağrısının başlıca nedenlerini saymamız gerekirse şu etmenlerden bahsetmemiz gerekecektir;

Uygun olmayan ( dar, tahriş edici ya da çıkıntılı ) ayakkabı giyilmesi, yüksek topuklu ayakkabı ( ayak parmaklarına fazla baskı yaptığı için ) giyilmesi, ısınma harici, vücudu zorlayıcı aşırıcı derecede yapılan egzersiz hareketleri, artrit, diyabet ya da plantar gibi fasiit olarak bilinen tıbbi durumlar, aşırı kilo sahibi olmak ( bununla beraber gebelik ya da hamilelik te olabilir), ayakta sert müdahale ya da ani hareketler sonucu eklem zedelenmeleri, ayak mantarına, ayak çatlaklarına ya da ayaktaki şişmelere ve ayakta oluşan siğillere ya da iç içe geçmiş tırnaklara maruz kalmak başlıca nedenlerinden sayılabilmektedir.

Ayak Ağrısının Belirtileri

Ayak ağrısı sırasında bazı belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtileri bilmek, ayak ağrısının geçmesi sonucu ortadan kalkacağı üzere çözümlere yönelmenizi sağlayabilir.

Ayakta yaşanan hassasiyete, şişmeye, kızarıklığa, uyuşmaya, karıncalanmaya, hareket sırasında kramplara ve deri solması ya da yanma hissine maruz kalmak başlıca belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bu belirtiler; yaşanan ağrının türüne bağlı değişkenlik te gösterebileceğinden, ağrıların şiddeti de göreceli olmaktadır.

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak ağrısına iyi gelen, evde uygulabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri sizler için araştırdık. Yapmış olduğumuz bu araştırmalar sırasında; sizlere çözümlerle ilgili yapılan çalışmalardan da bahsetmeye özen gösterdik.

Söz konusu durumda ve ayak ağrılarınızın devam etmesi halinde, doktorunuza danışmayı unutmayınız. Sunmuş olduğumuz çözüm yollarının, uzman hekimler tarafından muayene edilmeden verildiği için bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmamalısınız.

Evde Bitkisel ve Doğal Çözümler!

Aşağıda, sizler için oluşturduğumuz ve evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler eşliğinde bitkisel ya da doğal çözümleri bulabilirsiniz.

Ayak ağrısı için iyi gelen bu çözümlerden bahsederken, diğer rahatsızlıklara da iyi gelebildiğinden de ayrıca bahsetmek istedik.

Nane Yağı

Nane yağı, ağrıları gidermek ve tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Mentol olarak ta bilinen ve anti-enflamatuar bileşikler bu konuda oldukça etkilidir.

Sadece ayak ağrısı için değil, ayakta oluşan kızarıklara ve şişmeye de iyi geldiği gibi belirtileri de ortadan kaldırmanıza yardımcı olur ( Delil 1 ).

Bu çözüm için yapmanız gereken; su dolu bir kaba yaklaşık 10 ile 12 damla nane yağı ekleyip karıştırmak ve bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 10-15 dakika dinlendirmek yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da bir çok ayak rahatsızlığına iyi gelen ( ayak kokusuna, ayak mantarına ve ayak çatlaklarına ) ve doğal ilaç olarak ta bilinen başka bir bitkisel çözümdür.

Antienflamatuar, aneljezik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan yağ asitleri de içermesi yapılan çeşitli çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Sadece bununla kalmayan bu bitkisel yağın, aynı zamanda ayakları nemli tuttuğu ve enfeksiyonlara da iyi geldiği yapılan başka araştırmada da gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Tercihen yatmadan önce rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntem için 2 ya da 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağını ayaklarınıza masaj yaparak sürdükten sonra rahatsız etmeyen bir çorap geçirerek gece boyu uzanabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Magnezyum sülfat olarak ta bilinen epsom tuzu bir çok rahatsızlık için evde kullanılabilen diğer bir çözüm yolu olarak bilinir. İçerdiği magnezyum, antienflamatuar ve yatıştırıcı özellikler sayesinde oldukça etkili olduğu da yapılan bazı çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Bunların dışında; yaygın olarak kas ağrısına ve çeşitli can sıkıcı olan spazmlara iyi geldiği ve bununla beraberinde ayak ağrısına da etkili olduğunu belirtlen kaynaklar da vardır ( Delil 5 ).

Bu doğal çözüm için yapmanız gereken; yarım bardak epsom tuzunu bir kase sıcak suya ekleyip tuz eriyene kadar karıştırmanız ve ayaklarınızı bu çözeltide yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Zencefil

Zencefil de diğer tedavi yöntemleri gibi ayak ağrısına iyi gelen bitkisel çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Özellikle; bu ağrılar ve yaşanan diğer iltihaplanmalar için etkili olabilecek analjezikle antiinflamatuar özelliklere sahip zingibain adı verilen bir enzim içerir ( Delil 6 ), ( Delil 7 ), ( Delil 8 ).

Diş ağrısına ve bel ağrısına da iyi gelen zencefil çayını günde üç kere içmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca; etkisini arttırmak ve tadını da güzelleştirmek için de biraz bal eklenebilir.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Sıcak ya da soğuk olarak uygulanabilen kompreslerde ayak ağrısını tedavi etmek için oldukça iyi gelen yöntemlerdir. Sıcak kompreslerin, ayağınızdaki kan dolaşımını iyileştirmede oldukça etkili olduğu, soğuk kompresler de ağrı veren kısımları uyuşturarak ağrıyı ve iltihabı azalatabildiği yapılan çeşitli araştırmalarda ve çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 9 ), ( Delil 10 ).

Soğuk ya da sıcak olarak uygulayabileceğiniz bu yöntemleri herhangi bir malzemeyle ayağınıza ortalama 10-15 dakika olacak şekilde gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Eğer bu yöntemleri uygularken herhangi bir acı hissederseniz diğer çözüm yollarını denemeniz daha uygun olacaktır.

Ayak Ağrısının Önlenmesi

Uygulayacağınız bu doğal ve bitkisel çözümler sonucunda ayak ağrılarızın tekrar etmesini önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunlardan bahsetmemiz gerekirse;

Topuklu ya da dar ayakkabılardan ziyade rahat ayakkabıların tercih edilmesi, sağlıklı beslenerek düzenli yürüşler yapılması, ayak hijneninin sağlanması ve düzenli ayak masajlarının yapılması, ayak ağrılarını önlemek için oldukça etkili yöntemler olacaktır.


Ayak Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ayak ağrısı, Kızarması, şişmesi ya da ayak Krampları için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ayak ağrısı hakkındaki kırk beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Çin'de yetiştirilen ve nane yapraklarından elde edilen anti-inflamatuar, sitotoksik ve antioksidan aktivitelerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Saf olan Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, analjezik ve antipiretik etkilerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Hindistan cevizi yağının ve yağ asitlerinin Clostridium üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Magnezyum inflamatuar sitokin üretimini azalatması ve immonomodülatör mekanizma hakkında bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Epsom tuzuna ait vazgeçilmez mucizevi etkilerini sağlıkta, güzellikte ve bahçenizde nasıl basit bir çözüm olabileceğini keşfedin ( Kitap : Epsom Tuzu Hakkında - Kaley Canny ).
  6. Bitkisel bir çözüm olabilen zencefilin, geniş ve etkili olan anti-enflamatuar özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Zencefilin sağlık üzerine; antioksidan ve antienflamatuar özelliklerine ait güncel kanıtların gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Analjezik ve ergogenik bir yardımı olan zencefilin sistematik olarak incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. topuk ağrısına iyi gelen tedavilerde sıcak ve soğuk kompres uygulamaların incelenmesine yönelik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  10. Sıcak ve soğuk terapi uygulayarak ağrıyı kontrol altına alma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Ayak Ağrısı İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve ayak ağrısı, Kızarması, şişmesi ya da ayak Krampları yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan üç kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları yedi paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 3 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Hamilelikte ayak ağrısı neden olur?

Ayak ağrılarının nedenleri arasında; aşırı kilo alımı sonucu oluşan baskılar yer almaktadır. Bu baskılar sonucu oluşabilen bel ağrıları ve ayak ağrıları yaşanabilmektedir.

Oldukça normal olarak karşılanabilen bu durumları önlemek için yukarıda belirttiğimiz önlemleri uygulayabilirsiniz.

Doğum sonrası verilen kilolarla beraber gebelikte yaşanan bu ağrılarda beraberinde gidecektir. Bu süre zarfında, ayaklarınıza uygulayacağınız masajlar ya da diğer bitkisel çözümler de etkili olabilir.

Evde Çözüm Notu

Evde çözüm olarak; sizlere ayak ağrısına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz çözümlerden yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde, detaylı olara bahsetmeye özen gösterdik.

Bizlere sormuş olduğunuz sorularla beraber de olabildiği kadar sizleri bilinçlendirmeye dikkat eden bizler, ilgili durumunuzun devam etmesi durumunda doktorlara danışmanızın önemli olduğunu hatırlatırız.

Bizleri tercih ettiğiniz ve takip ettiğiniz için teşekkür eder ve tekrar geçmiş olsun dileklerimizi de ayrıca iletiriz. :)